NFT Nedir ve Geleceği Nasıl Şekillendiriyor?

CryptoPunks, Bored Ape, VeeFriends; liste devam ediyor. Bu isimlerden bazılarını tanıyabilirsiniz ya da anlamsız gibi gelebilirler. Her iki durumda da, anlamsız olmaktan uzaktırlar. Aslında bunlar, son birkaç yılda sahneye çıkan en değerli NFT projesi arasındalar.

Şimdi kendi kendinize, “CryptoPunk” veya “Bored Ape” da nedir? Ya da daha iyisi, bir NFT nedir? Ve neden umurumda olsun ki? sorularını sorabilirsiniz.

Kripto sanatı ve NFT’ler dünyası, ünlülerin, sosyal medya fenomenlerinin ve bilgili internet kullanıcılarının garip bir karışımından oluşan bu belirsiz, dolambaçlı topluluğa benzeyebilir. Ama aslında göründüğü kadar kafa karıştırıcı ve mistik değil.

Öyleyse, başlayalım.

NFT Nedir?

Pratik olarak piyasaya sunulan tüm kripto sanatı, NFT’leri basmak suretiyle yapılmıştır. NFT’ler (karşılıksız tokenler), doğrulanmış sahiplik kanıtına sahip dijital varlıklardır.

ABD Doları gibi “değişebilir tokenler” kolayca alınıp satılabiliyorken; her NFT benzersizdir ve bu nedenle kolayca takas edilemez.

Vincent Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” tablosunu hayal edin. Bir güzel sanatlar değerlendiricisi tarafından Van Gogh’tan bir orijinal olarak doğrulandı ve nadirliği ve benzersiz karakterini kanıtladı. Bu eskiz, örneğin Leonardo Da Vinci’nin orijinal bir eskizi ile zahmetsizce değiştiremeyeceğiniz için değiştirilemez olurdu.

Bu kavramı sanat eserleri ve hatta koleksiyon kartları gibi somut öğelerle anlamak yeterince kolaydır, ancak dijital varlıklar ünlü bir tweet’ten ikonik bir mem’e ve animasyonlu bir maymun resmine kadar değişebildiğinde…

Benzersiz Orijinalliği Nasıl Sağlayabiliriz?

NFT’lerin sahneye girdiği yer burasıdır. Diyelim ki en yeni 1’e 1 çalışmanızı yeni bitirmiş bir grafik tasarım sanatçısısınız ve onu NFT olarak satmak istiyorsunuz. Bu parçayı satın alan kişi yalnızca sanat eserini almakla kalmayacak, aynı zamanda bu parçanın orijinal, benzersiz ve özgün olduğunu kanıtlayan bir “dijital makbuz” da alacak.

Kendi NFT’lerinizi nasıl oluşturabilirsiniz ? En iyi platformlar

“Peki ya bu dijital sanat eserinin ekran görüntüsünü alırsam? Teknik olarak parçaya da sahip olamaz mıyım?”

Bu, birçok kişinin sosyal medya ve internet forumlarında alaycı bir şekilde sorduğu ilk soru. Kolay cevap: evet, neredeyse tüm dijital sanat eserlerinin ekran görüntüsünü alabilirsiniz, ancak hayır, bu ona sahip olduğunuz anlamına gelmez.

Örneğin, her yıl milyonlarca insan Louvre’a akın eder, kalabalığın ortasında sadece paha biçilmez Mona Lisa’nın bir resmini çekmek için sabırla bekler. Açıkçası, iPhone film rulonuza kaydedilmiş bir Mona Lisa resmi, o tabloya sahip olduğunuz anlamına gelmez.

NFT’ler de aynı şekilde çalışır.

Louvre’un Mona Lisa’ya sahip olmak, bakımını yapmak ve müzelerinde sergilemek için milyonlarca dolar ödediği gibi, NFT alıcıları da aynısını yapıyor. Bununla birlikte, asıl fark, sanatı süslü bir müzede barındırmak için dolar ödemek yerine, kripto para birimi ile ödeme yapmaları ve sanatlarını deyim yerindeyse sanal bir vitrinde barındırmalarıdır.

Bu, NFT’lerin, kripto para biriminin ve blok zinciri teknolojisinin dijital sanat ve sanatçılar için yeni ve kazançlı bir pazar kurmasının temelidir.

Dijital Olma Sanatı

2021 röportajında ​​Gary Vanyerchuk (Vayner Media’nın kurucusu ve VeeFriends’in yaratıcısı) NFT’lerle ilgili şu açıklamayı yaptı. Görüşmeyi yapan kişi, NFT’lerin somutluğu hakkında şunları söylüyor: “Dijital yön, onu göremiyorsunuz” —Gary atlıyor:

“Instagram’da 9 milyon takipçimi göremiyorsun, değil mi? Ben tersini iddia ederdim. İnsanların evinizde sahip olduğunuz süslü şeylerin çoğunu göremediğini iddia ediyorum; insanların gerçek hayattan daha fazla dijital görebilecekleri.”

Ve o bir şeyin peşinde ve ben buna “Dijital Olma Sanatı” demek istiyorum. Son derece dijitalleştirilmiş dünyamızda, çevrimiçi erişimimiz ve bağlantımız çılgınca güçlendiriliyor. Gary Vee’nin şu anda Instagram’da 9.9 milyon takipçisi var, bu toplulukla etkileşim kurmanın ve bu 9,9 milyon insanın gerçek gücünden yararlanmanın yolu.

Bu, “Dijital Olma Sanatı”dır, tüm dünyadaki geniş bir insan ağına istediğimiz zaman sorunsuz erişim sunan çok sayıda çevrimiçi platforma sahibiz.

NFT’lerin Neden Değeri Var?

Şimdiye kadar bir NFT’nin ne olduğunu ve dijital olmanın önemli faydalarını belirledik. Ancak, NFT’ler değerlerini nereden alıyor? Bu sorunun konsepti, NFT pazarından daha eskidir ve nesiller boyu düşünülmüştür: sanatın değerini kim belirler?

ArtNet News’den Micheal Findley’nin konuyla ilgili söylediği şey şuydu:

Para birimi gibi, sanatın ticari değeri de kolektif niyete dayalıdır. İçsel, nesnel bir değer yoktur (yüz dolarlık banknottan daha fazla değil). İnsan şartı ve beyanı ticari değeri yaratır ve sürdürür.

Ucuz NFT’ler Nereden Bulunur ve Nasıl Alınır ?

Çoğu sanat hiçbir işleve hizmet etmez, herhangi bir fayda için gerekli değildir ve temel, günlük faaliyetlerimizde hiçbir rol oynamaz, neden bu kadar değerlidir? Bu kavramı, yukarıda bahsedildiği gibi aynı “insan şartı ve beyanını” içeren modern bir anekdot ile düşünebilirsiniz.

NFT’lerde Community veya Kulüp

Tom Brady, “Bored Ape” satın alan ünlülerden biridir. Post Malone, Steph Curry ve Jimmy Fallon, Bored Ape almaya karar veren diğer isimlerden birkaçı. Ancak, ünlüler neden NFT pazarına bu kadar kolay akın ediyor?

NFT ekosistemini büyüleyen ApeCoin (APE) nedir? merak ediyorsanız makalemize göz atın.

10.000 benzersiz Bored Ape, Bored Ape Yacht Club (BAYC) tarafından Nisan 2021’de piyasaya sürüldü ve başlangıçta 0,08 Ethereum (ETH) veya o sırada yaklaşık 190 USD fiyatla piyasaya sürüldü. Açıkçası, Bored Apes’in fiyatı geçen yıl içinde önemli ölçüde arttı ve bu projedeki ilk yatırımcılar için önemli net kazançlar sağladı.

Ancak avantajlı bir yatırım yapmanın yanı sıra, Bored Ape NFT satın almanın başka bir faydası daha var. USD’nizi ETH’ye çevirdiğinizde ve bir Bored Ape’i başarıyla satın aldığınızda, doğal olarak NFT’yi elde edersiniz, ancak ek olarak tüm BAYC topluluğuna erişim kazanırsınız.

Eşsiz dijital imajı, kulüplerine girmenizi sağlayan benzersiz bir üyelik kartı olarak düşünün. Bu özel kulübe girdikten sonra, yukarıda bahsedilen ünlülerin beğenileriyle omuz omuza olan ve NFT dünyası hakkında eşit derecede hevesli ek üyelerle işbirliği yapan Discord’a katılıyorsunuz.

Ayrıca, kulübün bir parçası olduğunuzda, BAYC ayrıca onların gelecekteki NFT düşüşlerine erişmenizi sağlar ve mevcut üyelerin yeni NFT’ler edinmelerine ve NFT koleksiyonlarını genişletmelerine izin verir.

Bunlar, kulübe katılmak için yatırım yapmaya karar verenlere verilen başlıca avantajlardan ve avantajlardan bazılarıdır. Bununla birlikte, bir NFT projesi oluşturmanın ve aslında bunları kendiniz basmanın oldukça kazançlı bir yönü de vardır.

Blockchain, Akıllı Sözleşmeler ve İkincil Satışlar

Anlamadığınız bir şeyi reddetmek kolaydır. Bu, kripto para biriminde yüz binlerce dolar değerinde bir çizgi film maymunu olduğunda daha da kolay. Ancak, NFT’lerin ve kripto para biriminin internetten bu yana en büyük atılım teknolojisi üzerine kurulduğunu hatırlamakta fayda var.

blok zinciri

Blockchain, IBM tarafından “bir iş ağındaki işlemleri kaydetme ve varlıkları izleme sürecini kolaylaştıran paylaşılan, değişmez bir defter” olarak tanımlanır. Blok zincirinin faydasını NFT’lere uygulayalım.

İlk olarak, USD’lerinin herhangi bir kripto para birimine dönüştürülmesini kaydetmek için blok zinciri teknolojisi kullanılır. Amaçlarımız için, NFT dünyasında kullanılan birincil kripto para birimlerinden biri olduğu için ETH’yi kullanacağız.

Böylece, USD’nizi ETH ile takas edersiniz ve işlem, görüntülemek isteyen herkesin kolayca erişebileceği halka açık bilgiler olarak blok zincirinde ölümsüzleştirilir. Bu süreç, diyelim ki Tom Brady bir Bored Ape satın aldığında ikinci kez gerçekleşir.

Blok zincirinin güzelliği, genel sorunu çözme yeteneğidir.

Bu nedenle blok zinciri teknolojisi, NFT’ler, kripto para birimi ve dijital temelde çalışan herhangi bir iş ağı için son derece avantajlıdır.

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, blok zincirinde depolanan programlardır. Bir tanım için IBM’e geri dönelim:

Genellikle bir anlaşmanın yürütülmesini otomatikleştirmek için kullanılırlar, böylece tüm katılımcılar herhangi bir aracının katılımı veya zaman kaybı olmaksızın sonuçtan hemen emin olabilir. Ayrıca, koşullar karşılandığında bir sonraki eylemi tetikleyerek bir iş akışını otomatikleştirebilirler.

Blockchain gibi, akıllı sözleşme teknolojisi de çoğu iş modelinin verimliliğini tamamen yenileyebilir. Bununla birlikte, NFT’ler alanında akıllı sözleşmeler benzersiz bir değer sağlar.

Akıllı sözleşmeler, NFT yaratıcılarının yeniden satış koşullarını belirlemelerine olanak tanır. Örneğin, yeni bir koleksiyon oluştururken, içerik oluşturucunun sonraki satışlardan %10 komisyon kazanmasına olanak tanıyan akıllı sözleşmeler hazırlayabilirsiniz.

Tom Brady’nin Bored Ape’ine dönelim. Değerin 3 ayda 430 bin dolardan 530 bin dolara yükseldiğini varsayalım; 100 bin dolar kar sağlıyor. Bu NFT ile uyumlu akıllı sözleşme, tüm yeniden satış karının %10’unun Bored Ape Yat Kulübü’ne verileceği bir koşul içeriyorsa, 10 bin dolar alacaklardı.

Ve en iyi kısmı; bu yüzdeyi toplamak için interneti tarayan herhangi bir NFT ödül avcısı olmadan otomatik olarak gerçekleşir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here