Monero (XMR) Coin Nedir ?

Kripto para dünyasının temel ilkelerinden biri olan güvenlik ve gizlilik maalesef bazı kripto birimleri tarafından alaşağı edilen konulardan en kilit olanı. Birçok bilgisayar korsanı tarafından yaratılan amaç; token kullanım sahiplerinin uzak durduğu ve geliştiricilere güvenmek istediği alanlardan biridir. Bazı kripto para birimleri içerdiği açıklardan ötürü bilgisayar korsanlarına davetiye çıkartmakta. O kripto para birimlerinden biri de Monero.

Dünyada giderek artan siber suçlar bütünü; kripto para dünyasına da sıçradı ve özellikle bazı kripto para birimlerine yönelim göstererek faaliyet gösteriyor. Monero da ne yazık ki siber suçlular tarafından tercih edilen kripto para birimlerinden en başında geliyor.

Bu konuda demeç veren Siber Tehdit İstihbarat şirketine de sahip olan Rick Holland;” Daha bilgili ve yaratıcı suçlular Monero platformunu kullanıyor” dedi.

Monero Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Monero, çoğu kullanıcının anonim yani kimliği belli olmayan kapalı kişiler mantığı ile kalmayı tercih eden geliştiriciler topluluğu tarafından 2014 senesinde geliştirildi ve bu platformda yerini aldı. En önemli kriter bu platformda gizlilik ve anonimlik mantığı idi.

Gizlilik mantığı bu platformda, hemen hemen her türlü işlem detayını gizleyen kendi blok zinciri teknolojisi üzerinde çalışır. Hem gönderici hem de alıcının platform kimliği, kullanıcının yaptığı işlemin kendisi tarafından da gizlenir.

İşte tam da burada kullandığı prensipleri nedeniyle bu kripto para birimi; kötü amaçlı siber suçlulara diğer blok zinciri teknolojisinin vaat ettiği uygulamalardan ziyade tamami ile özgürlük sağlamasıdır. Bu da her zaman amacınıza veya isteklerinize karşılık olmayabilir.

Monero platformu ile blok zinciri teknolojisi arasındaki bağlantı; cüzdan veri adresi, yapılan işlemlerin miktarı veya bu verilerin kim tarafından kullanıldığı tamamen gizlenir ve kötü amaçlı insanların eline düştüğü zaman kötü tecrübeler yaşanma ihtimali oldukça yüksektir.

Birçok alanında ismi epeyce duyulmuş insanda, bu kripto para biriminin kötü emellere çok yatkın olduğunu belirten demeçler veriyor. Bazı yer altı pazarında da yer alan bu kripto para birimi AlphaBAy’de popüler bir kullanıma sahipti.

Anlatılan ve incelenen kripto paralar kullanımı yaygınlaşması mevzusu olduğu zaman önüne birkaç problem çıkmakta.

Monero (XMR) Coin Yorumları 

Portföy yöneticisi ve Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan, ilk olarak, diğer kripto para birimleri kadar, birçok düzenlenmiş borsa, düzenleyici endişeler nedeniyle listelememeyi seçti. “Kesinlikle son kurumsal yatırım dalgasından çok fazla keyif almıyor” diye demeç verdi.

CNBC’ye demeç veren Thiel, “Bir şirketseniz ve birine ödeme yapmak için bir miktar Monero almak istiyorsanız, bunu yapmak çok zor” dedi.

Thiel röportajına ekleyerek, “ABD ve diğer düzenleyicilerin onları [Monero] oldukça sert bir şekilde kapatacağını söylemeye bahse girerim” dedi.

Bu gelişmeler ışığında ve alanında yetkin kişiler tarafından yapılan açıklamalara bakarak kolaylıkla bu kripto para biriminin token ve reel para aralarındaki bağlantı arasında olan açık kapalı döngüleri de düzenlemeye karşı savunmasız kalabilir.

Dahası ve garip gelebilecek konu ise bilgisayar korsanlarının Amerika Birleşik Devletleri yetki durumu içinde teşhis edilecek herhangi bir kanun yok. Bu da bilgisayar korsanlarının iştahını kabartan ve bu alanda rahat işlev yapmalarına olanak sağlayan durumlardandır. Bütün işlemlerini ABD dışındaki ülkelerde meydana getirmeyi kolaylıkla tercih edebilir.

Monero Coin Vaat Ettikleri

Monero, diğer kripto para birimleri üzerinde daha fazla gizlilik vaat ederken, Holland, siber suçlularının, yapım zincirini gizlemek için diğer kripto para birimlerindeki işlemleri anonim hale getirmek için belirli mantalitelerde usta haline gelmesinin altını çizmekte.

Siber suçluların çoğu zaman yeni bir kripto para birimi türü yapmak için illegal kaynakları temiz kripto ile birleştirebilecekleri bir toplama veya yuvarlama hizmetine giriştiklerini ve bu noktada para takaslarını hedeflediklerini söylüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz