En iyi Web 3.0 Kripto Para Birimleri

İnternet blok zincirine geçiyor, buna hiç şüphe yok. Yatırımcılar, merkezi olmayan para biriminin gücünü insanların eline vermenin etkisini gördüler; birçoğu varlıklarını DeFi protokollerine yatırmaktan büyük kazançlar elde etti ve ülkeler bu kaçak varlık sınıfını yakalamak ve ele geçirmek için yarışıyor. Bu büyümeye devam ettikçe, Web 3.0 olarak adlandırılan DeFi’ye paralel olarak büyüyen başka bir ilgi alanı daha var.

Web 3.0, DeFi’nin bankacılık için yaptığının aynısını internet için de yapmaya çalışır. DeFi’nin başarısı herhangi bir gösterge ise, Web 3.0 büyük bir güç olacaktır. Bu nedenle, yatırımcılar devrimin önüne geçmek için Web 3.0 kriptolarını arıyorlar.

Adından da anlaşılacağı gibi, Web 3.0 internetin üçüncü neslidir. Web 1.0, internetin en eski versiyonu olarak şekillendi. Web 2.0, Alphabet (NASDAQ: GOOG , NASDAQ: GOOGL) ve Amazon (NASDAQ: AMZN ) gibi interneti daha yakından bağlantılı bir deneyim haline getiren şirketler sayesinde tutundu. Şimdi, Web 3.0, Facebook’un ismini META olarak değiştirmesiyle harekete geçti.

Web 3.0 devrimi, büyük ölçüde blok zincir sayesinde önümüzdeki birkaç yıl içinde gerçekleşecek. Blok zincirinde, ademi merkeziyetçilik çok daha makul. Uygulamalar, varlık ve veri işlemlerini otomatikleştiren akıllı sözleşmeler gibi araçlar üzerinde çalışabilir ve geliştiriciler, Merkezi Olmayan Otonom Kuruluşlar (DAO’lar) sayesinde topluluğun daha büyük isteklerini kolayca arka planda tutabilir. Web 3.0 çağına yatırım yapmak istiyorsanız şu kripto para birimlerini göz önünde bulundurun:

  • Helium (HNT)
  • Flux (FLUX)
  • Filecoin (FIL)
  • Polkadot (DOT)
  • Kusama (KSM)

Şimdi bu kripto para birimlerine tüm detaylarıyla bakalım.

Satın Alınabilecek Web 3.0 Kripto Para Birimi: Helium (HNT)

İnterneti merkezsizleştirmenin ilk adımı, önce internete erişimi merkezsizleştirmektir. İnternetin sağladığı veri ve bağlantı kapsamı göz önüne alındığında, birçoğu internete erişimin sağlık veya barınma gibi olmayan temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor. Helium ağı, en popüler Web 3.0 kriptolarından biridir ve interneti her insanın eline teslim etme sorumluluğunu üstleniyor.

Helium’un sunduğu şey, Verizon (NYSE: VZ) ve AT&T (NYSE: T) gibi ISP devleriyle rekabet etmek için oluşturulmuş bir web hizmetidir. Kullanıcıların tüm dünyada kablosuz internete erişmesine izin vermek için fiziksel etkin noktaların yanı sıra blok zinciri kullanır. Kullanıcılar, örneğin bir apartman dairesinde kalmak için etkin nokta donanımını satın alabilir. Apartman dışında başka bir Helium kullanıcısı kablosuz internete bağlanmak istediğinde, bağlantı kurabilir.

Bu bağlantı yöntemi, donanım sahipleri için harikadır. Birisi bir kişinin etkin noktasına bağlandığında, o kullanıcı HNT coin kazanır. Böylece, kapsama alanı sağlayıcıları, donanımı yoğun trafik alanlarına yerleştirmeye teşvik edilir. Ayrıca, son kullanıcılar ağa katılarak ve popülerliğini artırarak daha fazla ödüllendirilir. HNT’de kazançlı bir fırsat görerek daha fazla doğrulayıcı ve etkin nokta sağlayıcısı ortaya çıktıkça, son kullanıcıların bağlanacakları daha fazla etkin nokta olur.

Helium, büyük, merkezi ISP’lerin sunduklarını güncel tutarak yenilikçi tekliflerini artırmaya devam ediyor. Son zamanlarda ağ, mümkün olan en yüksek hızlı bağlantıları sağlamak için bir 5G uyumlu etkin nokta filosu kurdu.

FLUX, Geliştiricilere Web 3.0 Uygulama Oluşturma imkanı Sağlıyor

Helium, sunduğu ürünle internete temel erişim sağlarken, Flux, web’in bu yeni ortamını oluşturan geliştiriciler için zemin hazırlıyor. Flux’u bir Web 3.0 geliştirme sanal alanı olarak düşünün. Kullanıcılar Web 3.0 uygulamaları ve merkezi olmayan projeler geliştirebilir ve ardından bunları ağlar arasında dağıtabilirler. Bu, Flux kullanıcıları için yapılmış merkezi olmayan bir işletim sistemi olan FluxOS aracılığıyla mümkün olmaktadır.

Flux, hizmet olarak yazılımdan (SaaS) farklı olmayan bir hizmet olarak blok zinciri (BaaS) sunar. Kullanıcıları ve şirketleri, merkezi olmayan uygulamaları dağıtmak için FluxOS ve ağın bulut bilgi işlem yeteneklerini kullanmaya davet ediyor. Ağ, hizmetleri için çeşitli kullanım durumları listeler; Blockchain ağının etrafındaki verileri toplayan oracles gibi başkalarına sunucu barındırma gibi şeyleri not eder. Amazon Web Services’in sunduklarının bir Web 3.0 sürümü olarak tanımlanır.

Flux ağı, iş kanıtı konsensüs mekanizması kullandığı için dikkate değerdir. Tabii ki, iş kanıtı, blok zinciri dünyasında giderek daha nadir hale geliyor. Kripto madenciliği, enerji tükettiği için inceleme altına alındı, ancak aynı zamanda, kullanıcıların yeni madeni paralar basmak için uyumlu donanıma sahip olmanın ödüllerini almaları için bir şans. Kullanıcılar, bilgisayarlarının grafik işlem birimlerini (GPU’lar) kullanarak flux ağında her iki dakikada bir yeni veri blokları oluşturularak FLUX madenciliği yapabilirler.

Web 3.0 Kripto Para Birimi: Filecoin (FIL)

Filecoin, adından da anlaşılacağı gibi, Web 3.0 için dosya dolabı niteliğindedir. Filecoin ağı, hem merkezi bulut depolama oyunlarına güvenli bir alternatif hem de pasif olarak para kazanmanın bir yolu olarak oluşturulmuş merkezi olmayan bir depolama ağıdır.

Filecoin, kullanıcılarının depolamasının her şey için olduğunun farkında olmalarını istiyor. Sitesinde de belirtildiği gibi, ses dosyası, video, statik görüntü veya metin gibi hemen hemen her tür veri depolanabilir. Ayrıca, özel şirket bilgileri ve veri kümeleri gibi daha önemli veriler için yeterince güvenli olduğunu iddia ediyor. Tabii ki, blok zincirinde bulunan ağ, dosyaların güvenliğini sağlamak için kriptografik doğrulama yardımına sahiptir. Ayrıca bu hizmetleri en rekabetçi fiyatlarla sunmayı taahhüt eder. Ağ, çoğu kişinin ihtiyaç duyduğu hizmetleri karşılamasına izin veren “ölçek ekonomileri” elde ettiğini iddia ediyor.

Belki bir kripto yatırımcısı açısından daha ilginç olanı, depolama sağlama konusundaki ödülleridir. Bakın, herkes bir Filecoin kullanıcısı için depolama alanı sağlayabilir; ağ, rekabetçi fiyatlandırmasını bu şekilde karşılıyor. Sağlayıcılar, diğerlerinin verilerini barındırmak için ağa sabit disklerde kullanılmayan alan sağlayabilir. Bunu yaparken, sağlayıcılar pasif olarak FIL kripto para birimini kazanır. Tabii ki, bir kullanıcı tarafından sağlanan daha fazla depolama alanıyla, daha fazla FIL kazanır.

Ağ, kullanıcıları ve sağlayıcıları eşleştirmek için coğrafi verileri kullandığından, veri alımı kolaydır. Biri verilerini sakladığında, ağ, verilere mümkün olduğunca çabuk erişilebilmesi için yakındaki bir sağlayıcıyı arar. Bu aynı zamanda sağlayıcılar için ödüller anlamına gelir; verileri ne kadar hızlı alır ve depoya geri gönderirse, o kadar fazla FIL kazanılır. Tüm bunlar, Filecoin’i Amazon Web Servisleri gibi büyük veri depolama operatörlerine layık bir merkezi olmayan rakip haline getiriyor.

Web 3.0 Piyasasının Lideri :Polkadot (DOT)

Web 3.0’a aşina olmasanız bile, Polkadot ağını duymuş olma ihtimaliniz yüksek. 42 milyar doların üzerinde piyasa değeri ile DOT, dünyanın en büyük dokuzuncu kripto para birimidir. Aynı zamanda, parachainler aracılığıyla tamamen merkezi olmayan bir interneti başlatmak için gösterdiği titiz çaba sayesinde, Web 3.0 çağına öncülük edecek olan ağdır.

Parachainler, Polkadot ekosistemine özgüdür ve uygulamaları bir araya getirmek için oldukça ölçeklenebilir ve çekici bir yol sunarlar. Polkadot, tüm projelerini tek bir blok zincirinde barındırmak yerine, her projeye diğerlerine paralel çalışan kendi zincirini verir. Geliştiriciler, bu parachainler aracılığıyla daha fazla özgürlüğe, deney için daha fazla alana ve daha fazla desteğe sahiptir. 

Aslında, Polkadot’un parachainleri geliştiriciler tarafından o kadar rağbet görüyor ki, ağın yeni uygulamaları çekmek için hiç denemesine gerek yok. Aksine, geliştiriciler parachain müzayedeleri aracılığıyla kendi zincirleri için dişleriyle tırnağıyla savaşıyorlar. Şu an itibariyle, ağın desteklediği sadece 100 parachain var. İlk parachain müzayedeleri Kasım ayının başlarında başladı ve belirlik aralıklarla devam ediyor.

Bu zincirlere ek olarak Polkadot, projelerine özen gösterdiği için Web 3.0 piyasasında lider olacaktır. Ağ, projelerinin geliştirilmesine fon sağlamak için yaklaşık 1 milyar dolarlık varlığa sahip. Gerçek Web 3.0 tarzında, bu kredilerin ödenme şekli tamamen topluluğun iradesine bağlıdır.

Web 3.0 Kriptoları: Kusama (KSM)

Kusama’ya (KSM) yatırım yapmak, Polkadot’a yatırım yapmanın dolambaçlı bir yoludur. Bunun nedeni, Kusama’nın yalnızca Polkadot ağının bir yoldaşı olarak var olmasıdır. Geliştiricilerin “kanarya zinciri” dediği şey, adını kömür madenindeki ünlü kanarya imasından alıyor. Bunu, Web 3.0 geliştirmeye giren kazmalar ve kürekler olarak düşünün.

Polkadot ağı tarafından herhangi bir şey açık artırmaya çıkmadan önce, Kusama zaten birden fazla projeyle çalışıyordu. Çünkü ağ, parachain’lerin başarısının barometresidir. Bu, arabayı satın almadan önce bir tür test sürüşü. Geliştiriciler, projeleriyle ilgili sorunları çözmek için Kusama’yı kullanıyor; Kusama, Polkadot’un tam olarak piyasaya sürülmesinden önce kendi hatalarını çözmesi için var.

Tıpkı Polkadot gibi, projeler de Kusama’nın 100 parachain’inden biri için yarışıyor. Bir proje kendi zincirini kazandığında, Polkadot’a geçmeden önce Kusama’yı bir eğitim alanı olarak kullanır. Kullanıcılar, Kusama uygulamalarını normal şekilde kullanabilir ve geliştiriciler, Polkadot’a ve daha geniş bir şekilde ortaya çıkmasına umutla geçmeden önce herhangi bir hatayı veya tutarsızlığı araştırabilir ve düzeltebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz