PancakeSwap, Uniswap, SushiSwap ve Daha Fazlası

Merkezi olmayan finans (DeFi), internetteki yabancıların finansal hizmetlerden ücretler kazanarak bankacıların yaptığı gibi para kazanmalarına olanak tanır. Çoğu durumda, insanlar bunu likidite sağlayarak yapar. Bu yatırımcılar dolar, euro veya yen değil, dijital para birimlerini “hisseler” veya ödünç verirler ve dijital para birimlerini insanlara veya şirketlere değil, uygulamalara borç verirler. Likidite için ihtiyaç ve işlemlerin ağır akışıyla uygulamalar Bir set alışverişi (DEXs) liderliğindeki özellikle otomatikleştirilmiş piyasa yapıcılar (AMMS) ortaya çıkıyor(Uniswap).

DEX’ler, Binance veya Kraken gibi merkezi bir kripto borsasının deneyimini taklit etmeye çalışan borsalar tarafından yönetildiği sürece mücadele etti. DEX’lerin bir yer edinmesine izin veren, AMM’nin gelişiydi. AMM, iki varlıktan oluşan bir dizi havuz olarak çalışır (örneğin, Ethereum blok zincirinin temel para birimi olan ETH ve değerini ABD dolarına karşı korumak için tasarlanmış bir Ethereum belirteci olan DAI) En basit şekliyle, bu sadece iki varlığın oranının bir fonksiyonudur. Dolayısıyla, havuzda 1 ETH ve 2.000 DAI olsaydı, 1 DAI 0.0005 ETH’ye ve 1 ETH 2.000 DAI’ye mal olacaktı. Ancak, birisi 20 DAI için 0.01 ETH satın alırsa, fiyat değişecektir; şimdi bir DAI 0.000495 ETH olacaktır. Küçük bir değişiklik, ancak değişim daha büyük işlemlerle daha da büyüyor.

Uniswap

Uniswap açık pazar lideri olmaya devam ediyor. Bu yazı itibariyle, DeFi Pulse’a göre protokolde taahhüt edilen 6 milyar dolarlık likidite var ve bu da onu DeFi’deki üçüncü en büyük uygulama yapıyor. Uniswap, bir AMM’deki LP kavramını önemli ölçüde iyileştiren 3.0 sürümünü duyurmuştu. Bu yeni sürümle birlikte, Uniswap en iyi AMM olmaya odaklandığının sinyalini verdi. DeFi’nin diğer alanlarına doğru genişlemeye çalışmıyor. Bunun yerine, kendi nişinde liderlik etmeye devam etmek istiyor. Yeni sürümün 5 Mayıs’ta piyasaya sürülmesi planlanıyor. Yeni sürüm, boşa harcanan likidite sorununu çözüyor.

Bu düzenlemenin en sofistike piyasa yapıcılarını çok güçlü bir şekilde destekleyeceği unutulmamalıdır. Pasif gelir elde etmek isteyen küçük yatırımcılar için Uniswap zor olabilir, ancak değişiklik küçük olanlar dahil tüm tüccarlar için iyi olacaktır. Yeni sürümün diğer platformlarda da yayılma etkileri olabilir.

SushiSwap

SushiSwap, topluluk destekli AMM olarak bir üne sahiptir. Uniswap, içeridekiler için AMM iken, SushiSwap kendini daha geniş dünyaya açtı ve likidite sağlayıcılarına yönetişim jetonlarını (ticker sembolü: SUSHI) dağıtmayı asla bırakmadı. SushiSwap zorla DeFi’deki yerini aldı ve DeFi’de kendisi için kalıcı bir yer gibi görünmesiyle Uniswap’in dikkatini çekti.

SushiSwap, Onsen sistemi aracılığıyla yeni, küçük jetonlu projelerin teşvik edilmesine aktif olarak yardımcı oluyor . Onsen, SUSHI’de hissedenler için ekstra ödüller veriyor. Bu, yeni kullanıcıların ilgisini çekmeye yardımcı olur ve belirli projeler temelini buldukça SushiSwap’e bağlılık oluşturur. Adil olmak gerekirse, paralar Uniswap’ta piyasaya sürülür, ancak bundan özel bir anlaşma almazlar. Onsen, SushiSwap için bir iş geliştirme stratejisi olmuştur ve verimli görünmektedir.

SushiSwap DeFi’nin diğer alanlarına doğru genişliyor. Kısa süre önce , diğer DeFi uygulamalarının bağlanabileceği bir sermaye havuzu olan Bento Box’ı piyasaya sürdü . Bento’daki ilk uygulama , teminat sağlayıcıları için riski sınırlayan bir borç verme protokolü olan Kashi’dir. Son olarak, SushiSwap, Ethereum için paralel “katman-2” ağları ve tamamen diğer blok zincirleri dahil olmak üzere, kendisini hevesle diğer platformlarda konuşlandırdı. Bunun henüz önemli bir faaliyet faktörü olduğu kanıtlanmadı, ancak SushiSwap’in başka bir blok zincirinin dikkat çekmesi durumunda lider olmasının bir yolu.

PancakeSwap

SushiSwap gibi PancakeSwap, BNB tokenini Ethereum’un ETH kullandığı gibi kullanan Binance Smart Chain (BSC) için oluşturulmuş bir Uniswap forku. EOS’a çok benzer bir sistemi kullanarak, zincire liderlik eden yalnızca 21 doğrulayıcı ile BSC daha merkezileştirilmiştir . Bu, BSC’yi daha hızlı ve daha ucuz hale getirir, ancak üçüncü şahısların müdahalesine karşı önemli ölçüde daha savunmasızdır. BSC, Ethereum’un kod mantığıyla uyumludur ve başarılı Ethereum projelerinin çatallarının BSC’de çalıştırılmasını kolaylaştırır. PancakeSwap buna bir örnektir.

Diğer AMM’lerde olduğu gibi, PancakeSwap likidite sağlayıcıları da katıldıkları havuzlardaki işlemlerden ücret alırlar. PancakeSwap’teki hacimler çok yüksek ve işlem ücretleri çok daha düşük olduğundan, bu, katılımcıların daha fazla getiri elde etmesini sağlayacak daha fazla etkinlik yaratmalıdır. SushiSwap’te olduğu gibi, pozisyonlarını hisseden LP’ler bir yönetişim jetonu, CAKE kazanacak.

PancakeSwap’in yönetişimi, anlık görüntü sayfası aracılığıyla oldukça aktiftir . Büyük ölçüde, SushiSwap’in Onsen programı gibi, kullanıcılardan erken likidite ve ilgi yaratmanın bir yolu olarak, yeni havuzlar için artırılmış CAKE ödüllerini onaylamaya yöneliktir. Ayrıca, CAKE sahiplerinin işlem ücretlerini nasıl değiştireceklerine ve nasıl tahsis edeceklerine karar vermesine izin verin.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

0 0 votes
Bu İçeriğe Oy Ver
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments