Ana SayfaCanlı Döviz Kurları

Canlı Döviz Kurları

Güncel Döviz Kuru Fiyatları

En önemli para birimleri Dolar, Euro, Sterlin ve diğer tüm para birimlerinin döviz kurları canlı olarak borsa.net sitesinden takip edilir. Farklı ülkelerin para birimleri Türkiye’de döviz olarak kategorize edilmektedir ve bunun ülkemiz para cinsine göre değerlendirilmesi de döviz kuru olarak bilinmektedir. Anlık olarak döviz haberleri, kurları ve fiyat gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Çoğu ülke kendi para birimlerini çıkarır. Örneğin, İsviçre’nin resmi para birimi İsviçre frangıdır ve Japonya’nın para birimi yen’dir. Avrupa Birliği’ne üye olan çoğu ülke tarafından benimsenen Euro, bir istisnadır. Bazı ülkeler ABD dolarını kendi para birimlerinin yanı sıra yasal ödeme aracı olarak kabul ediyor. Kosta Rika, El Salvador ve Ekvador ABD doları kabul ediyor. 1792’de ABD Darphanesinin kurulmasından bir süre sonra Amerikalılar, daha ağır oldukları ve muhtemelen daha değerli hissettikleri için İspanyol sikkelerini kullanmaya devam ettiler.

Para Birimi Nedir ?

Para birimi, mal ve hizmetler için bir değişim aracıdır. Kısacası, kağıt veya madeni para şeklindeki paradır, genellikle bir hükümet tarafından çıkarılır ve genellikle bir ödeme yöntemi olarak nominal değeri üzerinden kabul edilir. Para birimi, uzun zaman önce mal ve hizmet ticareti yapmak için takas yapmanın yerini almış olan, modern dünyada birincil mübadele aracıdır.

21. yüzyılda, yeni bir para birimi biçimi, sanal para birimi olan kelime hazinesine girdi. Bitcoin gibi sanal para birimlerinin fiziksel varlığı veya devlet desteği yoktur ve elektronik biçimde alınıp satılır ve saklanır.

Para birimi bir şekilde en az 3.000 yıldır kullanılmaktadır. Genellikle madeni para şeklindeki para, kıtalar arası ticareti kolaylaştırmak için çok önemli olduğunu kanıtladı.

Modern paranın temel bir özelliği, kendi içinde tek tip olarak değersiz olmasıdır. Yani banknotlar altın, gümüş veya bronzdan yapılmış madeni paralardan ziyade kağıt parçalarıdır. Kağıdın para birimi olarak kullanılması kavramı Çin’de MÖ 1000 gibi erken bir tarihte geliştirilmiş olabilir, ancak gerçek değeri olan bir şey karşılığında bir kağıt parçasının kabul edilmesi uzun zaman aldı. Modern para birimleri, madeni para şeklinde kesirli sayılarla, çeşitli mezheplerde kağıt üzerinde çıkarılır.

Döviz Ticareti

Döviz kuru başka bir para birimi karşılığında herhangi bir para birimi geçerli değeridir. Bu oran, ekonomik ve politik olaylara tepki olarak sürekli dalgalanmaktadır. Bu dalgalanmalar döviz ticareti için pazarı yaratır. Döviz piyasasında bu işlemler yapılmaktadır. Döviz piyasasının fiziksel bir adresi yoktur. Ticaret tamamen elektroniktir ve her zaman dilimindeki tüccarları barındırmak için günde 24 saat devam eder.

Döviz Piyasası Nedir ?

Döviz piyasası, dünya genelindeki para birimleri için döviz kurunu belirleyen, tezgah üstü (OTC) küresel bir piyasadır. Bu piyasalardaki katılımcılar, çeşitli döviz çiftlerinin kurlarını satın alabilir, satabilir, takas edebilir. Döviz piyasaları; bankalar, ticari şirketler, merkez bankaları, yatırım yönetimi firmaları, hedge fonlar ve yatırımcılardan oluşur.

Döviz piyasası, gelişen küresel ekonomiye yapı kazandırmak için oluşturulan orijinal finansal piyasalardan biriydi. Ticaret hacmi açısından, dünyadaki en büyük finans piyasasıdır. Döviz alım satımı, değişimi ve spekülasyonu için bir alan sağlamanın yanı sıra, ayrıca uluslararası ticaret anlaşmaları ve yatırımlar için para birimi dönüştürme olanağı sağlar.

Para birimleri her zaman çiftler halinde alınıp satılır, bu nedenle bu çiftteki para birimlerinden birinin “değeri” diğerinin değerine bağlıdır. Bu, A ülkesinin para birimi B ülkesinin ne kadarını satın alabileceğini belirler ve bunun tersi de geçerlidir. Küresel piyasalar için bu ilişkiyi (fiyat) kurmak, döviz piyasasının temel işlevidir. Bu aynı zamanda, genel istikrarın anahtarı olan diğer tüm finansal piyasalarda likiditeyi büyük ölçüde artırır.

Bir ülkenin para biriminin değeri, “halka açık” veya “sabit değişken” olmasına bağlıdır. Serbest dalgalı para birimleri, göreli değeri arz-talep ilişkileri gibi serbest piyasa güçleri tarafından belirlenen para birimleridir. Sabit bir değişken, bir ülkenin yönetim organının para biriminin göreceli değerini diğer para birimlerine göre, genellikle onu bir standarda sabitleyerek belirlediği yerdir. Serbest dalgalı para birimleri arasında ABD doları, Japon yeni ve İngiliz sterlini bulunurken, sabit dalgalı para birimlerine örnek olarak Çin Yuanı ve Hint Rupisi verilebilir.

Başlıca Döviz Çiftleri

Yaygın olarak işlem gören bir döviz çifti, ABD dolarına karşı Euro para birimidir ve EUR/USD olarak gösterilir. Aslında, dünyanın en likit döviz çiftidir çünkü en çok işlem gören döviz çiftidir. EUR / USD = 1.2500 kotasyonu, bir avronun 1.2500 ABD doları ile değiştirildiği anlamına gelir. Bu durumda, EUR temel para birimi ve USD teklif para birimidir (karşı para birimi). Bu, 1 Euro’nun 1,25 ABD doları ile değiştirilebileceği anlamına gelir.

Dünyadaki para birimleri kadar çok döviz çifti vardır. Para birimleri gelip gittikçe var olan döviz çiftlerinin toplam sayısı değişir. Tüm döviz çiftleri, bir çift için günlük olarak işlem gören hacme göre kategorize edilir. ABD dolarına karşı en çok işlem yapan para birimlerinden bazı şunlardır: EUR/USD, USD/EUR, USD/JPY, GBP/USD, USD/CHF, AUD/USD, USD/CAD

Son iki döviz çifti, emtia para birimleri olarak bilinir çünkü hem Kanada hem de Avustralya emtia bakımından zengindir ve her iki ülke de fiyatlarından etkilenir. Başlıca döviz çiftleri en likit piyasalara sahip olma ve pazartesiden perşembeye günde 24 saat işlem yapma eğilimindedir. Döviz piyasaları Pazar gecesi açılır ve Cuma günü ABD Doğu saatiyle 17: 00’de kapanır.

Piyasalar

Son Döviz Haberleri