Metaverse coinleri bir yılda %400 arttı

Mevcut piyasa koşulları altında, metaverse ile bağlantılı kripto para birimleri iyi gidiyor ve bir yıl içinde Bitcoin (BTC) ve Ethereum’dan (ETH) çok daha fazla, ortalama %400’lük bir artış kaydediyorlar.

Bir yılda +%400 artış

Metaverse coinleri, mevcut piyasa koşullarında yıldan yıla yaklaşık %400 arttığı için diğer tüm kripto kategorilerinden çok daha iyi performans gösteriyor.

Bunlar arasında, Kraken Intelligence’ın Mayıs 2022 pazar raporundaki verilere göre, yıllık %470 artışla Sandbox (SAND), % 511 artışla Axie Infinity (AXS) ve % 746 artışla STEPN (GMT) yer alıyor.

Öte yandan, gelecek vaat eden Decentraland (MANA), doğrudan rakiplerinden çok daha az, bir yılda sadece +%41’lik bir artış kaydetti.

Metaverse evreninden gelen kriptolar, ücret ödemek, sanal arazi satın almak ve sanal dünyadaki etkinliklere katılmak için kullanılabilir.

Çok hafif yükselen kripto para birimleri, Binance Coin (BNB) ile Binance ve onun stabilcoin’i Binance USD (BUSD) ve hatta Kucoin ile Kucoin Token (KCS) gibi değişim platformlarının tokenleridir.

Diğer kripto para kategorileri, özellikle geleneksel Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH), bir yıl boyunca olumsuz performans gösterdi.

Rapora göre, en büyük kayıplar, yıllık ortalama -%72 performans gösteren DeFi ile ilgili kripto para birimlerinden geldi.

Metaverse hala çok popüler

Tüm pazarlardaki mevcut düşüşe ve değiştirilemez tokenlere (NFT’ler) olan ilginin olmamasına rağmen, metaverse oyunları, şimdiye kadar kullanıcılar arasında çok popüler olmaya devam etti.

Merkezi olmayan uygulama (Dapp) takipçisi DappRadar’dan alınan verilere göre, bu oyunların kullanıcı sayısı günde yaklaşık 1 milyon kullanıcıda sabit kaldı.

Öte yandan, NFT’ler için farklı bir hikaye. Kraken’in raporuna göre günlük NFT işlem hacmi Mayıs ayında %87,1 düştü. Bu, özellikle NFT pazarının 2027’de 13,6 milyar doları temsil edebileceğini bildiğimizde, bu teknolojilerin takipçilerinin gelecek hakkında iyimser olmalarını engellemez.

Son 30 gün ve son 90 gün içinde, metaverse coinleri, ortalama olarak -%42’lik bir negatif performansla diğer tüm kripto para birimleri gibi hala darbeden zarar görüyor.

Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcıların, hatta en büyük şirketlerin bile büyük ilgisini çeken metaverse sektörüne para akmaya devam ediyor. Bu evrenin gelişimine milyarlarca dolar ayırdığını iddia eden sosyal ağ devi Meta’nın şu an için kâr etmeden son zamanlarda yaptığı yatırımlara tanık olun.

DAppRadar’ın Q1 oyun raporu, 2022’nin ilk çeyreğinde blockchain oyunlarını ve metaverse ile ilgili projeleri desteklemek için 2,5 milyar dolar toplandığını gösteriyor:

“Bu oranda, oyun ve metaverse projeleri, bu endüstrinin geleceğini inşa etmeye devam etmek için bu yıl 10 milyar dolar ekleyecek.”

Bu rakamlara inanılırsa, metaverse endüstrisinin önünde hala parlak bir gelecek var.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz