Kusama (KSM): Polkadot’a paralel deneysel ağ

Kusama (KSM), Polkadot (DOT) ağının deneysel bir versiyonu olarak hareket eden bağımsız bir ağdır. Bu iki protokol birbiriyle çok ilişkilidir ve her ikisi de aynı kuruluşlar tarafından geliştirilmiştir. Kusama, uygulamalarını Polkadot’ta olası bir dağıtımdan önce test etmek isteyen geliştiriciler için daha hızlı ve daha ucuz bir ortam sunuyor.

Kusama (KSM) nedir?

Kusama (KSM), Ethereum blok zincirinin kurucu ortağı Gavin Wood’un bir parçası olduğu Polkadot (DOT) protokolünün yaratıcıları tarafından geliştirilen bir blok zinciri ağıdır. Mayıs 2019’da başlatılan Kusama, Polkadot’a paralel bir ağdır ve diğer şeylerin yanı sıra ikincisi için deneysel bir ağ görevi görür. Bunlara layer 0 protokolleri denir.

Kusama, Canary Network veya kanarya ağı olarak adlandırılır. 1800’lerde, kömür madenlerinin derinliklerinde kanarya bulmak yaygındı. Bunlar, madencilerin madenlerdeki zehirli gaz dumanlarını tespit etmeleri için başvurulan bir araç olarak hizmet etti, çünkü kanaryalar varsa, bayılır veya ölürlerdi.

Kusama ağıyla ilişkisi nedir? Bu, Polkadot protokolü için bir kanarya görevi görür ve geliştiricileri koddaki olası sorunlar veya hatalar, tehlikeler ve güvenlik açıkları konusunda uyarır.

Kusama, Polkadot’un deneysel bir versiyonu olarak tasarlandığından, somut olarak, iki projenin mimarisi ve işleyişi çok benzer.

Chiliz (CHZ), Socios.com Fan Tokenleri Güçlendiren Kripto Para Birimi

Kusama, Polkadot’un denetlenmemiş bir sürümü olduğundan deneysel sürüm, amacı yeni özellikleri Polkadot’ta dağıtmadan önce test etmek için kullanılacak.

Ancak deneysel sürüm testnet anlamına gelmez, çünkü Kusama yerel bir token olan KSM kullanan bir blok zinciri ağıdır. Bunların kendi değerleri vardır, oysa bir test ağında kullanılan tokenlerin değeri yoktur. Bu ayrımı burada yapmak çok önemli.

Kusama ağı, Polkadot ağından önce Parity Technologies ve Web3 Foundation’ın en son teknolojilerinden yararlanırken, ikincisinden çok daha hızlıdır. Bu nedenle geliştirme ekipleri, Kusama’yı yeni teknolojileri denemek, yenilik yapmak veya risk almak için kullanabilir, çünkü Kusama daha düşük maliyetle hızlı büyümeye olanak tanır.

Kusama, Substrate dayalıdır. Parity Technologies tarafından Cosmos SDK ile karşılaştırılabilir bir geliştirme kitidir. Geliştiricilerin önceden oluşturulmuş modülleri kolay bir şekilde birleştirerek blok zincirleri oluşturmasına olanak tanır. Polkadot ayrıca, bu kitin yüksek düzeyde performans, esneklik ve sağlamlığını kanıtlayan Substrate ile oluşturulmuştur.

Kusama – Polkadot arasında benzerlikler ve farklılıklar

Gördüğümüz gibi, bu iki proje birçok benzerliği paylaşıyor. Bununla birlikte, Kusama ve Polkadot gerçekten çok farklı amaçları olan iki bağımsız ağdır.

Kusama hızlı ve özellikle deneme ve erken aşama kurulumlar için uygun olsa da, Polkadot daha tutucudur ve güvenilirlik ve istikrarı vurgular.

Burada iki ağın ortak noktalarını, ardından farklılıklarını göreceğiz.

Kusama ve Polkadot arasındaki ortak noktalar

Kusama ağı, Polkadot’un kanarya ağı olduğundan, her ikisi de aynı temel teknolojiyi paylaşır. Bunlar, Nominated Proof of Stake (NPoS) konsensüsüne dayanan iki çoklu zincirdir. Kusama, parachainleri olan bir parçalama modeli kullanır.

Her ikisinin de  aday gösterenleri, doğrulayıcıları, toplayıcıları ve yönetişim aktörleri vardır. Her ikisinde de, protokolün köprüleri aracılığıyla parachainleri (paralelleştirilebilir zincirler), ikincil zincirler arasındaki fikir birliğini ve iletişimi koordine eden ağın ana zinciri olan bir Raley Zinciri vardır.

Bunların kendi ekonomileri ve tokenleri olabilir. Tuhaflık, parachainlerin açık artırmaya çıkarılması gerçeğinden kaynaklanmaktadır, bu da bir parachaini çalıştırmanın belirli bir maliyeti olduğu anlamına gelir.

Polkadot (DOT) ve Kusama (KSM) parachain müzayedelerine nasıl katılınır?

Her iki proje de 2021’de çok yüksek düzeyde geliştirme faaliyetinden yararlanıyor.

Her iki proje üzerindeki yönetim de merkezi olmayan şekilde tasarlanmıştır. Ağın yerel tokenlerine (Polkadot için DOT veya Kusama için KSM) sahip olarak, yönetişim kararlarını etkilemek mümkündür. Bu nedenle, zaman içinde Kusama ve Polkadot, her ağın kendi yönetimine ve kendi tokenine sahip olduğundan bağımsız olarak yavaş yavaş gelişir.

Kusama ve Polkadot arasındaki farklar

Her iki projenin de daha önce görüldüğü gibi kendi yerel tokenleri vardır ve ayrıca farklı dolaşımdaki arzları vardır.

Temel teknik fark, yönetim ayarlarından kaynaklanmaktadır. Nitekim Kusama ürününü 4 kat daha hızlı güncelleme imkanı veriyor. KSM token sahiplerinin referanduma oy vermek için yalnızca 7 günü var ve uygulama için 8 güne ihtiyaç var.

Polkadot tarafında, oylar 28 gün sürüyor ve bunu 28 günlük bir uygulama süreci takip ediyor. Kusama için 15 güne karşılık toplam 56 gün.

Bu, Kusama’nın daha hızlı olduğunu gözlemlememizi sağlıyor. Saniyedeki işlem sayısı veya blok üretimi açısından değil, çünkü bu konuda eşitler, ancak yönetişim ile ilgili daha hızlı kararlar veriliyor. Kusama bu nedenle daha hızlı adapte olabilen ve gelişebilen bir ortam sunar.

Polkadot’ta dosyamız varsa, bir parachain işletmek isteyen geliştirme ekipleri için tokenleri stake etmek gerektiğinin farkındasınızdır: buna bonding denir. Gereksinimler Polkadot’tan daha düşük olsa da sistem Kusama’da da aynı şekilde çalışıyor.

Bu nedenle, Kusama’da geliştirme, gerçek dünya koşullarında ve bir şeyler ters gittiğinde daha düşük risklerle tamamen merkezi olmayan ve topluluk tarafından yönetilen bir ağ üzerinde deneme yapma fırsatı verir. Bu, projenin gücünün yattığı ve birçok projenin aynı anda her iki ağda da para zincirlerini sürdürmesinin nedenidir.

Burada, her bir ağın avantajlarına ve kullanım durumlarına genel bir bakış yer almaktadır.

Kusama Ekosistemi

Kusama ekosistemi, ağ yönetim aktörleri tarafından yönetilir.

KSM token sahipleri, Kusama ağının yönetimine ilişkin kamu tekliflerini önerebilir ve sponsor olabilir. En çok desteklenen teklifler, oylamaya tabi olacak bir referanduma sunulmak üzere periyodik olarak seçilir.

Konsey, acil durumlarda teknik komitenin yanı sıra öneriler de sunabilir. KSM sahiplerinin çoğunluğu teklifin lehinde oy kullanırsa, teklif Kusama yasasında uygulanacaktır.

Komite

Bir seçimle, yönetim kurulunda görev yapmak üzere 13 üye seçilir .

Kurulun görevleri, teknik komite üyelerinin seçilmesi sorumluluğunu içerir. Ayrıca  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde modellenen veto haklarına da sahipler. Konsey üyeleri, Kusama ağı üzerindeki herhangi bir teklifi veto etme hakkına sahiptir.

Son olarak, teknik komite gibi, acil bir durumda referandumun sunulmasını hızlandırma yetkisine sahiptirler.

teknik komite

Yönetim kurulu tarafından seçilen teknik komitenin üyeleri geliştirme ekipleridir. Bunlar, ön koşul olarak ürünleri Polkadot ve Kusama’ya başarıyla dağıtmış olmalıdır. Bir sunumun acil olup olmadığına karar verme sorumluluğuna sahiptirler ve acil ise konseyle entegrasyonunu hızlandırma yetkisine sahiptirler.

Kusama’nın Hazinesi

İşlem ücretleri, kaybedilen mevduatlar, ağda verimsiz bahis oynama (%50’nin altında) ve cezalar (örneğin ağın çıkarına hareket etmeyen doğrulayıcılar) yoluyla toplanan fonlardan oluşur.

Hazineden finanse edilmek üzere kurula belirli bir teklif türü sunulabilir. Teklifin %51’den fazlası yönetim kurulu tarafından onaylanırsa (teklifin Kusama ağında değer yaratıp yaratmayacağını belirleyecekler), o zaman geliştirme ekibi fonlarla finanse edilecektir.

Hazineye teklif göndermek için, spam’i önlemek için ön koşul tutarının %5’i veya 0,066667 KSM (hangisi daha yüksekse) depozito yatırmak gerekir. Teklif kabul edilirse depozito iade edilir, aksi takdirde bu depozito kaybedilir ve hazineye yönlendirilir.

Geliştirmeye dahil olan topluluk üyelerini ödüllendirmek için bir  devrilme mekanizması da vardır (çeviri, sosyal medya temsili, vb.)

Yönetim kurulunu mevcut tüm fonları harcamaya teşvik etmek için kullanılmayan hazine fonları yakılacaktır. Bu nedenle, KSM coinini bununla yakmak için bir mekanizma vardır.

Karura, Kusama’daki hepsi bir arada DeFi

Karura ağı, Kusama ağı üzerinde ve Substrate geliştirme kiti ile geliştirilmiş bir projedir.

Polkadot’taki Acala ağına benzer şekilde, özellikle Karura Swap ile merkezi olmayan bir değişim (DEX) sunan bir ağdır. Amacı, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu ve merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamalarının dağıtımı için optimize edilmiş ölçeklenebilir bir ağ oluşturmaktır.

Kusama ağındaki bir parachain slotundan yararlanan ilk projedir ve bunun için 500.000 KSM token kilitlemiştir ki bu şu anda 100 milyon dolara eşdeğerdir.

Haziran 2021’de piyasaya sürülen Karura’nın uygulaması, DeFi için hizmetler sunuyor ve yerel bir token olan KAR kullanıyor.

Proje aynı zamanda kendi yönetiminden de yararlanıyor ve Kusama’daki bir parachain’in  yararlanabileceği bağımsızlığı mükemmel bir şekilde gösteriyor.

Diğer Kusama ağı parachainleri

Elbette Kusama’da konuşlandırılmış başka parachainleri de var, temelde Polkadot’ta konuşlandırılmış Moonbeam ağının Kusama versiyonu olan Moonriver’dan bahsedebiliriz.

Moonbeam’in yeni özellikleri, kodu Kusama’da gerçek ekonomik koşullar altında test etmek için ilk olarak Moonriver’da konuşlandırıldı. Tüm testler yapıldıktan sonra, bu yeni özellikler Polkadot ağındaki Moonbeam’de konuşlandırılır.

Benzer şekilde, Kusama’daki Shiden Network, Polkadot’taki Plasm Network’ün kanarya ağıdır. Kusama’da Bifrost, Khala, Kilt Protocol ve hatta Statemine gibi başka para zincirleri de var.

KSM coinin rolleri nelerdir?

Kusama’nın yerel simgesi KSM’dir ve ekosistem içinde birden çok rolü vardır.

Böylece, KSM token sahipleri bunu ağ yönetimine katılmak için kullanabilirler. Başkaları tarafından sunulan teklifleri sunmak, sponsor olmak ve oylamak, KSM tokeni stake ederek doğrulayıcıları aday göstermek ve hatta bir doğrulayıcı olmak mümkündür.

KSM tokeni, Kusama ağında bir parachain dağıtmak için de gereklidir. Aslında bunun için parachainin ömrü boyunca birçok KSM token kilitlemesi gerekli olacaktır. Bu mekanizmaya bağlanma denir ve özellikle Karura para zincirinin konuşlandırılmasından bahsettik.

Son olarak, KSM tokeni açıkça ağ işlem ücretlerini ödemek için kullanılır.

Kusama’nın takımı

Kusama projesi, Polkadot’u oluşturan aynı kuruluşlar, yani Web3 Foundation ve Parity Technologies tarafından desteklenmektedir . Bu iki projenin arkasında özellikle sektördeki tanınmış bir isim var:

  • Web3 Vakfı başkanı, Parity Technologies’in kurucusu, Vitalik Buterin ile birlikte Ethereum blok zincirinin kurucu ortağı ve özellikle Solidity’nin yaratıcısı Gavin Wood ;
  • Robert Habermeier : Polkadot’un kurucu ortağı, blok zincirler, kriptografi ve dağıtılmış sistemler üzerine araştırma ve geliştirme konusunda geniş deneyime sahiptir;
  • Peter Czaban : Web3 Vakfı’nın Baş Teknoloji Sorumlusu, yeni nesil dağıtık teknolojilerin geliştirilmesi üzerinde çalışıyor.

Kusama tamamen açık kaynak kodludur ve bu nedenle birçok aktör proje üzerinde çalışabilir.

KSM Coin Nasıl Alınır?

KSM, Binance, Kraken, KuCoin, Gate.io veya Crypto.com gibi birçok borsa sitesinde mevcuttur.

Binance’de KSM coin nasıl alınır?

  1. Binance’e kaydolun;
  2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
  3. Platforma para yatırın;
  4. Market menüsüne tıklayın ve  KSM/USDT çiftini arayın ;
  5. Tek yapmanız gereken, seçtiğiniz miktar için KSM satın almak.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz