Polygon (MATIC) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Polygon (MATIC), Ethereum blok zinciri için çeşitli ölçeklenebilirlik çözümlerini birbirine bağlayan bir protokoldür. Geliştiricilerin, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu, ölçeklenebilir bir blok zincirini hızlı bir şekilde oluşturmasına olanak tanır. Plasmaya dayalı teknolojisi sayesinde Polygon, ademi merkeziyetçiliği ihmal etmeden hız ve güvenliği uzlaştırmayı mümkün kılar. Harika modülerlik ile eş anlamlı olan Polygon’un benzersiz mimarisini birlikte keşfedelim.

Polygon (MATIC) nedir?

2017 yılında, merkezi olmayan finansın (DeFi) eşliğinde, Ethereum (ETH) blok zincirinin ölçeklenebilirliği, yani kısa sürede birçok işlemi gerçekleştirebilme yeteneği ciddi bir şekilde sorulmaya başlandı. O zaman, Bitcoin topluluğundan üç geliştiricinin çalışmasının meyvesi olan Matic Network protokolü Hindistan’da doğdu.

Matic Network ekibi araştırmalarında, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin ve Lightning Network kurucu ortağı Joseph Poon’dan yeni bir ölçeklenebilirlik çözümünü detaylandıran bir gönderiye rastladı: “Plasma” . Bu çözüm, güvenliğini korurken kopyası daha hızlı olacak olan bir ana blok zincirinin çoğaltılmasına dayanmaktadır. Plasma çözümü, Matic blok zincirinin temelini oluşturacaktır.

Matic Network, 2021’in başında Polygon oluyor. Bir isim değişikliğinden çok daha fazlası olan bu yeniden tasarım, tek bir blok zincirinden Ethereum için ölçeklenebilirlik çözümlerinin bir toplayıcısına yeniden yönelimi işaret ediyor. Bu nedenle herhangi bir geliştirici gelip orada ölçeklenebilir bir blok zinciri oluşturabilir.

Polygon’daki farklı blokaj türleri

Poligon, fikir birliği yöntemlerinde büyük esneklik sunan çok modüler bir platformdur. Hala iki ana blok zinciri kategorisini ayırt edebiliriz:

Güvenli zincirler aslında Katman 2’dir. Bu kategori, İyimser Toplamalar, ZK Toplamaları, Plasma, vb.’den gelen çözümleri içerir. Bu blok zincirlerin güvenliği, bir güvenlik hizmeti (SaaS) aracılığıyla sağlanır.

Bu SaaS iki biçimde bulunur:

 1. Güvenlik, geçerlilik kanıtları kullanılarak ana blok zinciri aracılığıyla sağlanır;
 2. Blok zinciri, bir ücret karşılığında (Polkadot’un parachainlerine benzer şekilde) Polygon tarafından seçilen bir dizi doğrulayıcı tarafından güvence altına alınır.

Bu SaaS seçeneği, blok zincirini güvence altına alacak kadar geniş bir topluluğa sahip olmayan genç protokoller için mükemmeldir. Arttırılmış güvenlik gerektiren projeler de bu seçeneğin hedefidir.

Bağımsız zincirler veya özerk zincirler egemendir. Güvenliklerinden tamamen sorumludurlar (bu nedenle kendi doğrulayıcı setlerine sahiptirler). Konsensüs yöntemindeki esneklik dereceleri bu nedenle yüksektir. Özellikle şirketler veya böyle bir düzeyde özelleştirme gerektiren köklü protokoller tarafından kullanılırlar.

Polygon’un genel mimarisi

Polygon’a dağıtılan herhangi bir yeni ölçeklenebilirlik çözümü bir yapıya saygı göstermelidir. 4 modüler ve özelleştirilebilir bölüme ayrılmıştır :

 • Ethereum katmanı, Polygon’un tüm akıllı sözleşmelerinin depolandığı katmandır. Polygon ve Ethereum arasında işlem kesinliği, stake veya bilgi aktarımı sağlarlar. Ayrıca ağdaki çeşitli aktörler arasındaki herhangi bir çatışmayı çözmek için kullanılırlar.
 • Güvenlik katmanı, bir ücret karşılığında isteyen Polygon blok zincirlerini güvence altına alan bir dizi doğrulayıcı içerir. Özellikle, SaaS doğrulayıcılarını ve çalışması için gerekli hizmetleri barındırır. Bu katman iki biçimde bulunur: biri Ethereum’a paralel bir blok zincirinde çalışır ( meta-blok zinciri olarak adlandırılır) ve diğeri doğrudan Ethereum’da barındırılır.

Bu ilk iki katman isteğe bağlıdır, çünkü Polygon üzerine kurulu bir çözüm, egemenliğine ve ana blok zincirine karar verebilir (Ethereum bugün hala büyük ölçüde önceliklidir). Aşağıdaki ikisi zorunludur.

 • Polygon katmanı, orada dağıtılan tüm blok zincirlerini içerir. Buna uyum, tüm çözümler arasında iletişime izin verir. Blok üretimi ve yerel konsensüs bu katmanda yönetilir.
 • Yürütme katmanı, Poligon blok zincirlerinde işlemlerin yürütülmesinden ve koordine edilmesinden sorumludur. İki alt katmandan oluşur:
  • Yürütme ortamı (EVM olarak da bilinir).
  • Belirli bir Poligon blok zincirinin durumunu tanımlayan yürütme mantığı katmanı. Bir Ethereum akıllı sözleşmesi şeklindedir.

Polygon Uzlaşma Yöntemi

Ekip, Polygon ağının güvenlikten veya ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden hızlı olmasını sağlamak için Plasma tabanlı iki aşamalı bir çözüm tasarladı. Bor olarak adlandırılan ilki, çeşitli Poligon blok zincirlerinde blokların üretilmesinden sorumludur. İkincisi, Heimdall, ana blok zincirinin yardımıyla küresel ağı güvence altına almalıdır. Bu katmanların her ikisi de hisse kanıtı (PoS) blok zincirleridir.

Bor (veya “MATIC Yan Zincir”), Ethereum’dan kopyalanan ikincil bir zincirdir (alt zincir olarak adlandırılır). Bir bloğun oluşturulma süresi, özellikle onları üreten az sayıda oyuncu sayesinde (7 ile 10 arasında) çok düşüktür. Bu katman, işlemleri hızlı bloklar halinde toplamaktan sorumludur.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Heimdall (veya “Plasma Kontrol Noktası Düğümleri”) aslında bir dizi doğrulayıcıdır (100 ile 120 arasında). Aslında onların rolü, Bor zincirinin birkaç bloğunu tek bir Merkle kökünde (birkaç işlemin bir işlemi) toplamaktır. Bu daha sonra bir dolandırıcılık kontrolünün gerçekleştirildiği bir kontrol noktasından geçer. Bu kök daha sonra işlemlerin sonuçlandırıldığı Ethereum blok zincirine ( ana blok zinciri ) gönderilir.

Bu iki aşamalı işlemin özelliği, her iki katmanın da aynı doğrulayıcı kümesini kullanmasıdır. Bor üzerinde blok üreten 7 ila 10 doğrulayıcı, 100 ila 120 Heimdall doğrulayıcı arasından Peppermint yöntemi (Cosmos protokolünden) kullanılarak seçilir. Bunlar daha sonra, değiştirilmeden önce belirli bir süre (“bir aralık “) için blok üretmekten sorumludur.

Heimdall’da aynı Peppermint mekanizması kullanılıyor. Doğrulayıcı, sahip olduğu MATIC coinleriyle orantılı olarak rastgele seçilir. Ethereum blok zincirindeki Merkle kökünü doğrulamalı ve yayınlamalıdır.

Polygon Ekosistemi

Polygon’un ekosistemi gösterişli. Bu, özellikle, doğal olarak çok yakın olmayan Avalanche (AVAX) veya Polkadot (DOT) gibi diğer çözümlerin aksine, platformun Ethereum ile sürdürdüğü yakınlıktan kaynaklanmaktadır.

Polygon’un iç ekosistemi

Polygon’un kendi içinde, 1 yıl içinde geliştirilmiş 7 ölçeklenebilirlik çözümü var. Bu satırları yazarken bunlardan ikisi zaten kullanılabilir durumda:

 • Polygon PoS, Matic Network’ün halefi. Yaşı ve kullanım kolaylığı sayesinde bugün hala Polygon ekosisteminde en çok kullanılan blok zinciridir;
 • Polygon Hermez, Polygon üzerinde Zero Knowledge Proofs uygulayan ilk ölçeklenebilirlik çözümü. Bu, Polygon 2021’in ortalarında ZK Rollups Hermez blok zincirinin satın alındığını duyurduğunda eklenir.

Diğer dört çözüm geliştirme aşamasındadır:

 • STARK teknolojisine dayalı bir ZK Rollups çözümü olan Polygon Miden, yine Starkware’de geliştirilmekte;
 • Optimistic Rollups ve ZK Proofs teknolojilerini birleştiren türünün tek örneği bir çözüm olan Polygon Nightfall. EY ile işbirliği içinde geliştirilen, işlemlerin gizliliğine odaklanmış;
 • Kullanılabilirlik ve veri akışlarına adanmış ölçeklenebilir bir blok zinciri olan Avail;
 • Rekor sürede sıfır bilgi kanıtları oluşturmak için süper hızlı bir ZK Rollups blok zinciri olan Polygon Zero.

Ana ekip tarafından nihai bir çözüm geliştirildi: Polygon Edge, bir araç kutusuyla karşılaştırılabilecek bir Yazılım Geliştirme Kiti (SDK). Herhangi bir geliştiricinin, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ve Ethereum araçlarıyla tamamen uyumlu, Ethereum üzerinde kendi ölçeklenebilirlik çözümünü oluşturmasına olanak tanır. Konsensüs modu da çok basit bir şekilde seçilebilir ve değiştirilebilir.

Polygon’un dış ekosistemi

Ethereum ile olan ortaklığı, düşük ücretler ve EVM kullanımı nedeniyle Polygon, çok geniş bir merkezi olmayan uygulama (DApps) kataloğuna sahiptir. Bugün, ağında 7.000’den fazla uygulama var. Bu uygulamaların büyük çoğunluğu Poligon PoS Zincirinde barındırılmaktadır.

Aave, Curve ve Uniswap gibi birçok olgun DeFi uygulaması Polygon’a (veya Ethereum’un yanına entegre edilmiştir) taşındı. Uniswap’ın bir çatalı olan Quickswap gibi diğerleri, Polygon’a özgüdür.

Ayrıca OpenSea, Decentraland veya The Sandbox gibi değiştirilemez tokenler (NFT’ler) ile ilgili birden çok uygulama vardır.

Polygon, Hop Exchange veya Multichain gibi köprülerle de uyumludur. Bunlar, farklı blok zincirleri arasında varlık transferini çok daha kolaylaştırır.

MATIC coinin rolleri nelerdir?

ERC-20 MATIC coini, Polygon platformunun yerel kripto para birimidir. Bu, bir hizmet tokeniolarak adlandırılan şeydir, yani hizmetlere erişmek için satın alınan bir tokendir.

Ethereum üzerindeki ETH veya Bitcoin üzerindeki BTC gibi, MATIC de Poligon ağını oluşturan tüm blok zincirlerinde ücret ödemek için kullanılır. Bu maliyetler, kullanılan ölçeklenebilirlik çözümüne göre değişir, ancak minimum düzeyde kalır.

MATIC coinleri, Poligon PoS Zincirini güvence altına almak amacıyla doğrulayıcılara da devredilebilir. Bu Proof of Stake (PoS) Blockchain’de, ilk 120 doğrulayıcı (bloke edilen MATIC’lerin sayısına göre sınıflandırılır) sahip oldukları token sayısıyla orantılı olarak ödüllendirilir.

Yakın gelecekte, MATIC tokeni Polygon DAO’da da kullanılacaktır. Bu girişim, Poligon yönetişiminin merkezden uzaklaştırılması amacıyla gelir.

MATIC şu anda delegelere ve doğrulayıcılara ödeme yapmayı mümkün kılan enflasyonist bir kripto para birimidir. Bununla birlikte, maksimum token sayısı 10 milyar birim olarak belirlenmiştir. Tüm MATIC tokenleri, 2025’in ortalarında dolaşımda olacak.

Ocak 2022’de, Poligon PoS Zinciri, Ethereum’un EIP- 1559’unu entegre ederek, her işleme yakma mekanizmasını tanıtıyor. Başlangıçta maksimum MATIC coinleri 10 milyar birime ayarlandığından, 2025’in ortalarında deflasyonist hale gelecektir.

Polygon ekibi ve ortakları

Polygon’un arkasındaki ekip

2017 yılında üç Hintli geliştirici Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal ve Anurag Arjun Matic Network’ü kurdu. Bitcoin topluluğunun çok aktif üyeleri olan üçlü, Ethereum blok zincirine bakıyor ve bunun için bir ölçeklenebilirlik çözümü için tüm maliyetlere bakıyor.

Araştırma yaparken, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Butherin ve Joseph Poon’dan “Plasma” adlı bir ölçeklenebilirlik çözümünü detaylandıran bir  gönderiye rastladılar. Bu daha sonra Jaynti Kanani ve geliştiricilerden oluşan bir ekip tarafından gelecekteki Polygon PoS Zincirinin teknik temeli olan sistemi geliştirilecektir.

2021’in başında Sırp geliştirici Mihailo Bjelic, Hint üçlüsüne katıldı ve birlikte Matic Network’ün halefi olan Polygon Technology’yi kurdular. Bu yenileme ile Anthony Sassano gibi birçok tanınmış geliştirici ve Mark Cuban gibi yatırımcılar Polygon’un danışma kuruluna katılıyor.

LinkedIn’e göre, Polygon Technology, Polygon’a ve büyüyen ekosistemine düzenli olarak katkıda bulunan 230’dan fazla kişiye sahiptir.

Polygon ortakları

En çok kullanılan Ethereum ölçeklenebilirlik çözümü olan Polygon’un birçok ortaklığı vardır. Özellikle 2018 ve 2020 yıllarında Polygon ağına katılan iki stablecoin devi DAI ve USDC dikkat çekiyor.

Merkezi olmayan bir finans ekosistemi oluşturmak için Chainlink Oracle ağı, değerli merkezi olmayan veri akışlarını alan ilk Ethereum olmayan blok zinciri olarak 2020’de Polygon’u seçti.

2021’de NFT’lerin ve blockchain oyunlarının büyümesiyle Polygon, ünlü konsol ve video oyun şirketi Atari ile bir ortaklık duyurdu ve blockchain faaliyetleri için tercih edilen platform haline geldi. Aynı yıl OpenSea, The Sandbox ve Unstoppable Domains ile bu protokollerin konuşlandırılması ve daha verimli hale getirilmesi amacıyla ortaklıklar yapıldı.

İki veri sorgulama devi The Graph (GRT) ve Google BigQuery, 2021’de Polygon ile bir ortaklık duyurduklarını da duyuruyor. Bu işbirliği, geliştiricilere Polygon PoS Zincirini basit ve hızlı bir şekilde analiz etmek için bir araç sağlamayı amaçlıyor.

AU21 Capital ayrıca 2021’de Polygon ekibiyle işbirliği içinde 21 milyon dolarlık bir fon oluşturulduğunu da duyurdu. Polygon üzerine inşa etmek isteyen geliştiricilere finansal yardım şeklinde müdahale eder.

MATIC kripto para birimi nasıl satın alınır?

MATIC coin kripto para piyasasında ilk 20’dedir ve en popüler Ethereum ölçeklenebilirlik aracıdır. Bu gerçeklerden yola çıkarak, FTX, Coinbase, Kraken, Crypto.com gibi tüm büyük değişim platformlarında ve ayrıca likiditenin en yüksek olduğu IEO platformu olan Binance’de mevcuttur.

 1. Binance’e kaydolun;
 2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
 3. Platforma para yatırın;
 4. Market menüsüne tıklayın ve MATIC/USDT çiftini arayın;
 5. Yapmanız gereken tek şey, seçtiğiniz miktar için MATIC satın almak işlem bu kadar basit.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz