Oyun NFT’leri: Kullanıcı Deneyiminin Dönüşümü

Son aylarda, internetin NFT’lere olan ilgisi şaşkınlık yaratacak derecede arttı. Nonfungible ve L’Atelier’in yıllık raporuna göre, değiştirilemez tokenler ana akım bilince girdi ve burada kalmaya devam ediyor, satışlar 2020’de 100 milyon dolardan geçen yıl 17 milyar dolara yükseldi.

NFT’ler yeni bir sanal ekonominin yolunu açıyor. Oyun endüstrisinde, NFT’ler mükemmel bir uyum sağlar ve izleyiciler, çoğu oyun bir tür “kazanmak için oyna” öğesi uygulayacağından, NFT’lerin oyunlar ve blok zinciri arasında daha yakın bir bağlantı sağlayacağını düşünüyor. Oyuncuların para harcamak ve zamanlarını çöpe atmak yerine oynayarak harcadıkları zamandan kazanabilecekleri Axie Infinity ve The Unfettered gibi oyunlarda NFT’lerin ortaya çıkmasıyla birlikte, oyna-kazan oyunları da popüler olmaya başlıyor.

Takibinizde Olması Gereken Play-To-Earn Oyunları

NFT’ler ile oyun, bir eğlence etkinliği olmaktan çıkar ve oyundaki turnuvaları kazanarak toplanan oyun içi öğeler gerçek dünya değerine sahip olduğundan, geçimini sağlamanın bir yolu haline gelir. Burada, NFT’lerin mevcut oyun platformlarının kullanıcı deneyimini dönüştürebileceği, metaverse dünyasına giden yolu ve hatta daha fazla NFT benimsenmesinin yolunu açabileceği bazı yollara bir göz atın.

Özelleştirilebilir oyun içi Avatarlar

Oyun geliştiricilerin oyuncularla oyun platformları arasındaki bağlantıyı artırma yollarından biri, özelleştirilebilir karakterler ve avatarlar kullanmaktır. 

Akıllı sözleşmeler yoluyla NFT’lerin özelleştirilebilirliği, oyuncuların oyun içi avatarlarına ve karakterlerine gerçekten sahip olmalarını sağlar. Bir oyuncu, diğer oyunlardan veya ekosistemlerden dışa aktarılan tasarımlarla oyunda bir avatar oluşturabilir. Oyunu, oyun ekosisteminde yaygın olarak bulunan bir avatarla oynamak yerine, bir oyuncu istediği gibi oynayabilir, böylece oyun platformunda onlara daha fazla özgürlük verir.

Fractal Gaming NFT Platformu

Ayrıca, sınırlı bir oyun içi öğeye sahip olan oyuncular, oyundaki diğer oyuncularla sosyal bir bağlantı kurma yolunda uzun bir yol kat edebilecek bir gurur ve aidiyet duygusu kazanırlar.

NFT’lerle Yaratıcılıktan Yararlanan Oyuncular

Bazı oyun platformları, oyuncuların kendi platformlarında özel oyun dünyaları ve haritalar oluşturmasına izin vermek için NFT’leri kullanabilir. Oyuncular, oyunun geliştirilmesine katkıda bulunmalarına olanak tanıyan sonsuz şekillendirilebilir araçlar sağlayarak, oyun geliştiricisinin vizyonuyla sınırlı kalmadan, istedikleri şekilde benzersiz dünyalar inşa edebilirler.

NFT’ler Oyunculara Metaverse Erişimi Veriyor

Metaverse” terimi, özellikle oyun endüstrisindeki insanların çevrelerinde sık sık konuşuluyor. Terim, birlikte çalışabilir Web3’e hazır platformlardan ve hep birlikte sanal bir dünya ve daha fazlasını oluşturan içerik parçalarından oluşan bir örümcek ağını ifade eder. 

NFT’ler ile oyuncular, görünümleri ve aksesuarları farklı oyunlar arasında aktarılabiliyorsa metaverse’e erişebilir. Örneğin, bir oyundaki bir oyuncu, kazanılan NFT oyun içi öğelerini kullanabilir ve bunları başka bir oyundaki bir turnuvaya erişmek için kullanabilir. Oyunlardan kazanılan NFT’ler, metaverse dünyasının farklı bir bölümünde sanal bir onay için bilet olarak bile kullanılabilir ve böylece oyunun kullanıcı deneyimini büyük ölçüde geliştirir.

Mevcut hype göz önüne alındığında, NFT’ler geçici bir heves gibi görünebilir, ancak oyun platformları NFT’lerin faydasını vurgulamaya devam ettikçe, yalnızca benimseme artmayacak, aynı zamanda daha fazla insan NFT’lerle oyun oynayarak geçimini sağlayabilecek. Oyunlar, farklı geçmişlerden insanları bir araya getirme yeteneğine sahiptir, böylece oyun endüstrisinin yanı sıra blok zincirindeki NFT’lerin yararına bir ekonomik faaliyet çılgınlığı sağlar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here