Rent-to-Earn (Kirala-Kazan) Konsepti Nedir?

Play-to Earn (P2E) oyun dünyasında nispeten yeni bir kavram olsa da, Rent-to-Earn (Kirala-Kazan) daha da yenidir. Blok zincirinin teknolojik atılımları sayesinde oyun geliştiricileri, tekliflerine P2E unsurlarını ekledi. Play-to-Earn ile oyuncular en sevdikleri eğlence olan oyun oynarken para kazanabilirler. Başka bir deyişle, bazı Web3 oyunları oyunculara zamanları ve ilerleme düzeyleri için ödeme yapar.

Rent-to-Earn, P2E ekosisteminde blok zinciri tabanlı oyunlara farklı bir yaklaşımdır ve kripto firmaları bunu kullanmak için yaratıcı yollar geliştirmektedir. Ayrıca, Web3 oyun alanında ortaya çıkan bu Kirala-Kazan hizmetleri şimdiden bir etki yarattı.

Her şeyden önce, Rent-to-Earn, oyuncu girişini daha erişilebilir hale getirdi ve yeni gelir akışları yarattı. Ancak, Kirala Kazan’ın hedef kitlesi kimdir? Ayrıca, bu model katılımcılar için nasıl bir değer yaratıyor? Bu yeni alan nasıl şekilleniyor ve bu NFT kiracıları kimler?

Rent-to-Earn (Kirala-Kazan) Nedir?

Kirala-Kazan konsepti oldukça basittir. Gerçek dünyada kiralamanın işleyişine benzer şekilde çalışır. Katılımcılar oyun içi varlıklar gibi şeyler satın alır ve ardından bunları başkalarına kiralar. Ayrıca, kiralama, oyun öğeleri satın almaya gücü yetmeyenlerin oyunlara daha kolay katılmalarına yardımcı olur.

Örneğin bir oyun oynamadan önce bir kullanıcının minimum bir karakter ve bir silah satın alması gerektiğini veya bir oyuncunun ücretsiz oyun içi varlıklarla başlayabileceğini varsayalım. Ancak sorun şu ki, daha az güçlüler ve oyuncuyu birinci seviyenin ötesine taşıyamıyorlar. Her iki durumda da, oyuncu bazı oyun öğelerine yatırım yapmalıdır. Üstelik, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi, kıtlık da fiyatlandırmada rol oynuyor.

Blok zincirindeki oyun içi öğeler, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) biçimindedir buna oyun NFT’leri de denir. Ve bir NFT ne kadar nadirse, o kadar pahalıya mal olur. Bu tür maliyetler, yeni oyuncuları önleyen sert bir engel oluşturabilir. Ancak Kirala-Kazan sistemi sayesinde engeller kalkıyor.

NFT kiralama konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz bu içeriğimize göz atabilirsiniz: EIP-4907 ile artık NFT kiralama yapılabilecek

Kiralayabilecekken Neden Satın Almalısınız?

Kiracılar için iyi haber şu ki, artık ilk NFT satın alma harcamasıyla yeni bir oyuna katılmak zorunda değiller. Daha düşük gelirli ülkelerden gelen oyuncular için kiralamak çok mantıklı. Ama aynı zamanda borç verenler için finansal anlamda da mantıklı. Oyun varlıklarını kiralayarak pasif gelir elde edebilirler. Günlük Para Kazanabileceğiniz Ücretsiz NFT Oyunları da farklı bir pasif gelir yöntemi olarak değerlendirilebilir.

Oyuncular NFT oyun ürünlerini satın almak yerine kiralayabildiklerinden, kredi verenlere P2E ekosistemindeki kazançlarının bir yüzdesini öderler. Ayrıca, denklemin her iki tarafı da işlemden faydalandığı için, Rent-to-Earn blok zinciri oyun sektöründeki bir sonraki büyük şey olabilir.

Oyun içi Eşya Kiralama 

Axie Infinity gibi oyunlar, Web3 oyun topluluğundan Rent-to-Earn talebini zaten gösterdi. Karakterler, silahlar, görünümler ve diğer öğeler gibi oyun içi varlıkları kiralamaktan daha önce bahsetmiştik. Blockchain oyunlarında, oyuncular oynamaya başlamak veya bir avantaj elde etmek için bu NFT’lere ihtiyaç duyarlar. Ek olarak, birçok Web3 oyununda birden fazla NFT seviyesi bulunduğundan, daha nadir olanlar oyun deneyimi için daha değerlidir. Bazı oyuncular yükseltmeyi karşılayamayacağından, kiralama uygun bir seçenek haline gelir.

En iyi bilinen P2E oyunlarından biri Axie Infinity’dir. Popülaritesinin zirvesinde, düşük gelirli ülkelerden gelen oyuncular, Axie oynayarak geçimlerini sağladıklarını iddia ettiler. En popüler blockchain oyunları oynamak için NFT gerektirir ve Axie bunlardan biridir. Axie Infinity, oyuncuların en az üç Axie’ye sahip olmasını talep ediyor ve bir setin tamamı maliyetli olabilir. Asgari sınırı karşılayan herkes, diğer takımlarla savaşmak ve P2E modellerinde kripto kazanmak için bir takım oluşturabilir. P2E’nin popülaritesi giderek artıyor ve bu da Axie University gibi NFT kiralama hizmetlerini teşvik ediyor.

Rent-to-Earn (Kirala-Kazan) Diğer Kullanım Alanları

Silahlar ve görünümler gibi oyun içi varlıkların yanı sıra, diğer kiralama türü dijital arsalardır. Sanal ev sahipleri ayrıca P2E oyunlarında dijital mülke yatırım yapabilir ve bunları oyunculara ödünç verebilir. Bu tür gelir getirici fırsatlar, yeni katılımcıları çok fazla harcama yapmadan blockchain oyun ekosistemine katılmaya ikna etmeye yardımcı olabilir.

Ancak, Kirala-Kazan için oyun senaryolarının yanı sıra başka kullanım durumları da vardır. Dijital sanat enstalasyonları ve sergileri, yaratıcı yeni sanat eserleri sergileyerek açılışlarını başlatmak için Kirala-Kazan modelini kullanabilir. NFT galerileri ayrıca sınırlı bir süre için sergilenen kiralık parçalarla etkinlikler düzenleyebilir. Bu model geliştikçe, daha fazla kullanıcı NFT alıp satmakla sınırlı kalmayacak. Dijital bir ev sahibi veya dijital sanat ödünç veren biri olarak kâr edebilirler.

Rent-to-Earn (Kirala-Kazan) Konsepti Hakkında Özet

Özetlemek gerekirse, Kirala Kazan çözümleri, Web3 oyunları gibi sektörlere giriş engellerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Kullanıcı talebine tepki vererek ve yeni piyasa katılımcılarını eğiterek daha fazla güven yaratabilirler. Bu tür kiralamalar, potansiyel olarak NFT ve GameFi alanını özel olarak artırabilir ve oyuncular ve NFT sahipleri için daha fazla yatırımcı ve yeni fırsatlar getirerek blok zinciri endüstrisinin gelişimine katkıda bulunabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz