Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

Litecoin’in arkasındaki altyapıyı ve Litecoin madenciliği konusunu anlamak için kripto para birimini ve platformunu Bitcoin ile karşılaştırmamız gerekiyor. Gördüğünüz gibi BTC ve LTC arasındaki en temel ve teknik farklardan biri madencilik prosedürleridir. Her iki kripto para birimi de, anlaşılması oldukça basit olan Proof-of-Work fikir birliği mekanizmasını kullanır.

Madenciler, son derece zor kriptografik bulmacaları çözmek için hesaplama güçlerini kullanırlar. Bulmaca çözmenin son derece zor olması gerekiyor. Basitse, madenciler madencilik bloklarını tutacak ve toplam Bitcoin arzını boşaltacaktır. Ancak, asıl bulmacayı çözmek zor olsa da, bulmacanın çözümünün doğru olup olmadığını kontrol etmek basit olabilir ve iş kanıtı bu şekilde çalışır.

Litecoin Madenciliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şimdi hem Bitcoin hem de Litecoin bunu farklı bir şekilde yapıyor. Bitcoin, madencilik amaçları için SHA-256 karma algoritmasını kullanır. Çok geçmeden madencilerin bir araya gelerek ve paralel işleme yoluyla madencilik havuzları oluşturarak madencilik güçlerini katlanarak artırabileceklerine inanılıyordu. Öte yandan Litecoin, aşağıdakiler de dahil olmak üzere üç seçenek arasından seçim yapmanıza izin verebilir:

 • Madencilik
 • Madencilik havuzuna katılmak
 • Bulut madenciliği

Eğer evde Litecoin madenciliği yapmak istiyorsanız, Litecoin madenciliği sürecinin basit olduğunu ve aşağıdakileri içerdiğini bilmelisiniz:

 1. Litecoin cüzdanınızı oluşturma : En iyi Litecoin cüzdanlarını karşılaştırın ve kendinizinkini seçin.
 2. Donanımınızı seçme : ASIC madenci veya GPU madencilik teçhizatı gibi LTC madenciliği için kullanabileceğiniz donanımı seçin.
 3. Yazılımınızı yükleme : Bir ASIC madenci kullanıyorsanız, donanımınız önceden yüklenmiş yazılımla birlikte gelir. Bir grafik kartı kullanarak madencilik yapıyorsanız, ücretsiz madencilik yazılımını indirmeniz ve yüklemeniz gerekir.
 4. Madenciliği başlatma : Madenciliği başlatmak için paketinizdeki talimatları izleyin. Kazandığınız tüm LTC’leri güvenli bir cüzdanda saklamayı ve madenciliğinizin karlı kalmasını sağlamak için performansı izlemeyi unutmayın.

Ayrıca bir madencilik havuzu kullanarak Litecoin madenciliği yapabilirsiniz. Bu senaryoda şunları yapmalısınız:

 1. Bir Litecoin cüzdanı oluşturun : Yine, çevrimiçi bir araştırma yaparak en iyi Litecoin madencilik cüzdanını seçin.
 2. Donanımınızı seçin : Donanımın ne kadar süre çalıştığını, özelleştirmenin mümkün olup olmadığını ve ne tür ekipman kullandığını görün.
 3. Gerekli herhangi bir yazılımı yükleyin : ASIC madencilerinin çoğu önceden yüklenmiş yazılımlarla birlikte gelir. Ancak bir GPU ile madencilik yapıyorsanız, güvenilir bir sağlayıcıdan Litecoin madencilik yazılımını indirip yüklemeniz gerekecektir.
 4. Madencilik havuzunuzu seçin : Litecoin madencilik havuzları yelpazesini araştırırken ödülleri, ücretleri, minimum ödemeleri ve diğer özellikleri karşılaştırın.
 5. Madenciliğe başlayın : LTC ödüllerinizi mümkün olan en kısa sürede özel bir cüzdana taşıdığınızdan emin olun. Madenciliğin maliyetini yeniden hesaplayın.

Litecoin madenciliği hakkında bilmeniz gereken en temel detayları bu şekilde. Litecoin hesaplamalarınızı güncel fiyat ile yapmak isterseniz Litecoin kaç tl sayfamızda anlık olarak Türk Lirası fiyatını görebilirsiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

0 0 votes
Bu İçeriğe Oy Ver
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments