Multichain ve MULTI Coin nedir?

Multichain, zincir üzerindeki varlıkları birlikte çalışabilir hale getiren bir çapraz zincir yönlendirici protokolüdür. Başka bir deyişle, neredeyse tüm blok zincirlerinin diğer zincirlerle kısıtlama olmaksızın etkileşime girmesine izin veren çözümler sunar.

Zincirler arası uyumluluk ve birlikte çalışabilirlik elde etmek, kriptoda çok önemli. Sonuçta, kabileciliğin hüküm sürdüğü ve kullanıcıların kendi seçtikleri kripto para birimine fanatik bir şekilde sadık olduğu ilk günlerde, zincirler arası etkileşimler bu kadar önemli olmayabilirdi. Blok zinciri endüstrisi büyüdükçe, yeni projeler, tokenlerini blok zincirinden bağımsız hale getirmekle daha çok ilgilenecek. Multichain gibi zincirler arası çözümlerin devreye girdiği yer burasıdır.

Multichain nedir? Kısa Bir Tarih  

Multichain ilk olarak Temmuz 2020’de zincirler arası merkezi olmayan bir değişim (DEX) olarak Anyswap olarak piyasaya sürüldü. Kısa süre sonra zincirler arası çözümler sunan bir platforma dönüştü. Amaç, kullanıcıların farklı blok zincirlerindeki varlıklarının diğer zincirlerle çalışabilmesi için keyfi çapraz zincir etkileşimlerini mümkün kılmaktı. Kripto varlıklarınızı farklı blok zincirlerine taşımayı denediyseniz, bunun zor olabileceğini zaten biliyorsunuzdur.

Anyswap ekibi, ekosisteme dahil olan ve her biri kendi topluluğuna benzersiz hizmetler sunan tüm çeşitli blok zincirleriyle, kullanıcıların bu zincirler arasında veri alışverişi yapması için hızlı, ucuz ve güvenli bir yol olması gerektiğini fark etti.

Anyswap, Multichain Oluyor

Daha iyi çapraz zincir hizmetleri sunmak isteyen Anyswap, Multichain olarak yeniden hizmete girdi. Artık, Ethereum ve BNB Chain, Bitcoin ve Litecoin (LTC) gibi blok zincirler veya Polygon (MATIC) gibi katman-2 çözümleri veya Polkadot gibi parachainler, Multichain’in neredeyse evrensel birlikte çalışabilir katmanı sayesinde entegre edilmiştir (veya entegre olma yolundadır). Bitcoin’den bahsetmişken, yatırımcılar genellikle onu “dijital altın” olarak adlandırır.

Bugünlerde Multichain, 26 numaralı çapraz zincir ailesi ve 100 milyon doları aşan günlük hacimleri ile 5 milyar doları aşan bir TVL (toplam değer kilitli) ve hizmetlerinden yararlanan binlerce günlük kullanıcısı ile rekabette lider olduğunu iddia ediyor. Ayrıca, ademi merkeziyetçilik ilkelerine bağlı olduğu için Multichain’in herkesin kullanabileceği açık kaynaklı bir platform olması şaşırtıcı değil. Kod, faaliyetlerini merkezi bir otorite yerine kontrol eder.

MULTI Coin Nedir?

Diyelim ki “Multichain nedir?” ve “Artık Anyswap olmadığı için yönetim simgesi nedir?” diye merak ediyorsunuz. Bu durumda, MULTI’nin orijinal ANY tokenin yerini aldığını bilmek faydalı olacaktır. Ayrıca, MULTI’nin toplam arzı 100 milyondur ve ANY token’den MULTI’ye geçiş için döviz kuru 1:1’dir.

ANY tokenden MULTI’ye dönüşüm tamamlandığında, dolaşımdaki MULTI arzı 18.639.320 işaretine ulaşacak, sirküle edilmemiş tokenler ise akıllı sözleşmelerde kilitli arzın %81’ini oluşturacak. Bu tokenler, yönetim organı tokenin faydasına gelecekteki bir tarihte oy verene kadar Multichain DAO’nun gözetiminde kalacaktır.

Ayrıca, Multichain finansmanı, Multichain kuruluş tahsisinden gelen tokenleri kullanır. Kilitli dönemleri aşağıda listelenmiştir:

  • sekiz yıl boyunca %60’ı kilitli
  • Üç yıl boyunca %30 kilitli
  • Bir yıl boyunca %10 kilitli

MULTI Coin Nasıl Satın Alınır?

Multi coin şuanda Binance, Huobi Global ve Kraken kripto borsa platformlarında bulunmaktadır.

Binance kripto borsasına üye olarak basit bir şekilde Multi coin alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Multichain Token Desteği

Artık MULTI coini bildiğinize göre, Multichain ve diğer tokenları destekleme planları nedir? İlk olarak, Multichain 1100’den fazla tokeni destekler ve zincirler arası token başlatmak isteyenler için aşağıdaki avantajları sunar:

  1. Basit Multichain Token Fırsatları : Yeni projelere tokenlerini tek adımda birden fazla blok zincirine bağlama fırsatı sunar.
  2.  Ücretsiz Listeleme : Listeleme istekleri ücretsizdir.
  3. Hızlı Dağıtım : Dağıtım üç günden bir haftaya kadar sürer.
  4. Basit Entegrasyon : Zincirler arası hizmetler, Multichain web sitesinde bulunan desteklenen tokenlerin bir listesi ile uygun bir entegrasyon süreci sağlar.

Desteklenen Blok Zincirleri

Şimdiye kadar, Multichain 25 blok zinciri arasında yönlendirme kanalları sunuyor. Kısacası, daha popüler olanlardan bazıları Avalanche, BNB Chain, Bitcoin, Ethereum, Fantom, Litecoin, Polygon ve Telos’tur. Ayrıca Arbitrum gibi L2’ler de dahildir.

Web3 alanında yeniyseniz, onunla ilgili her şeyi öğrenmenin zamanı geldi;

Geleceğimiz olan Web 3.0 Nedir ?

Multichain’in SMPC Ağı 

Peki, Multichain nedir ve zincirler arası birlikte çalışabilirliği nasıl başarır? İlk olarak, “güvenli çok taraflı hesaplama” (SMPC) düğüm ağı kullanır. Bu düğümler, işlemin istikrarlı ve güvenli kalmasına yardımcı olur.

İkincisi, farklı kurumlar ve kişiler, tek bir merkezi otoritenin hile yapmasını önlemek için SMPC düğümlerini işletir. Üçüncüsü, her düğüm, işlemleri imzalamak için kullanılan özel anahtarın kendi bölümünü oluştururken diğerlerinden bağımsız olarak çalışır. Bu gereklilik, kötü aktörlerin gizli anlaşma yapmasını engeller.

Ancak önemli bir adım, düğümlerin işlemleri yalnızca toplu olarak imzalayabilmesidir. Bu, bir düğümün tek başına bir işlemde imza atamayacağı anlamına gelir. Ayrıca, özel anahtar önceden tam olarak kurulmadığı için hiçbir saldırgan onu engelleyemez.

Düğüm (Node) Gereksinimleri

Düğümler, bu doğrulama aşaması sırasında birkaç iletişim turu yürütür. Bu işlem sırasında kötü bilgi gönderen bir düğümü tanımlamaları da önemlidir. Aksi takdirde DDoS saldırıları mümkün hale gelir. Multichain, kötü aktör olup olmadığını belirlemek için bir düğümün imza bölümünün kontrol edilmesini sağlayan bir özellik kullanarak bu sorunu çözmek için GG20 algoritmasını kullanır.

Özetle, bozuk bir düğümün tüm bilgilere erişmesini ve “kasanın kilidini açan” anahtarı ele geçirmesini önlemek için her düğüm, özel anahtarı oluşturan bulmacanın yalnızca küçük bir parçasını alır. Ayrıca, düğümler dürüstçe çalışmalarını sağlamak için birçok teşvik alır.

Multichain Bridge nedir?

Şimdi düğümlere baktık, Multichain Bridge nedir? İlk olarak, Multichain’in tekliflerinin merkezinde çapraz zincir köprüler bulunur. Her Multichain Bridge, bir kullanıcının bir zincirden diğerine bir varlık gönderebilmesi için iki blok zinciri arasında bir bağlantı sağlar.

Köprülenmeyi bekleyen varlık, menşe zincirinde güvenli depolama için bir SMPC cüzdanına gider. Ardından, akıllı bir sözleşme, hedef zincirdeki tokenleri 1:1 oranında sarar ve bunları kullanıcının cüzdanına gönderir.

Multichain Bridge işlevi şu şekilde çalışır. Bir kullanıcı blok zinciri A’dan blok zinciri B’ye köprü yapmak ister – daha spesifik olarak, “TokenX”i blok zinciri A’dan blok zinciri B’ye aktarmak ister. Bu nedenle, akıllı bir sözleşme varlığı (TokenX) kaynak zincirinde (blockchain A) kilitler. Ardından, hedef zincirde (blockchain B) karşılık gelen bir wrapped varlık basar.

Bu kafa karıştırıcı görünüyorsa, iki blok zinciri arasında bir köprünün çalıştığını unutmayın. Bu nedenle, bir varlığı iki zincir arasında köprülemek için Multichain akıllı sözleşmeler, varlığı menşe zincirinde kilitler ve ardından hedef zincirde tokenin wrapped bir sürümünü basar.

Multichain (MULTI) Coin Geleceği için Yol Haritası ve Yorum

Peki, Multichain ve geleceğe yönelik planları nedir? Platform, bire bir çapraz zincir köprüsünden, birden fazla zinciri birbirine bağlayan karmaşık bir çapraz zincir yönlendirici sistemine dönüşmüştür. 

Ek olarak, Multichain şimdi gerçek zamanlı olarak çalışan ve birden çok zincirdeki tokenlere ve NFT’lere zincirler arası birlikte çalışabilirlik sağlayan gelişmiş zincirler arası yönlendirici protokolünü sunuyor. Ayrıca, çapraz zincir hızları Anyswap günlerinden 4 kat daha hızlıdır. Ayrıca güvenliğe öncelik vermeye devam ediyor. PeckShield, TrailOfBits ve SlowMist dahil olmak üzere akıllı sözleşme güvenlik firmalarının akıllı sözleşmelerini denetlemesinden sonra, devam eden bir hata ödül hizmetini sürdürür.

İleriye dönük olarak, Multichain nihai Web3 yönlendiricisi olmak için çalışıyor. Geleceğe yönelik yol haritası aşağıdakiler için destek içerir:

1. Daha fazla zincir, varlık ve blok zinciri yeniliği. 

2. Çok taraflı hesaplama (MPC) ve halka açık MPC blok zinciri ağları üzerine araştırma.

3. En iyi akademik kurumlarla MPC üzerine ortak araştırma.

4. Ortaya çıkan yenilikleri ve Web3 topluluklarını teşvik etmek için teşvik programları.

5. Genişleyen küresel Multichain toplulukları.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz