The Graph (GRT) Nedir ?

Blok zincir teknolojisi kavramı, kripto para dünyasının gelişmesiyle birlikte adını sıkça duyduğumuz bir teknoloji kavramıdır.

2018 yılında kurulan The Graph, kripto para evrenindeki birçok proje ortaklıkları tarafından desteklendi ve kullanıma geçildi. Mevcut sorunların ışığında blok zincir teknolojisi üzerinde uygulamalar oluşturmasını oldukça kolaylaştıran platformlardan biri de The Graph (GRT).

The Graph (GRT) Çalışma Prensibi ve Özellikleri

The Graph (GRT), kripto para sanal dünyasını kullanan kullanıcıların blok zincirlerinden veri dizini oluşturmasına, düzenlemesine ve kodlarla birlikte aranmasına olanak tanıyan merkezi olmayan bir protokoldür.

The Graph (GRT) belli ihtiyaçlara göre kendini geliştirmeye ve o yönde problem çözücü rolüne bürünmeye yönelik tasarlanmıştır. Kripto para dünyasının durmaksızın gelişmesi ile birlikte gelişen blok zinciri teknolojisinden gelen verilerin sınıflandırılması ve entegre edilmesi bir sorun haline geldi. Meta adı verilen bu verileri okumak veya bu verileri işlemek tabiri caizse günlerce bile sürebilir. Tabii bu yolunda alternatif yolları bulunmaktadır ancak bu alternatif yollar ekstrem çalışma saatleri ve olağanüstü performans isteyecektir.

The Graph’ın da odaklandığı ve çözmek için geliştirdiği platform tam da bu konunun üzerine kurulmuştur. The Graph bu ağlardaki meydana gelen problemi, blok zinciri teknolojisindeki performans verimliliğini irdeleyerek endeksleyen ve bu sunuculara performans sağlayan bir protokoldür. Daha da anlaşılır hale getirmek gerekir ise; karmaşık verileri daha anlaşılır, standart veri kaynaklarına çevirerek performans yükseltme işlemi sağlar.

Genellikle Ethereum ağından verilerle uğraşan The Graph, gelen verilen sınıflandırmak, endeks hale getirmek için “Alt Grafik Kılavuzu” sistemini kullanır. Ethereum ağından elde ettikleri verileri bu yolla alt grafiğe dayalı veriler haline getirerek performans gösterir.

The Graph (GRT) Farklı Kılan Özellikler Nelerdir ?

The Graph 4 ana temel noktadan oluşur ve bu sıraya bağlı olarak performans gösterir. Bu platforma katılımcılar olarak da yorumlanabilir.

  • Tüketiciler: The Graph’ı kullanan kullanıcılardan oluşan web hizmetleri ve geliştirici yazılımlarıdır.
  • Dizin Oluşturucular: The Graph platformunun düğüm oluşturucu operatörleri olarak da adlandırılabilirler. Bu evrendeki verileri entegre, endekslemek için kullanılır.
  • Yetkilendirilen: Bu role sahip olan insanlar genellikle platformdaki ağa katkıda bulunmak için bir önceki maddede anlatılan Dizin Oluşturucular katılımcılarına hisse yatırır. Bu yapıdan bir gelirleri olmasa da ücretlerinden pay sahip olmak için mevcut ağ yapılarına katılım gösterebilirler.
  • Küratörler: Bu katılımcının payına düşen görev ise, alınan veri kaynaklarının güvenilir olup olmadığını test edip, ortaya koymaktır.

The Graph (GRT) Avantajları Nelerdir ?

The Graph platformunun çalışma mantığı protokollerinden kaynaklanan eşsiz avantajları bulunmaktadır. Bu eşsiz becerileri sayesinde The Graph istedikleri blok zincir verilerine kolayca erişilebilir kılıyor. Herhangi bir esaslara bağlı kalmadan istenilen ilgili verilere ulaşabilme ihtimalini kolayca sunuyor. Merkezi olmayan protokolleri daha da anlaşılabilir ve endekslenebilir kılabildiği için büyük bir potansiyele sahiptir.

Helium (HNT) coin gibi The Graph (GRT)’de web 3.0 coinleri arasında gösterilmektedir. Gelecek yıllarda fazlaca popüler olması beklenen web 3.0 alanının iki önemli coini dersek yanlış olmaz.

Kripto Para Birimi Olarak The Graph (GRT)

The Graph kısaltma sembolü olarak GRT tokenini kullanır. ERC-20 usüllerine uyan GRT coin, gerektiğinde bir değişim aracı olarak kullanılabilir ve kolaylıkla bu alanda performans gösterebilir. Kullanıcılar da bu yolla performans, işlem görerek belli ödüllere sahip olabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz