Metaverse 101: Nedir ve Neden ilgilenmelisiniz ?

AR ve VR’nin yakın gelecekte hayatımızın çok önemli bir parçası olacağına inanılıyor. Sundukları değer akıllara durgunluk veriyor: alternatif gerçeklikler yaratmak, farklı sanal alanlarda tamamen yeni sürükleyici deneyimler yaşamak, gerçek hayatta gerçekte var olmayan şeylere sahip olmak ve sanki bir bilim kurgu filmindeymişiz gibi veya çok gerçekçi bir videodaymışız gibi ticaret yapmak ve oyun oynamak.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu AR ve VR teknolojisi yalnızca oyun, iletişim veya alışverişle sınırlı kalmayacak. Bugün dünya, AR, VR, NFT’ler ve Web 3.0’ı içeren yeni bir konseptten bahsediyor: Metaverse. Ama tam olarak nedir ve daha da önemlisi neden umursayalım, ilgilenelim ?

Bir Sonraki Büyük Gelişme Ne Olacak ?

Neal Stephenson’ın 1992 bilimkurgu romanı Snow Crash‘de ilk defa ortaya atılan bu terim günümüzde artık daha popüler.

Meta veri deposu, avatarların buluşabileceği bağlantılı uygulamalara sahip geleceğe yönelik sosyal merkezlerden oluşur. İnsanları bir tür sanal evrene getiren bir VR ve AR’ye hazır ekosistem. Bazı fütüristler meta veriyi Web 3.0 olarak tanımlar. Web 1.0 insanları bilgiyle, Web 2.0 insanları insanlarla ve son olarak Web 3.0 insanları bilgiyle, insanlarla, bilgilerle, yerler ve şeylerle aynı anda birbirine bağlayacak.

Metaverse, birçok silikon vadisi şirketi ve teknoloji devinin ilgisini çekiyor. Bu konudaki çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Facebook, metaverse’e büyük yatırım yapan şirketlerden biridir. CEO Mark Zuckerberg, şirketi gelecekte bir sosyal medya platformu olmaktan ziyade bir metaverse şirketi olarak konumlandıracaklarını açıklamıştı.

Kabul edilmesi gereken çok önemli bir şey, meta veri tabanının, birlikte çalışabilir bir ortamda uygulanacak yapı taşları yeterince geliştirilmeden tam olarak çalışamayacağıdır. Yapı taşları ile metaverse coinleri, internet altyapısı, blok zinciri altyapısı, sanal gerçeklik kulaklıkları ve tamamlayıcı donanımı (bilgisayarlar ve akıllı telefonlar) kastediyoruz.

Yalnızca teknoloji şirketleri değil, aynı zamanda sanatçılar, tasarımcılar, mimarlar, bankacılar, pazarlamacılar ve diğer birçok profesyonel, meta veri deposunun amaçlananı gerçekleştirmesini istiyorlarsa, böyle bir dönüşüme hazır olmalıdır. Bu, bir şirketin tek başına inşa edebileceği veya yönetebileceği bir şey değil, başarılı olmak için geliştiricileri ve yaratıcı toplulukları dikkate alması gereken ortak bir harekettir.

Peki teknoloji topluluğu şu anda metaverse trendi için tam olarak ne yapıyor ?

Facebook Metaverse için Ne Yapıyor ?

Facebook, yakın gelecekte bir metaverse şirketi olma misyonunu açıkça belirten teknoloji devlerinden biridir. Oculus’un AR ve VR teknolojisine daha fazla çaba sarf etmesi için satın alınması ve yalnızca davetlilerin katıldığı bir sanal gerçeklik topluluğu olan Horizon’un piyasaya sürülmesi, Facebook’un meta veri tabanında büyük oynamaya hazır olduğunu gösteriyor.

​​17 Ağustos’ta şirket, Oculus Quest 2 VR başlığında “Horizon Workrooms” adını verdiği şeyi açıkladı. Uygulama, çalışanların bir avatar oluşturmasına, başkalarıyla işbirliği yapmasına, dizüstü bilgisayarlarında ne olduğunu aktarmasına, not almasına ve sanal odaya video konferans yapan iş arkadaşlarıyla etkileşime girmesine olanak tanır.

Facebook çalışanları arasında yakın zamanda yapılan bir toplantıda Zuckerberg, teknoloji dünyasının tüm dikkatini çeken, başarmayı planladıkları şeyler hakkında bazı yüksek standartlar belirlediği için metaverinin gelişimini hızlandıran bazı çığır açan hedefleri duyurdu.

Zuckerberg, bir gün sosyal medyada oturum açmak için kullandığımız bir şey değil, bir arkadaşla tanışmak veya ailemizle bir araya gelmek istediğimizde yararlanabileceğimiz bir metaverse olmasını bekliyor. Buradaki fikir, internete benzer, ancak kullanıcıların (dijital avatarlar aracılığıyla) içinde dolaşabilecekleri ve gerçek zamanlı olarak birbirleriyle etkileşime girebilecekleri bir alan yaratmaktır.

Metaverse Dünyasında : Microsoft

Azure tarafından desteklenen yeni bir karma gerçeklik platformu olan Microsoft Mesh, farklı fiziksel konumlardaki kişilerin Hololens 2, VR kulaklıkları, cep telefonları, tabletler, PC’ler gibi farklı cihazlarda veya Mesh özellikli herhangi bir uygulamayı kullanarak işbirlikçi ve paylaşılan holografik deneyimlere katılmasına olanak tanır.

Microsoft Teknik Sorumlusu Alex Kipman, “Bu, karma gerçekliğin en başından beri hayaliydi,” dedi. “Gerçekten içerik paylaşan biriyle aynı yerde olduğunuzu hissedebilir veya farklı karma gerçeklik cihazlarından teleport edebilir ve fiziksel olarak birlikte olmasanız bile insanlarla birlikte olabilirsiniz.”

Microsoft Mesh ayrıca coğrafi olarak dağıtılmış ekiplerin daha fazla işbirlikçi toplantılar yapmasına, sanal tasarım oturumları düzenlemesine, başkalarına yardım etmesine, birlikte öğrenmesine ve sanal sosyal buluşmalara ev sahipliği yapmasına olanak tanıyacak. Şirket, insanların başlangıçta bu paylaşılan sanal deneyimlerde kendilerini avatarlar olarak ifade edebileceklerini ve zamanla kendilerini en gerçekçi benlikleri olarak yansıtmak için holoportasyonu kullanacaklarını söyledi.

Microsoft’un metaverse anlayışıyla ilgili ilginç olan şey, gerçek dünyada çok fazla modellenmiş olmasıdır. Depolar, fabrikalar, perakende mağazaları vb. gibi gerçek dünyadaki bir iş ortamındaki her şeyi dijital olarak haritalamak ve izlemek için bir platform sağlamak istiyor. İlginç bir şekilde, Microsoft’un meta veri deposunda avatar yok. Bu, iş akışlarının, üretim hatlarının ve ölçümlerin 3B olarak izlendiği bir kurumsal meta veri deposu oluşturma hedeflerinden kaynaklanıyor olabilir.

Nvidia’nın Metaverse Dünyası : Nvidia Omniverse

Nvidia’nın meta veri deposu, buna Nvidia Omniverse dedikleri gibi, 3B dünyaları ortak bir sanal evrene bağlamak için bir platformdur. Omniverse, tasarım işbirliği ve “dijital ikizler” oluşturma, gerçek dünyadaki bina ve fabrika simülasyonları gibi projeler için giderek artan sayıda endüstride kullanılmaktadır. Karmaşık görsel tasarım ve mühendislik iş akışları, kullanıcılar ve ekipler, gerçek zamanlı olarak simüle edilen paylaşılan bir sanal alanda işbirliğine dayalı yineleme için ana tasarım araçlarını, varlıkları ve projeleri birbirine bağladıkça dönüştürülür.

Nvidia’nın CEO’su Jensen Huang “Bu noktada Omniverse veya Metaverse’in mevcut ekonomimizden daha büyük yeni bir ekonomi olacağından oldukça eminim.” dedi.

BMW, Volvo, Lockheed Martin, Ericsson ve Bentley Systems gibi büyük isimler de dahil olmak üzere mimari, mühendislik, inşaat, medya ve eğlence, üretim, süper bilgi işlem ve oyun geliştirme gibi sektörlerden birçok prestijli şirket, iş akışları için Omniverse’den yararlanıyor. Örneğin mega otomobil üreticisi BMW, Nvidia Omniverse’i kullanmaya başladı.

Farklı konumlardaki ekipler, Omniverse’deki çeşitli uygulamaları kullanarak fabrikayı tasarlama konusunda işbirliği yapabilir. Bu dijitalleşme, BMW planlama sürecinde devrim yaratıyor. Sanal fabrikayı çalıştıran yapay zeka ve yazılım, fiziksel fabrikayı çalıştıracak olanla aynıdır. Başka bir deyişle, sanal ve fiziksel fabrikalar ve bunların robotları aynı anda çalışacak.

Omniverse özellikli fabrika, 31 BMW fabrikasının çıktısını simüle ederek ERP sistemlerine bağlanabilir, bu da onların planlama sürelerini kısaltmalarına, esnekliği ve hassasiyeti artırmalarına ve %30 daha verimli planlama süreçleri oluşturmalarına yardımcı olur. Diğer bir avantaj ise, verilerin anında erişilebilir olması ve herhangi bir değişikliğin planlama aşamasında kendi kendine yapılabilmesi, bu da şirkete zaman ve para tasarrufu sağlıyor.

Metaverse Evreninde Oyun Deneyimi

Birçok oyun şirketi ve büyük firmalar Metaverse trendinden uzak kalmak istemiyor. Bu gelişmeleri yakından takip ederek Metaverse dünyasında oyun deneyimi için yatırımlar yapıyorlar. Metaverse Oyunları alanında yatırım yapan firmalar hakkında bilgilere bir bakalım.

Epic Games

13 Nisan’da Epic Games, uzun vadeli metaverse planları için 1 milyar ABD doları artırdıklarını ve Sony’nin 200 milyon dolarlık yatırım yaptığını duyurdu. Sony, meta veri tabanına gömülü eğlence ve müzik endüstrilerinin öncüleri olmak istediklerini açıkça belirtti.

Fortnite ve Epic Games, birçok kez metaverse tartışmasının merkezinde yer aldı. Epic Games’in CEO’su Tim Sweeney, son yıllarda metaverse’in savunucusu oldu ve Fortnite’ın geliştiricilerin inşa etmeyi beklediği metaverse’in erken bir aşaması olduğu biliniyor. Minecraft ve Fortnite gibi dünyalarda metaverse’in başlangıç ​​aşamalarını zaten gördük. Geleceğin dünyaları fotogerçekçi olacak, avatarlar ve yapay zeka varlıkları tarafından mesken tutulacak.

Nvidia, konuya endüstriler ve kurumsal kullanım için bir çözüm ortağından yaklaşırken, Epic Games, meta veriyi yalnızca bireyler ve onların avatarları için değil, aynı zamanda şirketler için de daha bağlantılı, birlikte çalışabilir, paylaşılan bir alternatif sanal evren olarak inşa etme tutumuna sahiptir.

Fortnite, avatarların silah toplamak veya yiyecek toplamak için koştuğu bir oyundan daha fazlası olacağını kanıtlamıştı. Fortnite, son iki yılda Marshmello ve Travis Scott’ın aynı anda çevrimiçi olan 10.7 milyon kullanıcının katılımıyla 2 büyük konserine ev sahipliği yaptı.

Roblox

Roblox Company’nin amacı, kullanıcıların gerçekten hayal edebilecekleri her şeyi yapabilecekleri sanal bir evren yaratmaktır. Roblox’un Baş Ürün Sorumlusu Manuel Bronstein, “Bugün Metaverse’de paylaşılan deneyimler birlikte eğlenceli şeyler yapmakla ilgiliyken, gelecekte tam anlamıyla insanların gerçek hayatta birlikte yapabilecekleri her şey olacak: birlikte öğrenin, birlikte oynayın veya birlikte çalışın.” Başka bir deyişle Roblox, işyeri ve sınıfı, barı ve tenis kulübünü hepsini bir araya getirerek değiştirmek istiyor.

Bu idealize edilmiş sosyal metaverse’i geliştirmek için tohumları ekmek açısından Roblox, Hollywood’un gişe rekorları kıran Ready Player One , Spider-Man: Homecoming ve Star Wars: Rise of Skywalker’ın çıkışlarını destekleyen bazı dikkat çekici oyun içi etkinliklere sahipti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz