Ethereum Classic (ETC) fiyatı yükselişini sürdürüyor

Ethereum Classic, son günlerde fiyatında daha fazla artış yaşadı. ETC coin fiyatı 24 saat içinde neredeyse %25 değer kazandı. Neden orijinal Ethereum blok zincirine bu kadar ilgi var?

Ethereum madencileri, Ethereum Classic’e geçiyor

Ethereum Classic, 2miners tarafından toplanan en son verilere göre yaklaşık 48.82 TH/s (saniyede Terra hash) rekor hash oranına ulaştı. Bir hatırlatma olarak, hash, bir blok zincirindeki işlemleri madenciliği yapmak ve doğrulamak için kullanılan toplam güçtür.

Geçen ay boyunca, Ethereum Classic’in hash oranı %62’den fazla arttı! Bu rakam, yaklaşmakta olan Ethereum Birleşmesi nedeniyle bu ağdaki birçok madencinin faaliyetinin yer değiştirmesini yansıtıyor. Bu artış geçen yıla göre %105!

Bu aynı zamanda ağ güvenliği için de iyi bir haber. Gerçekten de, tahsis edilen bilgi işlem gücü ne kadar büyük olursa, blok zincirine saldırmak o kadar karmaşık hale gelir. Ethereum Classic’in son zamanlarda saldırılara maruz kaldığını hatırladığımızda bu önemsiz bir detay değil.

Nitekim, Ağustos 2020’de Ethereum Classic üçüncü tip 51 saldırısına uğradı . Bu tür bir saldırı, hash gücünün çoğunluğuna sahip olan madenciler tarafından bir ağın ele geçirilmesi anlamına gelir.

Böylece fon çalabilir veya çift harcama yapabilirler . Bu nedenle, bu tür bir saldırı, çalışma blokajlarının kanıtı için ayrılmıştır. Ethereum Classic’e yapılan önceki saldırı sırasında, hash oranı sadece 2.90 TH/s idi. O zamandan beri, bu oran % 1606’dan fazla arttı. Bu nedenle, yeni bir saldırı hayal etmek zor.

Ethereum Classic, Ethereum Merge güncellemesine teşekkür ediyor!

ETC tokeni son 24 saatte sadece %25’den fazla değer kazandı! İkincisi şu anda 40 doların üzerinde işlem görüyor ve CoinMarketCap’e göre sektördeki en büyük kripto paralar içerisinde ilk 20’ye kadar yükseldi. Onu bugün piyasadaki en başarılı projelerden biri yapan bir performans.

Daha uzun bir zaman ölçeğine bakarsak, son 90 günde %70’in üzerinde bir artış görüyoruz.

Ethereum’un çalışma kanıtından hisse kanıtına geçişi 10 gün içinde gerçekleşecek. Bu geçişle birlikte daha fazla madenci Ethereum ağında. Ethereum Classic’e olan bu yenilenen ilginin ana nedeni budur. Madenciler artık donanımlarını ve bilgi işlem güçlerini orijinal Ethereum blok zincirinin hizmetine sunuyor.

Ethereum Merge güncellemesi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ister misiniz? Ethereum 2.0 Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Kripto madenciliği platformu Antpool gibi şirketler, çalışma kanıtı mekanizmasını desteklemek için Ethereum Classic’e 10 milyon dolar yatırım yaparak daha da ileri gitti.

Pek çok gözlemci, madencilerin kripto ekosisteminde belirli bir uzun ömürlülük ve itibara sahip olan bu ağa bu hareketini tahmin etmişti.

Hisse kanıtı, Solana, Avalanche, Fantom ve hatta NEAR gibi daha yeni projeler tarafından tercih edilmektedir.

Ethereum Classic için bu yükseliş momentumu geçici olabilir. Bu eğilimin doğrulanıp doğrulanmadığını görmek için zaman içinde madencilikle ilgili çeşitli göstergeleri gözlemlemek gerekecektir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz