Satın Alınabilecek Blockchain ve Kripto ETF’leri

Blockchain ve kripto ETF’leri yatırımcıların dikkatini tekrar çekmeye başlıyor. Blockchain ve kripto ETF’leri (borsa yatırım fonları) 2021’in en popüler yatırım araçları arasında yer aldı. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kriptoların fiyatları geçen yıl rekor seviyelere yükselirken, diğer altcoinler de yükseldi.

Analistler, “blockchain pazarının yıllık gelirde 20 milyar dolara ulaşacağını” öne sürüyorlar. Bu gelişmelerin bir sonucu olarak, dijital varlıkların, blok zinciri hisse senetlerinin ve bunları elinde tutan ETF’lerin endüstri tarafından kabulü de arttı.

Yine de 2022, kriptolar için farklı bir hikaye oldu. Yıl içinde şimdiye kadar BTC ve ETH yaklaşık %6,5 ve %14,0 değer kaybetti. Benzer şekilde, Temmuz 2021’de piyasaya sürülen Global X Blockchain ETF (NASDAQ: BKCK) bugüne kadar %27,5 düştü.

Bu bilgilerle, satın alabileceğiniz üç blockchain ve kripto ETF’si var:

  • Bitwise Crypto Industry Innovators ETF (BITQ)
  • First Trust Indxx Innovative Transaction & Process ETF  (LEGR)
  • Invesco Alerian Galaxy Crypto Economy ETF (SATO)

Bitwise Crypto Industry Innovators ETF (BITQ)

İlk blok zinciri ETF’miz olan Bitwise Crypto Industry Inovators ETF (NYSEARCA: BITQ ), yeni kripto ekonomisine öncülük eden şirketlere erişim sunuyor.

Bitwise Crypto Innovators 30 Index’i takip eden BITQ, 30 holdinge sahipMayıs 2021’de işlem görmeye başladı. Alt sektörler, altyapı & donanım bazında %24,19, varlık yönetimi %13,67 ve madencilikte %12,11.

Portföydeki ilk 10 hisse senedi, 117 milyon dolarlık net varlıklarının üçte ikisine yakınını oluşturuyor. Bunların arasında varlık yönetim şirketi Galaxy Digital (OTCMKTS: BRPHF); MicroStrategy (NASDAQ: MSTR); Coinbase Global (NASDAQ: COIN) ve kripto para bankacılık platformu Silvergate Capital (NYSE: SI).

First Trust Indxx Innovative Transaction & Process ETF (LEGR)

İkinci fonumuz First Trust Indxx (NASDAQ: LEGR ). Yatırımcılara , aktif olarak kullanan, yatırım yapan, geliştiren veya blok zinciri teknolojisinden yararlanmaya hazır ürünlere sahip firmaları sunar. Fon , Ocak 2018’de işlem görmeye başladı.

Indxx Blockchain Endeksini izleyen LEGR, 102 holdinge sahip. Sektörel tahsisler açısından, %36,72 ile finansın önde olduğunu, bunu %33,10 ile bilgi teknolojisinin ve %9,14 ile tüketicinin takdirine bağlı olduğunu görüyoruz.

Bilmeniz Gereken Bitcoin ETF’leri

İlk 10 holding, 149 milyon dolarlık net varlıklarının yaklaşık %15’ine yakınını oluşturuyor . Alibaba (NYSE: BABA); PayPal (NASDAQ: PYPL); Nvidia (NASDAQ: NVDA); ve bilgi teknolojisi hizmetleri ve dijital dönüşüm şirketi Capgemini (OTCMKTS: CAPMF) öne çıkan holdingler arasında yer alıyor.

Invesco Alerian Galaxy Crypto Economy ETF (SATO)

Kripto ETF listemizdeki son seçim, Invesco Alerian Galaxy Crypto Economy ETF’dir (BATS: SATO). Kripto para birimi ticaretinin yanı sıra kripto para madenciliği ile maddi olarak uğraşan dijital varlık şirketlerini sunar. Ayrıca kripto borsasında işlem gören ürünlere (ETP’ler) yatırım yapabilir. Ekim 2021’de ticarete başladı.

Alerian Galaxy Global Kripto Para Birimi Odaklı Blok Zinciri Hisse Senedi, Tröstler ve ETP Endeksini izleyen SATO’nun 44 holdingi var. Sektörlere bakıldığında, %63,12 ile bilgi teknolojisine , ardından % 16,34 ile yatırım şirketlerine ve % 14,96 ile finansa eğilimlidir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here