Kripto para piyasası üç günde 30 milyar dolar kaybetti

Kripto para piyasasının piyasa değeri Cuma’dan Pazar’a 30 milyar dolardan fazla küçüldü. Aynı zamanda, Bitcoin düşüş trendini sürdürdü ve 22.300 dolar seviyesinin altına düştü. Bu hafta sonu yaşanan düşüşlerden sonra, bu hafta kripto piyasalarında neler beklenebilir?

Düşen bir küresel piyasa değeri

Kripto para piyasalarının piyasa değeri bu hafta sonu %9,6 düştü. Bu, Temmuz ayında yaşanan en büyük kayıp. Kripto pazarlarından toplam 30 milyar dolar çıkarıldı. Kripto varlıklarının küresel piyasa değeri Kasım 2021’de yaklaşık 3 trilyon dolar ile zirveye ulaşırken, bugün aynı yılın Şubat ayında görülene eşdeğer.

13 Haziran’da kripto para piyasasının değeri 1 trilyon dolar eşiğinin altına düşmüştü. Bununla birlikte, bu hafta sonu yaşanan kayıplarla birlikte, bugün yeniden piyasa değeri 1 trilyon dolar seviyesinin altına düştü.

Bitcoin için zor bir hafta

Bitcoin fiyatı aslında bir yükseliş yaşadı ve Pazartesi’den Çarşamba’ya %17 arttı. Yukarı doğru bir sıkıştırma üçgeni modelini kırarak, BTC’nin yeşil renkte başka bir hafta yaşatacağı düşünüldü.

Bununla birlikte, 20 Temmuz’dan bu yana BTC’nin fiyatı %12 düştü ve şimdi yukarı yönde 22.000 dolar seviyesini geçmek için mücadele ediyor. 21.600 dolar seviyesi bu hafta izlenecek bir seviye olacak. İkincisinin aşağı doğru bir geçişi, 20.000 dolara düşüşün yolunu açabilir.

Altcoinler de düşüşte

Altcoinlere gelince, bu hafta yaşanan göreceli patlamaya rağmen ayılar bu hafta sonu alıcıları geride bıraktı.

18 Temmuz’dan bu yana, Ethereum 1600 dolarlık pivot seviyesinin üzerinde kapanış yapamadı. Ancak ETH coin fiyatı 13 Temmuz ile 19 Temmuz arasında %53 arttı. Sonuç olarak, şu anda geçilen stabilizasyon aşaması şaşırtıcı değildir.

Ayrıca, Ethereum blok zincirini hisse kanıtı (PoS) türünün bir konsensüsüne yönlendirmek için zaman çizelgesinin hızlandırılması, bir sonraki geleceği çok az endişe yaratıyor.

Bu arada Polygon (MATIC) fiyatı geçen hafta boyunca neredeyse %10’luk bir kayıp yaşadı. Polkadot (DOT), Tron (TRX), Solana (SOL), Tezos (XTZ) ve Filecoin (FIL) fiyatları %5’e yaklaşan kayıplarla bir haftayı kırmızıda geçirdi.

Geçen hafta, bazı altcoinler yine de iyi bir performans gösterdi. Cardano (ADA), son 7 gün içinde %4’lük bir büyüme yaşadıktan sonra desteğini 0,50 dolarda konsolide ediyor. Uniswap (UNI) ve Monero (XMR) fiyatları ise %6 artış kaydetti.

ABD Fed’in FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) yeni toplantısı 26-27 Temmuz tarihleri ​​arasında yapılacak. Her zaman olduğu gibi bu toplantının sonunda yapılacak duyurulara dikkat edilmesi tavsiye edilir. Kurum, ABD’yi vuran enflasyonla mücadeledeki çabalarını sürdürmeyi planlıyor. Birçok analist daha agresif önlemler alınmasını bekliyor. Bu nedenle, faiz oranlarında 75 ila 100 baz puanlık bir artış senaryosu daha olası görünüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz