Geleceğimiz olan Web 3.0 Nedir ?

Dünya son yirmi yılda birçok yenilik gördü: inanılmaz derecede güçlü telefonlar, sürekli gelişen uygulamalar ve hatta sanal para birimleri, yani kripto para birimleri. Bugün dünyayı kesinlikle değiştirecek başka bir teknolojik devrime tanık oluyoruz: Web 3 veya Web 3.0.

Bu yazımızda bu konu hakkında daha fazla bilgi vermeye çalışacağız. Bunu, Web 3.0’ın ne olduğuna, hangi avantajlara sahip olduğuna ve hangi kripto projelerinin içerdiğine geçmeden önce internetin evrimi hakkında daha fazla bilgi vererek yapacağız.

İnternetin Gelişimi

Web 3.0’ın ne olduğunu açıklamadan önce, internetin son yıllarda geçirdiği evrime daha derinden bakalım. Web 3’ün ilkelerini ancak bu şekilde daha iyi anlayabiliriz.

Web 1.0 Nedir ?

1989’da Tim Berners-Lee, bir web sayfasına bağlanmayı mümkün kılan ‘http’ adlı bir protokol geliştirdi: World Wide Web (www) veya Web 1.0. Bu, onlarla çok az etkileşimin olduğu veya hiç etkileşimin olmadığı statik web sayfalarından oluşuyordu.

Web 1.0’ın icadından kısa bir süre sonra, bu çok az kullanıldı. İnsanların interneti kullanmaya başlaması birkaç yıl aldı. Ne de olsa, bu hala tamamen yeniydi ve bu yüzden birçok insan hemen internete tam olarak dahil olmak konusunda isteksizdi.

Web 1.0 kapsamına giren bir web sitesi aslında yalnızca HTML ve CSS ile programlanmıştır. Bunlar basit web siteleri oluşturmak için iki programlama dilidir. Bu programlama dilleri ile de etkileşim mümkün değildir.

Web 2.0 Nedir ?

Web 2.0, bugün bildiğimiz şekliyle internettir. Bunlar esas olarak iletişim kurmamıza izin veren ve diğer insanlarla konuşmayı mümkün kılan web siteleridir. Yeni teknolojilerin ve yeniliklerin yaygınlaşmasıyla birlikte web siteleri daha etkileşimli, dinamik ve işbirlikçi hale geldi. Bu nedenle web devlerinin yükselişiyle: Facebook , Google, Twitter ve Amazon, Web 2.0 yavaş yavaş doğdu.

Web 2.0, büyük ölçüde “bir platform olarak web” fikrine dayanır ve diğerlerinin yanı sıra sosyal ağ hizmetlerine, bloglara ve wikilere yüklenen kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe odaklanır. Web 2.0’ın genellikle 2004’te başladığı ve bugüne kadar devam ettiği kabul edilir.

Web 2.0 kapsamına giren web siteleri HTML5, CSS3, PhP gibi gelişmiş programlama dilleri ve ReactJs veya AngularJs gibi çeşitli JavaScript çerçeveleri ile programlanmaktadır. Bu diller, artık web sitelerinde bulabileceğimiz gibi işlevler sunan kullanıcı ve web sunucusu arasında daha fazla etkileşime izin verir.

Yine de Web 2.0, nasıl tasarlandığıyla karşılaştırdığımızda o kadar iyi görünmüyor. İnternet başlangıçta açık, özgürce erişilebilir ve özellikle merkezi olmayan bir alan olarak tasarlandı. Aslında bugün tam tersi oldu. Örneğin, verilerimizi kontrol eden Facebook, Google ve Twitter gibi büyük şirketlerdir. Bunları satarak, bundan büyük bir kar elde ediyorlar. Yani kontrol mekanizması kullanıcılar değil, platformlar.

Web 3.0’ın Yükselişi

Blok zinciri teknolojisinin devrim niteliğindeki gücü, özellikle Bitcoin ve diğer altcoinlerin yükselişiyle birlikte birçok analizden sonra fark edildi. O zamandan beri, Web 3.0’ın temelleri yavaş yavaş atıldı.

“Web 3” veya “Web 3.0” terimi, 2014 yılında Ethereum’un kurucu ortağı Gavin Wood tarafından icat edildi. Web 3.0 fikrinin popülerlik kazanması 2021 yılına kadar değildi. Özellikle 2021’in sonlarına doğru, büyük ölçüde kripto para meraklılarının ilgisi ve yüksek profilli teknoloji uzmanları ve şirketlerin yatırımları nedeniyle ilgi arttı.

Web 3.0 Nedir ?

Web 3.0, günümüz internetinin çeşitli işlevlerinin daha önce merkezi olmayan çeşitli biçimlerle kademeli olarak değiştirilmesidir. Dosya depolama, veritabanları, web sunucuları, bilgi işlem gücü veya web tarayıcıları olsun. Muhtemelen hepsi çok daha güçlü ve merkezi olmayan sunucularla değiştirilecektir. Yani bu blok zinciri.

Blok zinciri, birbirine bağlı yüzlerce ila binlerce farklı cihazdan (düğümler olarak adlandırılır) oluşan bir ağdan oluşur. Birlikte, bu cihazlarda depolanan tüm verilerin doğru olmasını ve güvende tutulmasını sağlarlar.

Aslında, birisi blok zincirinde bir işlem yaptığında, blok zincirinin veritabanındaki veriler basitçe değiştirilir. Ağdaki bilgisayarlar bu değişikliklerin yapılıp yapılamayacağını kontrol eder. Bir kullanıcının kripto para birimlerini farklı bir cüzdan adresine aktarmak istediğini varsayalım, düğümler önce hesabın işlemi yapmak için yeterli bakiyeye sahip olup olmadığını kontrol edecek.

Aynı şekilde, bir kullanıcı blok zincirinde başka verileri de saklayabilir. Belgeleri, görüntüleri ve videoları düşünün. Sonuçta, bir blok zinciri, temelde her şeyin saklanabileceği bir veritabanıdır.

Her düğümün veritabanının bir kopyası vardır. Bu şekilde kopyalarının hala doğru olup olmadığını kontrol edebilirler ve manipülasyon imkansızdır. Birisi bu düğümdeki veritabanını manipüle etmeye çalıştığı için bir düğümün yanlış bir kopyası varsa, blok zinciri ağının geri kalanı bunu fark edecektir. Sonuçta, kopyaları hatalı düğümün kopyasından farklıdır. Daha büyük bir grupla oldukları için kopyaları geçerli kabul edilecektir.

Blockchain Teknolojisinin özellikleri

  • Değişmez: Blok zincirindeki bir bloğa veri eklendikten sonra, bu veriler blok zincirinden asla çıkarılamaz. Verileri kaldırmak mümkündür, ancak bunun yeni bir blokta açıklanması gerekecektir. En yeni blok, mevcut durumda geçerli bir blok olarak görülür.
  • Güvenli: Blockchain teknolojisi, tüm verileri koruyan kriptografi kullanır. Yalnızca doğru genel ve özel anahtara sahip olan kişi bu verilere erişebilir. Bu, verilerin çok güçlü bir şekilde güvence altına alınmasını ve birisinin başkalarının kripto para birimlerini harcayamamasını sağlar.
  • Kendi verilerinizin kontrolü sizde: Blok zincirinde depolanan tüm veriler binlerce düğümde depolanır. Bu verilere yalnızca doğru anahtarlara sahip olan mal sahibi erişebildiğinden, sahibi tamamen kendi verilerinin kontrolündedir. Bundan kâr elde etmek için müşteri verilerini yeniden satan büyük şirketler yok: bu kesinlikle imkansız.
  • Düşük Maliyet: Yurtdışına para göndermek için bir işlem yaptığınızda çok paraya mal olabilir. Paranın hedeflenen alıcıya ulaşması genellikle birkaç gün sürer. Blockchain ile dünyanın neresinde yaşarlarsa yaşasınlar diğer kullanıcılara doğrudan ve düşük maliyetle para transferi yapmak mümkündür.

DeFi ile Web 3.0 Arasında ilişki

DeFi (Merkezi Olmayan Finans), finansal hizmetlerin, ürünlerin ve uygulamaların geçişini temsil ettiği için Web 3’ün önemli bir parçasıdır. Tüm merkezi finansal ürünler, blok zinciri üzerinde çalışan merkezi olmayan bir ürüne dönüştürülebilir.

DeFi ile ortadaki adam devre dışı bırakılır ve bu da kullanıcılara daha fazla kontrol sağlar. Bunlara örnek bankalar, sigorta şirketleri, ipotek kredisi verenler vb sayılabilir. Kullanıcılar, bu tür hizmetleri ve ürünleri blok zincirine taşıyarak, geleneksel varyantından çok daha az ödeme yapar.

Web 3.0 Kullanıcı Özellikleri

Örneğin Web 3.0 ile web sunucuları, Ethereum gibi blok zincirlerle değiştiriliyor. Benzer şekilde, Web 3.0, veri depolama için Amazon veya Dropbox yerine Filecoin , Arweave veya Siacoin gibi uygulamaları kullanacak. Bu şekilde kullanıcılar, verilerinin güvenli bir şekilde saklandığını ve verilere yalnızca doğru genel ve özel anahtarlara sahip olduklarında erişebileceklerini bilirler. Ne de olsa geçmişte büyük bulut hizmetlerinde bir dizi saldırı oldu. Anahtarlar sadece gerçek sahiplerinin mülkiyetinde olsaydı bu mümkün olmazdı.

Video akışı için Web 3.0 artık klasik CDN’leri kullanmayacak, tercihen Theta veya AIOZ gibi blok zincirleri kullanacaktır. Burada da güvenlik yine birinci önceliktir, çünkü kriptografi kullanılır ve yalnızca doğru kişiler kendi verilerine erişebilir. Bu durumda, maliyetler genellikle geleneksel hizmetlerden çok daha düşüktür.

Veya bir kredi veya ipotek almaya ne dersiniz ? Şimdi bunu bir bankada yapmanız gerekecek, ancak Web 3.0 ile bunu internet üzerinden yapmak mümkün olacak. Her şey otomatikleştirilebilir, bu nedenle bu tür uygulamaların güvenli çalışması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Son olarak Web 3.0 ile Spotify, Twitter veya Facebook gibi uygulamaların yerini dApps (merkezi olmayan uygulamalar) adı verilen uygulamalar alacak. Bunlar, güvenilir aracılara ihtiyaç duymadan otomatik bir şekilde çalışabilecektir.

Web 3.0’ın Faydaları Nelerdir ?

Web 3.0, günlük yaşama getirebileceği köklü değişiklikler göz önüne alındığında büyük bir devrimi temsil ediyor. Ayrıca, mevcut Web 2.0 kullanıcıları için yeni bir soluk olması muhtemel bir dizi fayda da getirecektir. Aşağıda Web 3.0’ın temel faydalarına daha yakından bakacağız.

Herkes tarafından erişilebilir

Web 3.0 ile platformlar izin verilen platformlar olacak. Yani, dışarıdan bir varlık, şirket veya hükümetten izne ihtiyaç duymadan herkese açık ve erişilebilir olacaklar. Neticede Web 2.0 ile birlikte kullanıcılar, sorumlu kuruluşlar tarafından önceden belirlenen düzenlemelere uymayan içerik paylaşmaları halinde platformdan yasaklanabilmektedir.

Bu, insanların sansüre karşı daha az savunmasız olmalarını sağlar. Sonuçta, ağ tarafından kontrol edildiğinden, hükümetlerin blok zincirindeki veriler üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bu nedenle internet sadece “özgür” olmakla kalmayacak, aynı zamanda ülkelerdeki nüfus da çok daha fazla özgürlüğe sahip olacak.

Kendi verileri üzerinde kontrol

Tüm Web 3.0 kullanıcıları kendi verilerinin kontrolünü ele geçirebilecektir. Web 2.0 ise, bir şekilde diktatörce olan, kullanıcıların kişisel verileri üzerinde kontrole sahiptir. Bu web sitelerinin arkasındaki şirketler, bu tür verileri reklam sunmak isteyen diğer taraflara satmaktadır. Bu şekilde kazanç elde ederler.

Bir kullanıcı başka bir tarafın sunucusundaki verilerini silmek istediğinde, bu genellikle çok zordur. Şirketlerin bu seçeneği sunması gerektiğini söyleyen yasalar var, ancak bir kullanıcı olarak verilerinizin gerçekten silinip silinmediğinden asla emin olamazsınız. Bu şirketlerin sunucularını halktan korundukları için görüntüleyemezsiniz.

Birçok insan, verilerinin kontrolünün büyük şirketlerin elinde olmasından bıktı. Çevrimiçi olarak depoladıkları verilerin kontrolünün ellerinde olmasını isterler. Bu yüzden birçok insan Web 3.0’ın gelişinden memnun.

Kar Edebilme Yeteneği

Platformdaki tüm katılımcılar, o platformun değerinin bir kısmına token şeklinde sahip olabilir. Günümüzün interneti, kuruluşların yalnızca kullanıcıların kişisel verilerine sahip olmalarını değil, aynı zamanda bu verileri kullanarak büyük karlar elde etmelerini de sağlar.

Web 3.0 ile, bir uygulamayı kullanarak kazanç elde eden tam olarak uygulama kullanıcılarıdır. Böylece, kripto ticareti olarak da bilinen, kâr amaçlı token satma seçeneğine sahipler. Ancak, orada bitmiyor.

Merkezi Olmayan Finans anlamına gelen DeFi, Web 3.0 içinde ortaya çıkıyor. Bu, hala merkezi olarak çalışan mevcut finansal uygulamaları, ürünleri ve hizmetleri merkezi olmayan bir pazardır. DeFi, kullanıcıların coinlerini stake ederek veya vererek faiz kazanmalarını sağlar. Bu, daha sonra onlardan işlevsellik elde edebilmeleri için belirteçlerin diğer taraflara ödünç verilmesidir.

Demokratik

Web 3.0 ile sistemin kontrolü tek bir varlıkta toplanmaz. Tercihen demokratik olacak ve DAO’lar (Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar) tarafından dağıtılacaktır.

Facebook gibi bir şirketin sohbet işlevini web sitesinden kaldırmaya karar verdiğini varsayalım. Büyük bir grup insan buna katılmayabilir. Ancak Facebook için bu özellik, kazandığından daha fazla paraya mal oluyor, bu yüzden gitmesini istiyorlar. Sonuçta, Facebook çoğu durumda sadece kendini düşünen bir şirkettir.

Web 3.0 ile bu mümkün olmayacak. Blok zincirinde çalışan bir uygulama, büyük olasılıkla yapılması gereken büyük seçimler hakkında bir oylama yapacak. Token sahibi kullanıcılar oy kullanabilir ve böylece uygulamanın geleceğinde söz sahibi olabilirler.

Daha iyi veri bulunabilirliği

Web 3.0, üstün ve verimli gezinme sağlar. Web 2.0 ile en iyi sonucu bulmak oldukça zordur. Bir kullanıcı olarak Google, Bing veya Yahoo gibi büyük şirketlere bağımlısınız. Bir web sitesini arama sonuçlarından çıkarmak istediklerinde bunu kolaylıkla yapabilirler. Bu konuda kimse bir şey söyleyemez.

Bununla birlikte, Web 3.0 ile, arama bağlamı ve meta verilere dayalı olarak ilgili sonuçların bulunmasını sağlamak için daha da geliştirilecektir. Sonuç, herkesin ihtiyaç duyduğu tam bilgiyi bulmasını nispeten kolaylaştıran daha uygun bir tarama deneyimidir.

Bu, ne yapılması gerektiğini tam olarak belirleyebilecek tek bir otorite olmadığı için sansürü neredeyse imkansız hale getirir. Tüm kullanıcılar blok zincirindeki her şeyi bulma fırsatına sahiptir.

Daha alakalı reklamlar

Web 3.0 ayrıca gelişmiş reklamcılık ve pazarlama sunar. Kuşkusuz, çevrimiçi reklamlar, özellikle toplu olarak göründüklerinde oldukça dikkat dağıtıcıdır. Ancak, reklamlar kullanıcının ilgi alanları ve ihtiyaçlarıyla alakalı hale geldikçe, can sıkıcı olmaktan çok yararlı hale gelebilirler. Web 3.0, tüketici verilerine dayalı olarak belirli kitleleri hedefleyen daha akıllı yapay zeka sistemleri kurarak reklamcılığı geliştirmeyi amaçlar.

Ayrıca, kullanıcıların reklamları görmek isteyip istemediklerini ve ilgili reklamları göstermek için hangi verilerin kullanılabileceğini belirtmeleri çok daha kolaydır. Bu nedenle, kullanıcılar için verileriyle ne yapılması gerektiğini belirleyen artık büyük şirketler değil.

Daha düşük maliyetler

İnternetteki uygulamaları kullanmak için giderek daha fazla para ödüyoruz. Örneğin, bulut depolamayı veya bir fotoğrafı düzenleyebileceğiniz uygulamaları düşünün. Bunun için ödeme yapmanız mantıklı çünkü uygulamayı geliştiren şirket bununla para kazanmak istiyor.

Ancak, bu maliyetler birçok durumda yüksek olabilir. Çoğu durumda, Web 3.0 içindeki uygulamalar düşük maliyetle kullanılabilir. Bunun nedeni, her şeyin merkezi olmayan ve açık kaynak olması ve herkese onunla bir şeyler yapma fırsatı vermesidir. Uygulamanın çalışmaya devam etmesini sağlayan blok zincirinin ağına para ödersiniz. Bu maliyetler de oldukça düşüktür.

Önemli Web 3.0 Kripto Projeleri

Bu teknoloji gerçekten devrim niteliğinde olacağından, birçoğu İnternetin çeşitli yönlerini kapsayan Web 3.0’a yatırım yapmaya meyilli olacak. Oldukça çok görevli olan Web 3.0’ın çeşitli yatırım fırsatları sunması muhtemeldir.

Katman 1 blok zincirleri

Blok zincirleri, geleceğin dApp’lerini oluşturmak için platformlar sağlar. Bu blok zincirler son derece önemlidir, çünkü Web 3’ün temelini oluştururlar. Bu nedenle, kripto para birimlerine yatırım yapmak istediğinizde bu tür projelere göz kulak olmak iyidir. Geçmişte, bu tür blok zincirlerinin değeri inanılmaz derecede hızlı bir şekilde arttı ve insanlar yatırımlarından çok fazla kar elde edebildiler. Bunun gibi projeler arasında Ethereum, Solana, Cardano, Avalanche, Harmony ve diğerleri yer alıyor.

Merkezi Olmayan Bulut Depolama

Web 3.0’ın amacı günümüz internetinin merkezden dağıtılmasından başka bir şey olmadığı için, bazı merkezi olmayan bulut depolama projelerine yatırım yapmak muhtemelen karlı olacaktır. Bu bulut depolama, kullanıcıların bulutta depoladıkları veriler üzerinde tam kontrole sahip olmalarını sağlar. Bölüm bünyesinde aktif olan birçok proje bulunmaktadır. Bunlar Filecoin, Siacoin ve hatta Arweave gibi projelerdir.

Birlikte Çalışabilirlik Çözümleri

Web 3.0 sonunda birden fazla blok zincirinden yararlanacağından, blok zincirleri arasında daha iyi birlikte çalışabilirliğe izin veren projelere yatırım yapmak akıllıca olacaktır. Neticede sadece birbirinden bağımsız çalışabilen blok zincirlerin bize bir faydası yok. Web 3.0’ın başarılı olması için blok zincirlerin birbirleriyle çalışması gerekecek ve buna katkıda bulunan birçok proje zaten var. Polkadot, Cosmos ve diğerleri gibi projeleri düşünün.

API veri çözümleri

Farklı Blok zincirleri arasında veya en azından gerçek dünya ile Blok Zinciri dünyası arasında bilgi alışverişi yapmak için uygulamalara yatırım yapmayı seçebilirsiniz. Bu kategoriye giren projeler arasında The Graph (GRT) veya Chainlink bulunur, ancak elbette aynı hedefi paylaşan birçok proje daha vardır.

DeFi

Daha önce DeFi’nin Web 3’ün önemli bir parçası olduğundan bahsetmiştik. Günümüzde bu oyun alanıyla ilgilenen birçok proje de var. Çeşitli finansal hizmetleri ve ürünleri blok zincirine taşıyarak merkezden uzaklaştırmak istiyorlar. Tether, Aave veya Chiliz gibi projelerden bolca seçeneğiniz var.

Metaverse

Merkezi bir sunucuda çalışan birkaç metaverse vardır, ancak belki de en büyük kısmının blok zincirinde çalışması dikkat çekicidir. Metaverse hâlâ oldukça yeni, dolayısıyla bu tür projelere yatırım yapmak için hâlâ bolca zaman var. Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) veya Brocoli Network’ü düşünün.

Web 3.0 Metaverse için Ne Kadar Önemlidir ?

2021’in kapanış aylarında, metaverse çok fazla ün kazanmaya başladı. Bunun nedeni, Facebook’un tamamen kendi meta veri deposunu geliştirmeye odaklanacağını belirtmesiydi.

Metaverse, aynı zamanda bu dünyada olan diğer kullanıcılarla etkileşim kurabileceğiniz ve iletişim kurabileceğiniz çevrimiçi bir 3B dünyadır. Bu dünyaya özel VR gözlükleri takarak girebilirsiniz, böylece gerçekten bu dünyadaymışsınız gibi görünür.

Web 3.0, meta veri deposu için önemli bir rol oynar. Meta veri deposunu büyük ölçüde kullanmaya başladığımızda, daha da fazla veri toplanacak. Bu nedenle bu verilerin doğru şekilde saklanması ve Facebook gibi yanlış şirketlerin eline geçmemesi önemlidir.

Birçok metaverse projesi blok zincirinde kendilerini geliştirir. Bu projelerin değeri, esas olarak meta veri tabanını çevreleyen medyanın ilgisi nedeniyle şimdiden keskin bir şekilde arttı. Bunda rol oynayan bir diğer önemli faktör de bu tür projelerin giderek daha fazla kullanıcı kazanmasıdır. Meta veri deposu giderek daha iyi hale geliyor, böylece onun için daha fazla kullanıcı işlevi bulunabilir.

Web 3.0 Hakkında Son Sözlerimiz

Web 3.0 sadece teknolojik değil, aynı zamanda günümüz internetinin çeşitli problemlerini çözebilecek felsefi bir yaklaşımdır. Ayrıca, devrim niteliğindeki yanıyla, internetin gerçek misyonuna geri dönüşü mümkün kılabilir.

Web 3.0 kullanacak olsaydık, birdenbire çok daha fazla seçeneğimiz olurdu. Bu sadece kullanıcı tarafında değil, aynı zamanda geliştiriciler tarafında da geçerli. Merkezi olmayan bir ağ üzerinde bir uygulama geliştirdiklerinde daha fazla seçeneğe sahip olurlar. Bu, merkezi bir sunucuda yapılsaydı sahip olmayacakları yetenekler.

Ancak, Web 3.0’ın gerçekten başarılı olup olmayacağını göreceğiz. Şu anda hala bu devrimin başlangıcındayız ve bu nedenle hiç kimse sonunda hangi yöne gideceğini bilmiyor. Ancak her geçen gün daha fazla proje değer kazandığı için işlerin yolunda gittiğini söyleyebiliriz. Bunun için en iyi web 3.0 kripto para birimleri başlıklı içeriğimize kesinlikle göz atın!

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here