Oyna-Kazan (P2E) ile Kripto ve NFT Nasıl Kazanılır?

Video oyunları, taşınabilir ve avuç içi boyutundan kablosuz konsollara ve çevrimiçi bilgisayar oyunlarına geçen son birkaç yılda önemli dönüşümler gördü.

Küresel oyun endüstrisi giderek daha popüler ve değerli hale geliyor ve 2025 yılına kadar toplam 268 milyar dolarlık bir değere ulaşmaya hazırlanıyor. Blok zincirinin kullanım durumlarının artması ve çeşitli sektörler için çeşitli yeni çözümler sunması ile çevrimiçi oyunların geleceği sonsuza dek değişiyor olabilir.

Daha önce, sadece oyun geliştiricileri kar elde ederken, oyuncular paralarını oyun içi varlıklara söz konusu oyunların tadını çıkarmak için harcarlardı. Şimdi bunların hepsi, NFT’lerde ve kripto tokenlerinde oyunculara teşvikler sunan “kazanmak için oyna” oyunlarındaki artışla değişmek üzere.

Oyna-kazan (Play-To-Earn) oyunları nelerdir ve kripto alanında neden bu kadar çok oyun var? Bu oyun modeli nasıl çalışır? Oyuncular sadece oynayarak mı kazanıyor? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Oyna-Kazan (P2E) Oyunları Nelerdir?

Oyna-kazan (Play-To-Earn) oyunları, oyuncuları gerçek dünya ve sanal dünya değerine sahip tokenlarla ödüllendirmek için kripto para biriminin gücünden yararlanan video oyunlarıdır. Bu teşvikler ve ödüller, genellikle oyuncuların müzik veya resim gibi dijital içerik sahipliğini kanıtlamak için kullanabilecekleri NFT’ler veya diğer kriptografik olarak benzersiz tokenlardır.

Bir NFT, genellikle bir oyun içinde kullanılan sanal bir silah veya araç gibi oyun içi bir varlığı temsil eder. Oyuncular onları kazanırsa, bu NFT’leri oyun içindeki diğer varlıklar için takas edebilir veya NFT pazaryerlerinde para karşılığında satabilirler.

2022’de Patlamaya Hazır En iyi Metaverse Kripto Oyunları

Kazanmak için oyna modeli, geliştiriciler ve oyuncular arasındaki ilişkiyi şekillendiren en sıcak trendlerden biri olabilir. Blockchain tabanlı ağlardaki katılımcılar için daha yeni teşvikler ve çok tartışılan Web3’ün gelişi gibi trendlerle uyumlu olacak.

İşte Oyuncuların Oyna-Kazan (P2E) Oyunlarından Kazanabilecekleri

Yıllardır, gerçek dünyadan değerli ödüller almadan düzenli oyunlar oynadık ve oyuncular yalnızca en sevdikleri oyunları oynamaktan tam anlamıyla keyif almanın tadını çıkardılar. Bu ilişki her zaman oyuncuların oyunlar için para ödemesi ve daha sonra oyuncuların ilerlemek için oyun içi varlıkları satın alma konusunda güçlü bir ihtiyaç hissetmelerine neden olmuştur. Yalnızca profesyonel e-spor oyuncuları ve çok sayıda takipçisi olan yayıncılar, oyun sürelerinden para kazanmayı göze alabilirdi.

Artık blockchain teknolojisinin gücüyle bir araya gelen oyun, oyunculara sadece bu P2E oyunlarını oynayarak gerçek bir gelir elde etmek için nadir bir fırsat sunuyor. Blockchain teknolojisinin kullanıcıların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar işlem yapmalarına izin vermesi, oyuncuların değer aktarabileceği anlamına gelir. Oyuncular ayrıca milliyetlerine veya fiziksel konumlarına bakılmaksızın çevrimiçi olarak farklı oyunlar oynamak için ödeme alabilirler.

Oynayarak kazanılan oyunlardan gelir elde etmek için, itibari para veya $ETH veya $SOL gibi diğer coinler karşılığında kazandığınız NFT’leri satmanız gerekebilir. Axie Infinity gibi oyunlar, oyuncuların oynamadan önce pazar yerlerinden NFT satın almalarını gerektirir. Oyuncuların P2E oyunlarından nasıl gelir elde edebilecekleri aşağıda açıklanmıştır:

  • Stake : Oynamak için kazanılan en iyi oyunlardan bazıları, oyunculara staking yoluyla gelir elde etmek için umut verici bir fırsat sunar. Bu oyunlarla kullanıcılar, akıllı sözleşmelerde NFT’leri veya kripto para birimlerini kilitleyebilir ve katılım yoluyla ödüller üretebilir.
  • Oyun İçi Kripto Para Birimleri : Kullanıcıların oynayarak kazan oyunlarından kazanmalarının bir başka yolu da oyun içi kripto para birimleridir. Oyuncular bunları günlük görevleri, görevleri ve diğer oyun içi zorlukları tamamladıklarında kazanırlar.
  • Oyun içi NFT’ler : Oyuncular, oyun içi NFT’ler alarak ve bunları pazaryerlerinde takas ederek gelir elde edebilirler. Bu NFT’ler öğeleri, koleksiyonları veya karakterleri temsil edebilir ve ayrıca tamamen kozmetik veya yalnızca oyunla özel olarak alakalı olabilir.

Metaverse ve Oyunun Geleceğine Bir Bakış

Kullanıcıların avatar olarak etkileşime girmesine izin veren paylaşılan bir sanal dünya olan metaverse, oyna-kazan oyun endüstrisine paralel olarak gelişiyor. Önemli endüstri oyuncularının erken planları ve gelişmeleri, blok zincirinin, NFT’lerin ve kripto para biriminin meta veri deposunun geleceğinde büyük bir rol oynadığını gösteriyor.

Metaverse Oyunları

Halihazırda, takas edilemeyen tokenlarla temsil edilen arazi parselleri ve sanal nesneler var. Bazı metaverse platformları, paylaşılan sanal dünyaya değiştirilemez tokenlar getiriyor. Meta (önceden Facebook), Samsung ve Adidas gibi ana şirketler oldukça erken dahil oluyor.

Metaverse konsepti ve ne olabileceği henüz emekleme aşamasındayken, sanal ortamlarda buluşma ve konser sıkıntısı yok. Ayrıca oyun endüstrisinin, oyun içi öğelerin meta veri tabanında platformları aşmasını sağlayan NFT’ler ile bu birlikte çalışabilir dünyada aynı şeyi izleyeceğine hiç şüphe yok. Tüm bunlar ve daha fazlası, oyunun geleceğine dair heyecan verici bir resim sunuyor ve oyundan kazana oyun için güçlü bir katalizör görevi görecek.

Dünyanın neresinde olursa olsun herkesin sevdiği ve keyif aldığı oyunları oynamak kadar basit bir şey yaparak gelir elde edebileceği bir oyun geleceğine doğru gidiyoruz.

Oyna-kazan (Play-To-Earn) oyunları, video oyunları oynamanın keyfini, oyun süreniz için gerçek ödüller kazanma yeteneği ile birleştirir. Bu oyunlar karlı olabilse de, bazen oyunu öğrenmek ve yatırımı artırmak için bir zaman maliyeti ile gelirler. Bir de ilk parasal yatırım söz konusudur. En iyi P2E oyunlarından bazılarıyla ilgili iyi haber, herkesin oynayabileceği ve en iyi oyuncuların hayatlarını değiştirecek miktarda para kazanabileceğidir. Bununla birlikte, dolandırıcılığa düşmemek için yine de keskin oyun becerilerine ve dikkatli olmanıza ihtiyacınız var.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here