Solana (SOL) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Solana (SOL), ölçeklenebilirliği ve teknolojik yenilikleri aracılığıyla kripto para ekosisteminde devrim yaratmayı amaçlayan bir blok zinciridir. İkincisi, piyasanın en yüksek kapitalizasyonlarına ulaşmak için kendisini ekosistemin büyük kişilikleriyle nasıl kuşatacağını biliyordu. Hızla gelişerek, Proof of History’deki blok zinciri, birçok merkezi olmayan finans (DeFi) kullanıcısını çekmeyi başardı. Solana’nın nasıl çalıştığını ve blockchain dünyasına neler getirdiğini öğrenin.

Solana (SOL) Nedir?

Mart 2020’de piyasaya sürülen Solana, merkezi olmayan finansa erişimi kolaylaştırmak amacıyla açık kaynaklı bir blok zinciridir.

Saniyede 60.000 işlem gerçekleştirme kapasitesi ile birçok uygulamayı destekleyebilen bir projedir. Kurucuları, zincirin performansını optimize etmeyi mümkün kılan özgün bir mimariye sahip olarak tanımlamaktadır. Solana’da bir işlem için ortalama ücret 0,0025 ABD doları civarındadır.

Ethereum blok zincirine rakip olarak ilan edilen Solana blok zinciri ekosistemi her geçen gün büyüyor: Solstarter’ın son lansmanı bunun kanıtı. Anatoly Yavovenko ve ekibinin çalışmaları, şimdi en önemli büyük harf kullanımının ilk 10’unda yer alan izleyicisini buldu.

Bu blok zinciri, San Francisco’daki Kaliforniya merkezli bir şirket olan Solana Labs tarafından desteklenmektedir ve ayrıca Cenevre, İsviçre’de ofisleri bulunmaktadır.

Solana, atipik bir mimari ve işlem doğrulama sistemi sayesinde öne çıkıyor. Geliştiriciler, Proof of History (PoH) adlı bir fikir birliği modeli tasarladılar. İşlemler, bir zaman gereksinimi karşılandıktan sonra doğrulanır. PoH, hızlı işlem hızı sağlamaya yardımcı olur ve blok zinciri güvenliği ve ademi merkeziyetçiliği sağlar.

Solana blok zincirinin arkasındaki teknoloji

Bir düğüm, Tarih Kanıtı için sertifika işlevi görecek bir dizinin sağlayıcısı olarak tanımlanır. Bu işlem, verilen iki işlev arasında geçen bir zaman aralığını belirlemek için kriptografiyi kullanır. Bu sistem, verileri birlikte gruplayan birkaç olaya bölünmüş işlemin giriş ve çıkış zamanlarını kontrol ederek güvence altına alınır.

Anatoly Yakovenko, doğrulanabilir gecikme işlevinden bahsediyor. Bu sistem, kaydedilen ve herkes tarafından görülebilen tek bir sonucun elde edilmesini mümkün kılar.

Solana protokolü, ardışık çıktıların sonraki adımların girdilerine yol açtığı sürekli sıralı karma sunar. Bu geçişler sırasında, karma veri bir adımdan diğerine akar. Bu durum, eklenen veriler ve sayı ile ilgilidir.

Litecoin (LTC) Nedir? Bilinmesi Gerekenler

İşlevler önceden görüntülendiği ve çarpışmaya dayanıklı olduğu sürece, aynı karma ile bir geçmiş oluşturmak veya mevcut bir girişi kullanarak istenen bir karma oluşturmak imkansızdır. Solana, bir işleme dahil edilen verilerin ondan önce var olduğunu kanıtlayabilir.

Proof of History referansları, bu işlem doğrulama modunu kullanan girişler için kullanılabilir. Bu durumlarda, kullanıcının özel anahtarı, mesaj imzasında kesinlikle gereklidir. Bu güvenlik, hash’in işlem sayımının başlamasından sonra oluşturulmasını sağlar.

Geçmiş Kanıtı doğrulama süreci oldukça spesifiktir: Orijinal karma yalnızca tek bir CPU’nun kalbinde oluşturulurken doğrulamayı paralel olarak yürütmek mümkündür. Her numune ayrı ayrı kontrol edilebilir, bu da POH’yi karakterize eden yüksek hesaplama hızına ulaşmayı mümkün kılar.

Solana (SOL) Ekosistemi

Tıpkı Ethereum gibi, Solana da blok zinciriyle ilişkili bütün bir ekosisteme sahiptir. Borsalar, merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ler), araçlar veya portföyler , Solana ekosisteminde web sitelerinin Ekosistem sekmesinde zaten 420’den fazla proje var.

Merkezi olmayan uygulamalar

Mart 2020’deki lansmanından bu yana, Solana blok zincirinde birçok uygulama oluşturuldu . İlk olarak, düşük işlem ücretleri ve kısa onay süresi , Ethereum’dan kaçan kullanıcıları merkezi olmayan uygulamalarına çekiyor.

Geliştirici tarafında ise C, C++ ve Rust’ta geliştirme yeteneği ve Solana’nın ölçeklenebilirlik vaatleri sayesinde gelecekte 2. katmana geçmek zorunda kalmama garantisi çok çekici özellikler.

Solana, özellikle Eylül 2020’de Tether’den USDT stabilcoin’lerinin ve bir sonraki ay Circle ve Coinbase’den USDC’nin gelmesiyle, merkezi olmayan finans (DeFi) için iyi bir platform olduğunu kanıtlıyor.

Bu blok zincirinin en ünlü DeFi uygulaması Serum’dur. FTX platformu ve Solana’nın kendileri tarafından geliştirilen bu merkezi olmayan borsa (DEX), varlığı bu blok zincirin hızı ve düşük maliyetleri ile mümkün olan bir zincir üstü sipariş defteri kullanır.

Ancak Serum, örneğin Ethereum ve Bitcoin ile bir zincirler arası takas işlevselliği uygulayarak çok daha ileri gitti. Artık günlük 50 milyon doları aşan hacimleri işliyor.

Solana’da, takas edilemez tokenler (NFT’ler) için bir platform olan Solanart veya Civic ve merkezi olmayan kimlik ekosistemi gibi başka yenilikçi projeler de ortaya çıktı. Ve her hafta bu blok zincirinde, özellikle Solana’daki İlk DEX Tekliflerine (IDO) adanmış ilk platform olan Solstarter aracılığıyla birçok proje uygulanıyor.

Cüzdanlar ve araçlar

Kullanıcılar, Solana blok zincirinin genel ve özel anahtarlarını saklamak için çeşitli dijital cüzdanlar arasında seçim yapabilir: çevrimiçi cüzdanlar için PhantomSolflare ve Sollet ve mobil cüzdanlar için Trustwallet ve Exodus.

Blok zinciri ayrıca, diğer rakip blok zincirlerinin çoğu gibi eksiksiz bir kaşif olan Solanascan’a ve günde 500 milyon istek içeren dizin oluşturucu The Graph’a sahiptir.

SOL Coin ne için kullanılır?

SOL coin, Solana platformunun yerel tokenidir ve ekosistem içinde birçok rol oynar.

SOL doğrudan platformda stake edilebilir. Solana, hem Proof of Stake hem de Proof of History kullanır ve SOL token sahiplerinin blok zincirini çalıştırırken kolayca getiri elde etmelerini sağlar.

Doğrulayıcılar, sahip oldukları SOL miktarına göre seçilir . En çok sahip olanlar, işlemleri onaylamak için önce seçilecektir. Yetki verenler, daha düşük ücretler almak için doğrulayıcılar tarafından yatırılan belirteçleri kullanır. Karşılığında, ikincisine bir komisyon sağlarlar. SOL’ler ayrıca çok düşük olan ağ işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

Kullanıcılar tokenlerini stake etmek için Solana’nın özel platformu olan Solflare.com’u ve hatta kullanıcılar arasında en yaygın kullanılan ve popüler cüzdanlardan biri olan Phantom’u kullanabilirler.

Solana (SOL) Nasıl Satın Alınır?

Solana blok zinciriyle ilişkili SOL coin, özellikle Binance, FTX, Huobi ve Bitfinex gibi önemli kripto para borsa sitelerinde mevcuttur. Özellikle platformun yüksek likiditesiyle kolaylaştırılan alım satım rahatlığı için, SOL alıp satmak için Binance borsasını kullanabilirsiniz.

  1. Binance’e kaydolun;
  2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
  3. Platforma para yatırın;
  4. Market menüsüne tıklayın  ve SOL/USDT  çiftini  arayın;
  5. Tek yapmanız gereken, istediğiniz miktarda SOL satın almak, işlem bu kadar basit.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz