Filecoin (FIL) Nedir ?

Protocol Labs tarafından geliştirilen ve kulvarında varlık gösteren diğer platformlara karşı inovatif çözümlerle adından söz ettiren merkezi olmayan bir veri depolama ağı olan Filecoin; kripto para dünyasını kullanan kullanıcıların olduğundan daha fazla depolama alanlarını, olduğundan daha açık bir platformda satmalarına öncülük eden bir oluşum ağıdır.

En iyi Web 3.0 kripto para birimleri arasında da gösterilen Filecoin (FIL) hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda sizler için hazırladık.

Filecoin (FIL) Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Kripto para dünyasının gelişmesi ile birlikte ihtiyaçtan doğan depolama alanları, bu sanal dünyanın başlamasından itibaren kullanılan klasik geleneksel depolama sunucularına ve protokollerine karşın başka bir soluk getirmek için oluşturulan Filecoin; merkezi sunucu sağlayıcıları ve kullanıcı IP adreslerinin yerine kullanılan, hazırlanan veri depolama alanlarını genişletmek için, bu yapıya birbiri içinde bağlantılı olan bir çoklu karma adresli içerik dizilimlerini kullanan ve birbirleriyle ilintili varlık gösteren eşler arası dosya aktarım sistemi olan IPFS (Gezegenler Arası Dosya İletim Sistemi) için bir ara katman olarak çalışır. Bu sistemde oluşan karmaşıklıklara bağlı olarak sistemdeki verimliliği azaltan ve kısa verilerle büyük yapılara ulaşmak için iyileştirme yapmak için dizayn edilmiştir.

Filecoin(FIL) Geliştirici Ekibi ve Öncüleri

Ethereum entegrasyon sistemi ile işleve göre bu yapı; Ethereum’un kullandığı blok zincirindeki verilere erişmesi ve bununla birlikte gelen akıllı sözleşmelerle uyumlu bir etkileşim ortamında çalışma olanağı sağlar.

Kurucusu olan Juan Benet; Protocol Labs geliştirici firması eşliğinde 2014 yılında Filecoin adı verilen bu platformu oluşturdu. Filecoin’i kurduktan sonra yatırımlarını ve hamlelerini bu yapı platformu üzerine yapan Juan Benet ve ekibi, Filecoin’den sonra IPFS’yi meydana getirdi. Bu geliştirilme sürecinde yapıları tek tek finanse etmek yerine farklı bir yol izleyen Benet 2017 yılında geliştirme adımları adına fon sağlamak için token satışına ev sahipliği yaptı. Bu satış sahipliğinden de en büyük ve sarsıcı token tekliflerinden yaklaşık olarak 200 milyon dolar kaynak yarattı.

Filecoin Hedefleri ve Avantajları Nelerdir ?

Benet, bu yapıyı hazırlarken dikkate aldığı hususlar hem blok zinciri teknolojisi hem de geleneksel veri sunucu sağlayıcıları tarafından da uyumlu bir entegrasyonla kullanılabilecek bir veri altyapısı katmanı meydana getirmek.

Birçok özelliği kendi içinde barındıran ve sorunlara kısa vadeli etkili çözümler getirmeyi amaçlayan geliştirici, herhangi bir depolama alanına sahip bir kullanıcının, bu platformda faaliyet gösteren herhangi bir ağa bağlanabileceği ve kolaylıkla faaliyet gösterebileceği bir pazar oluşturarak, çok yönlü hedeflerle birlikte; hem tüketici kullanıcıları hem mevcut piyasada işlem gören veri merkezlerinin kullanılmayan herhangi bir depolama alanında kaynak yaratarak, bu kaynakları efektif bir şekilde kullanılması amacına ulaşmak istiyor.

Hedeflenen bu yapıyla geliştirici ekip geleneksel olarak faaliyet gösteren firmaların büyük sermaye gereksinimlerini, bu pazarda hakimiyeti elinde bulunduran kullanıcıların bu platformda kısa zamanda fiyat-performans modeline yakın bir şekilde fiyatlarını düşürmesine ve depolama kaynak maliyetini azalmak istiyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Önceki İçerikBitTorrent (BTT) Nedir ?
Sonraki İçerikChainlink (LINK) Nedir ?

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz