EIP-4907 ile artık NFT kiralama yapılabilecek

Double Protocol, NFT kiralamanın önünü açan EIP-4907’nin oluşturulmasını ve uygulanmasını denetledi. ERC721 standardı ile geriye dönük uyumlu bu yeni standart, bir NFT kullanma hakkının sahiplik hakkından ayrılmasını mümkün kılar.

EIP-4907, NFT’lerin kiralanmasını kolaylaştırır

4907 numaralı Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP-4907) sayesinde, artık takas edilemeyen tokenlerini (NFT) kiralamak mümkün. Bu teknik yenilik, yeni bir NFT standardına yol açar: ERC4907 tokenleri.

Aslında, NFT’lerin ilk standardının, yani ERC721 tokenlerinin geriye dönük uyumlu bir uzantısıdır. Bu güncelleme, Double Protocol tarafından oluşturuldu ve desteklendi:

Double, Ethereum Name Service (ENS) alan adı protokolü, Decentraland (MANA) metaverse ve Warena (RENA) blok zinciri oyunu için NFT’lerin kiralanmasına zaten izin veriyor.

NFT kiralama ile gelecek avantajlar

EIP-4907’nin getirdiği tüm ilgi, bir NFT’nin mülkiyetinin, bunun kullanım haklarının ayrılmasında yatmaktadır. Başka bir deyişle, bu yeni işlevsellik, belirli bir süre için NFT tarafından verilen belirli hakların devredilmesini mümkün kılar. Daha somut olarak, örneğin orada geçici bir olay yaratmak için bir meta evrenin arazisini kiralamak mümkündür.

Kiralamanın bedeli, süresi ve sağladığı haklar olsun, her şey önceden belirlenir. Bu, piyasaya daha fazla esneklik getiriyor. Böylece, favori blok zinciri oyununuzu oynamak için artık yüzlerce hatta binlerce dolar harcamanıza gerek yok.

Başka türlü de düşünülebilir. Bir Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT’nin sahibinin, bir başkasının bir topluluk etkinliğine katılmasına izin vermek için onu kiralayacağı düşünülebilir. Bu şekilde, varlığının mülkiyetini elinde tutar, ancak geçici olarak paraya çevirerek ek bir getiri sağlayabilir.

Fiyat bazen NFT dünyasına giriş için büyük bir engel olsa da, bu yenilik büyük bir atılıma izin veriyor. Ayrıca blockchain sayesinde mülkiyet hakkı sorgulanmaz. Halk arasında gerçek demokratikleşmeye doğru ilerlemeyi mümkün kılacak olan bu tür yeniliklerdir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz