Bitcoin Kaç TL? - BTC Coin Fiyatı

Bitcoin BTC coin nedir?, Bitcoin ne kadar. Bitcoin coin bugün fiyatı $19,542.76 fiyatından işlem görmektedir. Bitcoin market hacmi toplam $372,959,621,117.00 seviyesindedir. BTC coinin günlük değişimi ortalama 1.51% yukarı 'dır.

 • bitcoin
  Bitcoin (BTC)
 • Canlı Fiyat
  $19,542.76
 • 24s %
  1.51%
 • Piyasa Değeri
  $372,959,621,117.00
 • Hacim
  $13,538,643,206.00
 • Mevcut Tedarik
  19,084,287 BTC
 • Rütbe
  1
Bitcoin Grafik

Loading Data
Please wait, we are loading chart data

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin, Ocak 2009'da oluşturulan dijital bir para birimidir. Gizemli kişi Satoshi Nakamoto tarafından bir whitepaper'da ortaya konulan fikirleri takip eder. Teknolojiyi yaratan kişi veya kişilerin kimliği hala bir muamma. Bitcoin, geleneksel çevrimiçi ödeme mekanizmalarından daha düşük işlem ücretleri vaat ediyor ve devlet tarafından verilen para birimlerinin aksine, merkezi olmayan bir otorite tarafından işletiliyor.

Bitcoin Tarihi

 • 18 Ağustos 2008 : Bitcoin.org alan adı tescillidir. Bugün, en azından bu alan adı "WhoisGuard Korumalı"dır, yani onu kaydeden kişinin kimliği halka açık bilgi değildir.
 • 31 Ekim 2008 : Satoshi Nakamoto adını kullanan bir kişi veya grup, metzdowd.com adresindeki Kriptografi Posta listesinde bir duyuru yapar: "Güvenilir bir üçüncü taraf olmadan tamamen eşler arası olan yeni bir elektronik nakit sistemi üzerinde çalışıyorum. Şimdi bu Bitcoin.org'da yayınlandı " Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi " başlıklı ünlü teknik inceleme, Bitcoin'in bugün nasıl çalıştığını gösteren Magna Carta.
 • 03 Ocak 2009 : İlk Bitcoin bloğu çıkarılır, Blok 0 . Bu aynı zamanda "oluşum bloğu" olarak da bilinir ve şu metni içerir: "Bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde olan Times 03 / Ocak / 2009 Şansölyesi, belki de bloğun o tarihte veya daha sonra çıkarıldığının kanıtı ve belki ilgili siyasi yorum.
 • 08 Ocak 2009 : Bitcoin yazılımının ilk versiyonu Cryptography Mailing listesinde duyuruldu.
 • 09 Ocak 2009 : Blok 1 çıkarıldı ve bitcoin madenciliği ciddi bir şekilde başladı.

Bitcoin'i Nereden Satın Alabilirim ?

Bir Bitcoin borsası seçmek zor bir iştir. Her borsanın hesaba katılması gereken diğer faktörlerin yanı sıra farklı kuralları, kabul edilen ödeme yöntemleri ve ücretleri vardır. Kendi durum tespiti yapmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

 • Desteklenen ülkeler - Tüm borsalar dünyanın her yerinden müşterileri kabul etmez.
  Kabul edilen ödeme yöntemleri - Bazı borsalar çok çeşitli ödeme yöntemlerini kabul ederken bazıları yalnızca banka havalelerini kabul eder.
 • Ücretler - Dört tür ücret vardır: para yatırma ücretleri, işlem ücretleri, para çekme ücretleri ve Bitcoin ağ ücretleri. Her biri farklıdır ve sonunda alacağınız toplam para miktarını etkileyebilir.
 • Satın alma limitleri - Satın alma limitiniz, ödeme yönteminize ve kimlik doğrulama sürecine bağlı olacaktır. Büyük miktarda bitcoin satın almak istiyorsanız, bazı borsalar satın alma limitleri nedeniyle buna izin vermez.

Bu önemli hususları göz önünde bulundurarak Bitcoin borsası seçmeniz sizler için en sağlıklısı olacaktır. Ülkemizde de artık birçok farklı alternatif Bitcoin borsaları bulunuyor, bunları detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Global olarak en iyi bitcoin borsalar arasında Coinbase, Binance, Kraken, Huobi, Kucoin, Bithumb, Okex gibi borsaları sayabiliriz. Bu borsaların bazıları Türkçe dil desteği hizmeti veriyor bunları da değerlendirebilirsiniz.

Banka Kartı ile Bitcoin Nasıl Alınır ?

Bir banka kartıyla Bitcoin satın almak, son birkaç yılda Bitcoin borsaları için dolandırıcılık önleme sistemlerinin tanıtılmasıyla nispeten kolay hale geldi. Bununla birlikte, bu sistemlerin çalıştırılması oldukça pahalıdır ve bu nedenle borsalar genellikle bir banka kartıyla Bitcoin satın almak için komisyon alırlar. Bitcoin satın almak için banka kartınızı kullanmak göründüğü kadar kolay değildir. Bazı borsalar sahtekarlıktan korkar ve bu nedenle banka kartlarını kabul etmez. Bununla birlikte, birçok borsa dolandırıcılığı tespit etmek için hizmetler uygulamaya başladı ve bugünlerde kredi ve banka kartı satın alımları daha da yaygınlaşmaya başladı.

Bitcoin satın almak için banka kartınızı kullanarak güvenilir bir borsa kullandığınız sürece tamamen güvenlidir. Tavsiye edeceğim en önemli şey, satın aldıktan sonra Bitcoin'leri borsada tutmak değil, kendi Bitcoin cüzdanınıza taşımaktır. Banka kartınızı kullanırken uygun olabileceğini, ancak aynı zamanda komisyonların olduğunu unutmayın.

Kredi Kartı ile Bitcoin Nasıl Alınır ?

Bugünlerde kredi kartıyla Bitcoin satın almak çok daha kolay hale geliyor. Birçok farklı borsa geçerli bir ödeme seçeneği olarak kredi kartlarını tanır. Örnek vermek gerekirse, Binance, Simplex ile kurdukları ortaklık sayesinde Binance üzerinden kredi kartı ile Bitcoin satın alımı yaptırabiliyor. Nispeten genç bir borsa olarak kabul edilmekle birlikte Binance, popülerliği ve ticaret hacimleri açısından çoğu emektar borsayı geride bıraktı. Bunun gibi global, güvenilir borsalardan kredi kartı ile Bitcoin satın alma işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanı Nedir ?

Satın alınan Bitcoinlerin bir Bitcoin cüzdanında saklanması gerekir. Bitcoin cüzdanı, Bitcoinlerinizi yönetmenize (yani göndermenize, almanıza, depolamanıza) yardımcı olan bir yazılım parçasıdır. Tıpkı e-postayı kullanmak için de Gmail, Outlook veya benzeri bir programa ihtiyacınız olacak. Bir borsadan Bitcoin satın aldığınızda, Bitcoin'i borsadan kendi kişisel cüzdanınıza taşımanız şiddetle tavsiye edilir, böylece coinleriniz üzerinde tam kontrol sahibi olursunuz. Bunu yapmazsanız, birinin borsayı hacklemesi veya borsa kapanması durumunda bile paralarınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Kullanabileceğiniz 20'den fazla popüler Bitcoin cüzdanı türü vardır ve tüm bu Bitcoin cüzdanlarını karşılaştırmaya çalışmak biraz zor olabilir. En popüler seçenekler şunlardır: Ledger Nano X, Trezor T Model, Electrum Wallet, Edge Wallet

Bir cüzdan genellikle iki önemli bilgi içerir:

 • Özel anahtarınız : Bu, cüzdanınızın şifresi gibidir. Bu yüzden her zaman güvenli ve gizli tutulması gerekir ve kesinlikle bilgisayarınızdaki veya buluttaki bir dosyada tutulması tavsiye edilmez. Bunu Bitcoinlerinizin kontrolünü ele geçirebileceğini bilen kimsenin bakacağı ilk alanlar olarak düşünülüyor.
 • Bitcoin adresiniz : Tıpkı e-posta adresiniz gibi, burası insanların Bitcoinlerinizi gönderebileceği yerdir. "1" veya "3" ile başlayan bir harf ve sayı dizisidir. İşte bir örnek: 1BvBMSEYstWetqTFn5Au4m4GFg7xJaNVN2. Herkese açık olarak görüntülenebilir ve gizlemeye gerek yoktur.

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Bitcoin madenciliği, blok zinciri olarak bilinen Bitcoin işlemlerinin defterinin güncellenmesi sürecidir. Madencilik, belirli bir sayıyı tahmin etmek için diğer madencilere karşı yarışan ASIC adı verilen son derece güçlü bilgisayarlar çalıştırılarak yapılır. Bugün, Bitcoin madenciliği ile karlı olabilmek için ekipman, soğutma ve depolamaya büyük yatırım yapmanız gerekiyor. Evde bir PC veya GPU ile Bitcoin madenciliği yapmak çok karlı bir işlem olmayabilir.

Bitcoin, bankacılık sistemine merkezi olmayan bir alternatiftir. Bu, sistemin herhangi bir merkezi otorite olmaksızın bir hesaptan diğerine para aktarabileceği ve işletebileceği anlamına gelir. Güvenilir bir merkezi otorite ile para transferi kolaydır. Banka tüm güce sahiptir çünkü banka, sistemdeki herkesin bakiyesini tutan defteri güncellemeye izin verilen tek kişidir. Bitcoin ise merkezi olmayan bir defteri olan bir sistem yaratır. Bağımsız madencilere çok fazla güç vermeden defteri güncelleme yeteneği verir.

Blockchain olarak bilinen Bitcoin işlemlerinin defterinin güncellenmesine katılmak isteyen herkes bunu yapabilir. Tek ihtiyacınız olan, sistem tarafından oluşturulan bir denklemi çözen rastgele bir sayıyı tahmin etmektir. Basit geliyor, değil mi? Tabii ki, bu tahmin tamamen bilgisayarınız tarafından yapılır. Bilgisayarınız ne kadar güçlü olursa, bir saniyede o kadar çok tahmin yapabilir ve bu oyunu kazanma şansınızı artırabilirsiniz. Doğru tahmin etmeyi başarırsanız, bitcoin kazanırsınız ve Bitcoin işlemlerinin "sonraki sayfasını" blockchain'e yazarsınız.

Çözümünüzü doğrulayan her bilgisayar, Bitcoin işlem defterinin kopyasını bloğa dahil etmeyi seçtiğiniz işlemlerle günceller. Sistem sabit miktarda Bitcoin üretir (şu anda 6,25) ve bunları matematik problemini çözmek için harcadığınız zaman ve enerjinin karşılığı olarak size ödüllendirir. Ek olarak, bir sonraki bloğa eklediğiniz işlemlere eklenen tüm işlem ücretlerini alırsınız.

Madencilik denmesinin nedeni, bu işlemin sistemden yeni Bitcoin "çıkarmasına" yardımcı olmasıdır. Ancak düşünürseniz, madencilik kısmı işlem onay sürecinin sadece bir yan ürünüdür. Madenciliğin asıl amacı, defteri merkezi olmayan bir şekilde tutmak olduğundan, isim biraz yanıltıcıdır. Madencilik bir tahmin biçimine dayandığından, her seferinde farklı bir madenci sayıyı tahmin edecek ve blok zincirini güncelleme hakkı verilecektir. Elbette, daha fazla hesaplama gücüne sahip madenciler daha sık başarılı olacaklar, ancak istatistiksel olasılık yasası nedeniyle, aynı madencinin her seferinde başarılı olması pek olası değildir.

Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto, madencilik kurallarını, ağın sahip olduğu madencilik gücü ne kadar fazlaysa, madencilik matematiği probleminin cevabını tahmin etmenin o kadar zor olacağı şekilde tasarladı. Dolayısıyla, madencilik sürecinin zorluğu aslında ağın sahip olduğu birikmiş madencilik gücüne göre kendi kendini ayarlıyor. Daha fazla madenci katılırsa, sorunu çözmek zorlaşır. Buna madencilik veya ağ zorluğu deniyor.