Binance Coin (BNB) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Daha çok BNB koduyla bilinen Binance Coin, dünyanın en büyük borsa platformu olan Binance ekosisteminde kullanılmak üzere özel olarak oluşturulmuş bir yardımcı tokendir. Şimdi BNB hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara göz atalım.

BNB nedir?

14 Temmuz 2017’de piyasaya sürülen Binance, 2017’nin ünlü Bitcoin boğa koşusu sırasında dünyanın en iyi kripto para satın alma ve ticaret platformları arasında hızla yer edindi.

O zamandan beri Binance yenilik yapmaya devam etti ve şimdi birçok rakibi arasında pazar lideri olarak kendini kanıtladı.

Böylece, Binance büyüdükçe ve borsa ekosistemine güç veren kaynak olarak kabul edildiğinden BNB önem kazandı. Ücretlerin ödenmesi, IEO’lara katılım ve düzenli yanıklar arasında, BNB’nin rolünü ve sahiplerine sağladığı avantajları ayrıntılı olarak keşfedelim.

BNB ekosistemi

Borsa tokenlerinde pazar lideri konumunda olan BNB’nin operasyonunu şekillendiren birkaç özelliği vardır.

BinanceChain

Başlangıçta BNB, Ethereum (ETH) blok zincirinin bir ERC-20 standart simgesiydi. Bununla birlikte, Nisan 2019’da Binance, tokenlerini barındırmak için kendi blok zinciri olan Binance Chain’i ortaya çıkardı.

Bu nedenle BNB, yeni oluşturulan BEP2 standardı kapsamında Binance Chain’e dönüştürüldü. Bu nedenle, bu blok zincirinin yerel simgesidir.

Binance liderliğindeki bu blok zincirin amacı, şirket tarafından oluşturulan merkezi olmayan borsa (DEX) Binance DEX’in bakımıdır.

Binance Smart Chain (BSC)

Binance Chain’in yanı sıra Binance ekibi, Binance Smart Chain (BSC) tarafından başka bir blockchain de oluşturuldu. Doğrudan Binance Chain ekosisteminde konuşlandırılan bunun amacı, Ethereum ile uyumlu olmaktır.

BCS ile Binance, akıllı sözleşmeleri ekosistemine entegre ederken blok zincirler arasındaki birlikte çalışabilirliği vurgulamak istiyor.

BSC’nin çalışması için seçilen yerel token BNB’dir. Bu ayrıca, bu tokenin sahiplerinin BNB tutarak stake etme ve ödül kazanmaya katılmalarını sağlar.

BNB, Ethereum için gazla aynı şekilde akıllı sözleşmelerin yürütülmesi için yakıt olarak da kullanılır.

Tokenleri yakmak

Her 3 ayda bir Binance, kârının %20’sini piyasa fiyatından BNB satın almak ve bu tokenleri bir “yakma” sürecinde yok etmek için kullanma sözü verdi. Kripto Para Yakma (Coin Burn) Nedir ? merak ediyorsanız içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bu token yakma sistemi, toplam arzında periyodik azalmalara yol açar ve proje teknik incelemesinde önceden kararlaştırılmıştır.

Maksimum başlangıç ​​kaynağı olan 200 milyon BNB’den, dolaşımda yalnızca 100 milyon BNB kalana kadar yakmalar devam edecek.

Bu sürecin ilgisi, ikincisinin nadirliğini artırmak için dolaşımdaki BNB sayısını büyük ölçüde azaltmaktır. Dolayısıyla ana fikir, uzun vadede BNB fiyatını artırmaktır.

BNB ICO’su

BNB , Binance’in açılışından 11 gün önce 26 Haziran – 3 Temmuz 2017 tarihleri ​​arasında gerçekleşen İlk Para Teklifi (ICO) şeklinde bir bağış toplamanın parçası olarak doğdu.

Başlangıçta, BNB, Ethereum ağında çalışan ve toplam 200 milyon jeton arzı ile bir ERC-20 tokeni olarak yayınlandı. Bu ICO için ihraç fiyatı 2.700 BNB için 1 ETH ve 20.000 BNB için 1 BTC idi.

PancakeSwap (CAKE) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Böylece Binance, ICO sırasında birim başına 0,1 dolardan satılan toplam 100 milyon BNB yayınladı. Yatırım getirisi, erken BNB sahipleri için meteorik oldu. Sadece 6 aylık bir sürede, BNB’nin fiyatı 200 kat artarak Ocak 2018’de neredeyse 22 dolara ulaştı.

Binance ICO, borsanın topluluk tarafından çok hızlı bir şekilde tanınmasını sağladı ve BNB hemen mükemmel bir yardımcı program tokeni haline geldi.

BNB Coin ne için kullanılır?

BNB’nin kullanım durumları çoktur ve zamanla artma eğilimindedir. Ancak, tüccarların çoğu, Binance’de ticaret yaparken ödedikleri ücretleri azaltmak için alıyor. BNB’nin tüm kullanım durumlarını ayrıntılı olarak görelim.

İndirimli işlem ücretleri

Binance’in varlığının ilk 4 yılı boyunca cüzdanınızda BNB bulundurmak, işlem ücretlerinde aşağıdaki gibi indirimler sunar:

  • %50 ilk yıl (Temmuz 2017 – Temmuz 2018)
  • %25 ikinci yıl (Temmuz 2018 – Temmuz 2019)
  • %12,5 ​​Üçüncü yıl (Temmuz 2019 – Temmuz 2020)
  • Dördüncü yıl %6,25 (Temmuz 2020 – Temmuz 2021)
  • Beşinci yıldan itibaren %0 (Temmuz 2021)

Bu süre sona erdiğinde, tokenlar Binance DEX’in çalışması için kullanılacaktır.

VIP’ler için düşük işlem ücretleri

VIP rütbesine ulaşan aktif tüccarlar, hacimlerine ve sahip oldukları BNB sayısına göre ek indirimler alacaklar.

VIP olarak kabul edilmek için, kişinin en az 50 BNB’ye sahip olması ve son 30 gün içinde en az 50 BTC’ye eşdeğer bir hacimle işlem yapması gerekir. Sürekli artan indirimler sunan 10 VIP katmanı vardır.

Binance IEO’larına Katılın

Binance, kripto projelerinin İlk Değişim Teklifine (IEO) ayrılmış kendi platformu olan Binance Launchpad’e sahiptir. Bu bağış toplama etkinliklerine katılmak için borsada BNB bulundurmanız zorunlu olacaktır.

Bağış toplama projesinin tokenlerinin dağıtımı için Binance bir piyango sistemi işletecek. Böylece, belirli bir süre boyunca borsada tutulan ortalama token sayısına bağlı olarak, daha fazla veya daha az sayıda piyango bileti almaya hak kazanacaksınız.

Belirli bir süre sonra, kazanan biletlerin rastgele bir seçimi yapılacaktır. Böylece, ne kadar çok BNB tutarsanız, o kadar çok biletiniz olur ve bir projeye yatırımın ilk aşamasını platformda listelenmeden önce kazanma olasılığınız o kadar artar.

Referans Komisyonları

Binance’e kaydolurken kişileri yönlendiren herhangi bir kullanıcı için, bu kişiler tarafından yapılan her işlem için bir komisyon alınabilir. Böylece, bir yönlendiren davet bağlantısını paylaştığında, bu komisyonları nasıl dağıtacağına kendisi karar verir.

Yönlendirenler, davet ettikleri arkadaşlarının işlem ücretlerinden aldıkları komisyonların bir kısmını paylaşmayı seçebilirler. Sponsorlar paylaşım oranlarını aşağıdaki gibi ayarlayabilir:

  • Yönlendirenin ortalama günlük bakiyesi 500 BNB’den azsa ve taban indirim oranı %20 ise davet ettiği arkadaşlarıyla %0, %5 veya %10’u paylaşmayı seçebilir.
  • Yönlendirenin günlük ortalama bakiyesi 500 BNB’den fazla ve taban indirim oranı %40 ise misafir ettiği arkadaşlarıyla %0, %5, %10, %15 veya %20’yi paylaşmayı seçebilir.

Takım, ortaklar ve rakipler

BNB ekibi

Binance Chain’in – dolayısıyla BNB’nin – geliştirilmesinin ve bakımının arkasındaki kişiler kamuoyu tarafından bilinmiyor. BNB ve Binance Chain’in işleyişi ile ilgili belgeler sadece teknik noktalara odaklanıyor.

Bununla birlikte, Binance’in önemli finansal araçlarıyla, şirketin, çoğu muhtemelen Çin’de, Şanghay’da bu alanda yetenekli geliştiriciler edindiği kesindir.

Yine de Binance CEO’su ve kurucusu olan ünlü Changpeng – CZ – Zhao’dan ve kitleler arasında kripto para birimlerinin benimsenmesinin ateşli bir savunucusundan bahsedebiliriz.

Ortaklar

BNB, Binance ile doğrudan bağlantılı olduğundan, çoğu durumda şirketin tüm ortakları, paralel olarak tokenin ortakları haline gelir. Binance ortaklarının listesi, BNB için kullanım durumları gibi çok uzun ve büyüyor.

Örnekler arasında Brave kripto tarayıcısı, uçuş ve otel rezervasyon hizmetleri Travala.com ve TravelbyBit ve Hint borsası WazirX sayılabilir.

Rakipler

Binance’in tokeni BNB, kendi platformları için aynı rollere sahip tokenlerle doğrudan rekabet halindedir. Daha büyük borsaların çoğu ve bunlarla ilişkili yerel belirteçler potansiyel rakiplerdir.

Örneğin, şu anda en önemlileri Crypto.com Coin (CRO), Huobi Token (HT), OKEx’in OKB’si, FTX Token (FTT) ve KuCoin Shares (KCS).

Binance ve BNB, diğer borsalara ve tokenlerine kıyasla güçlü bir konumda olsalar da, şirket, önümüzdeki yıllarda bu güçlü rakiplerden biri tarafından tahttan indirilebilir.

Binance Coin (BNB) nasıl satın alınır?

BNB satın almak için Binance’e gitmeniz gerekiyor. Bunun dışında FTX, Gate.io ve Kucoin borsalarından da satın alabilirsiniz.

Binance’de bulunan diğer kripto para birimlerinin çoğunun aksine, önceden para yatırmadan doğrudan kredi kartıyla BNB satın alabilirsiniz.

 

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz