Wrapped Coinler Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Kripto para biriminde nispeten yeniyseniz, birden fazla fiyat görmek için kafanız karışacaktır. Piyasa değerine göre birinci sırada yer alan Bitcoin ve çok benzer ancak aynı olmayan bir fiyatla 17. sırada yer alan Wrapped Bitcoin adı verilen bir şey var. Peki, Wrapped kripto paralar tam olarak nedir ve tokenleştirme kavramı neden bu kadar önemlidir?

Wrapped Bitcoin (WBTC) Hakkında Bilmeniz Gerekenler konusunda detaylı bir makale hazırlamıştık. Bu yazımızda Wrapped coinlerin temeline ve nasıl çalıştıklarına bakacağız.

Wrapped Coinler Nasıl Çalışır?

Wrapped bir coin, 1:1 fiyat sabitini korurken ayrı bir blok zincirinde çalışmasını sağlayan bir kripto para biriminin sentetik bir versiyonudur. 

Bu tanım doğru olsa da, blok zincirlerin nasıl çalıştığı hakkında biraz bilgi sahibi olmadan pek bir anlam ifade etmiyor. Öyleyse daha fazla ayrıntıya girelim.

Bitcoin, hem ilk kripto para birimi hem de bir blok zincirinin ilk örneğidir. Bitcoin blok zinciri (genellikle büyük bir ‘B’ ile yazılır), dağıtılmış bir küresel bağımsız bilgisayar ağı tarafından tutulan kripto para birimi bitcoin (genellikle küçük bir ‘b’ ile yazılır) bakiyelerinin bir defteridir.

Bitcoin blok zincirinin bir kaydının yanı sıra, Düğümler olarak bilinen bu bilgisayarlar, adresler olarak bilinen Bitcoin’in doğru bakiyelerini korumak için tüm kuralları içeren ve önceden programlanmış bir oranda yeni bitcoin yaratan bir yazılım parçası olan Bitcoin Protokolü’nü çalıştırır. (konsensüs yöntemi olarak bilinen yöntemle) ve cüzdanların bitcoin ile işlem yapmasını sağlamak.

Arbitrum Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Tüm bunlar, ademi merkeziyetçiliğin büyüsü olan herhangi bir merkezi otorite olmadan gerçekleşir. Anlaşılması gereken kilit unsur, kripto para birimi olan bitcoin’in çok özel bir kurallar dizisine, Bitcoin Protokolüne dayalı olarak çalıştığıdır.

Bu kurallar açık kaynak kodludur, bu nedenle Bitcoin’in aynı temel ilkeleri izleyen ancak belirli bir öğeyi değiştiren çok sayıda kopyacı versiyonu vardır.

Bitcoin ayrıca, kendi konsensüs yöntemleri ve bakiyeleri kaydetmeye yönelik farklı yaklaşımlarla farklı kurallara uyan bir dizi yeni kripto para birimine de ilham verdi. En bilineni Ethereum’dur. 

Ethereum, Akıllı Sözleşmeler yazmak için belirli bir dil ile Turing Complete olduğu için birlikte çalışabilir bir dijital platform ekosistemini destekleyen blok zinciri tabanlı bir sistemdir. Aynı zamanda değer aktarımı için çok özel bir dizi standart içerir. Muhtemelen onları duymuşsunuzdur: Ethereum tabanlı bir token için en yaygın standart olan ERC-20 veya NFT’ler için ERC-721.

Bu standartlar gerçekten kullanışlıdır çünkü herhangi bir Ethereum cüzdanı herhangi bir ERC-20 tokeni destekleyerek işlemleri ve alışverişi basitleştirir. Bu standart tabanlı sistem, tüm unsurlar birleştirilebilir olduğu için Ethereum ekosisteminin bu kadar hızlı büyümesinin bir nedenidir; Lego blokları gibi birbirine uyabilirler.

Wrapped Bitcoin

Ancak, örneğin, Bitcoin’i Ethereum tabanlı bir DEFI uygulamasında faiz kazanmak veya kredi almak için kullanmak isterseniz ne olur? Yapamazsınız, çünkü iki kural grubu birlikte çalışabilir değildir. Bitcoin, Turing Complete değildir ve Akıllı Sözleşmelerle etkileşime giremez.

Bunu Amerika’da bir Avrupa elektrikli cihazını takmaya çalışmak gibi düşünün, adaptör olmadan mümkün değildir, çünkü temeldeki elektrik ağları farklı şekillerde çalışır. Dolayısıyla, wrapped bir token, farklı blok zincirlerinden kripto para birimleri için bir fiş adaptörü gibidir.

Wrapped Bitcoin Nasıl Çalışır?

Şimdi umarız wrapped bir coinin ne olduğu hakkında bir fikriniz vardır, muhtemelen Bitcoin’i Ethereum ekosisteminde kullanmak için nasıl sardığınızı ve ardından onu eski BTC’ye nasıl geri açtığınızı merak ediyorsunuzdur?

Bitcoin wrapped işlemi için, BTC’nizi bir rezervde tutacak bir Saklayıcıya göndermeniz gerekir, ardından bir ücret karşılığında 1:1 temelinde sentetik bir wBTC basacak ve bunu sağladığınız bir Ethereum adresine gönderecektir. Gerçek mekanikler daha karmaşıktır, ancak bir kullanıcı olarak süreç bu kadar basittir.

WBTC’nizi açmak istediğinizde, onu yakan ve yedekte tutulan orijinal BTC’yi serbest bırakan Saklayıcıya geri gönderirsiniz.

BitGo, değeri 12 milyar doların üzerinde olan eşdeğer miktarda wBTC üretmek için 274.000’den fazla BTC’nin gözaltında tutulduğu en büyük Wrapped Bitcoin Sorumlusu.

Wrapped Coinlerin Faydaları

Her blok zincirini potansiyel değere sahip bir silo olarak düşünebilirsiniz. Bazen bir Bitcoin sahibi, ayrı bir blok zincirinde bir fırsat gerçekleştirmek için BTC’lerinin temsil ettiği değeri kullanmak isteyecektir. En bariz sebep ticarettir.

Hacim bazında ticaretin çoğu, Coinbase, Binance veya Kraken gibi merkezi borsalarda gerçekleşir ve fiat, Stablecoin veya Bitcoin çiftlerine dayanır. Bununla birlikte, Bitcoin’e sahipseniz ve çok daha geniş bir döviz çiftleri yelpazesiyle ticaret yapmak istiyorsanız, Bitcoin’inizi wrapped edebilir ve ardından katlanarak daha geniş bir çift aralığında merkezi olmayan bir borsada wBTC ticareti yapabilirsiniz.

Yatırımcıların ticaret çiftlerini anlamalarının iki ana nedeni vardır: Bazı kripto para birimleri yalnızca diğer kripto para birimleriyle satın alınabilir, bu nedenle kripto varlıklarınızı en yaygın kripto paraların ötesine genişletmek için kripto para birimi çiftleri hakkında bilgi gereklidir. Ve kripto alım satım çiftleri hakkında bilgi sahibi olmak, bilgili kripto yatırımcılarına arbitraj fırsatlarından yararlanma, yani piyasalar arasındaki varlık fiyatlarındaki farklılıklardan kâr elde etme şansı verir.

Solidity’nin herhangi bir varsayımsal hesaplama için programlama yapabilen bir programlama dilidir. Böylece teorik olarak herhangi bir bilgisayar uygulaması Solidity’de programlanabilir ve Ethereum platformunda çalıştırılabilir. Dolayısıyla bu dil, Ethereum’un ‘akıllı sözleşmelerinin’ yazıldığı dildir.

Sadece bu da değil, Bitcoin’in paketlenmiş versiyonuyla değer için “farming” yapmak için çok daha geniş bir getiri, kredi ve fırsatlar yelpazesine maruz kalabilirsiniz.

Wrapped, hemen hemen her ana blok zincirinin yerel tokenları için artık kullanılabilir ve bir düzeyde birlikte çalışabilirlik sağlar. Tokenları Binance Smart Chain veya hızla büyüyen Polkadot ekosisteminde kullanmak üzere paketleyebilirsiniz.

Wrapped Ethereum

Garip bir şekilde, wETH oluşturmak için Ethereum’u wrapping edebilir ve bunu ERC-20 uyumlu dijital uygulamalarla kullanabilirsiniz, çünkü Ethereum’un yerel para birimi (ETH), ERC-20 token standardı tanıtılmadan önce yaratılmıştır.

Ethereum’un karşılaştığı en büyük zorluklardan biri ölçeklenebilirliktir. Akıllı Sözleşme yürütme maliyeti (bir NFT’yi basmak gibi) aşırı derecede yüksek olduğu için kendi başarısının kurbanı oldu.

Wrapping ve köprüler bir alternatif sunar. ETH’nizi wETH yapın ve daha hızlı ve daha ucuz işlemlerle başka bir blok zincirinde kullanın, genel hesaplama talebi için daha verimli bir pazar yaratın. Bunun dezavantajı nerede?

Wrapped Coinlerin Dezavantajları

BTC ve wBTC fiyatlarını karşılaştırırsak, aralarındaki sabitin tam olarak 1:1 olmadığını göreceksiniz, bunun nedeni, basım ve yakma işleminin %100 verimli olmamasıdır. Bu fiyat farkı, kayma olarak bilinir; bu, coinleri Wrapping ederken potansiyel olarak değer kaybedeceğiniz anlamına gelir.

Paketleme ve paketi açma işleminin tamamı ayrıca, wrapped coinlerin kullanılmasını yerel olarak işlem yapmaktan daha pahalı hale getiren ücretlere tabidir. Maliyeti, Bitcoin ekosisteminde paketlenmemiş sürümü kullanmak yerine, örneğin wBTC’nin üretebileceği verim açısından gerçekleştirebileceğiniz ek değer açısından haklı çıkarmanız gerekecek.

Wrapped Coinler Güvenli mi?

Bitcoin Turing olmadığı için wrapping işlemi Akıllı Sözleşme ile otomatikleştirilemez, bu nedenle sarma BitGo gibi merkezi olarak kontrol edilen programlar aracılığıyla gerçekleşir.

Bu, merkezi olmayan bir varlığın daha merkezi hale gelebileceği anlamına gelir. BitGo şu anda wBTC için teminat olarak toplam Bitcoin arzının %1.4’üne sahip. Bu, yalnızca bir başarısızlık noktası olduğu için onu potansiyel suistimal ve manipülasyona açık bırakır.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, bazı tehlikeler hakkında konuşurken oldukça öngörülüydü:

“Bu tokenlerin bazılarının güven modelleri konusunda endişeliyim. Ethereum’da 5 milyar dolarlık BTC olması ve anahtarların tek bir kurum tarafından tutulması üzücü olur.”

Şubat 2022’de Buterin’in korkuları Wormhole hacki gerçek oldu. Wormhole, Ethereum ve Solana da dahil olmak üzere diğer birçok blok zinciri arasında bir simge köprüsüdür. Köprünün Solana tarafı, o zaman yaklaşık 326 milyon dolar değerinde olan 120.000 Wrapped Ether (wETH) tokeninin kaybı için kullanıldı.

Bu istismar, tüm köprüleme/wrapped konseptinin uygulanabilirliği konusunda şüphe uyandırır ve blok zinciri birlikte çalışabilirlik potansiyelini daraltır. Çoklu birlikte çalışabilir katman 1 blok zincirlerini destekleyen ve sırayla dijital uygulamaları destekleyen, Polkadot veya Cosmos katman 0 blok zincirleri olarak adlandırılanlar için bir yükseliş durumu yaratacaktır. 

Bununla birlikte, wBTC ve wETH gibi wrapped coinlere olan talep yüksek kalmaya devam ediyor ve bu blok zincirler birbirleriyle doğrudan etkileşime girene kadar daha geniş kripto ekosisteminin önemli bir parçası olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here