Litecoin (LTC) Nedir? Bilinmesi Gerekenler

Litecoin (LTC) kripto para birimi, Bitcoin’in bir çatalıdır. Google ve Coinbase’in eski bir çalışanı olan Charlie Lee tarafından 7 Ekim 2011’de doğan merkezi olmayan bir ödeme sistemidir. Litecoin, birçok nedenden dolayı genellikle Bitcoin’in küçük kardeşi olarak kabul edilir.

Kısaca Litecoin (LTC)

Litecoin (LTC), o zamanlar Google için bir geliştirici olan Charlie Lee tarafından 7 Ekim 2011’de oluşturulan Bitcoin’e (BTC) alternatif bir kripto para birimidir. Litecoin kaynak kodu, Bitcoin kaynak kodunun bir yazılım çatalıdır, bu nedenle aynı geçmişi paylaşmasalar da Bitcoin çatalı olarak adlandırılır.

Litecoin genellikle dijital para olarak kabul edilir, tıpkı Bitcoin’in dijital altın olarak kabul edilmesi gibi. Bunun nedeni, Litecoin’in Bitcoin’den 4 kat daha az ender bulunmasıdır: 21 milyon birim ile sınırlı Bitcoin’in aksine, dolaşımdaki LTC miktarı gerçekten 84 milyon birim ile sınırlıdır.

Litecoin’in çalışma şeklinin çoğu Bitcoin’den sonra modellenmiştir. Litecoin iş kanıtı tabanlıdır ve yeni oluşturulan LTC, bir blok zinciri olan dağıtılmış defterin güvenliğini sağlamaya katılmanın bir ödülü olarak madencilere dağıtılır. Bitcoin’de olduğu gibi, yeni Litecoin ihracının her 4 yılda bir yarıya indirilmesi planlanıyor: lansmanında çıkarılan blok başına 50 LTC’den bu, Ağustos 2015’te 25 LTC’ye, ardından Ağustos 2019’da 12.5 LTC’ye yükseldi.

Bununla birlikte, Litecoin ve Bitcoin arasında bazı farklılıklar vardır.

Bir Litecoin bloğunun üretim süresi 2 dakika 30 saniye, Bitcoin için 10 dakikaya kıyasla 4 kat daha hızlı, bu da maksimum LTC sayısının 84 milyon olacağı anlamına geliyor.

İş kanıtı algoritması, özel entegre devrelerin (ASIC’ler) geliştirilmesini engellemek ve grafik işleme birimi (GPU) madenciliğini desteklemek için yoğun bellek kullanan bir anahtar türetme işlevi olan scrypt (veya S-Crypt) işlevine dayanmaktadır. genel halk tarafından erişilebilir. Bununla birlikte, ASIC’ler hala geliştirilebilir ve Litecoin madenciliği, grafik kartı kullanan madenciler için artık karlı değil.

Litecoin MimbleWimble ile gizliliğin eklenmesi gibi protokolde büyük gelişmeler öngörülmektedir.

Litecoin’in geçmişi ve geleceği

Litecoin, bir Google geliştiricisi olan Charlie Lee’nin girişimi sayesinde Ekim 2011’de doğdu. Genesis bloğu 7 Ekim’de inşa edildi ve Steve Jobs’un ölümünü açıklayan 5 New York Times makalesinin başlığını içeriyordu (Bitcoin’in genesis bloğuyla aynı modelde). Charlie Lee, 9 Ekim’de Bitcointalk forumunda Litecoin’i ” Bitcoin’in lite versiyonu” olarak tanıtarak duyurdu. Ağın lansmanı 12-13 Ekim gecesi gerçekleşti.

Litecoin, ArtForz ve Lolcust tarafından aynı yılın Eylül ayında piyasaya sürülen Tenebrix kripto para biriminde kullanılan scrypt madencilik algoritmasını devraldı. Bu algoritma başlangıçta GPU, FGPA ve ASIC madenciliğine karşı çıkmayı ve CPU madenciliğini desteklemeyi amaçlıyordu.

Litecoin önceden tahsis edilmedi ve tüm Litecoin doğal olarak çıkarıldı. Bununla birlikte, madencilik ilk başta kötü gitti: zorluk ayarlama algoritmasındaki bir hata nedeniyle , ilk 24 saat içinde 28.800 yerine 500.000’den fazla LTC veya beklenenden 17,5 kat daha hızlı üretildi. Söz konusu 500.000 LTC artık para arzının yalnızca %0,8’ini temsil ettiğinden, bu hızlı madencilik telafi edildi.

Polygon (MATIC) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Litecoin, 2013’ün sonunda ilk spekülatif çılgınlığını yaşadı ve bu sırada fiyatı birkaç gün içinde 2,50 dolardan 50 dolara yükseldi. Balonun patlamasından sonra Litecoin, Bitcoin gibi uzun bir durgunluk dönemi yaşadı.

2017 yılında Litecoin, kripto para birimlerine olan ilginin artmasından faydalandı. Nisan ayında Charlie Lee ve birkaç kişi, Litecoin’in bilgi işlem geliştirmesini ve benimsenmesini finanse etmeyi amaçlayan Litecoin Vakfı’nı kurdu.

10 Mayıs 2017’de, Bitcoin’den 3 ay önce olan Litecoin’de SegWit yükseltmesi etkinleştirildi. Bu yükseltme, diğer şeylerin yanı sıra, Lightning Network’ün kurulumunu kolaylaştırmayı amaçlıyordu. Aynı gün iki saat sonra, ilk ödeme kanalı Blockstream’den Christian Decker tarafından sırasıyla San Francisco ve Zürih’te bulunan iki Lightning düğümü arasında açıldı. Hiçbir ücret içermeyen 1 litoshi (0.00000001 LTC) ödemesi de dahil olmak üzere çeşitli işlemler yapıldı.

20 Aralık 2017’de Charlie Lee, LTC’sinin bir kısmını sattığını ve geri kalanını önceki günlerde bağışladığını açıkladı. Daha sonra suçlandığı balonun tepesinde sattığı ortaya çıktı.

SegWit ve Lightning’in erken entegrasyonu, birçok kişinin Litecoin’i “ bitcoin için test ağı” olarak adlandırmasına neden oldu. Bununla birlikte, bu geçmişte doğruysa, bugün her şey Litecoin’in daha az muhafazakar bir evrimle Bitcoin’den ayrılacağını gösteriyor gibi görünüyor.

20 Ekim 2019’da Litecoin Vakfı, protokole daha iyi işlem gizliliği eklemek ve böylece Litecoin’in değiştirilebilirliğini iyileştirmek için bir süreç olan MimbleWimble’ı entegre etmeyi önerdi. Bu süreç, Extension Blocks aracılığıyla bir soft fork olarak eklenecektir, dolayısıyla teklifin adı: Extension Blocks aracılığıyla MWEB veya MimbleWimble. MimbleWimble entegrasyonu geliştirme aşamasındadır ve Ekim 2020’nin başlarında özel bir test ağı kurulmuştur.

Litecoin Ekibi ve Ortakları

Litecoin (LTC) Ekibi

Litecoin projesi açık kaynak olduğundan, geliştirilmesi üzerinde çalışan insanlar kolayca tanımlanamaz ve ölçülebilir değildir. Bununla birlikte, Litecoin Vakfı tarafından yürütülen proje, en önde gelen üyelerinden bazıları biliniyor.

İşte Litecoin Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri :

 • Charlie Lee: Litecoin’in yaratıcısı ve Vakfın eş direktörü. Coinbase ve Google’da eski yazılım mühendisi;
 • Xinxi Wang: Litecoin Vakfı’nın ortak yaratıcısı ve eş yöneticisi, aynı zamanda Singapur merkezli bir borsa olan COINUT’un CEO’su;
 • Alan Austin: Vakfın eş direktörü. Girişimcilik ve yatırımda 20 yılı aşkın deneyim ;
 • Zing Yang: Vakfın eş direktörü, aynı zamanda birkaç düşünce kuruluşu ve düşünce kuruluşunun üyesidir.

Litecoin Vakfı ayrıca projede tam zamanlı çalışan 2 geliştiriciye de fon sağlıyor:

 • Adrian Gallagher: Temmuz 2017’den beri Litecoin Core geliştiricisi. Aynı zamanda THRASHER Corporation’ın CEO’sudur.
 • Loshan T.: 2013’ten beri Litecoin Core geliştiricisi, aynı zamanda Litewallet’in de yaratıcısı.

Litecoin (LTC) Ortakları

Litecoin, dünya çapında en fazla işbirliğini başlatan projelerden biridir. Video oyun sektörü, film endüstrisi, ödeme işlemcileri, finansal ürün sağlayıcıları, ATM’ler, geri ödeme sistemleri, spor organizasyonları, Litecoin, yakın veya uzak, kripto para birimleri ile ilgili olabilecek çoğu faaliyet sektöründe kendisine bir isim yaptı.

İşte Litecoin için büyük ortaklıkların bir listesi. Bazıları yalnızca Litecoin Vakfı’nı entegre eder, ancak genellikle kripto para birimi ile ilgilidir:

 • Atari, efsanevi video oyun şirketi. LTC, üreticiden bir PC/konsol melezi olan Atari VCS’nin satın alınması için kullanılabilir;
 • Dünyanın en büyük sinema zinciri olan AMC, ödemeleri LTC ile kabul ediyor;
 • Ünlü sanal özel ağ sağlayıcısı NordVPN, LTC ödemelerini kabul eder;
 • Nefarious, Litecoin Vakfı, Litecoin Gaming varlığı aracılığıyla bu e-spor takımına sponsorluk yapıyor;
 • Güney Kore’de 13.000 ATM’den sonra LTC’yi kullanıma sunan bir şirket olan MeconCash;
 • LTC sahibi kullanıcılarına yıllık %10 faiz sunan bir platform olan Cred;
 • LTC’yi ürünlerine entegre eden kripto para birimi ödünç alma ve ödünç verme platformu olan BlockFi;
 • Litecoin Vakfı fonlarının depolandığı bir saklama hizmeti olan Bitgo;
 • Çevrimiçi satın alımlarda LTC ve BTC olarak geri ödeme yapan bir hizmet olan BitcoinRewards ;
 • Profesyonel bir Amerikan futbolu takımı olan Miami Dolphins;
 • Biletlerin LTC’den satın alınabileceği San Diego Uluslararası Film Festivali;

Litecoin’in güçlü ve zayıf yönleri

Diğer kripto para birimleri gibi Litecoin’in de kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır.

Litecoin’i kaliteli bir kripto para birimi yapan avantajlar arasında şunlar yer alır:

 • Litecoin, kripto para birimleri tarihinde önemli bir yer tutan ilk alternatif kripto para birimlerinden (“altcoin”) biridir ;
 • Bu nedenle Litecoin’in önemli bir ağ etkisi vardır: birçok cüzdan, borsa, ödeme işlemcisi, tüccar ve diğer hizmetler LTC’yi kabul eder;
 • Litecoin’in güvenliği, kodu ve iş kanıtı konsensüs modelinin neredeyse on yıldan beri var olduğu anlamında oldukça güvenilirdir;
 • Litecoin, günlük işlemlerde kullanım için daha uygundur, işlem kapasitesi bugün Bitcoin’den 4 kat daha fazladır;
 • Litecoin’in gelişimi, Bitcoin’den daha az muhafazakar olmasına rağmen, oldukça yavaş ve titiz: bu, LTC’yi gerçek dünyadaki gümüş gibi güvenli ve istikrarlı bir değer haline getiriyor ve bu nedenle Litecoin, yıllardır en iyi 10 kripto para piyasasını işgal ediyor.

Ancak Litecoin mükemmel değildir ve önemli dezavantajları vardır:

 • Bitcoin’e çok yakın olan Litecoin, bazen kullanıcıların ve yatırımcıların gözünde ağabeyinden farklılaşmakta zorlanır;
 • Dediğimiz gibi gelişimi oldukça yavaş, bu da onu teknik olarak Bitcoin Cash, Monero (XMR), Dash veya Zcash (ZEC) gibi diğer daha az muhafazakar kripto para birimlerinin gerisinde kılıyor;
 • Litecoin, diğer bazı kripto para sistemlerinden, özellikle de hisse kanıtı modeline dayananlardan daha düşük bir işlem kapasitesine sahiptir;
 • Bazıları, yönetişim kararlarında bir ağırlığı olan yaratıcısı Charlie Lee’nin kişiliğine çok fazla güvendiği için Litecoin’i eleştiriyor.

Litecoin (LTC) nasıl satın alınır?

Öncelikle Litecoin kaç TL? merak ediyorsanız sitemizden takip edebilirsiniz. Litecoin’i kripto para borsalarının büyük çoğunluğunda satın alabilirsiniz. En çok işlem gören ve en düşük ücretli platform Binance’dir. Bu nedenle en basit yöntem, LTC’yi doğrudan Binance üzerinden satın almaktır.

 1. Binance’e kaydolun;
 2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
 3. Platforma para yatırın;
 4. Market menüsüne tıklayın ve LTC/USDT çiftini arayın ;
 5. Tek yapmanız gereken, seçtiğiniz miktar için LTC satın almak işlem bu kadar basit.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here