Solana’da Potansiyeli Olan En iyi DEX’ler

Solana, küresel kabul için gereken açık altyapıyı sağlayan hızlı, güvenli ve sansüre dayanıklı bir blok zinciridir. 400 ms blok süresi ve şu anda 60.000+ TPS ile açık ara en hızlı blok zincirlerinden biridir.

Bu makale için Solana (SOL) ekosistemine bir göz attık ve şu anda en potansiyelli bulduğumuz DEX projelerini seçtik.

Raydium (RAY)

Raydium bir DeFi (Merkezi Olmayan Finans) uygulamasıdır ve DeFi’nin evrimini desteklemek için zincir üstü sipariş defteri AMM (otomatik piyasa yapıcı) olarak çalışır. Diğer birçok AMM platformunun aksine Raydium, merkezi bir limit emir defterine zincir üzerinde likidite sağlar. Bu, Raydium kullanıcılarının ve likidite havuzlarının tüm Serum ekosisteminin sipariş akışına ve likiditesine erişebileceği ve bunun tersi anlamına gelir.

Raydium’da, likidite sağlayıcılarının katkıda bulunma karşılığında alım satım ücretlerinden ödüller kazanmaları da mümkündür. Anahtar havuzlar, çiftçilik ödülleri olarak $RAY varlıklarıyla teşvik edilir. Kullanıcıları likidite sağladıkları için ödüllendirmeyi seven projeler, ekstra ödül tokenları da ekleyebilir.

Potansiyeli Olan En iyi 5 DeFi Protokolü

İlginç bir şekilde, platform ilerledikçe, diğer DeFi ve AMM topluluklarıyla ortak olmayı ve ürünlerini Solana’da geliştirmek için destek sağlamayı hedefliyor. Bu, daha fazla likiditenin eklenmesini ve Solana ekosistemine giderek daha fazla DeFi protokolünün getirilmesini sağlayacaktır. Bu eklemeler sayesinde Raydium, gelecekteki sürümler ve yeni özellikler için ek esneklik ve işlev içerebilir.

Başlıca özellikleri aşağıdaki gibidir:

 • Orderbook : Raydium, Serum’un gücü sayesinde Orderbook’ları AMM’lere getirir. Serum tarafından sağlanan likiditeden yararlanan Raydium, kullanıcılara Limit Emri, Piyasa Emri vb. yerleştirme seçenekleri sunar.
 • Raydium DEX : Diğer AMM’lerde olduğu gibi Raydium da piyasa katılımcılarının kendi havuzlarından sağlanan likiditeyi kullanarak işlem yapmalarına olanak tanır. Daha az işlem gören varlıklar arasında ticaret faaliyetlerine hizmet etmeyi amaçlar. Bu özellik, kullanıcıların ucuz gaz ve düşük işlem ücretlerinin tadını çıkarırken, sipariş defterlerine ihtiyaç duymadan coinlerini değiştirmelerine olanak tanır.
 • Havuz : Diğer AMM’lere benzer şekilde, Likidite sağlayıcıları likiditeye katkıda bulunmak için ödüller kazanabilecektir. Anahtar havuzları RAY coin ile teşvik edilecektir. Son zamanlarda, Raydium izinsiz havuzlar sunarak herkesin takas edilebilir AMM havuzları oluşturma yeteneğine sahip olmasını sağladı. Bununla birlikte, izinsiz havuz lansmanı Raydium topluluğu için son derece sağlam likidite yaratacaktır.
 • Farming : Raydium farming, likidite sağlayıcılarının havuza katkıda bulunan ticaret ücretlerine ek olarak çiftçilik ödülleri olarak RAY tokenları oluşturmasına izin veren likidite havuzlarıdır.

Solana’nın En iyi Yield Farming Platformları

 • Stake : Elinizde RAY tokenları varsa, staking ek RAY kazanmanın kolay bir yoludur.
 • AcceleRaytor : AcceleRaytor, sermayeyi artırmak ve ilk likiditeyi yönlendirmek için en son Solana projeleri için bir fırlatma rampası görevi görür.
 • Dropzone : Raydium’un Solana’da NFT’lerin  büyümesini teşvik ederken, proje ekiplerini yeni koleksiyonlar başlatmak için gereken altyapıyla destekleme girişimi.

Raydium neden farklıdır?

Raydium birkaç önemli avantaj sunar:

 • Daha hızlı ve daha ucuz: Raydium, daha hızlı işlemler ve çok daha düşük gaz ücretleri elde etmek için Solana blok zincirinin verimliliğinden yararlanır.
 • Serum’dan ekosistem çapında likiditeye erişim: Diğer AMM DEX’ler ve DeFi protokolleri yalnızca kendi havuzlarındaki likiditeye erişebilir ve merkezi bir sipariş defterine erişimleri yoktur, bu arada Raydium, Serum DEX için oluşturulmuş bir AMM’dir, yani Raydium tüm Serum ekosisteminin sipariş akışına ve katı likiditesine erişim sağlar. Büyük işlemlerde yaşanan yüksek kayma ve likidite sıkıntısı sorununu çözer. Piyasa katılımcıları artık herhangi bir fiyattan ticaret yapmak istedikleri token sayısını ifade etme yeteneğine sahipler.

Serum (SRM)

Serum, insanların kripto satın alabilecekleri merkezi olmayan bir borsadır. Serum, halihazırda kurulmuş olan modelini tamamlamak için en yüksek hızlara ve işlem maliyetlerine sahip olduğu için kripto para birimi alışverişi yapmanız gerektiğinde devreye girer. Model Solana üzerine inşa edildi ve katılmak isteyen hemen hemen herkese açık.

Kripto türev forumu FTX, Sam Bankman-Fried tarafından kuruldu. Bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Forbes 500 listesinde yer alan bir kripto para girişimcisi. Serum, DeFi’den 100 projeden şimdiden ilgi gördü, Web onu bugüne kadarki nihai blok zinciri haline getirdi. Serum, Ethereum veya Chainlink gibi mevcut blok zincirleri aşan birkaç kayda değer iyileştirme getiriyor.

Ancak, Serum hiçbir şekilde ideal değildir. Şu anda ağ, diğer birçok borsanın gerisinde kalan karşılık gelen çiftleriyle birlikte yalnızca 15 coin listeliyor. Coin listesi yalnızca Bitcoin, Ethereum, Raydium ve Chainlink gibi en popüler dijital paralar ile daraltılmıştır.

Serum’un çözmeye çalıştığı sorunlar nelerdir?

Serum, mevcut DeFi alanında bulunan merkezi güvenlik açıklarını çözmek için oluşturuldu:

 • Hız ve Kullanılabilirlik: DeFi yavaş ve pahalıdır. Bir işlemi bitirmek dolarlara ve geçmesi için dakikalara mal olur. DeFi’yi kullanıcılara daha yakın hale getirmek için DeFi’nin kullanımı daha kolay ve daha ucuz olmalıdır. Müşteriler, cüzdanlarına bakmadan, bir işlemin onaylanmasını beklemeden ve fırsatları kaçırmadan bankalardan veya diğer finans kuruluşlarından daha ucuza, sadece saniyeler içinde işlem yapabilecekleri hızlı ve ucuz borsa işlemlerini tercih etmektedirler.
 • Merkezileştirme : Çoğu DeFi projesi, veri kaynakları toplamak için merkezi oracle’lara güvenir. Merkezi oracle’ların temel sorunu, tek bir varlık tarafından kontrol edilmeleri ve akıllı bir sözleşme için tek veri sağlayıcısı olarak hareket etmeleridir. Sözleşme katılımcılarının kendilerine önemli miktarda güven duymalarını gerektirirler. Bu nedenle, merkezi kehanetlerin kendileri tehlikeye girebilir ve manipülasyona açık hale gelebilir.
 • Stablecoins : USDT, USDC ve benzeri tokenler harika projelerdir. Ancak, temelde bankalara yatırılan Rezervler tarafından tamamen desteklenirler. Banka iflası durumunda, stablecoin fiyatları nasıl belirlenecek?
 • Orderbooks : Şu anda piyasada bulunan Dex’ler, kullanıcıların ticaret havuzlarını kullanarak ticaret yapmalarına izin veriyor. Yine de AMM’nin birkaç dezavantajı var. Kullanıcılar her iki tarafı da sağlamadıkça likidite sağlayamazlar; limit emirleri, hatta teklifler veya teklifler yoktur. Bu nedenle kullanıcılar, mevcut piyasa fiyatının dışında bir fiyattan alım/satım yapamazlar. Kullanıcıların varlıklarını korumak için sınırlı siparişlere ihtiyacı vardır.
 • Zincirler Arası Destek: Zincirler arasındaki zincirler arası etkileşim, genellikle üçüncü taraf hizmetleri gerektirir. Farklı merkezi olmayan ağların herhangi bir aracı olmadan birbirleriyle iletişim kurma yeteneği, kullanıcıların saf DeFi’ye erişmesi için zorunlu olmalıdır.

Bonfida (FIDA)

Bonfida, Serum ve Solana ekosisteminin üzerine inşa edilen başka bir ağdır. Platform, Solana, Serum ve kullanıcıları arasındaki boşluğu doldurmaya yardımcı olan eksiksiz bir ürün paketi sunar. Ek olarak, Bonfida, uzaydaki en büyük piyasa yapıcılarından bazıları tarafından kullanılan ve varlığı sırasında önemli bir büyüme oranı gören API’leri ile veri analitiğini Solana’ya getiriyor.

Neden Serum üzerine inşa edildi?

Bir sipariş defteri DEX’i hızlı olmalıdır. Duyarlı bir platforma sahip olmak için, temel blok zincirinin belirli gereksinimleri karşılaması gerekir. Bonfida ekibinin projeleri için bir temel olarak Solana ve DEX Serum’u seçmesinin nedenleri var.

 • Yüksek işlem hacmi – Solana, saniyede 50.000’den fazla işlemi kolaylaştırma yeteneğine sahiptir. Zincir büyüdükçe bu daha da artacaktır.
 • Daha düşük gaz maliyetleri – İşlem başına ortalama olarak 0,001 ABD dolarından daha düşük gaz maliyetleri
 • Birleştirilebilirlik – Serum protokolünün açık kaynaklı olduğu göz önüne alındığında, topluluktaki herkes ekosisteme değer katabilecek geliştirmeler üzerinde çalışabilir
 • Ademi merkeziyetçilik – Kripto varlıklarının işlemleri ve depolanması, herhangi bir üçüncü taraf kontrolünden tamamen ücretsizdir.

Bonfida’nın özellikleri

Özel pazarlar ve listeleme

Bonfida’nın Serum’daki özel pazarlara erişimi vardır. $FIDA sahipleri (daha sonra $FIDA tokeni hakkında daha fazlası) platformda hangi listelerin mevcut olacağına oy verebilir. Piyasa yapıcılar, Alameda Research gibi kuruluşlarla ortaklıklar aracılığıyla likidite sağlar.

Zincir üstü gelişmiş sipariş türleri

Hem Limit hem de Piyasa emirleri Serum’da zaten mevcutken, kar al ve zararı durdur gibi diğerleri şu anda Bonfida tarafından geliştirilmektedir. Bununla birlikte, gelişmiş açık/kapalı zincir sipariş türleri, kullanıcıların $FIDA’larını stake’de tutmalarını gerektirecektir.

TradingView Grafikleri ile Emir Verme

Bonfida, zincir üstü verilere bağlı TradingView çizelgelerine sahip ilk şirkettir; Kullanıcılar, onlar aracılığıyla sipariş verebilecekler.

Gelişmiş Kullanıcı Arayüzü ve Temel Kullanıcı Arayüzü

Hem temel hem de gelişmiş tüccarları barındırmak için Bonfida, Serum için iki ticaret moduna sahip olacak. Gelişmiş mod, ‘Bonfida Botları’ ve yukarıda belirtilen gelişmiş sipariş türleri gibi özelliklere sahip olacak.

Orca (ORCA)

ORCA, kendi likidite havuzuna sahip otomatik bir piyasa yapıcı (AMM) merkezi olmayan borsadır (DEX). Tüccarlar, tokenları takas etmek için Orca’yı kullanabilir ve kripto meraklıları ve proje destekçileri kendi Orca likidite havuzlarını oluşturabilir.

Orca, en iyi Solana projelerinden biridir ve ağın doğasında bulunan faydalardan yararlanır. Borsa, bir saniyeden az süren hızlı işlemlere izin verir ve gaz ücretleri yaklaşık 0.00002 dolar. Likidite sağlayıcılarını (LP’ler) teşvik etmek için borsa, likidite havuzuna işlem ücretinin %0,3’ünü ödüllendirir.

Yeni çıkacak Solana tabanlı en iyi 5 kripto projesi

Orca özellikleri

Orca, kripto para yatırımcıları ve tüccarları için üç ana özelliğe sahiptir:

 • Token Swapları: Kullanıcılar, DEX’in likidite havuzlarını kullanarak jetonları takas etmek için Orca’yı kullanabilir
 • Likidite Havuzları: LP’ler havuzlara katkıda bulunabilir ve takaslar tarafından oluşturulan alım satım ücretlerinin bir yüzdesini alabilir
 • Aquafarm : Orca’daki likidite havuzlarından bazıları Aquafarm olacak ve LP’lerin ticaret ücretleri ve ORCA tokenları kazanmasını sağlayacak. Diğer projeler gelecekte tokenlarını ekleyebilecek.

Orca’yı farklı kılan nedir?

Tamamen denetlenir:  Orca, tamamen denetlenen ve herkesin entegre edebileceği token takas akıllı sözleşmesini kullanır. Topluluklar/projeler/piyasa katılımcıları özel Orca havuzlarını özgürce oluşturabilir ve bunlar üzerinde ticaret yapabilir.

Hız ve düşük ücretler:  Solana blok zinciri üzerine inşa edilen Orca, yıldırım hızında takaslara ve düşük ücretlere (~1 saniyelik uzlaşma, ~0,0002$ gaz ücretleri) izin verir. LP’ler için, her takastan sonra %0,3 işlem ücreti otomatik olarak likidite havuzlarına gider.

Saros (SAROS)

Saros Finance, SarosSwap (AMM), SarosFarm (Havuz) ve SarosStake (Stake) olmak üzere birden fazla üründen oluşan ve SarosSwap’ın ana unsur olduğu bir DeFi Suite’tir. Gelecekte daha fazla yapı taşının oluşturulması bekleniyor.

Saros’u farklı kılan nedir?

Saros Finance, Solana’daki mevcut engelleri aşağıdakiler gibi çeşitli özellikler sağlayarak çözmeye çalışır:

 • İzinsiz :  Herkesin SarosSwap’ta bir likidite havuzu oluşturmasına izin verin.
 • Sermaye Verimliliği : Daha uygun fiyat teklifleri sunarak Sermaye Verimliliğini artırın.
 • UI/UX:  Kullanıcı dostu bir arayüz sağlayın.
 • Düşük Maliyet:  İşlem ücretlerini en aza indirin.
 • Ölçeklenebilirlik:  Düşük gecikmeyle yüksek işlem hızı sunun.
 • Şekillendirilebilirlik:  Güvenlik ve ademi merkeziyetçilikten ödün vermeden yüksek performans sağlayın.

Halihazırda Saros Finans yukarıda belirtildiği gibi 4 ürün sunmaktadır. Şimdi hepsini gözden geçirelim

Saros (SAROS) özellikleri

SarosSwap

SarosSwap, geleneksel fiyat formülünü kullanan bir AMM’dir: x*y=k. Bu basit modeli uygulayarak, likidite sorunları hakkında daha az endişe duyabilir ve ürün geliştirmeye daha fazla odaklanabilirsiniz.

O halde Solana’daki diğer AMM’lere kıyasla SarosSwap nasıl öne çıkabilir? Ekip 2 yenilikçi fikre inanıyor: Mümkün olan en iyi fiyatı sağlamak için heyecan yaratmak ve ürünü çeşitlendirmek için Oyunlaştırma özelliği.

SarosFarm

Projeleri başlattıktan sonra erken likidite sağlamak, Solana projeleri için büyük bir sorun olmuştur. Likidite Madenciliği programları tutarak, daha fazla likidite sağlayıcıyı çekebilirler. Ancak bu, Likidite Sağlayıcıların tek bir yerde kalmaksızın sürekli olarak bu programları araması gerektiği gerçeğine yol açar.

SarosFarm, çok çeşitli teşvik havuzları için bir toplama platformu olduğu için bu sorunu çözmektedir. SarosFarm’ı kullanarak, projeler yalnızca zengin likidite ile kolay ve hızlı bir şekilde gelişmekle kalmaz, aynı zamanda Likidite Sağlayıcılar da tarım için hepsi bir arada bir istasyona sahip olabilir.

SarosStake

SarosStake oldukça basit bir şekilde çalışır: Daha fazla token kazanmak için SAROS’a bahis yapabilirsiniz. Bu özellik, SAROS’u uzun süre tutma niyetinde olan projeye inananlar için son derece faydalıdır.

SAROS tokenları cüzdanda boşta bırakmak yerine, kullanıcılar onları stake edebilir ve çeşitli avantajlar elde edebilir.

Saber (SBR)

Saber, Solana’daki önde gelen zincirler arası sabit para borsasıdır ve stabil paralar veya değeri başka bir varlığa sabitlenmiş bir kripto para birimi için likidite temeli sağlar.

Solana’nın temel çapraz zincir likidite ağı olan Saber, Solana ve diğer blok zincirler arasında varlıkların transferini kolaylaştırır. Piyasa yapıcılar, işlem ücretlerinden, jeton tabanlı teşviklerden ve nihayetinde otomatikleştirilmiş DeFi stratejilerinden pasif getiri elde etmek için bir Sabre likidite havuzuna kripto para yatırır.

Solana’yı temel alan Saber, Solana’nın temel avantajlarından yararlanır: düşük maliyetler ve anında işlem ödemeleri. Kullanıcılar işlem yaparken neredeyse hiç gecikme yaşamazlar.

Sabre Labs, 7.7 milyon dolarlık bir tohum turu topladı. Finansman, diğerlerinin yanı sıra Coin98 Ventures, Chamath Palihapitiya’nın Sosyal Sermayesi, Jump Capital, Multicoin Capital ve Solana Vakfı’nın katılımıyla Race Capital tarafından yönetildi.

Mercurial Finance (MER)

Mercurial Finance, istikrarlı varlıklar için ilk dinamik kasaları inşa ediyor, istikrarlı madeni paralar ve forex çiftleri için düşük maliyetli takaslar sağlayarak, likidite sağlayıcılarının LP karlarını artırmak için dinamik ücretlerden yararlanmalarına olanak tanıyor ve kullanıcılara/topluluklara karar verme sürecine katılmaları için güç veriyor.

Borç verme protokolleri gibi harici platformlara dağıtılan varlıkların tahsisi, ek faiz ve getiri elde etmek için Getiri programları tarafından yönetilecektir. Bu yönetim aynı zamanda faiz ve getiri tahsilatını da içermektedir.

Bu getiri programlarının, kasadaki sermayeyi harici platformlara göndermeden önce DAO tarafından onaylanması gerekecektir. Dağıtılabilir varlıkların yüzdesi, her kasa için DAO tarafından da belirlenecektir.

Harici platformlara dağıtım, hızlı kredileri, kredi platformları için teminatı, kaldıraçlı istikrarlı kredileri içerir. Platformlar, getiriler, risk profilleri ve likidite elde etme kolaylığına göre seçilecektir.

Temel sermayenin kazançlarını iyileştirmek için mevcut kasalara yeni programlar eklenebilir.

DAO Programı: DAO, aşağıdakileri içeren önemli konulara karar verecektir:

 • Baz ücretler ve komisyonlar: Takas ve kasa işlemlerinden.
 • Ücretlerin kullanımı: Ücretlerin yakılıp yakılmayacağı veya dağıtılacağı.
 • Dağıtım hedefleri: Sermayenin konuşlandırılabileceği yerler.
 • Maksimum kredi/likidite oranı: Kasa başına harici olarak dağıtılabilecek maksimum sermaye miktarı.

Solana projeleri kripto piyasasında büyük ilgi görüyor

Ana ağının Mart 2020’de başlatılmasından bu yana, ağda birçok ilginç ve uygulanabilir Solana projesi başlatıldı. Solana’daki yüzlerce proje, ucuz işlem ücretleri ile ölçeklenebilir bir blok zinciri çözümü olduğu için bu platformu seçiyor.

Solana projelerinin başarısı, Kasım 2021’de SOL coin fiyatını tüm zamanların en yüksek fiyatına yükseltti. Solana’nın maliyet verimliliği, ağa her gün daha fazla Dapp geliştiricisi getirerek ekosistemini genişletiyor ve Solana topluluğunun tamamını büyütüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here