Listenizde Olması Gereken DeFi Coinleri

DeFi, kripto para biriminin geleceğine yatırım yapmanın farklı bir yoludur. Sizler için potansiyelli, takibinizde olması gereken Defi coinleri listesi hazırladık.

DeFi veya merkezi olmayan finans, kripto alanındaki en yatırım yapılabilir trendlerden biridir. DeFi kriptosunun arkasındaki fikir yeterince basit. Geleneksel bir finans kurumuyla yaptığınız her şeyi düşünün. Ardından, aynı işlemleri blok zinciri aracılığıyla gerçekleştirmenin bir yolunu bulun. Artık bu işlemler değişmez ve merkezi olmayan ve 7 gün 24 saat ışık hızında yapılıyor.

  • The Graph (GRT)
  • Wrapped (WBTC) 
  • Uniswap (UNI) 
  • Pancake Swap (CAKE) 
  • SushiSwap (SUSHI)
  • Terra (LUNA) 
  • Aave (AAVE) 

Öncelikle Merkezi Olmayan Finans (DeFi) Nedir ? merak ediyorsanız tüm detayları ile makalemizde açıkladık göz atabilirsiniz. Şimdi de bu kripto para listemizdeki coinlere detaylı bir şekilde bakalım.

The Graph (GRT)

The Graph (GRT), finansal işlemleri doğrudan ele almaz, ancak “blok zincirlerinden veri indekslemek ve sorgulamak için bir indeksleme protokolü” sağlar. Veriler daha sonra “herkesin sorgulayabileceği alt grafikler adı verilen açık API’ler halinde gruplandırılır”.

Şirketin kendi literatüründen bir satır, kullanım durumunu netleştirir. “Graph Network, internet uygulama yığınının API ve sorgu katmanını merkezden uzaklaştırıyor. İlk kez, merkezi bir hizmet sağlayıcıya güvenmeden blok zinciri verilerini verimli bir şekilde sorgulamak mümkün olacak.” Ve bu nedenle, Graph’ın blok zinciriyle bağlantısı, Google’ın internetle olan ilişkisi kadar karşılaştırılabilir olarak görülüyor.

Wrapped Bitcoin (WBTC)

Ethereum 2.0’ın beklenen lansmanı, Ethereum’un bir hisse kanıtı (PoS) protokolüne geçişini tamamlayacak. Bu beni Ethereum blok zincirinde Bitcoin’in bir temsili olarak işlev gören bir Ethereum belirteci olan Wrapped Bitcoin (WBTC)‘e getiriyor.

WBTC’nin amacı, Bitcoin sahiplerinin DeFi uygulamalarına katılmasına izin vermektir. Şu şekilde çalışır: Bir Wrapped Bitcoin ortağı aracılığıyla 1 BTC, 1 WBTC ile takas edilebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Uniswap (UNI)

Ethereum blok zincirinde çalışan bir diğer DeFi projesi Uniswap. Uniswap’ın amacı, yatırımcıların bir aracıya ihtiyaç duymadan dünyanın herhangi bir yerinden kripto ticareti yapmasına izin vermektir.

Adından da anlaşılacağı gibi, tüccarlar tokenleri eşler arası temelde “takas edebilir”. Bu, onu Coinbase gibi merkezi bir kripto borsasından ayırır . Merkezi borsalarda, tüccarlar her ticaret için bir ücret öderler. Geleneksel sipariş defterlerini kullanmayan Uniswap’ta durum böyle değil.

Potansiyeli Olan En iyi 5 DeFi Protokolü

Uniswap’ın simgesi UNI, katılımcılara likidite sağlamaları için verilen bir teşviktir. Borsa, otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı (AMM) olarak bu şekilde hareket eder. Esasen platformdaki dApp’ler daha popüler hale geldikçe, UNI’nin değeri artıyor. Bu, şu anda 18. sırada yer alan UNI’nin fiyatına yansıyor

PancakeSwap (CAKE)

Uniswap gibi, PancakeSwap da çeşitli bir ekosisteme sahip merkezi olmayan bir borsaya yapılan bir yatırımdır. Uniswap’a benzer bir rol oynar, ancak bunu Binance Akıllı Zincirinde yapar.

PancakeSwap aynı zamanda yatırımcıların takas edilemez tokenler (NFT’ler) satın almalarına izin veren bir DeFi kriptosudur. Pancake Swap, Binance Akıllı Zinciri üzerine inşa edildiği için, kullanıcılara Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen Uniswap’tan daha düşük ücretler ve daha yüksek likidite dahil olmak üzere farklı avantajlar sunar.

PancakeSwap (CAKE) Token’ı Pancake Swap’ta stake etmek, sahiplerine yüksek getiriler için birçok seçenek sunduğu ve geleneksel likidite havuzları olmadığı için yatırımcılara daha fazla fayda sağlar.

SushiSwap (SUSHI)

SushiSwap, merkezi olmayan borsalar olarak hareket eden bir DeFi kripto çözümleri üçlemesinin üçüncüsüdür.

Bu durumda, SushiSwap, Uniswap değişiminin bir çatalıdır. Uniswap gibi, SushiSwap da yatırımcılara stake amacıyla likidite havuzlarına erişim sağlar. Ancak Uniswap’tan farklı olarak SushiSwap bunu birden fazla blok zincirinde yapabilir. Bu, SUSHI’yi UNI’den çok daha sağlam bir madeni para yapar.

Terra (LUNA)

Terra, küresel ödeme sistemlerine güç sağlayan bir sabit para olan LUNA adlı bir coine sahip bir blok zinciri protokolüdür. Kullanıcılar, düşük işlem ücretleri, daha hızlı ödemeleri (işlemler sadece altı saniyede sonuçlandırılabilir) ve sınır ötesi değişim yetenekleri olarak kullanılabilmesi nedeniyle para birimini seviyor. Terra ayrıca akıllı sözleşmeleri de destekler.

Terra (LUNA), Terra ağı tarafından desteklenen iki kripto para biriminden biridir. LUNA söz konusu olduğunda, daha fazla Terra sabit parası basmak için tasarlanmıştır. Ve bir Terra sabit parasının fiyatı, temel alınan itibari para biriminin değerinin üzerine çıktığında, kullanıcılara LUNA’larını kâr için yakmaları için teşvikler sunulur. Bu, dolaşımdaki toplam token sayısını azaltır ve bu da tokenin fiyatını artırır.

Öyleyse, Terra’nın teoride Terra sabit paralarına olan talebi artıracak çeşitli DeFi projeleri geliştirmesi mantıklı. Ve şimdiye kadar strateji, piyasadaki en popüler altcoinlerden biri olduğu için çalışıyor.

 Aave (AAVE)

Ana akım kripto benimsemesinin önündeki bir engel, merkezi olmayan kredilendirmenin nasıl yapılacağı fikri olacaktır. Aave (AAVE), topluluk üyelerinin kripto para ödünç vermesini ve ödünç almasını sağlayan bir DeFi protokolü ile buna bir DeFi kripto çözümü geliştiriyor.

CoinMarketCap.com Aave’yi şöyle tanımlıyor: “Borç verenler, dijital varlıkları özel olarak oluşturulmuş likidite havuzlarına yatırarak faiz kazanıyor. Borçlular daha sonra bu likiditeyi kullanarak bir kredi almak için kriptolarını teminat olarak kullanabilirler.” Krediler daha sonra satın alındıkları aynı blok içinde geri ödenecektir. Ve krediler teminat gerektirmez.

Bu son derece rekabetçi bir sektör, ancak Aave, kanıtlanmış faydası nedeniyle DeFi kriptosunda önemli bir oyuncu olmak için iyi bir konumda görünüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here