Litecoin, Gizlilik Teknolojisiyle Dikkat Çekiyor

Coinmarketcap.com tarafından sıralanan en büyük 20. kripto para birimi, 13 Kasım’da 278,01 dolarla son zirvesinden bu yana bir darbe aldı. O sırada, LTC kriptosunun piyasa değeri 19,2 milyar dolardı. Ancak 11 Şubat itibariyle 125,18 dolara düştü ve piyasa değeri sadece 8,7 milyar dolara düştü.

Bu, son üç ayda fiyat ve piyasa değerinde %45’lik bir düşüşü temsil ediyor. Bu, yatırımcıların kripto para birimine yatırım yapmayı düşünmesini zorlaştırır.

Ancak iyi haber şu ki, en azından LTC coin fiyatı 24 Ocak 2022’deki 100,70 dolarlık düşük fiyatının oldukça altında. Cuma günkü 125,18 dolar fiyatıyla, bu seviyenin %25 üzerinde.

Yılın başından bu yana Litecoin, yeni ortaklıklar oluşturma ve güncellemeleri uygulama konusunda yavaş yavaş ilerleme kaydediyor. Örneğin, 31 Ocak’ta Litecoin Vakfı, Mimblewimble adında bir “önemli yeni yükseltme” başlatıldığını duyurdu.

Litecoin Mimblewimble (MWEB) Gizlilik Teknolojisi Nedir ?

Bu yükseltme ağ üzerinde gizlilik odaklı işlemlere izin veriyor. Örneğin, kripto blok zincirindeki her işlem, tüm yatırımcıların ve izleyicilerin görmesine açıktır. Bu yeni yükseltme, belirli işlemlerin gizli tutulmasına, ancak yine de işlemdeki her son kullanıcı için geçerli olduğunun doğrulanmasına izin verecektir.

Bazıları, özellikle iş ve kişisel hesap güvenliği ile ilgili olarak, kripto para biriminin ve blok zincirinin büyümesi için bunun gerekli olduğunu düşünüyor. Ancak diğerleri, blockchain ağı içinde para birimi aklama dahil olmak üzere suç faaliyetlerini teşvik edebileceğinden korkuyor.

MWEB olarak da bilinen Mimblewimble Bloğu, kullanıcıların gizli işlemleri yürütmek için gerektiğinde kaydolmalarını sağlar. Bu şekilde büyük miktarlarda para transfer edilebilir ve gizli tutulabilir.

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

Vakıf, bu önemli MWEB teknolojisine sahip olmanın Litecoin’in uzun vadede “sağlam para” olarak görülmesine izin vereceğine inanıyor. Bu, işlemsel bir para birimi, değer deposu ve daha birçok tüccar tarafından kullanım için çekiciliğini artırıyor.

Ancak, Mimblewimble gibi gizlilik temalı kripto para birimlerini ve kripto gizleme teknolojisi bazı alanlarda inceleme altına alındı. Web 3.0’ın merkezi olmayan doğasından uzaklaşıyor ve bazı hükümetler, büyük miktarda suç faaliyetini kolaylaştırabileceğinden korkuyor.

Şimdiye kadar Litecoin, para biriminin dünya çapında geniş bir çekiciliğe sahip olmasını sağlamak için buna direndi.

MWEB özelliği Litecoin’i Farklı Kılıyor

Bu MWEB özelliği, LTC kriptosunu Bitcoin ve diğer dijital ödeme odaklı kriptolardan kesinlikle farklı kılıyor. Yine de, Coinmarketcap’ın LTC coin ile ilgili istatistik sayfasına göre Litecoin, Bitcoin ile hala %90’lık bir korelasyona sahip.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz