Gucci artık ABD’de mağazalarında kripto para birimlerini kabul ediyor

The Sandbox’ın (SAND) meta veri tabanına girdiğini duyurduktan birkaç ay sonra Gucci, kripto para birimlerinin artık Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı satış noktalarında kabul edileceğini duyurdu. Bu, özellikle İtalyan markası nihayetinde tüm mağazalarında bu ödeme yöntemini geliştirmek istediği sürece, Web 3.0 dünyasına doğru önemli bir adımdır.

Gucci, ödeme yöntemi olarak kripto para birimini kabul ediyor

Sandbox (SAND) meta veri tabanına girdikten bir süre sonra Gucci, Web 3.0 ve kripto para birimlerine ilgi göstermeye devam ediyor.

Ünlü Giyim Markası Gucci, The Sandbox’ta Sanal Arsalar Aldı

Mayıs ayının sonundan itibaren marka, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 5 mağazasında, özellikle de New York’un kalbindeki Wooster Caddesi’nde ve Los Angeles’taki Rodeo Drive mağazasında bir düzineden fazla kripto para birimini kabul edecek.

Marka, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Wrapped Bitcoin (wBTC) gibi referans kripto para birimlerinin yanı sıra Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) gibi coinleri kabul edecek.

Ödemelerle ilgili olarak, bir müşteri mağazada bir satın alma yaptığında, işlemi doğrudan kendi dijital cüzdanından doğrulamasını sağlayan bir QR kodu içeren bir e-posta alacaktır.

Daha sonra bu mağazalarla ilgili olarak varlıkları kripto para biçiminde tutmak veya Amerikan Doları gibi güvene dayalı paraya dönüştürmek serbesttir. Basın açıklamasına göre Gucci, sonunda tüm mağazalarında bu yeni ödeme yöntemini geliştirmek istiyor.

Gucci, kripto para ödemelerini kuruluşlarına entegre eden ilk lüks marka değil. Nitekim, Virgil Abloh’un markası Off-White, Paris, Londra ve Milano’daki kendi adını taşıyan mağazalarında bu tür bir ödemeyi zaten kabul etmektedir.

150 BTC’den fazla rezerv biriktirmenin yanı sıra, Londra mağazalarından birinde bir takas edilemez token (NFT) galerisi açacak olan Philipp Plein markasından da bahsedebiliriz. Her iki durumda da, bunlar nispeten genç bir kitleyi hedefleyen üst düzey sokak giyim markalarıdır.

Markaların Kripto para birimlerine ilgisi artıyor

Gucci’nin Web 3.0’a olan ilgi, en az 19 milyon insanı bir araya getiren interaktif “Gucci Garden” deneyiminin gösterdiği gibi yeni değil.

Marka ayrıca, Honor of Kings oyunu için ünlü İngiliz markası Burberry gibi Animal Crossing veya Pokemon Go gibi video oyunları için özel görünümler geliştirdi.

Gucci’nin ana şirketi Kering, ekiplerini bu yeni dünyadan haberdar etmek için Al Dente ajansıyla ortaklaşa bir şirket içi oyun başlattı. Şirketin sözcülerinden birine göre, ilgi gösteren çalışan sayısı beklenenden çok daha fazlaydı.

Gucci CEO’su Marco Bizzarri’ye göre, bunların hepsi müşterilerinin deneyimini iyileştiren yeni özellikler:

“Artık kripto para birimlerini ödeme sistemimize entegre edebildiğimize göre, bu seçeneği isteyen müşteriler için doğal bir evrim.”

LVMH’nin, 2019 yılına dayanan bir proje olan blockchain teknolojisini kullanarak bir ürün izlenebilirlik platformu geliştirmek için Microsoft ve Consensys ile yaptığı işbirliğini de hatırlıyoruz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here