Tezos ve XTZ Coin Nedir ?

Tezos, ağı iyileştirme amacıyla olası mekanizmalarıyla popüler olmaya aday olan bir Blockchain projesidir. Tezos blok zincirindeki farklılıklar, belirli düzende XTZ tutan kullanıcıları kod tavsiyeleri sunması ve bu tavsiyelerin platformdaki eşler vasıtasıyla oylanmasıyla gerçekleştirilir. Tezos, kendi kendini dinamik hale getirebileceği için çetin yollardan geçmesi gerekmez.

Akıllı sözleşme platformları, kripto topluluğunun en kalabalık ve sıkıntının en zirvede olduğu konulardan biridir. Bu mevzunun hamlıktan tamlığa erişmesi için mevcut teknolojik problemlerin çözülmesi çok kritik bir yere sahip olsa da baz katman akıllı sözleşme durumuna yönelik yüksek talebi karşılamak için çeşitli birçok bakış açısı benimsenmiştir.

Merkezi olmayan finans uygulamaları ve dijital oluşum yönetimi için elverişli olan Tezos ve onun XTZ coin, bu mecranın kritik mevzuları arasında yer alır.

Tezos (XTZ) Kripto Para Piyasasındaki işlevi

Tezos, akıllı sözleşmeleri desteklemek ve çalıştırmak üzere kurulmuş bir blok zincir teknolojisidir. 2014 yılında oluşturulan Tezos’un ana platformu 2018 yılında hayata geçmiş ve Ethereum ağının rakibi olarak ona kıyasla daha başarılı olmuştur.

Tezos; promosyon, hibe, stratejik varlıklar ve Tezos sanal evrenine yönelik mantığı aktif edecek diğer etkinliklerden sorumlu olan İsviçreli birim Tezos Vakfı tarafından etki alanına alınır.

İlk olarak Arthur Breitman ve eşi Kathleen Breitman tarafından geliştirilen platform, Breitman’lar ve Tezos Vakfı başkanı Johann Gevers arasındaki düşünce farklılıklarından ötürü gecikmeler yaşamıştır. Fakat sıkıntılı bir başlangıcın sonrasında Tezos, başarıyla kullanıma koyulmuş ve bu piyasada kalmayı başarmıştır.

Tezos, Temmuz 2017’de bir İlk Coin Arzı (ICO) oluşturarak 232 milyon USD toplamıştır. Tezos’un ICO’su başladığı günden bu yana kadarki en büyük ICO’lardan biridir.

Tezos (XTZ) Çalışma Prensibi

Tezos, merkezi olmayan uygulamalar geliştirme ve kullanmanın yanı sıra oluşumları değiş-tokuş yapmak için de bir platform olarak blok zincir oluşumlarının birçoğuna benzer şekilde faaliyet gösterir. Tezos üstündeki akıllı sözleşmeler, bu protokole özel olarak oluşturulan Michelson programlama dilinde kullanıma açılmıştır.

8.000 Tezos’un üzerinde tutan kullanıcılar oy verme hakkına sahip olabilir ve ağı “baking” (pişirmek) ve “endorsing” (onaylamak) yaparak faal ettirebilir. Baking, yeni bloklar yaratmak ve endorsing de oluşturulan bir bloğu kabul etmek manasına gelir. Bir token sahibi, 8.000 XTZ’ye hakim değilse ya da gerekli konsensüsü oluşturmaktan sakınıyorsa, bu durumları başkasına teslim edebilir.

Tezos (XTZ) Avantajları ve Farklılıkları

Tezos, blok zincir evrenindeki diğer akıllı sözleşme platformlarından birkaç kritik farka sahiptir.

Kendini yenileme özelliği durumunda Tezos, devamlı güncellenen durumlara ve teknolojik yeniliklere adaptasyon sürecini hızlandırır. Ethereum 2.0, Ethereum için büyük bir yenilik olsa da en kritik noktada yeni ve ayrı bir blok zincir oluşturulmasını gerektirir. Bunun tam tersine Tezos, farklılıklar yapabilir ve herhangi bir aksama olmadan çalışmaya devam edebilir.

Tezos’taki farklılıklar zincir üstü bir kullanım konseptiyle gerçekleştirilir. Blok zincirindeki farklılıklar, kullanıcılar tarafından yazılım güncellemeleriyle iletilir. Daha sonra ortaklar, bu farklılıkları onayladıklarını ya da reddettiklerini açıklamak amacıyla oy kullanır.

Bu zincir üstü kullanım konsepti sayesinde, istenildiği an beklenmedik farklılıklar yapılabilir, blok zincir için önerilen farklılıkların kullanıcılar tarafından onaylanması durumunda. Bunlar, işlem ücretlerinin ve baking zamanının çeşitlenmesi gibi sistem farklılıklarını ya da diğer herhangi bir şeyi içine alabilir. Aynı zamanda bu konsept, oluşabilecek farklılıkları ve yapıyı daha iyi hale dönüştürecek yeni mevzuları düşünen efektif bir topluluğun oluşturulmasına da yardımcı olur.

Tezos (XTZ) Kullanım Durumları

Farklı blok zincir ağları gibi Tezos da finansal yapıları görece minimum durumla doğrulamanın hızlı bir yoludur.

Kasım 2019’da Gendarmerie’nin siber suçlar bölümü (C3N), adli meblağ eksilmelerinin doğrulanması için Tezos’u işleten ilk devlet kurumu olmuştur.

Tezos; gayrimenkul, sanat eseri ve mücevherat gibi likit olmayan değerlerin hakimiyetinin transfer edilmesi için de kullanılabilir.

Tezos (XTZ) Coin Nerede ve Nasıl Muhafaza Edilir ?

XTZ token (diğer namıyla Tez ya da Tezzie token), Trust Wallet gibi yazılım cüzdanları da içinde olmak üzere popüler birçok cüzdanda saklanabilir.

Dahası XTZ’yi üçüncü taraf yazılımlar vasıtasıyla Ledger ve Trezor donanım cüzdanlarında da saklanabilir.

XTZ tokenlarınızı stake etmek olanağı kullanılmak istenirse Binance Earn’deki Kilitli Staking içeriği kullanılabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz