Arbitrum Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Arbitrum, Ethereum (ETH) blok zincirine adanmış bir ölçeklenebilirlik çözümüdür. Teknolojisi, ilk olarak Optimism geliştirme ekibi tarafından geliştirilen bir sürümüne dayanmaktadır. Arbitrum’un Ethereum’da 2. katmanın ortasına hükmetmesine izin veren değişiklikleri birlikte keşfedelim.

Arbitrum: Ethereum (ETH) blok zincirinin yeteneklerini büyük ölçüde geliştiren protokol

2020’lerde ve 2021’lerde Ethereum’un (ETH) büyümesi, bugün blok zincirinin benimsenmesine ayak uydurmak için mücadele ediyor. Ve iyi bir nedenle, Ethereum’daki bir işlemin ortalama maliyeti, 2021’in ortalarında 50 dolarlık sembolik fiyata ulaşmadan önce patladı. Günde birkaç yüz bin işlem için mücadele eden 3.000’den fazla merkezi olmayan uygulama ile Ethereum’un olduğu gibi kullanılabilir kalmasını hayal etmek zor.

Ücretlerdeki bu son artış, geliştiricileri ölçeklenebilirlik çözümleri bulmaya itti. En umut verici olan Ethereum 2.0,  birçok kez ertelendikten sonra nihayet 2023’ten önce gün ışığına çıkacak. Bu teklif kağıt üzerinde en verimli olanıdır, çünkü ana blok zincirini doğrudan değiştirmeyi önermektedir. Ancak, 2019’dan beri bekliyor ve şimdi “ katman 2” olarak da adlandırılan üçüncü taraf çözümlerin gelişini görüyoruz.

Bu katman 2, Ethereum’un bir kaplaması olarak oluşturulmuş bağımsız teknolojilerdir. Ölçeklenebilirliği geliştirilmiş Ethereum’un karbon kopyaları olan “kanallar ”, eşler arası ödeme kanalları veya “yan zincirler” dahil olmak üzere çeşitli versiyonları vardır. Kanallar çok güvenli olmasına rağmen, yalnızca bir tür işlem için kullanışlıdır. Öte yandan, yan zincirler her tür uygulamayı barındırabilir, ancak kendi güvenliklerinden sorumludur.

Güvenlik ve çok yönlülüğü birleştirmek için 2021’de Ethereum’da yeni bir ölçeklenebilirlik çözümü piyasaya sürülecek. Bunlar, kanalların ve yan zincirlerin avantajlarını bir araya getirirken dezavantajlarını mümkün olan en iyi şekilde ortadan kaldırır. Bunlar, işlemleri periyodik olarak sıkıştırılmış gruplar halinde toplanan ve Ethereum’da sonlandırılan bağımsız blok zincirleridir.

Optimism, 2021’de konseptin ilk yinelemesini dağıtarak iyimser toplamalar için yarışı başlatıyor. Ardından Arbitrum geliştirme ekibi, ölçeklenebilirliğini ve maliyetlerini iyileştirirken teknolojiyi kullanmaya karar veriyor.

Arbitrum, gelişmiş bir dolandırıcılık önleme sistemi

Arbitrum, geliştirilenden daha karmaşık bir sahtekarlık önleme sistemi kullanır. Optimism’de otomatik mekanizma sorunlu işlemi bulur, izole eder ve tamamen Ethereum’da yayınlar. Bu işlem Ethereum madencileri tarafından reddedilirse, hileli olarak kabul edilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Bu süreç otomatiktir ve bu nedenle sadece bir aktör dürüst olsa bile ağın güvenli olmasını sağlar. Bir işlemin reddedilmesi, kötü niyetli aktöre yönelik bir ceza anlamına gelir.

Kadena (KDA) Coin Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Arbitrum’un teknolojisi, dolandırıcılık kanıtlarına ek hassasiyet getirir. Gerçekten de, bunlar, işlemin sorunlu olan kısmını tam olarak belirtmelidir. Sadece bu küçük kısım daha sonra Ethereum üzerinde yürütülür, bu da süreci daha hızlı ve daha ucuz hale getirir. Bu konum adımının eklenmesi nedeniyle bu sahtekarlık kanıtlarına “ çok yönlü ” denir.

Bu nedenle, yalnızca son on tanesinin sorunlu olduğu 300 satırlık kodlu bir akıllı sözleşme hayal edebiliriz. Arbitrum’un 290 satır daha az çalıştıran versiyonunun çok daha verimli olduğu ortaya çıkıyor. Bu optimizasyon sayesinde Arbitrum, saniyede maksimum 40.000 işlem oranına ulaşabilmektedir.

Özel bir sanal makine

Ethereum Sanal Makinesini (EVM) kullanmayı seçen Optimism’in aksine, Arbitrum kendi sanal makinesini kurdu: “Arbitrum Sanal Makinesi” (AVM). Bu, Arbitrum’un işlemlerin ve akıllı sözleşmelerin nasıl yürütüldüğü üzerinde  tam kontrole sahip olmasını sağlar.

Ancak bu seçim , Arbitrum’da dağıtmak isteyen tüm uygulamaların kaynak kodunu çevirme ihtiyacını ima eder . Bu işlem otomatiktir ve EVM’nin tüm programlama dilleri AVM (Solidity, Vyper, Flint, YUL vb.) ile uyumludur, bu da onu daha az kötü yapar.

Arbitrum ekosistemi

Merkezi olmayan uygulamalar

Arbitrum, teknolojide bir evrimidir. Sonuç olarak, teknolojinin ilk yinelemesi olan Optimism’den daha verimli ve daha ucuzdur. Ethereum üzerinde bir katman 2 olan bu çözüm, diğer bağımsız EVM uyumlu blok zincirlerine göre tercih edilir.

Bu nedenle Ethereum’da Curve Finance , Aave veya Uniswap gibi büyük isimlerin yanı sıra, Ethereum’da merkezi olmayan finans (DeFi) için gerekli olan, gelişmiş merkezi olmayan borsalar için temel protokol olan Balancer gibi uygulamaları da bulabiliriz.

Blok zincirinin düşük maliyeti ve hızı sayesinde, field farming veya deneysel finansman sunan birçok DeFi protokolü, merkezi olmayan uygulamalarını Arbitrum’da dağıtmaya karar verir. Böylece ünlü geliştirici Daniele Sesta tarafından geliştirilen Abracadabra veya DeFi 2.0’ın yeni doğan Sperax USD gibi algoritmik stablecoin protokollerini bulabiliriz.

Beefy Finance, Vest Finance veya Badger DAO gibi, faiz yaratan ve yield farming uygulamaları da Ethereum yerine 2. katman olarak Arbitrum’u seçmiş görünüyor.

Düşük ücretler, aynı zamanda, mevcut DeFi çözümlerini iyileştirme arzusunu körükleyen, tanınan protokollerin çatallarını çekme erdemine de sahiptir. Örneğin, Compound Finance’in çok kanallı bir kopyası olan Hundred Finance’i içerir. Aave ve Balancer’ın çatalı Cream Finance, kurbanı olduğu birden fazla saldırının ardından faaliyetlerine devam etmek için diğerleri arasından Arbitrum’u seçti.

Arbitrum ayrıca tüm DEX türleri için bir alandır. Gerçekten de, klasik Uniswap veya Balancer’ın ötesinde, Premia veya Dopex gibi seçenekler sunan borsalar, Synapse veya Stargate gibi çok zincirli DEX’ler, GMX gibi kalıcı sözleşmeler sunan DEX’ler ve hatta karmaşık varlıkların (fonlar, kaldıraçlı varlıklar ) satın alınmasına ve satılmasına izin veren borsalar vardır. 1inch ve Dodo gibi DEX toplayıcıları da Arbitrum’a doğru yol aldı.

2. katmanda değiştirilemez tokenlerin (NFT’ler) benimsenmesi çok yavaş olsa da, Arbitrum, sanatçıları ve likiditeyi çekmeyi başaran tek çözümlerden biri gibi görünüyor. Protokoller ve pazar yerleri sayısız değil, ancak artan bir hacmin tadını çıkarmaya başlıyor. HazineDAO ve TofuNFT, şu anda Arbitrum ekosistemindeki iki önemli pazar yeridir.

Kullanıcıların kripto para birimlerini Arbitrum’a transfer etmesine izin vermek için birçok köprü mevcuttur. Resmi köprü olan “Arbitrum Bridge”, Ether’lerinizi (ETH) Arbitrum’a tam bir güvenlik içinde taşımanıza olanak tanır. Ancak, anlaşmazlık süresi nedeniyle, ana blok zincirini içeren herhangi bir işlem, 7 günlük bir gecikme ile birleştirilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için Hop, Synapse, Multichain veya Celer Bridge gibi birçok üçüncü taraf köprüsü artık Arbitrum’u destekleyerek neredeyse anında para yatırma ve çekme işlemlerine izin veriyor.

Arbitrum’u benimsemek

Defi Llama verilerine göre (Nisan 2022 itibariyle) 2,3 milyar dolardan fazla kilitli toplam değer (TVL) ile Arbitrum, Ethereum’daki ölçeklenebilirlik çözümleri arasında yalnızca 2. sırada yer alıyor.

Yalnızca Ethereum’a daha az bağımlı olan çok farklı bir ölçeklenebilirlik çözümü olan Polygon, Arbitrum’un önündedir. Bu, Arbitrum’u Ethereum’a en yakın çözümü arayan kullanıcılar ve geliştiriciler için varsayılan ölçeklenebilirlik çözümü olarak konumlandırır.

Bu güçlü benimseme, yalnızca Arbitrum’daki hız ve düşük ücretlerle değil, aynı zamanda büyük merkezi borsalar tarafından Arbitrum’a verilen destekle de açıklanabilir. Binance, FTX, Crypto.com, KuCoin ve hatta OKX, iyimserliği değil Arbitrum’u desteklemeyi seçerek ölçeklenebilirlik argümanını geliştirdi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here