Sandbox (SAND) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sandbox, oyuncuların sanal deneyimler tasarlayabileceği, paylaşabileceği ve yaşayabileceği bir topluluk metaverse’dir. Ethereum blok zincirine dayanan The Sandbox’ın sanal dünyası, “Play-to-Earn” ilkesi ve değiştirilemez token (NFT’ler) ile video oyun pazarının dinamiklerini değiştirmeye çalışır. Bu metaverse dünyası ve SAND dahil olmak üzere farklı tokenlerini keşfedelim.

Sandbox (SAND) nedir?

Sandbox (SAND), Pixowl şirketi tarafından 2011 yılında akıllı telefonlar için tasarlanmış bir oyundur. Pixowl şirketinin kurucusu iki Fransız; Arthur Madrid (genel müdür) ve Sébastien Borget (operasyon müdürü).

Oyun gerçek bir başarıya dönüştü. Başlangıçta Minecraft’a rakip olması amaçlanan The Sandbox mobil oyunu, dünya çapında 40 milyondan fazla indirme aldı. Yaratılışından bu yana geçen yedi yılda, The Sandbox ve 23 Haziran 2016’da yayınlanan devamı The Sandbox Evolution’da 70 milyondan fazla dünya yaratıldı .

2018 yılında The Sandbox, Hong Kong merkezli bir video oyun geliştirme şirketi olan Animoca Brands tarafından satın alındı. Roblox veya Minecraft gibi diğer popüler oyunlara benzer Voxel tarzı grafiklere sahip Sandbox platformunu geliştiren Animoca Brands oldu. Sandbox protokolü blok zincirine dayandığından, kullanıcıları, oyunu daha önce hiç keşfedilmemiş bir seviyeye taşıyarak tüm bir evreni ve onun içindeki ekonomisini yaratabilir.

Sandbox bir Oyna-Kazan oyunudur, ancak aynı zamanda bundan çok daha fazlasıdır. Her şeyden önce, oyuncuların sanal varlıklara ve oyun deneyimlerine karşılıksız token( NFT’ler) aracılığıyla sahip olabileceği, bunları oluşturabileceği ve bunlardan para kazanabileceği, bugüne kadarki en gelişmiş metaverse kaynaklarından biri olan sanal bir dünyadır. Proje, Snoop Dogg, Atari, Ubisoft, Warner Music Group, Binance ve Deadmau5 dahil olmak üzere birçok etkileyici, marka ve sanatçıyla ortaklık kurdu.

Sandbox, hem oyuncuları, hem yatırımcıları, hem sanatçıları hem de video oyunu tasarımcılarını memnun etmek için tam bir ekonomi etrafında geliştirildi. Bu ekonominin çalışmasını sağlamak için, kendi kripto para birimi SAND’a ek olarak bu ekonomiyi kullanıyorlar. Sandbox, üç ana sütun üzerine inşa edilmiştir: bir pazar yeri, modelleme yazılımı ve oyun tasarım yazılımı.

Sandbox Metaverse Ekosistemi

The Sandbox metaverse ekosistemi üç eksen etrafında döner: bir pazar yeri (Marketplace), oluşturma yazılımı (VoxEdit) ve geliştirme yazılımı (Game Maker).

Sandbox Pazarı (Sandbox Marketplace)

Sandbox Marketplace, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edildi. ERC-721 ve ERC-1155 tokenlerini destekler ve içerik oluşturucuların ve oyuncuların, The Sandbox’ın yerel kripto para birimi olan SAND tokenlerinde ücret karşılığında ASSET’ler veya LAND’ler olarak adlandırılan NFT’leri değiştirmelerine olanak tanır. Satışların %5’i, belirli oyun yaratıcılarını ve projelerini finanse edecek olan Sandbox Creator And Game Maker Fund’a gidiyor.

Sandbox VoxEdit

Sandbox’ın VoxEdit adlı modelleme yazılımı, vokselde ASSET’ler (oyun öğeleri) oluşturmanıza olanak tanır (Voxel, 3D için pikselin 2D görüntü, yani temel tuğla için neyse odur). VoxEdit bu nedenle modellemeyi mümkün kılar, aynı zamanda kreasyonları tanımlanmış senaryolara göre canlandırmayı da mümkün kılar. Alfa ve Beta aşamalarında, yalnızca Sandbox Creator Fund’ın parçası olan 1.000 sanatçı, varlıklarını satışa çıkarma ayrıcalığına sahip olacak.

Sandbox Game Maker

Sandbox’ın üçüncü ayağı Game Maker’dır. Sanatçılar tarafından geliştirilen ASSET’ler çeşitli oyun deneyimlerinde test edilir. Game Maker, kullanıcıların bir LAND parçasında (ERC-721 tokeni) bu varlıkları konumlandırmasına ve bunlarla etkileşime girmesine olanak tanır.

Orada oluşturduğunuz bir oyunu yayınlamak için bir LAND parseline sahip olmanız veya bir sahiple ortak olmanız gerekir.

Game Maker, nesnelerin davranışını önceden tanımlanmış parametrelere göre tanımlamanıza olanak tanır. Bu nedenle hiçbir programlama bilgisi gerekli değildir.

Elrond (EGLD) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sandbox Tokenleri nedir ve ne için kullanılır?

Sandbox ekosistemi yaklaşık 5 tokendan oluşur:

 • LAND ;
 • SAND ;
 • ASSET ;
 • GEM ;
 • CATALYST.

SAND tokenine odaklanın

Sandbox’ın sanal evreninin ana simgesi, bu metaverse dünyasına bağlı diğer dijital varlıkları satın almak için kullanılan SAND’dir.

Yakın gelecekte The Sandbox tarafından kurulacak olan Merkezi Olmayan Otonom Organizasyonun (DAO) yönetiminde de kullanılacak olan bir ERC-20 tokenidir.

Pasif gelir elde etmek için  SAND stake etmek de mümkündür. Bu, her ikisi de oyun nesnelerinin özelliklerini geliştirmek için kullanılan GEM ve CATALYST belirteçlerini almanın tek yoludur.

SAND tokenin faydası bu nedenle birden fazladır:

 • İşlemler : sanatçılar ve oyuncular VARLIK’ları (ASSET) SAND ile takas edecek. SAND, varlıkları piyasaya sunmak için de gereklidir;
 • Yönetişim : SAND, The Sandbox DAO için yönetim tokeni olacaktır. Bu simgeye sahip olmak size metaverse The Sandbox’ın sonraki gelişmeleri için ve aynı zamanda yaratıcılara tahsis edilen fonların kullanımıyla ilgili olarak oy verme hakkı verecektir;
 • Staking : SAND’ı platformda stake ederek pasif gelir elde edebilirsiniz. ASSET oluşturmak için gerekli olan GEM’leri ve CATALİST’leri çiftleştirmenin tek yolunun stake etme olduğuna dikkat etmek önemlidir;
 • Ücret yakalama modeli : Sandbox pazar yeri ücretlerinin %5’i nakit akışını ve temellerini güçlendirecek;
 • Vakıf : En çok hak eden sanatçılara ve projelere hibeler sunarak metaverse ekonomisini geliştirmek için kullanılan fonları toplar.

Toplam 3 milyar SAND arzı olacak. Hepsi 2024 yılında piyasaya sürülecek.

Sandbox’ın diğer tokenleri

LAND, bir ERC-721 tokenidir. Bu NFT’ler, oyun içinde 96 m² büyüklüğündeki The Sandbox metaverse’den alınan arazi parçalarını temsil eder.

Toplamda 166.464 parsel var ve bu sayının değişmesi muhtemel değil. Bu parsellerin yaklaşık %16’sı ortaklıklar ve ödüller içindir ve %10’u Sandbox ekibinin malıdır. O zaman LAND’ınızdan para kazanmanın iki yolu var.

İlk yol, arsa üzerinde bir oyun deneyimi yaratmaktır. Daha sonra katılmak için oyunculardan SAND coin alabilirsiniz. Tabii ki, oyununuz ne kadar iyi olursa, o kadar çok başarı elde edersiniz. Kalitenin ötesinde, oyuncuların SAND coin kazanabilecekleri bir deneyim de sunabilirsiniz.

Bundan para kazanmanın ikinci yolu, LAND’inizi  orada ilginç oyunları nasıl kuracağını bilen kişilere kiralamak olacaktır.Böylece tıpkı bir gayrimenkul yatırımında olduğu gibi düzenli bir pasif gelir sağlayabilirsiniz.

Bitişik LAND arsaları Estates olarak birleştirilebilir. Bu alan adları, tek bir kişiye veya bir grup sahipe ait olabilir. Estates’in avantajı, The Sandbox dünya haritasında daha fazla görünürlük elde etmektir. Bu nedenle büyük şirketler, dijital varlıklarını metaverse üzerinde kurmak için bu alanlara göz dikmektedir. Dört boyutta arsa vardır: 3×3, 6×6, 12×12 ve 24×24.

Birden fazla kişinin sahip olduğu mülklere İlçe denir. Sahipler, ortak bir ivmeyle, özyönetim ile ilçeyi geliştirmek için bir araya geliyor. Sonunda, Sandbox bölgelerin tam teşekküllü DAO’lar olmasına izin verecek.

ASSETS (VARLIKLAR), Sandbox’ta etkileşime izin veren ERC-1155 tokenleridir . İçerik oluşturucular, mevcut kopya sayısına bağlı olarak onlara belirli bir nadirlik verebilir.

ASSETS daha sonra beş kategoriye göre sınıflandırılır:

 • Giyilebilirler : Bunlar avatarınızı kozmetik olarak kişiselleştirecek her şeydir. Her avatar gövdesi parçası, benzersiz bir avatar oluşturmak için özelleştirilebilir;
 • Ekipman : Bunlar avatarınıza işlevsellik sağlayan
 • Giyilebilirler : Bunlar avatarınızı kozmetik olarak kişiselleştirecek her şeydir. Her avatar gövdesi parçası, benzersiz bir avatar oluşturmak için özelleştirilebilir;
 • Ekipman : Bunlar avatarınıza işlevsellik sağlayan varlıklardır. Çoğu oyunda olduğu gibi, donanım yükseltmeler sağlar ve bir envanterde saklanır veya oyuncu tarafından giyilir. Klasik olarak miğferler, kılıçlar, kalkanlar, eldivenler vb. buluyoruz. ;
 • Varlıklar : Bu varlıklar, oyunun ortamını ve etkileşimini oluşturur. Bunlar, örneğin avatarları, hayvanları, canavarları, yer işaretlerini vb. içerir. İçerik oluşturucular, varlıkları önceden tanımlanmış birkaç senaryoya göre oyuncu ile etkileşime girecek şekilde programlayabilir;
 • Sanat : Burada Sandbox’ın saf estetiğine giriyoruz. ASSETs Art, oyun deneyimini daha ilgi çekici hale getirmek için kullanılır. Burada stilize edilmiş nesnelerden, heykellerden, binalardan vb. bahsediyoruz. ;
 • Bloklar : Bunlar, aynı zamanda kozmetik olan ancak peyzajın görünümünü değiştiren çevresel varlıklardır. Su, kum, lav, çimen bazı örneklerdir.

Sandbox ekibi ve ortaklıklar

Sandbox ekibi

Makalemizin başında da bahsetmiştik, Sandbox iki Fransız, Arthur Madrid ve Sébastien Borget tarafından kuruldu.

The Sandbox’ın web sitesinde, ekibin dünyanın dört bir yanına dağıldığını ve 200’den fazla kişiyi bir araya getirdiğini görebilirsiniz.

Sandbox ortakları

Bugüne kadar 165’ten fazla marka ve sanatçı, Snoop Dogg, The Walking Dead, Atari, The Smurfs, Deadmau5 ve daha fazlası dahil olmak üzere The Sandbox’ta sanal dünyalarını oluşturmak için ortaklıklara girdi.

Fransız ortaklar arasında yer alan Casino ve Carrefour grupları, Web 3’teki e-ticaret platformlarının geliştirilmesi beklentisiyle The Sandbox’taki arsalara şimdiden yatırım yaptılar. Şirket, markalara sürükleyici bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Sandbox’taki yüksek profilli LAND sahipleri arasında Binance, Bored Ape Yacht Club, CyberKongz, CoinMarketCap, Pranksy, GrowYourBase, MetaKey, Zepeto, Socios, Winklevoss ikizleri ve Craft Ventures’tan Bill Lee yer alıyor.

Ayrıca The Sandbox, danışma ekibine şu armatürleri ekledi: Müşterileri arasında Madonna, U2 ve Bored Ape Yacht Club’ın da bulunduğu yönetim şirketi Maverick’in kurucusu Guy Oseary; eğlence ikonu Snoop Dogg’un yönetmeni ve marka küratörü Nicholas Adler; Riot Games’in eski Baş Yapımcısı ve Franchise ve Kreatif Başkanı Thomas Vu; ve FreshPlanet’in kurucu ortağı ve SongPop’un yaratıcısı Mathieu Nouzareth.

SAND Coin nasıl satın alınır?

SAND tokeni Binance, Kraken, Huobi Global, KuCoin ve daha pek çok platformda mevcuttur.

Binance’te SAND satın almak için işlemler

 1. Binance’e kaydolun;
 2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
 3. Platforma para yatırın;
 4. Market menüsüne tıklayın ve SAND/USDT çiftini arayın ;
 5. Tek yapmanız gereken, seçtiğiniz miktar için SAND satın almak;
 6. Tebrikler 🎉 Artık SAND coin sahibisiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here