Decentraland (MANA) Nedir ?

Decentraland (MANA), sanal dünyada bir tür kara parçasına sahip olunmasına, eşsiz bir deneyim ortamı oluşturmayı hedefleyen bir metaverse platformudur.

Aynı zamanda bir blok zinciri projesi olan Decentraland (MANA) projesi kripto para dünyasının evrimleşerek oluşturduğu bir kavram olan blok zinciri dünyasının son derece hızlı geliştiğinin göstergesidir. Bu teknoloji sanal dünya ve oyun severleri aynı çatı altında toplamak isteyen mükemmel bir metaverse projesidir.

Decentraland (MANA) Tarihçesi

Ethereum tarafından desteklenen ve MANA projesi adıyla bu piyasada yerini alan bu ERC-20 token Ari Meilich ve Esteban Ordano tarafından 2015 senesinde meydana getirilmiş ve 2017 senesinde kripto para dünyasına sunulmuş bir sanal dünyadır. Bu kripto para token’ı; bu projeyi kullananların LAND adı verilen arazileri satın alıp, alışveriş yaparak para kazanmalarına olanak tanıyan ve aynı zamanda bu paraları dünyada çevrimiçi maddeler için ödeme yöntemi olarak da değerlendirilebilir.

Bu projeyi destekleyen ve düzenleyen bir kuruluş olan DAO aynı zamanda merkezi olmayan özerk bir kuruluş özelliğine sahiptir ki bu da MANA projesinin öne çıkan özelliklerinden biri olarak gösterilebilir.

Bu düzenleyici ve destekleyici kuruluş olan DAO’nun katkılarıyla bu piyasada örneklenen ve diğer sanal kripto para dünyalarına yol gösteren bir sistem kurmasına yardımcı olan bir yapı olarak tanınır.

Decentraland (MANA) Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Decentraland projesi olan MANA üç katmandan meydana gelen bir protokolden oluşur;

  • Bu projeyi kullanan ve bu sanal dünyada birbirleriyle etkileşim içinde bulunan bağlantılar arası iletişim kurmak için oluşturulan gerçek zamanlı bir katman.
  • Sanal dünyada içerik oluşturma ve düzenleme uğraşı için merkezi olmayan bir iletim sistemi olan bir LAND kapsayıcı katmanı.
  • Protokolün içeriği gereği akıllı sözleşmelerle desteklenen ve arazi sahipliği oluşumunu destekleyen bir birleştirilmiş bir toplu katman.

Çalışma prensibi olarak durağan 3D oyunlardan esinlenen etkileşimli sistemlerle birlikte; kodları blok zinciri aracılığıyla oluşturulan ve sanal arsa parçacıklarının sahiplenilmesini talep eden bir LAND parçası olarak tarif edilebilir.

Neden Decentraland (MANA) ?

Bu son teknoloji ile bezenmiş olan proje tek başına bir oyun olarak bakmaktan ziyade; web 3.0 metaverse teknolojisi protokollerinin merkezi olmayan sanal ekonomi veri tabanlarını desteklemek ve düzenleyici geliştirici olarak değerlendirilebilen bir kripto para dünyası ekonomi oluşumudur.

Bu piyasada ön sıralarda yer alan kripto para projesi olan MANA benzersiz avantajları ile de göze çarpmakta.

Decentraland Proje Geliştiricileri ve Destekçileri

BigONE Exchange başkanı Anndy Lian, bu kripto para konseptinin kullanıcılar için deneyimlenmemiş, eşsiz fırsatlarla dolu olduğunu belirten bir demeçte bulundu.

Lian; “Decentraland, işletmeler, sanatçılar, içerik oluşturucular ve uygulama geliştiriciler için verimli bir ilham kaynağı halini almaya başladı.” dedi. Bu projede dezavantajın çok olası olmadığını savunan Lian bu projeyi desteklediğini duyurdu.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz