The Sandbox (SAND) Nedir ?

Blok zinciri tabanlı oyun projeleri dendiği zaman akla ilk gelen sanal evrenlerden olan The Sandbox; Ethereum üzerine inşa edilmiş ve 2011 yılında Pixowl Inc tarafından oluşturulmuştur. Piyasaya sürüldüğü yılda döneminin en iyi oyunu ödülünü dahi alan oyun 2014 yılına gelindiğinde 40 milyon indirmeye kadar ulaşmıştır.

Bu gelişmeler ışığında geliştiriciler bu kadarıyla yetinmeyip 2018 mayıs ayında The Sandbox adıyla blok zinciri tabanlı olmak üzere oyunun 3 boyutlu bir versiyonunun geliştirilmek üzere çalışıldığını açıkladı. 2019 yılında ise yeni bir gelişme yaşanarak The Sandbox’ı kullanacak oyunculara hesap açıp kaydetmelerine olanak tanındı. Temel özelliklerinin ve yol haritasının açıklandığı bu olayda oyunun telefonlar için yani mobil versiyonunu 2022 yılında piyasaya sürülmesinin amaçlandığını duyurdu.

Neden The Sandbox (SAND) ?

Sandbox içinde birçok içerik barındıran ve kulvarında oluşturulan en popüler metaverse projesi olmaya en yakın adaylardan birisidir. Oyunu kullanan kullanıcıların birbirinden farklı çeşitlikteki NFT’ler ve varyasyonlar oluşturabileceği birbirinden bağımsız, çok yönlü ve efektif bir deneyim sunmayı vaat ediyor.

Dijital öğe yaratma konusuna herhangi bir sınır bulundurmayan The Sandbox; kullanıcıların oluşturduğu öğeleri kendi aralarında paylaşmasına, alışveriş yapmasına dahi olanak sağlamaktadır. Anlatılan ve geliştirilmesi planlanan bu varyasyonlar NFT şeklinde olup, oyun içi öğelere göre değişkenlik gösteren (silah, kıyafet, alet, arazi) içerikleri barındırabilir.

The Sandbox (SAND) Özellikleri ve Çalışma Prensibi

Kullanılan sistemin özelliklerine bağlı olarak gelişen bu yapı oyunculara sınırsız yaratıcılık ve özgürlük tanır. Bu özelliği de oyunun içinde aslında oyuncuların da bir tür geliştirici olduğunu gösterir.

Sandbox Marketplace adı verilen bu yapının özelliği oyuncuların oluşturduğu oyun içi varlık öğelerinin satılmasına ve satın alınmasına olanak tanır. Bu oyun içi öğelerin karşılığı para birimi olarak ise SAND coin’dir.

Kendi içinde birçok kolaylığı da beraberinde getiren bu sanal evren, kullanıcılara herhangi üst düzey bir teknik bilgiye sahip olmadan da bu alemde kreatif bir şekilde yeteneklerini gösterme fırsatı sunuyor. Oluşturulan bu kreatif yapılar The Sandbox topluluğuyla paylaşılabilir.

SAND, oyun içi oluşturulan tüm işlemlerden ve elde edilen ödüllerden pay almak için stake edilebilme şansı ortaya koyar. SAND adı verilen bu öğeleri kazımakta diğer değerli öğeleri elde etme şansı da sunar.

The Sandbox (SAND) Avantaj ve Dezavantajları Nedir?

Beraberinde getirdiği bu özelliklerle birlikte SAND gelecekteki kripto para birimi ve blok zincir tabanlı oyun platformlarının belirleyici en gözde projelerinden olacaktır.

Birçok rakibi olmasına karşın SAND henüz karşısında kendisini yorabilecek bir rakiple karşı karşıya değil. Bu platformda en göze çarpan proje olarak dikkatleri üzerinde çeken SAND, bu platformun gelişmesi ile birlikte en gelişmiş sanal dünya olmayı bizlere çok rahat vaat ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz