Web3 Devrimi, Büyük Teknolojinin Çağını Başlatacak mı?

Dünyanın, yeni konseptler ve teknolojiler getirmesi beklenen, kendi kendini ilan eden yeni nesil internet olan Web3’ü övmeye başlamasının üzerinden bir yıldan fazla zaman geçti. Bu süre zarfında, birçok Web3 savunucusu Web3 ve teknoloji alanı için ne yapması beklendiği hakkında iddialarda bulundu.

Bu iddialardan biri, Web3’ün dünyayı, Büyük Teknoloji şirketlerinin bugün gördüğümüz teknoloji veya kavramların çoğunu artık kontrol etmediği bir çağa dönüştüreceğidir. Esasen, Web3’ün oyun alanını düzleştirmesi ve bu platformların sahip olduğu gücü ortadan kaldırması bekleniyor.

Ancak elbette hiçbir şey göründüğü gibi değildir, özellikle teknoloji söz konusu olduğunda. Web3’ün interneti görme ve kullanma şeklimizi kökten değiştireceğine inananlar tamamen haklı, ancak bu, Büyük Teknoloji şirketlerinin tamamen kapanacağı anlamına gelmiyor.

Büyük Teknoloji şirketlerinin sonu mu geliyor?

Hepimizin bildiği gibi, şu anda kullandığımız internet, öncelikle çok fazla güce sahip belirli platformlar tarafından yönetiliyor. Facebook , Twitter ve Instagram, sosyal medyayı ve günlük etkileşimleri, medyalarını kullanmadan düşüncelerinizi oraya çıkarmanın neredeyse imkansız olduğu bir noktaya taşıyor.

Amazon, çevrimiçi alışverişte liderdir ve satış yapmayı umuyorsanız, bir şekilde bunlardan geçmeniz gerekecektir. Video ve müzik, öncelikle AppleSpotify ve Netflix gibi platformlarda yapılır.

Esasen, bu platformlar internetin devi haline geldi. Hemen hemen her şeyin hareketini kontrol ediyorlar ve şimdiden çok sayıda kullanıcı topladılar. Teknoloji devi olmanın yararı, bu platformların internette üretilen birçok veriyi kontrol etmesi anlamına da gelir. Çoğu insan bunları kullandığından, büyük miktarda veri tutabilir ve verileri istedikleri gibi değiştirebilirler.

Metaverse 101: Nedir ve Neden ilgilenmelisiniz ?

Günün sonunda, bazı platformlar diğerlerinden daha başarılı olacak ve daha fazla kullanıcıya sahip olacak. Ancak sorun, bu devlerin ellerindeki verileri nasıl kullanma eğiliminde olduklarında yatmaktadır.

Yıllar boyunca, bu büyük teknoloji şirketlerinin verileri ezici avantajları için nasıl kullandıklarını detaylandıran raporlar üzerine raporlar gördük. Bazıları, potansiyel müşterileri hedeflemek için aynı verileri kullanan reklam verenlere veri satar. Bazıları verileri kendi başlarına reklam satmak için kullanırken, bazıları size sunduğu değer tekliflerini yasa dışı bir şekilde geliştirmek için internet etkinliğinizi gözetleyebilir.

Verilerin etik olmayan kullanımı, yıllar boyunca birçok Web3 savunucularını endişelendirdi. İnsanlar verilerini kontrol edemediğinde, kimlik hırsızlığına ve istenmeyen takiplere yol açar, böylece hepimizin çok ihtiyaç duyduğu interneti kirletir.

Web3: Hikayeyi Değiştirme

İnternetin daha dengeli bir görünümünü sağlama arzusu, birçok kişiyi Web3’e yönlendirdi. Bu internet devriminin temel ilkelerinden biri, insanların verilerini kontrol edebilecekleri ve istenmeyen katılımcılara erişimi kısıtlayabilecekleri gerçeğidir.

İlginç bir şekilde, Web3, pano genelinde verileri nasıl ele aldığımız konusunda tam bir değişim sağlamayı vaat ediyor. Örneğin, bulut bilişime girerken veri kontrolünün kullanıcıların eline geçmesini sağlayan Süper Protocol platformu var. Blok zinciri ve gizli bilgi işlem teknolojisini birleştiren Süper Protocol, verilerinizin yaşam döngüsünün tüm aşamalarında korunmasını sağlar.

Diğer Web3 odaklı araçlar, hemen hemen her şeyi görme şeklimize paradigma kaymaları getirmeye çalışıyor. Mesajlaşma, sosyal medya, e-ticaret ve hatta daha fazlası için daha iyi ürünlerin üretildiğini görmeyi bekliyoruz.

Büyük Teknoloji Şirketleri Ortadan Kalkmayabilir

En ateşli Web3 savunucuları için, bu Web3 odaklı araçlar, eski internete ve verimsizliklerine mükemmel alternatifler sunuyor. 

Ancak bu, Web3’ün büyük teknoloji şirketlerini tamamen yok edeceği anlamına gelmez. Bu şirketler, trendleri ana akım haline gelmeden önce tespit edebildikleri ve buna göre hareket edebildikleri için oldukları kadar büyük hale geldiler. Herkesin Web3 hakkında konuşuyor olması, bu şirketlerin birçoğunun Web3 kavramlarını şu anda süitlerine entegre etmeye istekli olacağı anlamına geliyor.

Örneğin Facebook’u ele alalım. Şirket metaverse’e girmeyi düşünüyordu ve hatta geçen yıl ciddiyetinin bir göstergesi olarak adını “Meta” olarak değiştirdi. Metaverse zaten Web3’ün önemli bir parçası ve Meta şimdi bu alanda lider olmayı hedefliyor.

Twitter, Instagram ve Reddit gibi diğer birçok sosyal medya platformuyla aynı şekilde, paketinin bir parçası olarak değiştirilemez tokenleri (NFT’ler) entegre etti. Yavaş yavaş, bu Büyük Teknoloji platformlarının çoğu Web3’e geçiyor.

Birçok Web3 meraklısı için teselli, günün sonunda bu internet evriminin amacına ulaşılacak olmasıdır. Web3, endüstri lideri kim olursa olsun, insanların verilerini daha iyi kontrol edebildikleri bir dünya sağlamayı vaat ediyor. Dolayısıyla, Web3 odaklı bir sosyal medya platformunun ortaya çıkması veya Facebook’un hala sosyal etkileşimler için en büyük forum olmaya devam etmesi (ancak Web3 tarzında) olması önemli değil. Amaç, insanların verilerinin kontrolünü elinde tutmasıdır ve bu hedefe ulaşılacaktır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here