Web3 Cüzdanı Nedir? Bilinmesi Gerekenler

DEFI ve NFT’ler, daha geniş kripto alanında en heyecan verici sektörlerden ikisidir. Herkes ortaya çıkan kripto pastasından bir parça istiyor. Kripto para birimlerinin temelini oluşturan blok zinciri teknolojisini anlamak zor olsa da, ilk adımı atmanıza yardımcı olabilecek temel şeyler var. Bunlardan biri bir web3 cüzdanıdır. 

Web 3.0 Cüzdanı nedir?

Bir Web3 cüzdanı, kullanıcıların verileri ve mahremiyeti üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olduğu ve buna izin vermek yerine fayda ve değer çıkarabildiği web’in en son yinelemesi olacak bir şekilde tanımlanan web 3.0 ekonomisine erişmek için bir araçtır. 

Kontrol ve anonimliğin önemi göz önüne alındığında, bir web3.0 cüzdanı  gözetim altında değildir. Bu, üçüncü bir tarafa güvenmeye gerek kalmadan dijital varlıkları güvenli bir şekilde saklayabileceğiniz anlamına gelir; bu da, gizliliğinizi ve anonimliğinizi koruyarak göz korkutucu KYC/AML işlemlerini tamamlamanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

Diğer taraftan, aşağıdaki pratik adımlarda açıklanacak olan kurtarma Tohumu adı verilen bir şey aracılığıyla bu varlıkların korunması için nihai sorumluluğu üstlenmenizi gerektirir.

Halihazırda piyasada çok sayıda kripto cüzdan var, ancak web3.0, etkileşimler küçük bir ekran için çok karmaşık olduğundan, masaüstü uygulamalarıyla mobil uygulamalardan daha uyumlu, tamamen farklı bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Web3.0 cüzdanları, süreçler olarak bir masaüstü tarayıcı aracılığıyla en iyi şekilde erişilen ve etkileşimde bulunulan Merkezi Olmayan Finans (DeFi), Oyun, Fungible Tokens (NFT’ler) gibi blok zincirler üzerinde çalışan bir dizi kripto uygulamasına ideal bir ağ geçididir. genellikle tarayıcı paylaşım etkinliği bildirimlerinizle arka planda çalışır. En popüler web3.0 cüzdanlarından biri MetaMask’tır.

MetaMask ile Tanışın

MetaMask, gözetimsiz bir tarayıcı ve öncelikle Ethereum ekosistemine hizmet eden mobil kripto cüzdandır, ancak cüzdan içinde yapılandırarak diğer blok zincirlerine erişmek için de kullanılabilir.

Kullanıcıların kimliklerini korumalarına, ancak Ethereum tabanlı uygulamalarla sorunsuz bir şekilde etkileşime girmelerine olanak tanır. Kullanıcıların, ERC-20 olarak bilinen Ethereum ortak formatını takip eden kripto para birimleri gönderip saklamasına ve varsayılan olarak herhangi bir Ethereum adresine işlem yapmasına olanak tanır.

Güvenlik, saklamaya tabi olmayan tüm cüzdanlarda ortak olan bir kurtarma Tohumu aracılığıyla yönetilirken, bireysel özel anahtarlar Tarayıcınızın veri deposunda yerel olarak depolanır.

MetaMask, NFT’ler ve DEFI’deki büyümenin yönlendirdiği üstel yıllık büyüme (2020’den 2021’e kadar x38) ile son zamanlarda 21 milyon aylık aktif kullanıcıyı aştı. MetaMask web3.0 cüzdan kategorisinde lider marka olduğu için bu büyüme devam edecek.

Cüzdan, kullanıcılara şunları sağlar:

 • Tokenleri merkezi olmayan uygulamalara (dApps) harcamak için merkezi olmayan finans ekosistemine giriş noktası
 • DeFi protokollerinde jetonları stake etmenin bir yolu
 • Merkezi olmayan borsalarda (DEX’ler) tokenleri değiştirmenin bir yolu
 • NFT’leri saklamak için bir yer
 • web 3.0 uygulamalarına erişim noktası

MetaMask Nasıl Kullanılır ?

MetaMask, bir uygulama veya tarayıcı uzantısı veya eklentisi olarak kullanılabilir. Herkes bir cep telefonuna indirebilir veya herhangi bir eklenti gibi bir bilgisayara yükleyebilirsiniz. Kurulum sürecini ve işlevlerini parçalara ayırarak her birine ayrı ayrı bakacağız.

Chrome veya Firefox web mağazasına gidin ve “MetaMask” arayın. Uzantıyı indirin ve Chrome içinde etkinleştirin, resmi sürümü seçtiğinizden emin olun; 10 milyondan fazla kullanıcıyı gösterecek.

MetaMask’i herhangi bir Chromium tabanlı tarayıcıyla, başka bir deyişle, Brave Browser’ı içeren Chrome kodunu temel alan herhangi bir açık kaynaklı tarayıcıyla da kullanabilirsiniz.

‘Başlayın’ üzerine tıklayın. Çoğu kullanıcı için bu, ‘Cüzdan oluştur’ istemini takip etmek anlamına gelir. Ancak, zaten bir ERC20 cüzdanınız varsa, bu noktada mevcut bir cüzdanı içe aktarabilirsiniz.

Sizden bir parola oluşturmanız, parolanın güçlü olduğundan ve ideal olarak başka hiçbir yerde kullanılmadığından emin olmanız istenecektir. Şifre, cüzdana günlük olarak erişmenizi sağlar.

Ardından, tarayıcı cüzdan kurulumunuzun çok önemli bir adımı olan bir kurtarma Tohumu oluşturmanız istenecektir. Bilgisayarınıza veya Google/Firefox hesabınıza erişiminizi kaybederseniz, tüm parayı kurtarmanın tek yolu budur. Özel cümlenizi kaydetmeniz ve çevrimdışı olarak saklamanız gerekir. İnternet ortamında saklamanız tavsiye edilmez.

MetaMask Hesap ve Cüzdan Adresi

MetaMask cüzdanınız kurulduğunda, artık Ethereum tabanlı tokenleri almak/göndermek için Ethereum adresli bir Hesabınız var. Adresinizi kopyalamanıza/yapıştırmanıza veya bir cep telefonundan QR kodu olarak taramanıza olanak tanıyan ‘Hesap Ayrıntıları’ altında hesabınıza belirli bir ad vermek için üç noktayı tıklayabilirsiniz.

Ethereum tabanlı tokenleri almak için bu adres ayrıntılarını kullanın. Alındıklarında bir tarayıcı bildirimi alırsınız ve bunlar, ‘Etkinlik’ sekmesi altındaki ilişkili işlemlerle birlikte aşağıdaki Varlıklar listesinde görünürler.

Otomatik olarak desteklenmeyen tüm tokenler, ERC20 tabanlı oldukları sürece, aşağı kaydırılarak ve ‘Tokenleri İçe Aktar’ seçeneği kullanılarak manuel olarak oluşturulabilir.

Gönder işlevini başka herhangi bir Ethereum cüzdanına para göndermek için de kullanabilirsiniz. İşlemler ‘Etkinlik’ sekmesinde görünecektir. ‘Gönder’e tıklayın, göndermek istediğiniz tokeni seçin ve ardından alıcı adresini ekleyin.

Token göndermek için gas ücreti ödemeniz gerektiğini unutmayın. Hıza/maliyete göre değişen üç seçenek sunulur, işlemin aciliyetine göre hangisinin mantıklı olduğunu seçin.

Sağ üst köşede bulunan hesap simgesine tıklayarak erişebileceğiniz birden fazla hesap oluşturabilirsiniz.

MetaMask cüzdanınız aktifken, dApps ve DEFI protokollerinin web sitelerini ziyaret edebilir ve cüzdanınızı kullanarak, Ethereum adresinizden başka bir şey paylaşmadan bağlanabilirsiniz. İşlemleri onaylamanıza izin verecek bir arayüz göreceksiniz ve bu tür tüm bağlantılar cüzdanınızda mevcut olacak.

MetaMask’in desteklediği çok kullanışlı bir özellik, uzun ve hatırlanması zor Ethereum adresleri için proxy görevi görebilen ENS alanlarıdır. Bu şekilde adresiniz, para almak için kullanılabilecek adınız.eth gibi basit alan adı ile değiştirilir.

MetaMask üzerinden coin satın alma ve takas

Ethereum tabanlı tokeniniz yoksa, cüzdan içindeki satın alma işlevini kullanabilirsiniz. Bankanızı/kredi kartınızı kullanarak, doğrudan hesabınıza yatırılacak olan kripto satın almak için Wyre’ı kullanabilirsiniz.

Halihazırda sahip olduğunuz tokeneri, cüzdan adresinize göndererek ve onları değiştirmek için ShapeShift entegrasyonunu kullanarak da değiştirebilirsiniz.

Tokenleri takas etmek için ‘Takas’a tıklayın. Takas etmek istediğiniz jetonları seçin, ancak ilgili gaz ücretinin farkında olun. Metamask’ın uygulama sürümü, jetonları doğrudan değiştirmenize izin vermez. Bunun yerine, mobil uygulamaların tarayıcı uzantısında üçüncü taraf bir uygulama aramanız gerekir.

Metamask Farklı blockchain ağları ekleme

MetaMask, işlemleri göndermek ve almak için varsayılan olarak Ethereum ağını kullanır, ancak fonları taşımak için diğer blok zinciri ağlarını da kullanmayı seçebilirsiniz.

Tarayıcı cüzdanınızın üst kısmında şu anda ‘Ethereum Mainnet’ olarak ayarlanmış bir açılır menü göreceksiniz. Bir sonraki Binance Akıllı Zinciri eklemek için bunu seçin. Yalnızca üç parça bilgi sağlamanız gerekecek – Ağ Adı, yeni bir RPC URL’si ve Zincir Kimliği.

Metamask Ledger Hardware cüzdanınıza bağlanma

MetaMask harika bir işlevselliğe sahiptir, ancak sıcak bir cüzdan olmak – varsayılan olarak çevrimiçi – paranızın potansiyel risklere maruz kaldığı anlamına gelir. Bu tehdidi azaltmanın bir yolu, sahipseniz MetaMask cüzdanınızı donanım cüzdanınıza bağlamaktır.

Donanım cüzdanınızı normal şekilde bağlamanız, ardından MetaMask tarayıcı cüzdanınıza giriş yapmanız, sağ üstteki yuvarlak hesap simgesine tıklamanız ve menüden ‘Donanım Cüzdanını Bağla’ seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Bir Ledger veya Trezor cihazı seçmeniz istenecektir.

BlockWallet : Gizlilik Odaklı Web3 Cüzdanı

Cep Telefonunda MetaMask Nasıl Kullanılır?

MetaMask, tarayıcı tabanlı sürüme kıyasla sınırlı işlevselliğe sahip olmasına rağmen bir mobil uygulama olarak da mevcuttur. Cüzdanı uygulama olarak kullanma adımları şunlardır:

 1. Uygulamayı Android veya iOS App Store’dan indirin. Hesap oluşturmak veya eklemek için tarayıcı uzantısı için belirtilen adımları takip edebilirsiniz.
 2.  Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki arayüze yönlendirileceksiniz.
 3. Ether satın almak istiyorsanız “ETH Satın Al” seçeneğine tıklayın. Uygulama, her biri kullanıcıların ülkesine göre değişen farklı yöntemlerle ETH satın almanıza olanak tanır. ETH’yi doğrudan merkezi bir borsadan da yatırabilirsiniz. Örneğin, Binance’den ETH yatırmak istiyorsanız. ETH Token’a tıklayın ve ‘AL’ seçeneğini seçin.
 4. MetaMask’e para çekmek için adresi kopyalayabilir ve borsaya yapıştırabilirsiniz.
 5. Daha önce de belirtildiği gibi, jetonları doğrudan mobil uygulamadan değiştiremezsiniz. Madeni paraları takas etmek için sağ üst köşedeki menü çubuğuna tıklayın ve “Tarayıcı”yı seçin.
 6. Erişmek istediğiniz uygulamayı arayabilirsiniz. Örneğin, UniSwap’ı aradık. Borsayı açın ve “Uniswap Kullan” seçeneğine tıklayın.
 7. Değiştirmek istediğiniz tokenleri seçin. “Takas” a tıklayın, işlemi onaylayın ve jetonu MetaMask cüzdanınıza alacaksınız. Swap’larla ilişkili gaz ücretlerinin farkında olun.

MetaMask Kullanmanın Riskleri

MetaMask gerçekten kullanışlı bir araç olsa da, onu kullanmanın bazı riskleri olduğunu unutmayın.

 • Bu bir Sıcak Cüzdan, yani varsayılan olarak çevrimiçisiniz ve bu nedenle açıklardan yararlanmaya karşı savunmasızsınız. Gözaltında tutulmayan Özel Anahtarlar, tarayıcınızın deposunda tutulur, bu nedenle bilgisayar korsanlarının hedefi olacaktır. Cüzdan son derece güvenli olsa da, soğuk cüzdandan daha az güvenlidir.
 • Tüm Ethereum tabanlı cüzdanlarda olduğu gibi, Akıllı Sözleşmelerle etkileşim, Gaz ücretleri açısından çok maliyetli olabilir. İşlem yaparken buna dikkat edin.
 • MetaMask, dApp’ler ve DEFI uygulamalarıyla bağlantı kurmayı kolaylaştıran, kullanıcı dostu bir şekilde oluşturulmuştur. Ancak bu, izin ayarları aktif olarak yönetilmediğinde bir zayıflık haline gelebilir, çünkü istismar edilen hizmetler daha sonra fonları tüketebilir. Artık kullanmadığınız hizmetlere olan bağlantıyı kaldırdığınızdan emin olun.
 • MetaMask ile hiçbir kişisel bilgi paylaşılmasa da, ziyaret ettiğiniz ve bağlandığınız siteler hakkında bilgi toplayabilen mevcut tarayıcı hizmetinizi kullanıyorsunuz.

Web 3.0 cüzdanları, kontrolün sizde olduğu yeni dijital ekonomilerle etkileşim kurmak için güçlü araçlardır. Teknoloji devlerinin size bir ürün gibi davrandığı dönem yakında geçmişte kalabilir ve bu geçişin anahtarı MetaMask gibi dApp’ler, NFT pazarları ve DEFI protokolleri ile sorunsuz bir şekilde etkileşim kurmanıza izin veren araçlardır. bir 3. taraf. Şu anda bir web 3.0 cüzdanı kullanıyorsanız, önümüzdeki birkaç yıl içinde tüm dijital hayatımızın önemli bir özelliği olmaya hazır olduklarından neredeyse kesinlikle kullanacaksınız.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here