USD/TRY
8.4337
0.06
EUR/TRY
9.9905
0.1
GBP/TRY
11.7036
0.11
GRAM ALTIN
485.669
-0.39
BİTCOİN
402,856.00
%0.15

Sembol Satış Değişim Saat
EUR/USD 1.1812 -0.04 07:00
USD/EUR 0.8229 undefined 06:24
GBP/USD 1.3834 -0.05 06:59
USD/JPY 109.29 -0.07 06:59
JPY/USD 0.0091 undefined 17:03
USD/RUB 72.2852 0.08 07:00
EUR/GBP 0.8538 0.02 06:58
GBP/EUR 1.1711 -0.01 06:58
USD/CHF 0.9199 0.01 06:59

Pariteler ve Canlı Çapraz Kur Verileri

Pariteler, herhangi bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimine karşı değerine verilen isimdir. Tüm pariteler hakkkında detaylı bilgileri alabilir ve anlık parite kurlarını görebilirsiniz. Bu sayfa, EUR / USD, USD / JPY ve GBP / USD gibi dünya çapında işlem gören bazı önemli döviz paritelerini kapsar. Büyük döviz pariteleri için canlı fiyatları görüntülemek ve fiyat hareketlerini etkileyen faktörleri öğrenmek için takipte olun.

Başlıca Döviz Pariteleri Nelerdir ?

Başlıca döviz çiftlerinin durumu kullanıcılar arasında farklılık gösterecektir, ancak çoğu, işlem yapılacak en popüler dört pariteyi içerecektir. EUR / USD, USD / JPY, GBP / USD ve USD / CHF. 'Emtia para birimleri' ve 'çapraz çiftler' de ana para birimleri olarak kategorize edilir. Aşağıda başlıca döviz çifti kategorilerine göz atacağız.

En çok işlem gören döviz çiftleri aşağıda listelenmiştir. Dünyanın en büyük ekonomilerinden bazılarını temsil ediyorlar ve yüksek hacimlerde işlem görüyorlar.
  • EUR / USD - Euro Dolar
  • USD / JPY - Dolar Yen
  • GBP / USD - Pound Dolar
  • USD / CHF - Dolar İsviçre Frangı
EUR / USD (Euro / ABD Doları), 2016 yılında döviz işlemlerinin %23'üne hükmeden dünyanın en çok işlem gören döviz paritesidir. Euro ve Amerikan Doları, dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD Ekonomisi ve Avrupa Birliği'ne ait.

USD / JPY (ABD Doları / Japon Yeni) 'The Ninja' olarak da bilinir ve en çok işlem gören ikinci döviz çiftidir. Yen sıklıkla Yen ödünç ve daha yüksek getirili para birimlerine içine yatırım taşıma tüccarlar tarafından kullanılır. Japonya Merkez Bankası, yıllarca düşük enflasyon ve büyümeyle mücadele etmek zorunda kaldı ve sonuç olarak çok düşük bir faiz oranına sahip.

GBP / USD (İngiliz Sterlini / ABD Doları), Atlantik Okyanusu boyunca alış ve satış teklifleri taşımak için kullanılan deniz altı kabloları nedeniyle "Kablo" olarak adlandırılmıştır. Bu büyük döviz paritesi, EUR / USD ile benzerlikler paylaşıyor. Birleşik Krallık'ın ekonomisi Avrupa Birliği'ne bağlı olduğu için her ikisi de oldukça ilişkilidir.

USD / CHF (ABD Doları / İsviçre Frangı), popülerliğini İsviçre Frangının güvenli liman statüsünden almaktadır. Risk / oynaklık piyasaya girdiğinde, tüccarlar İsviçre Frangı için teklif verir çünkü İsviçre ekonomisinin daha düşük riske sahip olduğu görülüyor.

Döviz Paritelerinin Oranlarını Neler Etkiler ?

Döviz paritelerini etkileyen temel unsurlar, merkez bankalarının gecelik faiz oranlarındaki değişiklikler, ekonomik veriler ve politikadır. Şimdi bunlara detaylıca bir bakalım.

Faiz Oranları : Merkez bankaları, parasal ve finansal istikrarı sürdürme yetkisine sahiptir. Bunu faiz oranlarını etkileyerek yapıyorlar. Bir merkez bankası gecelik faiz oranını artırdığında, bu para birimine olan talebin artmasına neden olur çünkü yatırımcılar ve tüccarlar, diğer para birimlerine göre para birimini daha yüksek getiri elde etmeye çalışırlar.

Ekonomik Veriler : Ekonomik veriler, tüccarlara bir ülke ekonomisinin performansına dair bir fikir veren raporlardır. Döviz kurlarını etkileyen önemli ekonomik veriler arasında TÜFE (enflasyon) verileri, Tarım dışı maaş bordroları (istihdam verileri), gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH), perakende satışlar, satın alma yöneticileri endeksi (PMI) ve diğerleri bulunmaktadır.

Politika : Ticaret savaşları, seçimler, yolsuzluk skandalları ve politikalardaki değişiklikler, döviz piyasasına yansıyan istikrarsızlığı beraberinde getirir. Hükümet, bir para biriminin göreceli değerini artırabilecek veya değer kaybettirebilecek ekonomiyi etkileme gücüne sahiptir.

Volatilite : Tüccarlar genellikle daha değişken para birimlerinde daha küçük pozisyonlar ve daha az oynak pozisyonlarda daha büyük pozisyonlar alırlar. Faiz oranlarındaki ani değişiklikler, ekonomik görünümdeki sert değişiklikler veya siyasi istikrarsızlık nedeniyle oynaklık bu çiftlerden herhangi birine her an vurabilir. Güncel haberler ve analizler için yukarıdaki bu pazarlara özel sayfaları takip etmek önemlidir.