Wrapped Bitcoin (WBTC) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bitcoin dünyanın en büyük ve en ünlü kripto para birimi olabilir, ancak bu mükemmel olduğu anlamına gelmez, sadece yaygın olarak karşımıza çıkan ölçeklenebilirlik ve verimsizlik sorunlarına bakın. Sonra çok çeşitli çok yönlü uygulamalarla uyumlu olan Ethereum var. Wrapped Bitcoin, her iki protokolün de sunduğu en iyi yönlerden bazılarını birleştirir.

Bitcoin’in sınırlı işlevselliği kripto dünyasında iyi bilinmektedir. Ethereum ve Solana gibi diğer blok zincirleri, kullanılabilirlik ve işlem hızı gibi önemli hususlar söz konusu olduğunda ön plana çıkıyor.

Wrapped Bitcoin (wBTC), Bitcoin ile birçok özelliği paylaştığı için adını alır, ancak diğer blok zincirlerinde de kullanılabilir, bu da onu daha çok yönlü hale getirir. wBTC’nin sizin için doğru seçim olup olmayacağını anlamanıza yardımcı olmak için temel özellikleri, Wrapped Bitcoin fiyat geçmişini ve genel kullanılabilirliğini gözden geçirelim.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir?

Wrapped Bitcoin, birçok yönden orijinal bitcoine benzer. Her şeyden önce, para birimine sabitlendiğinden ve rezervlerle desteklendiğinden her zaman Bitcoin ile aynı değeri korur. Bununla birlikte, Bitcoin’den farklı olarak, wBTC, Ethereum blok zincirinde çalışabilir.

NFT ekosistemini büyüleyen ApeCoin (APE) nedir?

Kripto paranın arkasındaki fikir Ekim 2018’de açıklandı ve birkaç ay sonra Ocak 2019’da başlatıldı. Bu, blockchain alanındaki üç büyük kuruluş tarafından kurulan bir proje: BitGo, Ren ve Kyber Network.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Kullanım Alanları

Wrapped Bitcoin, Ethereum blok zincirinde çalışan bir ERC-20 coinidir ve ana kullanımları, merkezi olmayan finansla ilgili faaliyetler olarak ortaya çıkmıştır. Bunlar şunları içerir:

  • Çoklu protokoller (örn.gCoinList), cüzdanınızda dururken wBTC’yi stake ederek çevrimiçi para kazanmanıza olanak tanır.
  • Ödünç verme : DeFi ödünç verme protokollerinde ödüller kazanmak için wBTC’nizi başkalarına ödünç verebilirsiniz.
  • Yield Farming : Benzer şekilde, Bileşik gibi protokoller, getirilerinizi en üst düzeye çıkarmak için verim çiftçiliği havuzları aracılığıyla wBTC’nizi ödünç vermenize olanak tanır.
  • Ticaret : Ticaret yapmak ve para kazanmak için Uniswap gibi Ethereum platformlarını kullanın, hatta belki de yol boyunca ticaret ücretlerinden kazanın.

Bu kapsamlı bir liste değil – ethereum kullanan sayısız DeFi platformu var ve wBTC çoğunluk için kullanılabilir. Ayrıca kısa süre içinde bir bütün olarak Wrapped Bitcoin protokolünün faydasını daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Wrapped Bitcoin (WBTC) Amacı nedir?

Bazı insanlar Bitcoin ile tamamen aynı değerde bir kripto para piyasaya sürmenin garip bir konsept olduğunu düşünebilir, ancak wBTC’yi böyle düşünmeyin. İşte bu yüzden benzersiz özellikleri, bazı acil blok zinciri sorunlarını çözmeye yardımcı olabilir.

Çok yönlülük

Bitcoin’in ölçeklenebilirlik ve verimlilikle ilgili sorunları olduğu kripto dünyasında iyi bilinen ve sıklıkla tartışılan bir konudur. Bitcoin yükselen ilk kripto para birimi olduğundan, ileri düzey kullanımlar ve teknoloji düşünülerek oluşturulmamıştı – hiç kimse bu tür kullanımların nasıl görüneceğini tahmin bile edemezdi. Aksine, alternatif bir para biriminden daha fazla veya daha az olmayacak şekilde tasarlandı.

Wrapped Bitcoin’in geldiği yer burasıdır. Bitcoin’i şu anda olduğundan daha ileriye götürmek için tasarlanmıştır, bir para birimi olmaktan ziyade finansal hizmetler ve diğer kullanımlar sunma kapasitesini destekler.

Daha yerleşik hale geldikçe, wBTC’nin ana satış noktası, Ethereum ile çalışma şekli olmuştur.

WBTC’yi Ethereum blok zincirinde kullanabildiğiniz için, çeşitli uygulamalar ve merkezi olmayan finans platformları dahil olmak üzere, DeFi kredisinden oyun oynamaya kadar Ethereum üzerine kurulu her şeyle uyumludur. Bu nedenle, daha gelişmiş teknolojik özelliklerle oluşturulmuş Ethereum’un özelliklerinden yararlanabilir. Akıllı sözleşmeleri yürütebilen ve uygulamaları barındırabilen özellikler Bitcoin’den çok daha çok yönlü olmasını sağlar.

Yeterlik

Bitcoin’in yalnızca ne için kullanabileceğiniz konusunda sınırlamaları yoktur, aynı zamanda işlemleri doğrulamak için verimsiz çalışma kanıtı süreci nedeniyle yavaş işlem süreleriyle karşı karşıya kalır. Wrapped Bitcoin, Ethereum protokolünü kullanarak bu sorunun üstesinden gelir; işlemler daha hızlıdır ve Bitcoin ağını kullanan herhangi bir şeyden daha düşük işlem ücretlerine sahip olma eğilimindedir.

Daha yüksek hızlar aynı zamanda daha fazla ölçeklenebilirlik anlamına gelir. Bitcoin’in yavaş işlem süreleri onu gerçekten geride bıraktı.

Likidite

Bir diğer önemli avantaj, Bitcoin ve Ethereum ağları arasında likidite transferinin mümkün olmasıdır. Bu, yayılmış bir ekosisteme sahip olan Ethereum’u basitçe kullanmaya göre bir avantajdır (yani platformlar, en üst düzeyde işlev için gereken gerekli likiditeden yoksun olabilir).

Bitcoin’in en büyük kripto para birimi statüsündeki devasa likiditesi göz önüne alındığında, altcoinlerden daha fazla değer tutma eğilimindedir ve bol miktarda likiditeye sahiptir. Bu, Wrapped Bitcoin protokolünün hızlı ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here