Fantom (FTM) Coin Nedir ?

Blok zinciri platformu teknolojisi, Bitcoin ve Ethereum yapı platformlarının bir farklı alternatif yapısal akıllı blok zinciri platformlarının önünü açmasıyla birlikte, küresel ekonomik evrendeki belki de en spesifik problemler baz alınarak on yıldan fazla bir süre evvel meydana çıktı.

İlerleyen endüstride verimliliği optimum seviyeye çıkarmak amacıyla aynı teknoloji, yeni iyileştirmeleri kapsayacak şekilde gelişmiştir. Toplu olarak, son zamanlarda ilk blok zinciri yapı platformlarıyla bağlantılı bazı kısıtlamaları çözmeyi planlayan yeni akıllı sözleşme veyahut blok zinciri yapı platformları türemiştir.

Dikkat çekilmesi gereken asıl nokta, Ethereum ve farklı katman-1 ve büyük olasılıkla katman-2 blok zinciri yapıları, bazı olaylarda, diğer etkenlerin yanı sıra düşük verim, yüksek gaz masrafları ve tıkanıklık gibi entegre edilebilirlik problemlerden etkilenmiştir.

Bu kısıtlamalar sadece gözetimsiz durumda olurken, Fantom gibi alternatif blok zinciri platformlu, entegre edilmiş blok zinciri veri yapı altyapısını kullanarak bu sıkıntıların birkaçını esas olarak ele almak için dümene geçti.

Fantom (FTM) Tarihçesi

Tarihler Aralık 2019 yılını gösterdiği zaman olayın ele alınmasının ardından, Fantom Vakfı akıllı kontrat platformu bir farklı yol haritası sağlar. Hız, uyarlanabilirlik ve güvenlik temalı blok zinciri teknoloji platformları arasında bulunmaktadır.

İlk yapım imkanlarına ek olarak, Fantom bir “hepsi bir arada” merkezi olmayan fon sağlayan (olarak da DeFi, Darb, ticaret, gibi oluşumlar için) paketi, likidite staking adı verilen son katılımcılar dolaylı ve doğrudan dijital ögelerini cüzdanlarına sıfıra yakın bir ücretle sahip olur.

Fantom (FTM) Çalışma Prensibi ve Özellikleri

İzole olarak iş kanıtı (POW) veya hisse kanıtı (POS) konsensüs mekanizmalarını kapsayan katman-1 ve katman-2 blok zinciri platformlarının birkaçının aksine, Fantom daha gelişmiş ve gerçekten efektif verimlilik niteliğinde bir şey dizayn etti. Tutulan yüksek düzeyde uyarlanabilir blok zinciri evreni yapısı meydana geldi.

Spesifik olarak, Fantom, ademi merkeziyetçilik ve güvenliği meydanda tutmak için belgesiz bir protokolün yanı sıra, bütün uçtan uca zamanda kayda değer bir hız elde etmeye olanak tanıyan asenkron Bizans Hata Toleransı (aBFT) veya Lachies konsensüs yapısını kullanır.

Dahası, eski sistemi bütünüyle boşaltmadan, Fantom, yüksek ağ güvenliği oluşturmak için ilerlemiş düzeyde bir güvenilir ve başsız POS protokolünü ilerletir ve bu durumdan dolayı blok zinciri uyarlanabilirlik toplamının üçüncü kolunu halleder.

Fakat Fantom tarafından kullanılan POS protokolü, düzenleyicilerin bir işlemin geçerliliği mevzusunda söz sahibi olduğu geleneksel yapıyı çöpe atar. Bu sistemin yerine ise, kullanılan konsept başsız, yani tamamen bağımsızdır ve bu da platformu hiç olmadığı kadar güvenli hale getirir.

Lachies, daha önce de anlatıldığı gibi, izinsiz, açık bir durumda dünya çapında meydana gelmiş birkaç düğüme gelişebilir ve yüksek derecede ademi merkeziyetçiliğe olanak tanır.

Fantom Mekanizması

Fantom, kurumsal menşeili blok zincirler tarafından oldukça sık olarak kullanılan aBFT konsensüs mekanizmasını kullanmasına rağmen, topluluk konseptli olmaya devam ediyor. Bu durumların sonu olarak, yönetişim protokolünü kullanmak için, ilgili kullanıcıların önce platformun yerel tokeni FTM’ye sahip olmaları ve bunu FTM platformunda yaymaları gerekir.

Token simgesi sahiplerinden için veya geçici oluşumlar ve iyileştirmeleri genel ağ için hedeflenen oluşuma karşı yeni düzenlemeleri yanı sıra oyu sunabilir. Token sahiplerine yönelik yönetişim gücünün büyük kıstasta hakim oldukları FTM tokenlerinin miktarına bağlı durumda kaldığını söylemek de kritiktir.

Kripto para Olarak FTM

FTM coin, Fantom platformundaki varsayılan yardımcı program sembolüdür ve temel değişim vasıtası olarak kullanılır. Bir ERC-20 tokeni olarak, platformun DeFi paketinde ve dahası Ethereum platform ağı ve Binance Smart Chain’in BEP20’si içine almak üzere diğer entegre sistem borsalarda kullanılabilir.

Arzdaki toplam 3,175 milyar FTM tokeninden hemen hemen 2,1 milyar FTM tokeni mevcut dolaşımda olup, kalan bölüm FTM hakimlerine, diğer yönden yönetim kararlarına bağlı olan stake ödülleri kazanmak için farklı yerlere saklanmıştır.

FTM tokenlerinin diğer kullanım alanları, işlem oluşumlarına katılan düzenleyiciler için tazminat, spam işlemlerinin önüne geçmesi ve genel doğrulama tecrübesi içerir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz