Polkadot (DOT) Coin Nedir? Bilmeniz Gerekenler

Polkadot, birkaç özel blok zincirini tek bir birleşik ağa bağlayan bir protokoldür. Yerel kripto para birimi DOT ile tamamlanan Polkadot, tamamen birlikte çalışabilir bir mimari oluşturmak için öğelerin bir kombinasyonuna güveniyor. Proje, özellikle Ethereum blok zincirinin kurucu ortağı olan ünlü Gavin Wood tarafından yönetiliyor. Polkadot’un nasıl çalıştığını ve blockchain ekosistemine neler getirdiğini öğrenin.

Polkadot nedir?

Polkadot, birbirine bağlı birden fazla blok zinciri ağını birleştiren yeni nesil bir protokoldür. Polkadot ağı, bu özel blok zincirlerin güvenli ve şeffaf bir ortamda birbirleriyle iletişim kurmasına izin vererek ölçeklenebilirliği kolaylaştırır.

Polkadot protokolü, ister genel ağlar, ister özel konsorsiyum zincirleri, oracles veya diğer Web 3.0 teknolojileri olsun, tek blok zincirleri bağlamak ve güvence altına almak için tasarlanmıştır. Bağımsız blok zincirlerinin ortak güvenlik garantileri altında bilgi alışverişinde bulunabileceği bir İnternet oluşturulmasını sağlar.

Web 3.0 Lideri : Polkadot

Böylece Polkadot ağı, blok zincirler aracılığıyla (sadece tokenleri değil) keyfi verilerin transferini mümkün kılar. Polkadot’un teknolojisi sayesinde, özel bir blok zincirinden veri alan uygulamalar oluşturmak ve bunu halka açık bir blok zincirinde kullanmak mümkündür.

Örneğin, bir okulun akademik kayıtlarını içeren özel bir blok zinciri, içerdiği bilgileri açıklamadan, genel bir blok zinciri ile kimlik doğrulamalarının kanıtlarını iletebilir.

Polkadot projesi, İsviçre merkezli ve Ethereum blok zincirinin kurucu ortağı olan ünlü Gavin Wood tarafından 2017 yılında kurulan Web3 Vakfı tarafından destekleniyor.

Web3 Vakfı, Web 3.0 ekosisteminin yararı ve istikrarı için, özellikle modern kriptografik yöntemleri kullananlar olmak üzere, merkezi olmayan protokoller alanındaki teknolojileri ve uygulamaları desteklemek ve çerçevelemek için oluşturulmuştur.

Polkadot’u inşa etmek için Parity Technologies’i görevlendiren bu organizasyondu. Yine Gavin Wood tarafından kurulan Parity, dağıtık sistem mühendisleri, kriptograflar, sistem mimarları ve araştırmacılardan oluşan birinci sınıf bir ekibe sahiptir.

Polkadot Ekosistemi

Polkadot Ağ Mimarisi

Polkadot ağı, birlikte çalışabilirlik protokolü içeren bir çoklu zincir olduğundan, özellikle Relay Chain, parachain, parathreads ve köprülerden oluşur.

Relay Chain

Relay Chain, Polkadot ağının merkezi zinciridir ve ana blok zinciri olarak kabul edilebilir. Tüm Polkadot doğrulayıcıları , DOT’larını Relay Chain’e paylaştırır.

Polkadot ekosistemindeki rolü çok önemlidir ve köprüler aracılığıyla para zincirleri arasındaki fikir birliğini ve iletişimi koordine etmekten oluşur.

Relay Zincirindeki işlemler muhtemelen para zincirlerinde yapılanlardan daha yüksek ücretlere sahip olacaktır. Bunun nedeni, hesaplama çalışmalarının çoğunun, çeşitli uygulamalara ve özelliklere sahip olan para-stringlere devredilmesi gerektiğidir.

Şu anda, her 6 saniyede bir Relay Chain bloğu üretilmektedir. Bu, belirli bir zamanda ağın ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Böylece bir bloğun üretim süresi, ağın birçok işlemi işleme kapasitesini artırmak için 2 veya 3 saniyeye kadar düşebilmektedir.

Parachain

Parachain, Polkadot ağının kalbinde yer alır ve onu çok özel kılar. Polkadot ağının tamamında gerçekleştirilen işlemlerin çoğu, Parachain adı verilen bu ikincil zincirlere devredilir.

Bunlar belirli bir kullanım durumu için tasarlandığından, ağın kaynaklarını gerektiği gibi tahsis etmesine olanak tanır.

Para-chain, Polkadot’un Relay Chain doğrulayıcıları tarafından global olarak uyumlu ve doğrulanabilir, uygulamaya özel bir veri çerçevesidir. En yaygın olarak, bir Parachain bir blok zinciri şeklini alır, ancak bunların gerçek blok zincirleri olması gerekmez.

Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM) parachain müzayedelerine nasıl katılınır?

Parachain, operasyonları için DOT’a gerek kalmadan kendi yerel tokenleriyle kendi ekonomilerine sahip olabilirler.

Polkadot protokolü, para zincirlerinin ağ üzerindeki uygulamalarını merkezi olmayan ve güvenli bir şekilde finanse etmelerini sağlar. Bunun nedeni kitle fonlaması olarak kabul edilir.

Relay Chain’deki slotlar açık artırmaya çıkarıldığında, herkes Para-Chain slotu almak için yeni bir bağış kampanyası başlatabilir. Bir kampanya oluşturulduğunda, toplam yaklaşık iki yıllık bir süre için dört adede kadar slot seçmek mümkündür.

Parathread

Parathread’ler, özel bir slot kiralamaya gerek kalmadan Polkadot ağına geçici olarak katılabilmeleri dışında, para-string’lere benzer şekilde çalışır.

Böylece ağ üzerinde tam bir slot elde etme fırsatı bulamayacak olan kanallar yine Polkadot’un paylaşımlı güvenliğine katılabilir.

Ek olarak, bu seçenek ayrıca, artık özel bir slota ihtiyaç duymamaları, ancak yine de Relay Zincirini kullanmak istemeleri durumunda parachain’lerine bir çıkış rampası sunar.

Bridges (Köprüler)

Köprüler, iki farklı zincirin aralarında iletişim kurma araçlarını temsil eder. Örneğin köprüler, para zincirlerinin ve parathreads’in Polkadot dışındaki Tezos, Ethereum ve hatta Bitcoin gibi ağlarla bağlantı kurmasına ve iletişim kurmasına izin verir.

Polkadot Konsensüs Algoritması

Özellikle Polkadot , ağının işleyişi için fikir birliği olarak Nominated Proof-of-Stake (NPoS) kullanır. Hibrit olarak tanımlanan bu fikir birliği, özellikle GRANDPA ve BABE’den oluşur, her biri spesifik ve tamamlayıcı roller oynayan iki mekanizma.

BABE, blok üretim mekanizması

BABE (Blind Assignment for Blockchain Extension), düğümler arasında çalışan ve yeni bloklar için doğrulayıcıları belirleyen blok üretim mekanizmasıdır.

BABE protokolü, doğrulayıcılara DOT coine dayalı olarak ve Polkadot’un rastgeleleştirme döngüsünü kullanarak blok üretim slotları atar.

Her 6 saniyede bir (önceden oluşturulmuş bir bloğun oluşturulma hızına bağlı olarak dalgalanabilen bir değer), Polkadot doğrulayıcıları, bir slot bloğunu doğrulamak için seçilip seçilmediklerini söyleyen bir piyangoya katılırlar.

Bu mekanizma rastgele bir bileşene dayandığından, birkaç doğrulayıcı aynı slot için aday olabilir.

Diğer durumlarda, bir slot boş olabilir ve bu da tutarsız blok oluşturma süresine neden olabilir. Bu meydana gelirse, ikincil bir algoritma devreye girer ve söz konusu ilgili bloğu doğrulama yeteneğine sahip bir doğrulayıcı seçer.

GRANDPA protokolü

GRANDPA, Polkadot’un Relay Zinciri için uygulanan sonlandırma cihazıdır.

Bu protokol, son bloğun sonundan bu yana geçen blok sayısından bağımsız olarak yeni bir bloğu sonlandırabilir. Ağ gecikmesi düşükse, GRANDPA blokları neredeyse anında sonlandırabilir.

Ağ tıkalıysa, GRANDPA teorik olarak milyonlarca bloğu herhangi bir ek yük olmadan bir kerede sonlandırabilir. İşlem, tüm doğrulayıcıların üzerinde anlaşabileceği ortak bir blok zinciri önekini bulmaktan ibarettir.

Kusama Ağı

Kusama, Polkadot’taki potansiyel bir uygulamadan önce mevcut olan kodun erken denetlenmemiş bir versiyonu olan Polkadot için deneysel bir ağdır. Geliştiriciler için Kusama, Polkadot güncellemeleri, blok zinciri yönetimi ve para zincirleri için bir test alanıdır.

Basit bir test ağı olmaktan çok uzak olan Kusama ağı, Polkadot gibi çalışır, ancak deneye adanmış bir ağ olarak kalır.

Bu nedenle, Kusama herkesin erişebileceği bir ağdır ve çeşitli Polkadot bağış toplama etkinliklerine katılan yatırımcılar, ağın doğal varlığı olan orantılı miktarda KSM tokeni talep edebilirler.

Kusama (KSM), DOT’u listeleyenlerle aynı olan birçok platformda alım satım için özellikle uygun olduğuna dikkat edilmelidir. Yalnızca deney yapmaya adanmış bir ağ için oldukça nadir bir gerçek.

Kusama ağı bu nedenle tamamen çalışır durumda olduğundan, KSM coin DOT coininin tüm kullanım durumlarını takip eder: stake etme, yönetişim vb.

DOT coin ne için kullanılır?

DOT’lar, önemli platform işlevlerini gerçekleştirmek için Polkadot ağının yerel tokenidir. DOT’un kullanım durumlarının ayrıntılarına girmeden önce, ilk olarak tokenlerine bakalım.

DOT’un adı

Polkadot ağındaki en küçük hesap birimi Planck’tır (fiziksel Evrendeki mümkün olan en kısa mesafe olan Planck uzunluğuna bir referans). Planck’ı bitcoin için satoshi veya eter için wei ile karşılaştırabilirsiniz.

Yani 1 DOT 10,000,000,000 Planck’tır. İşte Polkadot ağının diğer birimleri:

Planck 1
Microdot (uDOT) 4
Millidot (mDOT) 7
Dot (DOT) 10

DOT coinin temini

Bitcoin ve 21 milyon BTC’sinden farklı olarak DOT enflasyonisttir, dolaşımda maksimum token sayısı yoktur. Enflasyon, ilk yılda %10 olacak şekilde tasarlanmıştır ve doğrulayıcı ödülleri, onların yatırdıkları DOT miktarına dayalıdır.

Polkadot’un ağın işleyişine katılan düğümleri ödüllendirmek ve enflasyon oranını kontrol etmek için DOT’ları oluşturacağı veya yakacağı belirtilmelidir.

Şimdi DOT’un kullanım durumlarına bakalım. Bunlar çoktur ve protokol geliştikçe artıyor. Polkadot’u dağıtırken, DOT’un 3 farklı işlevi vardır: ağ yönetişimi , stake etme ve para-chain bağlantısı.

DOT ve Ağ Yönetimi

DOT’un birincil işlevi, sahiplerine Polkadot’un yönetimi üzerinde tam kontrol uygulama hakkı vermektir. Diğer ağlar için reşit olmayanlara özel olan tüm ayrıcalıklar, DOT token sahiplerine verilecektir.

Bu, protokol yükseltmeleri ve düzeltmeler gibi istisnai olayların ele alınmasını içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir. Bu yönetişim işlevi ayrıca, parachain’lerin eklenmesi için açık artırmaların hızının yanı sıra ağ ücretlerinin belirlenmesini de içerir.

DOT Coin stake etme

DOT’un ikinci işlevi, Polkadot protokolünün temelini oluşturan fikir birliği mekanizmasını kolaylaştırmaktır. Platformun çalışması ve parachain’leri arasında geçerli işlemlerin yapılmasına izin vermesi için Polkadot, DOT token sahiplerine güveniyor.

Ağa katılmak için gereken DOT, üstlenilen aktiviteye, DOT’un kilitlendiği süreye ve stake edilen toplam DOT sayısına bağlı olarak değişir.

DOT staking’in, DOT’ları azaltılarak ağ tarafından cezalandırılacak kötü niyetli katılımcılar üzerinde caydırıcı bir etkisi olduğunu unutmayın.

DOT tokenlerini stake etmek için yıllık faiz oranının %20 civarında olduğu tahmin ediliyor. Ancak, DOT’un enflasyonist yönü de dikkate alınmalıdır. Bu nedenle DOT arz enflasyonu ilk yıl %10 olacak şekilde tasarlanmıştır.

Paralel Zincirleri Bağlama

DOT’un üçüncü işlevi, “bağlama” adı verilen DOT’u bağlayarak yeni parachain’leri ekleme yeteneğidir. Bir tür hisse senedini stake etmek gibi.

Bu süreçte yer alan DOT coinleri garanti süresi boyunca bloke edilir. Tahvil süresi dolduğunda ve parachain geri çekildiğinde, onu bağlayan cüzdana bırakılırlar.

Polkadot Takımı

Polkadot projesi tamamen açık kaynak olduğundan, proje için çalışan kişiler çok sayıdadır ve protokole dayalı çözümler geliştiren üçüncü taraf şirketler arasında bölünmüştür. Bunlara Parity Technologies, ChainSafe, Soramitsu ve Edgeware’den ekipler dahildir.

Bu nedenle, Polkadot ekosisteminin gelişimi sabit bir ekibin yönetimi altında değildir, çünkü buna herkes katılabilir. Ancak proje Web3 Foundation ve Parity Technologies tarafından desteklendiği için bu varlıkların kurucuları kimlermiş bir bakalım.

Web3 Vakfı Başkanı, Parity Technologies’in kurucusu ve Polkadot’un kurucu ortağı Gavin Wood, inkar edilemez bir şekilde projenin baş figürü. Vitalik Buterin ile birlikte Ethereum’un kurucu ortağı, özellikle blok zinciri endüstrisinin temel unsurlarının kökeninde yer alıyor. Gavin Wood, Solidity dilinin , Proof-of-Authority (PoA) konsensüsünün ve Whisper protokolünün yaratıcısıdır.

Web3 Vakfı Baş Teknoloji Sorumlusu Peter Czaban , yeni nesil dağıtık teknolojilerin gelişimini desteklemek için çalışıyor. Oxford Üniversitesi’nden Mühendislik Yüksek Lisans derecesi ile daha önce savunma, finans ve veri analitiği alanlarında çalışmıştır.

Polkadot’un kurucu ortağı Robert Habermeier , blockchain, dağıtık sistemler ve kriptografi alanlarında araştırma ve geliştirme geçmişine sahiptir. Uzun süredir Rust topluluğunun bir üyesi olarak, son derece rekabetçi ve yüksek performanslı çözümler oluşturmak için bu programlama dilinden yararlanmaya odaklandı.

DOT nasıl satın alınır?

DOT, piyasadaki en büyük 10 kripto para birimi arasında yer aldığından, çoğu büyük platformda işlem yapmak için kullanılabilir. DOT, özellikle Binance, OKEx, KuCoin, Huobi, Kraken ve Bitfinex’te listelenmiştir.

Piyasalarının yüksek likiditesi nedeniyle, DOT alıp satmak için Binance borsasını kullanmanızı öneririz:

Binance borsasına link üzerinden hemen kayıt olarak avantajlı komisyon indirimlerinin ve bonus ödüllerinin sahibi olabilirsiniz.

  1. Binance’e kaydolun
  2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekiyor
  3. Platforma para yatırın
  4. Market menüsüne tıklayın ve DOT/BTC, DOT/USDT gibi farklı işlem çiftlerinde alım yapabilirsiniz
  5. Tek yapmanız gereken, seçtiğiniz miktar için DOT satın almak.

Bu kadar kolay bir şekilde DOT coin satın alabilirsiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here