Ethereum 2.0 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto ekosisteminde yılın en önemli olayı hızla yaklaşıyor. Ethereum güncellemesi (“The Merge” olarak adlandırılır) kullanıcılar arasında birçok soruyu gündeme getiriyor. Ethereum 2.0 hakkında bilmeniz gerekenleri ve önemli soruları yazımızda toparladık.

The Merge ile ilgili ilk düşünceler ne zaman ortaya çıktı?

Vitalik Buterin, 22 Temmuz 2014’te Ethereum Vakfı web sitesinde yayınlanan bir makale aracılığıyla, hisse kanıtına (PoS, ” pay kanıtı ” için) geçişe ilişkin yansımaların halihazırda devam ettiğini duyurmuştu.

Bildiğiniz gibi Ethereum, 2014’teki lansmanından bu yana iş kanıtı (PoW) kullanarak çalışıyor. Bu, ETH’deki ödüllerin tehlikede olduğu işlemleri doğrulamak için güçlü makineleri (Asics) içeren bir mekanizmadır. Bu önemli geçişi mümkün kılmak için, bir hard fork’un gerekli olacağını belirtiyor. Birkaç kez ertelenen güncelleme sonunda gerçekleşebilecek. 6 Eylül’de başlayacak olan güncellemeler, 10-20 Eylül tarihleri ​​arasında tamamlanacak.

Ethereum The Merge nasıl çalışacak?

The Merge, Aralık 2020’den beri sessizce uygulanmaktadır. Geliştiricilerin tam ölçekli bir Ethereum’u (PoS) entegre etmesi, test etmesi ve simüle etmesi için “Beacon Chain”  adlı bir paralel zincir oluşturuldu.

Yürütülen işlemler, PoW zincirinin doğrulayıcıları tarafından doğrulanmak yerine, İşaret Zincirinde halihazırda bulunan “düğümler” tarafından doğrulanacaktır. İşlem, blok üretimini kesintiye uğratmadan gerçekleştirilecek: başka bir deyişle , kullanıcılar ETH tokenlerini taşımak veya herhangi bir yazılımı güncellemek zorunda kalmayacak.

Hisse kanıtı nedir, PoS blok zinciri ne kadar güvenli?

Bir blok zinciri, hisse kanıtına/hisse kanıtına dayandığında, bu, işlemlerin doğrulanmasında sınırlı sayıda doğrulayıcının yer aldığı anlamına gelir.

Ancak, topluluğun bir parçası olma hakkını kazanmak için, herkesin oyuna girmeyi/belirli miktarda tokeni kilitlemeyi ve ağa kalıcı olarak bağlı kalmayı kabul etmesi gerekir.

Mantık şu şekildedir: Doğrulayıcının kendisi büyük miktarda tokene sahipse, sistemin raydan çıkması veya hileli olmasıyla ilgilenmez.

Hisse ispatında doğrulayıcıların seçimi Bir PoS algoritmasında, ETH sahipleri işlemleri doğrulamak için rastgele çekilir. Bu olasılık modeliyle, tüm doğrulayıcılar teorik olarak bir bloğu doğrulama şansına sahiptir. Ancak bu olasılık, tutulan ETH sayısına göre ağırlıklandırılır.

Daha büyük sahiplerin tercih edilmesini önlemek için bazı blok zincirler PoS mekanizmasını iyileştirdi. Örnek: Algorand (ALGO) doğrulayıcılarını tamamen rastgele seçer.

Ethereum 2.0’da, doğrulayıcı olma hakkını kazanabilmek için minimum 32 ETH’yi kilitlemeyi kabul etmeniz gerekecek. Bitcoin (BTC) ve Kadena (KDA) iş kanıtının aksine, hisse kanıtı doğrulayıcıların kendilerini süper güçlü bilgisayarlarla donatmasını gerektirmez.

İş kanıtı (PoW) ve madenciliğin nesi yanlış? The Merge gerçekten gerekli mi?

Bir blok zinciri iş kanıtına dayandığında, işlemler karmaşık bilgisayar hesaplamaları çözülerek doğrulanır. Bitcoin (BTC), Kadena (KDA), Ethereum (ETH), Ethereum Classic (ETC), doğrulayıcıların bu “madencilik” işini yapması gereken kripto para birimlerinin örnekleridir: matematiksel zorlukları çözerek, her token yeni token blokları oluşturulur.

PoW’a yöneltilen ana eleştiri, baş döndürücü güç tüketimi. Ethereum durumunda, tüketim yılda 10 TWh’dir. Hemen hemen Finlandiya veya Hollanda gibi bir ülkenin enerji tüketimi!

Ek olarak, PoW güvenilir olsa da, işlem işlemede bir miktar yavaşlamalar söz konusu oluyor. Bu tıkanıklık nedeniyle, Ethereum’daki gaz ücretleri (madenciler tarafından alınan komisyonlar) çılgın seviyelere ulaşabiliyor.

Proof of Stake (PoS) ile Ethereum daha çevreci mi olacak?

Ethereum, hisse kanıtına geçerek enerji tüketimini yılda 100 TW azaltacak: kabaca bu, Finlandiya veya Hollanda gibi bir ülkenin yıllık tüketimidir.

dApp’ler için 1 numaralı blok zinciri statüsüne rağmen, Ethereum şimdiye kadar kurumların projelerini başlatması için tercih edilen seçenek olmadı. Çevresel etkisi nedeniyle kurumlar kripto yatırımlarında ESG kriterlerini karşılamak için diğer ağları tercih ettiler. Çalışma kanıtı için harcanan her ek haftanın 1 milyon ton CO2 üreteceğini bilmelisiniz!

Ethereum ağı daha önce böyle büyük bir güncelleme yaşadı mı?

Evet, 2016’da öyle bir değişiklik oldu ki, Ethereum Classic’i (ETC) doğurdu ve böylece topluluğu ikiye böldü. Mayıs 2015’te “DAO” adlı bir proje hayat buldu. O zamanlar için biraz ezoterik bir projeydi ve ex nihilo , blok zinciri dışında hiçbir varlığı olmayan, güçlü bir şekilde demokratik, “merkezi olmayan özerk bir organizasyon” oluşturmayı amaçlıyordu.

The Merge nedeniyle Ethereum topluluğunda yeni bir bölünme olur mu?

Evet, son aylarda ivme kazanan bir hipotez. Ethereum (ve Bitcoin) üzerinde madencilik karlı bir ekonomik faaliyettir. The Merge güncellemesinden sonra, makineleri artık çalışamayacağı için tüm madenciler gelirsiz kalacak.

Onlara iki seçenek sunulur: yeni işletim kurallarıyla yeni ağa geçmeyi kabul edin veya para kazanmaya devam etmek için Ethereum Classic (ETC) ağına geçin.

Üçüncü bir yol ortaya çıkıyor: Ethereum’u, iş kanıtı üzerinde devam eden bir zincir ve hisse kanıtı olarak Ethereum 2.0 ile ikiye bölün.

En önemli Ethereum madencisi, 2016 yılında Ethereum Classic’in (ETC) arkasındaki hard fork’u desteklediği bilinen Chandler Guo’dur. Kısa süre önce madencilik endüstrisini kurtarmak için yeni bir hard fork ile ilgilendiğini belirtti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz