USD/TRY
8.4337
0.06
EUR/TRY
9.9905
0.1
GBP/TRY
11.7036
0.11
GRAM ALTIN
485.669
-0.39
BİTCOİN
404,453.00
%0.31

Sembol Son Değişim
Brent Petrol $69,51 undefined
Altın Ons $1.843,72 undefined
Gümüş Ons $27,69 undefined
Platinum $1.250,19 undefined
Paladyum $2.961,17 undefined

Güncel Emtia Fiyatları

Borsa.net Emtia sayfasında, dünya çapındaki en çekici olan başlıca emtiaları kapsar: altın, gümüş, ham petrol ve bakır. Canlı emtia fiyatları, emtia piyasası haberlerini görüntülemek ve emtia fiyatlarını etkileyebilecek temel faktörleri öğrenmek için bizleri takip etmeye devam edin.

Emtia Nedir ?

Emtialar, hisse senetleri ve tahviller gibi başka bir varlık sınıfıdır. Çoğu emtia, tekdüze kaliteye sahip, büyük miktarlarda ve birçok farklı üretici tarafından üretilen, dünyadan gelen ürünlerdir. Başlıca ürünler pamuk, petrol, gaz, mısır, buğday, portakal, altın ve uranyumdur. Temel olarak, büyük imalat şirketlerinin işlerini yürütürken ihtiyaç duydukları hammaddelerdir.

Emtia Türleri

1. Tarım

Tarımsal ürünler, hayvancılık ve insanlar için önemli bir besin kaynağı olan kahve, mısır, şeker, soya fasulyesi, ekmek, kek ve kurabiye yapımında kullanılan ve dünyadaki en önemli gıda mahsullerinden biri olan buğdaydır.

2. Enerji

Enerji emtiaları, nakliye faaliyetlerinde ve plastik üretiminde kullanılan ham petrolü, elektrik üretimi için kullanılan doğal gazı ve hafif kamyon ve arabalara güç sağlayan benzini içerir.

3. Metaller

Metaller arasında mücevher yapımında kullanılan altın, gümüş, mücevherat ve diğer birçok endüstriyel kullanım için de kullanılır ve farklı bir emtia olan bakır, elektrik kablolarının en yaygın kullanıldığı üründür.

Emtia Vadeli işlemleri

Vadeli işlemler, belirli emtia piyasalarına katılmanın en kolay ve en popüler yaklaşımıdır. Vadeli işlem sözleşmesi, belirli bir miktarı (bir emtianın) belirli bir gelecek tarihte, bugün kararlaştırılan bir fiyattan satın almak veya satmak için yapılan bir sözleşmedir. Sözleşme şartlarına göre, satıcının malı belirtilen teslim tarihinde teslim etmesi gerekmektedir.

Vadeli işlem ticaretinin sayısız faydası vardır. Borsada işlem gören türevlerdir ve tüccar karşı taraf riskine maruz kalmaz. Piyasayı spekülatörler için çekici kılan iyi bir likidite sunarlar ve kaldıraç marj ticaretinden elde edilebilir. Ayrıca tüccarlar, spekülatörler arasında oldukça cazip bir özellik olan kısa pozisyona giderek düşen fiyatlardan yararlanabiliyor.

Pek çok şey gibi, vadeli işlemler her zaman mükemmel değildir. Piyasalar dalgalıdır ve deneyimsiz yatırımcılar ilk sermayelerini çok çabuk kaybedebilirler. Dahası, sözleşmeler standartlaştırıldığı için, biraz farklı koşullar isteyenler için esnek değildir. Sonuç olarak, vadeli işlemler riskten korunma için en iyisi değildir. Sözleşmeler standartlaştırılmadığından ve parametreler değişken olduğundan, risklidir.