Arweave (AR) Nedir ?

Dosyaları bölünmüş ve savrulmuş bir bilgisayar ağında kalıcı olarak alan depolamayı hedefleyen bir yazılım platformu olan Arweave; veri depolama alanı sağlayıcısı hizmetlerini satın almak ve alışveriş halinde bulunmak için kendilerine alıcı pazarları oluşturmak için diğer merkezi olmayan depolama alanı hizmet sağlayıcılarıyla ortak bir amaç edinir (Siacoin, Filecoin).

Korkutucu bir arşive sahip olmayı amaçlayan bu platform geleceğin teknolojisi dünyasında önemli bir yere sahip olması bekleniyor.

Bu gelişmeler ışığında Arweave; karşısında yer alan Microsoft, Google, Amazon gibi popülaritesi yüksek mevcut depolama alanı hizmet sağlayıcı devlerinin üstünde durduğu bir pazarı da bertaraf etmek istiyor.

Daha da enteresan olan konu ise, Arweave’nin diğer platformlardan ayıran temel özelliği, AR kripto para biriminin çerçevesinde oluşan ödül kazan mantığıyla verileri kalıcı olarak depolama vaadinde bulunur.

Merkezi olmayan depolama alanı hizmeti ön satışlar halinde satın almalar yapıldıktan sonra dahi veri depolama izni veren bir platformdur.

Arweave bu hizmet olanaklarını da sunarken ilginç bir çalışma prensibi de ortaya koyuyor; herhangi bir cüzdan veya blockchain teknoloji hizmetini kullanmamaktadır. Bu çalışma prensibi de 2020’den itibaren İnternet Arşivi adı verilen bir tarihi depo yığını verilerini depolamaya başladı.

Arweave (AR) Proje Ortaklıkları ve Kurucuları Nelerdir ?

2017 yılında ilk olarak çalışmalarına başlanan bu proje Archain olarak isimlendirildi. Daha sonra yaşanan gelişmelerden ötürü Arweave ekibinin de bu geliştirici ekibine katılması ile birlikte yeniden isimlendirildi.

Tarihler Mart 2020 yılını gösterdiği zaman ise Arweave, Arweave tabanlı kullanıcı ve geliştirici merkezi birliğinin hacmini genişletmek için kullanılacak ek 8,3 milyon dolarlık bir kaynak açıkladı.

Kripto Para Birimi Olarak AR Neden Kıymetlidir ?

Arweave kripto para birimi ağı kısaltma sembolü olarak AR birimi kullanılır. Bu sisteme, platformda yer almak isteyen kullanıcılar, savrulmuş veri depolama yapması, ödeme yapması için AR coin birimine sahip olmalı ve bu ağı kullanan, depolamaya olanak veren bilgisayarlar AR olarak token ödeme koşullarını kabul etmelidir.

Bu projenin de ilgi çekmesinin temel noktalarından biri de AR token adedinin 66 milyon gibi bir sayıyla sınırlı olmasıdır. Geliştirilmek üzere planlanan 11 milyon AR tokeninin, bu platform üzerinde depolama hizmeti veren bilgisayarlara zamana yayılmış halde teslim edilmesi hedefleniyor.

Arweave (AR) Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Bu platform tam anlamıyla bir blok zinciri teknolojisi mantığından uzaktır. Arweave bu verileri blok zinciri teknolojisi yerine bir blok grafik sisteminde muhafaza eder. Bu blok grafik sisteminde her bloğun bir diğer önceki 2 bloğa bağımlı olduğu ve “blok ağı” adı verilen bu yapılara sahip olduğu mantık durumuna gelir.

Areweave’in oluşum dizaynı aynı anda işlemlerin doğruluğunu tespit etme çalışma biçiminin diğer kripto para biriminden daha varyasyonlar halinde çeşitli olduğu manasına gelir.

Diğer kripto para birimlerine göre erişim kanıtı mantığı prensibi üzerine farklı protokol konsodile mantığını kullanan Arweave, bu yönüyle diğer rakiplerine karşı bir avantaj sağlamaktadır.

Daha da açacak olursak, Arweave, ağa katılım gösteren her işlemci bilgisayarın yeni bir işlem gören işlevleri önceki bir işlevi düzensiz bir biçimde seçilmiş bir noktalayıcı barındırdığı doğrulamasını istenir.

Erişim kanıtı olarak da Arweave ağındaki işlem gören tüm bilgisayarların efektif işlemlerin kanıtlanabilir olduğunu ve eski işlemlerin doğrudan bir şekilde doğrulayabilmesine olanak tanır.

Arweave ağının bir farklı bir özelliği, yazılımı kullanan herkesin depolamak için kullandığı veri türünü denetleyebilmesidir. Bu yapı, Arweave’de içerik denetimi olarak da adlandırılır.

Bu sistem üzerinden işlem gören kullanıcılar daha yüksek ihtimalle işlem ücreti mantığı ile ödüllendirilecek.

Arweave (AR) üzerine ne inşa edilebilir ?

Güncel sistem yapısında yerleşik olarak 300’ü aşkın uygulama bulunmaktadır.

Başlangıçta, bir küçük veri tabanlı oyun uygulaması gibi küçük ölçekli, ilk yapılı uygulamalar vardı. Daha sonra ise birkaç merak uyandırıcı iş merkezliliği, insanların ve kuruluşların rutin hayatlarında gerçek zamanlı varyasyonlar yaratacak uygulamalar geliştirdi.

Bozulma, kaybolma problemleri ve bugünün webinde genellikle önemli tarihi, kültürel ve kişisel bilgilerin kaybıyla birlikte, Arweave geliştirici ekibi tek bir yerde kalıcı bir hazne ve tarih arşivi bilinci meydana getirme misyonunu devraldı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here