Aave (AAVE) Coin Nedir ?

Aave, flaş kredileri de içinde olmak üzere kripto para biriminin verilmek üzere geri alınmasını ve bu yapıya olanak tanıyan merkezi olmayan bir finans (DeFi) platformudur. Flash krediler, DeFi bölümündeki ilk karşılıksız kredi alternatifi olarak anılır.

Aave, Ethereum ağ platformu üstüne inşa edilmiştir ve devasa büyüklükteki DeFi ağ protokollerinden biri olarak kabul gören ve hacim halinde oluşmuş bir likidite sistemi vasıtasıyla kripto para birimini verilmek üzere geri alınmasını kurgulayan, hedefleyen bu yapı platformu alanında en iyilerden biri olarak kabul görür. Borç verenler, üçüncü şahıslarla veya aracılarla bağlantı kurmak zorunda olmadan, kredilere ödenen faiz tutarı eskiye nazaran daha az riskli, durağan kazanç elde edebilirler.

Aave Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Aave, esas olarak hemen hemen her biçimde bankaya gitmenin tam tersi olan bir yapı kullanan bu sistem kredi sağlayan bir DeFi ağ protokolüdür.

İlk olarak, kredibilitesine göre kredi isteklerini kontrol veya borç veren hiçbir finans şirketi, vasıtası yoktur. Bu yapının yerine Aave, kredileri genişletmek için akıllı kontratlar barındıran ve böylelikle komisyoncuları ortadan yok eden pek de güvenilir olmayan bir platformdur.

Bir bankanın dolar türünden kredi vereceği sıralarda, Aave’nin kredileri kripto para birimi şeklindedir. DeFi ortamında sıkça olarak kabul gören kredi çekleri veya puan sistemi bulunmaktadır, bu sebeple katılımcıların Aave’de kredi alma şansı oluşması için teminat belirtmeleri gereklidir.

Aave Hangi Kripto Para Birimlerini Kullanıyor ?

Özüne sıkı sıkıya bağlı konumda bulunan bir bankanın bir krediyi reel teminat yapısıyla oluşturularak kendini garanti altına aldığı durumlarda Aave likidite hacimlerine sığınır. Burada varlık gösteren katılımcılar, ödünç vermek istedikleri kripto kaynaklarını tek bir topluluk grubuna yatırırlar, bu zamanlama nadiren verim çiftliği olarak isimlendirilir. Borcu olan kişiler daha sonraki süreçlerde bu toplulukları kredi almak için kullanabilirler. Borcu olanlar, ödünç aldıkları miktarı faiz olarak geri öderler; borç veren kullanıcılar ödünç verdikleri tutarın faizinin sahibi olurlar.

Aave iki türde çeşit gösteren token verir;

  • İlk olarak, borç verenlere kendi yapı hesaplarından faiz alabilmeleri için verilen aTokens olarak simgeleştirilir.
  • İkinci olarak, Aave’nin tokeni olan AAVE tokenleri olarak isimlendirilir. AAVE, birçok etkin yapı sistemini yerine getirir ve hem bir yönetim tokeni hem de katılımcılara Aave protokolü içinde fiyat miktarlarında indirimler meydana getiren bir dönüşüm tokeni olarak diğer benzeri kripto para birim türleri gibi faaliyet gösterir.

Aave açık yazılıma sahip bir platformdur, kısacası herkes nasıl faaliyet gösterdiğini anlayabilir ve doğrulayabilir. Platform, Ethereum blok zinciri üstünde iş görür. Son derece karışık ve yoğun bir çalışma kanıtı zamanı kullanılarak ortaya çıkarılan Bitcoin’lerin tam tersine, AAVE kripto para birimlerini sanal paralarını ERC-20 düzenlemelerine istinat etmektedir.

Akıllı kontratlar derlemeleri, katılımcılara merkezi olmayan ekonomik yapıya özgün alternatifler ortaya koyar. Aave gibi protokoldeki kripto para düzenlemeleri ve şartları, akıllı kontrat yazılım programlarına tabidir.

Aave Coin Fiyatı Ne Kadar ?

27 Ekim 2021 tarihi itibari ile, AAVE kripto para birimi, 4,59 milyar dolar değerinde piyasa önemiyle 44. en büyük kripto para birim tokeni idi. Bir AAVE coin fiyatı 350,54 dolar idi.

Piyasaya da dolaşım halinde olan toplam 16 milyon adedinde AAVE tokeni bulunmaktadır; bu meydana getirilecek optimum seviyedeki miktardır. 27 Ekim 2021 itibari ile Aave platformunun total kilitli dönemi (TVL) 19,2 milyar dolar tutarında idi. Aave, en geniş havuz hacmi bulunan DeFi platformlarından biridir.

Aave Coin Tarihçesi 

Aave, Eylül 2017 senesinde piyasaya sunuldu ve ilk olarak ETHlend adı ile tanınıyordu. Aave, Stani Kulechov uzman geliştirici aracılığıyla oluşturuldu. Ethereum üstünde faaliyet gören birkaç kredi aplikasyonunun olmasından hoşnut değil idi.

Takvimler 2018 Eylül tarihinde platform baştan yaratıldı ve Aave adı ile piyasada kendine yer buldu.

AAVE için ilk kripto para birimi önerisi (ICO) Kasım 2017 tarihinde yapıldı ve bir milyar adet AAVE tokeninin (daha ileri ki zamanlarda LEND olarak isimlendirildi) ticareti ile 16,2 milyon dolar tutarında ve yatırım amaçlı kullanan kullanıcılar için fazladan 300.000 dolar toplandı. 2020 yılında LEND, AAVE tokenleri ile dönüştürüldü, her 100 LEND 1 AAVE para birimine çevrildi ve 16 milyon tane token yaratıldı.

Aave Coin Hangi Amaçlar İçin Kullanılabilir ?

AAVE, Aave ağ protokolünde kullanılmak üzere dizayn edilmiştir ve hakimlerine farklı avantajlar oluşturabilir. AAVE tokenlerini elde etmek, çoğunlukla katılımcılara platformda indirimli işlem tutarları verir. Kredileri için güvence olarak AAVE tokenleri ortaya koyan borçlular dahası fiyatlarda indirim alma şansına sahip olabilirler. Bu borçlular daha da olarak daha fazla miktarlarda kredilere sahip olma yeteneğine sahip olurlar. Diğer yönden, katılımcılar AAVE borç verebilir ve faiz miktarı oluşturabilir.

Ek olarak, AAVE kripto para birimi borcu olanların, bu krediler kripto para biriminde belirti halinde olduğunda herhangi bir ücrete tabi olma durumu yoktur, kredi alabilirler.

Uniswap gibi farklı birkaç DeFi tokenlerine yakın bir biçimde, AAVE token da bir denetim tokenidir. AAVE kripto para birimini kontrol altına almak, sahiplerine Aave platformlarında yapılacak tavsiye edilen değişikliklere oy sunma yeteneği de bulunur.

Yatırımcılar, daha sonra az tutarlı satın alıp daha fazla meblağdan satmayı düşünerek AAVE miktarı mevzusunda da spekülatif söylemler yapabilirler. Kısa vadeli yatırımcılar, kripto para birimi sattıklarında kripto para birimi vergi tutarını karşılamak durumundadır.

Aave protokolünde 30’u aşkın varyasyonlu kripto para birimi katılımcısı ödünç verebilir veyahut ödünç alabilir.

Yatırım Aracı Olarak AAVE Coin

Merkezi olmayan kredi ölçütlerinin gelişmeye devam edeceğini düşünen kullanıcılar, AAVE kripto para birimini ilgi ile takip edebilirler.

AAVE’yi temin edebilmek, az önce anlatıldığı gibi, yapılarda ve fiyatlarda indirimler de içine almak üzere, katılımcılara Aave protokolünde özel imtiyazlara olanak tanır. Aave, en gelişmiş DeFi kredi temin edicilerinden biri olduğu için, AAVE yüksek piyasa havuz hacmine sahiptir.

Düzenli bir şekilde işlem gören, uzun süre faaliyet gören ve yeniliklere açık, bağlılık konusunda Aave protokolü, DeFi çevresindeki en gelişmişlik seviyesi yüksek bir borsa türü olmaya devam etmekte.

AAVE Coin Nasıl Alınır ?

AAVE satın almak farklı kripto para birimlerinin geneline oldukça yakın bir şekilde işlem görür. Tam olarak bir yatırımcının öğrenmesi gereken ana temalar bulunmaktadır.

Gerekli durumda kalan ilk oluşum bir döviz kişisel hesabıdır. Bu borsa biriminin AAVE kripto para birimi tokeni için Pazar oluşturduğundan temin olun. AAVE, Binance, Huobi Global, CoinTiger, Kraken gibi birçok alanında popülaritesi yüksek olan borsada iş yapısında faaliyet görüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here