Shiba Inu (SHIB) Coin Nedir? Geleceği ve Yorumları

Shiba Inu (SHIB), 2021 yılının sansasyonlarından biriydi. Shiba Inu’nun suretini taşıyan bir memecoin olarak, bu kripto para birimi birçok kişiyi bölüyor: bazıları onu hiç ilgisiz başka bir token olarak görüyor, bazıları potansiyeli olan merkezi olmayan bir topluluk projesi olarak. En büyük sermayeler arasında kendine yer bulmayı başaran bu kripto varlığın gerçek emelleri neler?

Shiba Inu (SHIB) nedir?

Shiba Inu (SHIB), anonim bir kişi olan Ryoshi tarafından Ağustos 2020’de oluşturulan bir kripto para birimidir. Bu proje mem parası olarak bilinir, başlangıçta internetten memler gibi gelen şakalarla ilişkilendirilen belirli bir kripto para birimidir. Bu nedenle ilk bakışta memecoinleri ciddi projeler olarak kabul etmek zordur.

Yine de geçtiğimiz birkaç yıl bize bazı meme paralarının sadece şaka olmadığını kanıtladı. Örneğin Dogecoin (DOGE), 2021’de piyasadaki en değerli 10 kripto para birimine girerek ve hatta dünyanın en zengin adamı Elon Musk gibi kişiliklerin desteğini alarak bunu kanıtladı. Aynı yıl, yeni Shiba Inu, fiyatının milyarlarca dolarlık bir değere yükseldiğini gördüğünde de bunu kanıtladı.

Rakibi Dogecoin gibi, Shiba Inu da internetin en popüler köpek ırkı olan Shiba Inu’dan sonra yaratıldı. Memecoin’ler, Dogecoin ve Shiba Inu’nun başarısı sayesinde son yıllarda çok popülerlik kazandı ve başarılarını çoğaltmak umuduyla o zamandan beri birçok başka meme parası oluşturuldu.

Shiba Inu, Dogecoin’den esas olarak teknik açıdan farklıdır. Gerçekten de SHIB, Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 tokeni olarak çalışır, bu da Shiba Inu’nun akıllı sözleşmelerin kullanımına izin verdiği anlamına gelir.

DOGE ise, konsensüs İş Kanıtı (PoW) üzerinde çalışır ve kendi blok zincirinde çalışır.

Tether (USDT) nedir ve nasıl satın alınır?

Shiba Inu (SHIB), kendisini tamamen kendi topluluğu tarafından yönetilen bir proje olarak tanımlıyor, özellikle merkezi olmayan özerk bir organizasyon (DAO) sayesinde bu konuda ısrar ediyor. Bu konuda kurucusu Ryoshi şöyle diyor:

“Kolektif ademi merkeziyetçiliğin gücüyle, merkezi bir ekibin yaratabileceğinden daha güçlü bir şey inşa edebileceğimize inanıyoruz. Topluluk tarafından yönetilen bir token, ona anlam veren bireyler olmadan bir hiçtir.”

Shiba Inu topluluğuna ShibArmy denir ve üç temele dayanır:

 • Hiçbir şeyden, hiçbir şey olmadan başlayan bir projedir;
 • Halihazırda var olan bir topluluk veya önceden oluşturulmuş bir ekip tarafından kurulmamış bir projedir. Farklı geçmişlere sahip kişiler ShibArmy’nin bir parçası olmak ve proje üzerinde çalışmak için bir araya geldi;
 • Topluluk Shiba Inus’u seviyor.

ShibArmy, özellikle Shiba Inus cinsi köpekleri kurtaran ve önemseyen bir organizasyon olan Shiba Inu Kurtarma Derneği’ni desteklemektedir. Bu girişimi desteklemek için topluluk, üyelerini Amazon’da her alışveriş yaptıklarında Amazon Smile’ı kullanmaya çağırıyor ve bu da onların sepet tutarının %0,5’ini derneğe bağışlamalarına olanak tanıyor.

Shiba Inu (SHIB) Ekosistemi

Shiba Inu projesinin çok iddialı hedefi, kripto para birimi endüstrisindeki en iyi merkezi olmayan ekosistemi geliştirmektir. Bunun için Doggy DAO ve ShibaSwap ile diğer iki token oluşturuldu: Bone ShibaSwap (BONE) ve Doge Killer (LEASH).

Doggy DAO

Doggy DAO, ShibArmy tarafından yönetilen merkezi olmayan özerk bir organizasyondur. Merkezde, özellikle DAO’da bir yönetişim aracı olarak işlev gören BONE belirteci bulunur, bu nedenle topluluğa , çoğunluk ile anlaşarak Shiba Inu ekosistemini yönlendirmek için araçlar sunar.

Oy verebilmek ve dolayısıyla Doggy DAO’nun yönetimine katılabilmek için BONE tokenlerine sahip olmanız ve ardından onları ShibaSwap’ta stake etmeniz gerekir. Karşılığında, DAO tarafından sunulan tekliflere oy vermek için kullanılabilecek tBONE tokenleri alacaksınız.

Bone ShibaSwap (BONE)

Doggy Dao’daki katılımına ek olarak, BONE tokeni, merkezi olmayan borsa ShibaSwap’taki (stake, likidite havuzları) çoğu özellik için ödül görevi görür.

Toplamda 250 milyon BONE tokeni vardır ve bu jeton ShibArmy’yi biraz böler, çünkü bazıları BONE tokeni yerine SHIB tokenin tüm bu roller için kullanılması gerektiğini düşünür.

Projenin kurucusu Ryoshi ve Shiba Inu’nun proje yöneticisi Shytoshi Kusama, büyük borsaların veya çok sayıda SHIB tokeni tutan balinaların kararlarda çok fazla etkiye sahip olmasını önlediğini açıklayarak BONE tokenin kullanımını savundu.

Doge Killer (LEASH)

Oluşturulduğunda,  Dogecoin fiyatını x1000 oranında çoğaltan algoritmik bir tokendi (yani bir DOGE tokenin fiyatının 1000 katı). Bununla birlikte, dolaşımda yalnızca 107.647 LEASH tokeni ile bir değer deposu olarak işlev gören basit bir ERC-20 tokeni haline geldiğinden, bu tokenin rolü değişti.

Bu nedenle, dolaşımdaki arzın düşük olması nedeniyle LEASH birim fiyatı nispeten yüksektir, bu da dolaşımdaki büyük arz nedeniyle çok düşük olan SHIB birim fiyatının aksine.

LEASH token, merkezi olmayan değişim ShibaSwap’ta stake veya likidite havuzları için kullanılabilir.

ShibaSwap

Temmuz 2021’de başlatılan ShibaSwap, Shiba Inu projesinin yerel merkezi olmayan borsasıdır (DEX). Bütçe olmadan, yalnızca ShibArmy topluluğundan geliştiriciler tarafından geliştirildi. Bu DEX mantıksal olarak Ethereum blok zincirinde çalışır ve ERC-20 tokenlarına odaklanır.

İşte ShibaSwap’ın özelliklerine genel bir bakış:

 • Swap : ETH, wETH, DAI, USDT, AXS, MATIC, USDC, SHIB, BAT ve diğer birçok token gibi ERC-20 tokenlerinin değişimini sağlar;
 • Bury :  SHIB, BONE veya LEASH’i farklı faiz oranlarında stake etme imkanı sunar. Bunu yaparak, ilgili havuzdaki payınızı temsil eden stake edilen tokene bağlı olarak xSHIB, tBONE veya xLEASH alacaksınız. Ödüller, BONE token şeklinde alınır;
 • Dig : ShibaSwap’a likidite sağlar. Burada mevcut likidite havuzlarına kripto para yatırabilir veya kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Karşılığında, bu şekilde sağlanan tokenlerinizi kurtarmak isteyene kadar SSLP tokenleri alacaksınız;
 • Woof : Bu, likidite havuzlarından SSLP tokenlerini bozdurarak BONE token ödüllerini toplamaya adanmış yerdir ;
 • Doggy DAO : Bu özellik , Shiba Inu ekosisteminin yönetişim kararları için oylamaya izin verir;
 • NFT’ler : Bu, Shiboshis ticareti yapmak için bir pazar yeridir, bunlar Shiba Inus’u farklı özellikler ve kostümlerde temsil eden 10.000 değiştirilemez token (NFT) koleksiyonudur.

Yine de dikkatli olun, çünkü BONE token ödüllerinin tümü aynı anda geri alınamaz. Gerçekten de, bu şekilde kazanılan BONE tokenlerinin yalnızca %33’ü doğrudan geri alınabilir, kalan %67’yi geri almak için 6 ay beklemek gerekecektir.

ShibaSwap sürüm 2.0 başlatıldığında bir SHIB token yakma sistemi de olacaktır. Bu, DEX kullanımına göre ayarlanacak ve dolaşımdaki arzı yavaş yavaş azaltacaktır.

Shibarium, Shiba Inu Layer 2 çözümü

Shibarium, Shiba Inu ekosisteminin 2. Katman çözümüdür. Gerçekten de SHIB, Ethereum blok zincirinin bir ERC-20 tokeni olduğundan, en azından Ethereum 2.0 gelene kadar genellikle yüksek gas ücretleri veya tıkanıklık sorunlarıyla karşı karşıya kalır.

Shiba Inu ekibi, ETH 2.0’ın sürekli ertelenen sürümüne güvenmemeye karar verdi ve bunun yerine bu sorunlarla başa çıkmak için kendi Katman 2 çözümünü geliştirdi. Bu satırları yazarken, bu proje henüz operasyonel değil ve geliştiriciler aktif olarak üzerinde çalışıyorlar. Ancak, BONE tokeninin SHIB’de değil Shibarium’da kullanılacağını zaten biliyoruz.

Shib: The Metaverse

2022’nin başında Shiba Inu ekosisteminin Shib: The Metaverse başlıklı metaverse’i tanıtıldı. Yazma sırasında (Nisan 2022) hala geliştirme aşamasında olan proje, topluluğun satın alabileceği  100.595 sanal arsadan oluşacak. Arsaların satın alınması kripto para birimi ETH ile yapılacaktır.

Shiba Inu Metaverse Haberleri #ShibArmy

ETH, Shiba Inu ekibi tarafından tarafsız olduğu için SHIB veya BONE gibi bir ekosistem tokeni üzerinden seçildi. Gerçekten de, Ether’lerde toplanan fonlar, özellikle geliştiricilere ödeme yaparak metaverinin gelişimini finanse edecek, bu nedenle bu tokenler piyasada satılacak.

Arazi sahipleri pasif gelir elde edebilecek, oyun içi kaynakları toplayabilecek ve ödüller kazanabilecek. Şu anda bu konuda daha fazla ayrıntıya sahip değiliz.

Shiba Coinin rolleri nelerdir?

Shiba coin nispeten sınırlı rolleri vardır. Her şeyden önce işlem yapmanızı ve dolayısıyla ödeme yapmanızı sağlar, ancak aynı zamanda ShibaSwap DEX ile etkileşime girme ve özellikle staking ile %5,77 faiz oranlarından yararlanma imkanı sunar.

SHIB tokenin şaşırtıcı bir faydası, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük sinema zincirlerinden biri olan AMC Cinemas ile bağlantılıdır. Nitekim, Mart 2022’den itibaren sinema biletinizi AMC Entertainment web sitesinde SHIB tokenleri ile ödemeniz mümkün.

Son olarak, Shib: Metaverse , gelecekteki Shiba Inu metaverse’i ve Shiba Inu projesi etrafında geliştirilmekte olan Play-2-Earns, SHIB tokenine potansiyel olarak birçok kullanım ekleyebilir.

Shiba Inu ekibi ve ortakları

Shiba Inu projesinin arkasındaki ekip tamamen anonimdir ve bu kişiler hakkında bilgi edinmek karmaşıktır. Shiba Inu, belirli bir Bitcoin kadar merkezi olmayan ve gizemli olmak istiyor. Yani sadece takma adlarımız var:

 • Ryoshi : Shiba Inu projesinin kurucusu. Kişisel blogunda şöyle diyor:

“Her zaman söyledim, ben hiç kimseyim, önemli değilim. Kimliğimi ifşa etme çabaları başarılı olsa bile hayal kırıklığı yaratır. Ben sadece klavyesine yazan önemsiz bir adamım ve yeri doldurulabilir biriyim. Ben Ryoshi’yim.”

 • Shytoshi Kusama  : Shiba Inu proje yöneticisi.

Ortaklar

Shiba Inu, çok merkezi olmayan doğası gereği, çok sayıda ortaklığa sahip değildir, ancak işte bazı ilginç olanlar:

 • Tanınmış bir İngiliz moda tasarımcısı olan John Richmond, yarattığı 10.000’den az olmayan Shiba Inu takas edilemez tokeni (NFT) sunmak için Shiba Inu ile birlikte çalışıyor. Bazıları Eylül 2022’de Milano Moda Haftası’nda fizikte görünecek;
 • SHIB tokenleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Bitcoin of America tarafından işletilen kripto para birimi distribütörlerinde mevcuttur;
 • AMC sinemaları, daha önce de belirtildiği gibi, web sitelerinde SHIB coin ile sinema biletleri için ödeme yapma imkanı sunuyor.

Shiba coin nasıl alınır?

SHIB, Binance , Coinbase, KuCoin, Kraken, Huobi veya Gate.io gibi borsa sitelerinin büyük çoğunluğunda mevcuttur.

 1. Binance’e kaydolun;
 2. Bir e-posta alacaksınız ve hesabınızı doğrulamak için bir bağlantıya tıklamanız gerekecek;
 3. Platforma para yatırın;
 4. Market menüsüne tıklayın ve SHIB/USDT çiftini arayın;
 5. Tek yapmanız gereken, seçtiğiniz tutarda SHIB satın almak;

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here