Kripto 101: Blockchain Teknolojisi ve Bitcoin Tarihi

Blockchain, merkezi bir takas otoritesi olmadan işlemleri kaydedebilen ve varlıkların taraflar arasındaki hareketini takip edebilen dağıtılmış, dijital, halka açık bir defterdir. Tüm ağ katılımcıları, dağıtılmış deftere ve onun değişmez işlem kaydına erişebilir ve hiçbir yönetici yoktur; bu, karar vermenin tamamen merkezi olmadığı anlamına gelir, bu da hacklemeyi inanılmaz derecede zorlaştırır. Tek bir düğümü veya hatta düzinelerce düğümü hacklemek, kötü niyetli bir aktörün defteri değiştirmesine izin vermez.

Blockchain Nasıl Çalışır ?

İstenen her işlem, kriptografik algoritmalar kullanarak işlemi ve kullanıcının durumunu doğrulayan bir eşler arası düğüm ağına (veya bilgisayarlara) yayınlanır. Tamamlanan her işlem, daha sonra kalıcı, değiştirilemez bir şekilde öncekilere bağlanan bir veri bloğu olarak kaydedilir.

Bu teknoloji, Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimleri gibi ağları destekler, ancak maddi varlıklardan (örneğin, araba tapuları) maddi olmayan varlıklara (örneğin, patentler ve telif hakları) kadar neredeyse her tür varlık blok zinciri kullanılarak izlenebilir ve alınıp satılabilir.

Blockchain Teknolojisinin Kullanım Alanları

Blok zinciri teknolojisi genellikle tüm internet için bir işlem katmanının omurgası olarak tanımlanır ve hükümetler, bankalar ve diğer kurumlar bunun için yeni uygulamalar keşfetmekle meşguller. Bunlar, tıbbi ortamlarda hasta verilerinin mahremiyet açısından güvenli bir şekilde paylaşılmasını, finansal işlemler için daha hızlı ödeme sürelerini, kara para aklama karşıtı izleme sistemlerini, tedarik zincirini ve lojistik izlemeyi ve hatta oylamayı içerir.

Bitcoin ve Kripto Paranın Tarihi

Bitcoin ilk kez 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” başlıklı çığır açan incelemenin yayınlanmasıyla bir kavram olarak tanıtıldı.

Belge, güvenli, doğrulanabilir işlemler sağlarken merkezi bir otoriteye olan ihtiyacı ortadan kaldıracak yeni bir elektronik ödeme sisteminin ana hatlarını çizdi. “Güvensiz” işlem fikrinin ortaya çıktığı yer burasıdır; Bitcoin ile birbirini tanımayan veya birbirine güvenmeyen kullanıcılar, açık anahtar şifrelemesi kullanarak para alışverişi yapabilir ve işlemleri onaylayabilir.

Satoshi Nakamoto bir takma addır ve teknik incelemenin yazarının kimliği bugüne kadar bir gizemdir. Bitcoin meraklıları, Satoshi’nin gerçek kimliğini bilmemenin kripto para biriminin en güçlü yönlerinden biri olduğuna inanıyor. Hiçbir kurucu ya da lider yoktur, yalnızca kendileri için konuşan teknoloji ve kod vardır.

Teknik incelemenin yayınlanmasından sonra, Ocak 2009’da açık kaynaklı yazılımın piyasaya sürülmesinin ardından Bitcoin, teknoloji uzmanları, kriptograflar ve kripto para meraklılarından oluşan niş bir ekosistemde çoğalmaya başladı. Kripto borsaları 2011 ve 2017 yılları arasında artan sayıda açıldı.

İlk kripto borsaları arasında Coinbase, Gemini, Bitfinex, Kraken ve Bitstamp yer aldı. Dünyanın en büyük kripto borsalarından ikisi sadece son 3 yılda, Binance 2017’de ve FTX 2019’da kuruldu. Bu arada Ethereum, Litecoin ve Solana gibi yeni kripto para birimleri oluşturuldu.

Bitcoin’in öne çıkması, kripto pazarını daha bilinir ve erişilebilir hale getirdi ve bu da ana akım finansal hizmetler şirketlerini alana girmeye teşvik etti. Robinhood ve Square’in Cash App’i, 2018’de Bitcoin satın alma ve satma yeteneklerini başlattı ve Facebook’tan JP Morgan’a ve Mastercard’a kadar çok sayıda başka firma kripto girişimlerini duyurdu. PayPal ve Venmo, sırasıyla 2020 ve 2021’de kripto para hizmetlerini başlatarak toplam 350 milyon aktif kullanıcılarına kripto para birimleri getirdi. Son zamanlarda, Interactive Brokers, yüz binlerce ABD müşterisi için kripto hizmeti başlattı.

CoinmarketCap’e göre, kripto piyasası son yıllarda inanılmaz bir büyüme kaydetti ve 2020’de yıldan yıla %300 büyüdü. The Block’a göre, kripto için toplam işlem hacmi Mayıs 2021’de 2,2 trilyon dolara yükseldi, ancak Ağustos ayında 1,1 trilyon dolara düştü.

Açıkçası, piyasada hala oynaklık var. Ancak, Tesla, MicroStrategy ve Square gibi kullanıcılara ve şirketlere kripto hizmetleri sunan giderek daha fazla finansal hizmet firmasının bilançolarına Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini eklemesi, niş bir piyasadan ana akım tarafından benimsenen bir varlık sınıfına dönüşmüştür.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz