Gelecek vaat eden NFT oyunları nasıl bulunur?

NFT oyunları o kadar çok sayıda olmaya başladı ki, hangi projelerin umut verici olup olmayacağını bilmek artık karmaşık hale geldi. Bununla birlikte, gelecekteki bir NFT oyununun potansiyelini tahmin etmede bazı önemli noktalar sizlere yalan söylemez.

Kısa ömürlü çok sayıda proje ile nispeten genç bir niş olmasına rağmen, projenin karlı olup olmayacağını belirlemenize yardımcı olabilecek bazı göstergeler var. İşte gelecekteki NFT oyununu ararken akılda tutulması gereken bazı şeyler.

NFT oyunlarının nasıl çalıştığını anlayın

Gelecek vaat eden bir proje aramadan önce, güçlü ve zayıf yönlerini belirleyebilmek için bu tür oyunların arkasındaki çalışmaları anlamak önemlidir. NFT oyunları bu nedenle blok zincir teknolojisine dayanır ve Play to Earn (P2E) olarak adlandırılır. Yani, oyuncular genellikle oyun içinde elde ettikleri her şeye, daha sonra yeniden satabilecekleri NFT’ler biçiminde sahip olurlar, buna “kazanmak için oyna” ilkesi denir.

Oyna-Kazan (P2E) ile Kripto ve NFT Nasıl Kazanılır? başlıklı içeriğimiz bu konuda sizlere faydalı bilgiler sunuyor, göz atabilirsiniz.

Sanal bir arazi, bir ekipman parçası, bir kahraman, bir evcil hayvan veya daha fazlasının satın alınması olabilir. Her şey, daha sonra yeniden satarak para kazanmaya izin veren bir NFT biçiminde olabilir. Yani bu tür oyunlar NFT’ler aracılığıyla para üretir ve ayrıca çoğu zaman oyunla bir kripto para birimi ilişkilendirilir, bu nedenle popülerliğine bağlı olarak seyri az çok önemli olacaktır. Bu nedenle bu, tüm katılımcılar için fayda sağlayabilecek nispeten gelişmiş bir ekonomik ekosistem sunar.

Gelecek vaat eden bir proje seçmek için kriterlerinizi tanımlayın

NFT oyunları dünyasında gelecek vaat eden bir proje, hedeflerinize bağlı olarak aynı değildir. Örneğin, sadece bir kârlılık meselesiyse, o zaman böyle bir oyun sadece birkaç haftalığına işe yarasa ve güzel bir kazanç elde etse bile, umut verici olarak kabul edilebilir. Bu nedenle, önce tek amacınızın bir noktada karlı olacak bir NFT oyunu bulmak mı yoksa uzun vadede bir şey istiyorsanız onu tanımlamanız gerekir.

Bu ortam nispeten genç olduğu için projelerin ortalama ömrü kısadır. Elbette, ömrünün ötesinde, projenin gerçekliğini ve lansmanından önce bile ölmediğini veya daha kötüsü bir aldatmaca olmadığını tahmin edebilmelisiniz. Bu nedenle, hemen detaylandıracağımız kendi fikrinizi oluşturmanıza yardımcı olabilecek birkaç gösterge var.

Projeden sorumlu ekip

İlk nokta, bu yeni NFT oyununu sunan ekibe güvenip güvenemeyeceğinize karar verebilmek. Konuşmalarına, geçmiş deneyimlerine ve hatta hırslarına dayalı olsun, oyunlarında gerçekçi olup olmadıklarını ve sözlerinin size anlamlı gelip gelmediğini ölçebilmeniz gerekir.

Elbette böyle genç bir ortamda tüm aktörleri tanımak ve zaten güvenilir bir itibara sahip olup olmadıklarını belirlemek zor. Ancak, sadece ekonomik modeli düşünmeden oyunlarını geliştirmekle daha fazla ilgilenecek bir takım, bu potansiyel olarak paranın tek hedefleri olmadığını gösterebilir.

Aynı şekilde adına yakışır bir projenin de her zaman iyi tanımlanmış bir yol haritası ve önümüzdeki aylarda takip etmesi gereken hedefleri olacaktır. Bu nedenle, sunduklarını ve hedeflerine tam olarak sadık kalıp kalmadıklarını ayrıntılı olarak analiz edin.

Ayrıca, bir projenin geçerliliğini ve işlevsel olup olmadığını doğrulamaktan sorumlu kuruluşlar vardır. Böyle bir kuruluş ilgilendiğiniz NFT oyununu zaten doğrulamışsa, bu ek bir garantidir. Tıpkı birçok ortağı olacak bir NFT oyunu gibi daha fazla güven uyandıracak.

Topluluk

Bir projenin popüler olup olmayacağını ve dolayısıyla potansiyel olarak karlı olup olmayacağını bilmenin bir başka iyi yöntemi de topluluğun coşkusunu analiz etmektir. Genel bir kural olarak, ses getiren, beklemeye neden olan bir NFT oyunu teknik olarak daha fazla oyuncu çekecek ve dolayısıyla daha karlı olacaktır.

Sosyal ağlar, özellikle Twitter veya Discord, orada okuyabileceğiniz yorumlara dayanarak kendi fikrinizi oluştururken şu veya bu NFT oyununa ortak ilgi duyan kişilerle alışveriş yapmak için iyi göstergelerdir.

Ek olarak, geliştirmek isteyen bir NFT oyunu, imajını güçlendirmek için mantıksal olarak her zaman ağlarda var olacaktır. Sonuç olarak, resmi hesapların aboneleri ne kadar fazlaysa, projeye yakından veya uzaktan o kadar çok ilgi var ve bu nedenle umut verici olabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz