En iyi Web3 Projeleri ve Girişimleri

Blockchain geliştirme topluluğu, çevrimiçi özgürlüklerimizi ve gizliliğimizi güvence altına almak için Web3 hareketine öncülük ediyor. Ayrıca, birkaç üst düzey Web3 girişimi, blok zinciri etrafındaki algıları değiştiriyor ve merkezi olmayan teknolojiler için yenilikçi kullanım örnekleri yaratıyor. Ayrıca, en iyi Web3 girişimlerinden bazıları, blok zinciri eski altyapılara entegre etmeye yardımcı olmak için devlet kurumları ve düzenleyicilerle birlikte çalışıyor.

Son zamanlarda blok zinciri alanında aktif olduysanız, bildiğimiz şekliyle internetin yüzünü şekillendiren en iyi Web3 girişimlerinden bazılarını fark etmiş olabilirsiniz. İnternetin eski versiyonu ile yenisi arasındaki uçurumu kapatmayı amaçlıyorlar. Ayrıca, birkaç üst düzey Web3 girişimi, kurumlar ve hükümetler tarafından uyumlu blok zincirinin benimsenmesini kolaylaştırmak için düzenleyicilerle birlikte çalışıyor.

Bu yazıda, faaliyet gösteren en iyi Web3 girişimlerinden bazılarını keşfedeceğiz. Web3’ün çeşitli unsurlarını tartışacağız ve en son blok zinciri teknolojileri ve hizmetlerinin bir kesitini sunacağız.

Web3 nedir?

Web3’ün değer önermelerini gerçekten idrak etmek için Web1 ve Web2’ye bir göz atmalıyız. “Web1” terimi, internetin ilk ortaya çıkışını ifade eder. Web1 temel olarak statik görüntülerden ve çok az etkileşimli veya hiç etkileşimli metinlerden oluşuyordu. Ayrıca, Web1 ile yalnızca küçük bir avuç uzman içerik oluşturabildi.

“Web2” terimi, bugün çoğumuzun tanıdığı ikinci nesil interneti ifade eder. Web2, temel olarak oluşturması kolay olan çeşitli etkileşimli web sitelerine sahiptir. Ayrıca, Web2’de herkes içerik oluşturucu olabilir. Bununla birlikte, Web2 alanına hakim olan web sitelerinin çoğundan küçük bir avuç güçlü teknoloji şirketi sorumludur. Bu şirketler, veri güvenliği ve kullanıcı gizliliği üzerinde hissedar karlarına öncelik verme eğilimindedir. Sonuç olarak, günlük olarak kullandığımız Web2 uygulamalarının çoğu, bize ürün ve hizmet satmaya çalışmak için verilerimizi toplar.

Web3 (merkezi olmayan web, web 3.0), blok zincir teknolojisi kullanılarak oluşturulan internetin yeni neslidir. Kullanıcıları ve yaratıcıları kullandıkları ve oluşturdukları uygulamaların kontrolünü elinde tutan dijital ekonomiler yaratmak için kripto para birimlerini kullanır. Ayrıca Web3, popüler Web2 uygulamalarına gizliliği koruyan alternatifler geliştirmek için merkezi olmayan teknolojiler kullanır. Buna sanat, oyun, sosyal medya, metaverse ve finans dahildir. Ayrıca Web3, projeleri, uygulamalarını kullanan kişilerin isteklerini dikkate almaya teşvik eden merkezi olmayan yönetişim yapıları kullanır.

Web3 alanındaki son yenilikler sayesinde, blok zinciri ve kripto para birimleri benimseme ve kullanımda bir artış görüyor. Ayrıca Web3 projeleri, internetin eski sürümü ile yeni yineleme arasındaki çizgileri bulanıklaştırmak için blok zinciri teknolojisini kullanıyor. Ayrıca Web3, kullanıcıların ve içerik oluşturucuların tutkulu oldukları teknolojilerin hissedarı olmalarını sağlamak için kripto para birimleri kullanır.

En iyi Web3 Girişimleri

Şimdi, en iyi Web3 protokollerinden bazılarına göz atma zamanı. Belirli bir sırayla, bu projeler Web3 piyasasının bir kesitini sağlar ve blok zinciri endüstrisini şekillendiren ve kitlesel benimsemeyi teşvik eden bazı yenilikleri sergiler. Web3 projeniz için ilham arıyorsanız, aşağıdaki en iyi Web3 girişimleri sektördeki en ileri teknolojiler arasındadır.

Ethereum Name Service (ENS)

Ethereum Name Service (ENS), Ethereum üzerinde çalışan merkezi olmayan, genişletilebilir bir alan adı sistemidir. ENS, Web2’de kullanılan alan adı hizmetinin (DNS) merkezi olmayan bir sürümü gibi çalışır. Ancak, temel mimari büyük ölçüde farklıdır. ENS, insan tarafından okunabilen adları (örneğin, “adınız.eth”) ve alt alan adlarını (örneğin, “pay.adınız.eth”) Ethereum cüzdan adreslerine, meta verilere ve içerik karmalarına eşler. Bu, uzun karakterli cüzdan adreslerine estetik açıdan hoş, okunması kolay ve kişiselleştirilmiş bir alternatif oluşturur. Ayrıca ENS, kullanıcılara kullandıkları her alan ve alt alan için özerklik ve sahiplik verir. Ayrıca, kullanıcıların internet alan adı hizmeti (DNS) adlarını içe aktarmasına ve bunları ENS’nin bir parçası olarak kullanmasına olanak tanır.

Ayrıca, ENS iki kuruluş tarafından yönetilmektedir. İlk olarak, ENS merkezi olmayan özerk kuruluş (DAO), yerel ENS token sahiplerinin, protokolde değişiklik yapma tekliflerini oylayarak platformun geleceğini şekillendirmesine olanak tanır. İkincisi, ENS Vakfı, Cayman Adaları’nda bulunan kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. ENS yasal temsilini sağlar, diğer tüzel kişilerle etkileşimi kolaylaştırır ve ENS ekosisteminin büyümesini destekler.

Ethereum alan adları iki temel bileşenden oluşur. İlk olarak, ENS kaydı, her ENS alan adını listeleyen akıllı bir sözleşmedir. İkinci olarak, “çözümleyiciler” olarak bilinen katılımcılar, insan tarafından okunabilen ENS adlarını uzun karakterli adreslere matematiksel olarak çevirmek için gerekli hesaplama hesaplamalarını yapmaktan sorumludur. 

Ayrıca, ENS alan adları zincir üzerinde ERC-721 değiştirilemez token (NFT) biçiminde depolanır. ENS kullanmak, MetaMask gibi Ethereum uyumlu bir Web3 cüzdanı gerektirir. 

Consensys

ConsenSys, Ethereum geliştiricileri için en önde gelen yazılım şirketlerinden ve altyapı sağlayıcılarından biridir. Firma, Codefi, Diligence, Infura, MetaMask, Quorum ve Truffle Suite gibi yeni nesil Ethereum araçlarını geliştirmekten sorumludur. Buna göre, çoğu kişi Consensys’i tüm zamanların en iyi Web3 girişimlerinden biri olarak görüyor. Ayrıca ConsenSys, Web3 topluluğunu geliştirmeye yardımcı oluyor ve işletmeler, bireyler, merkez bankaları ve kurumlar için blok zinciri çözümleri sağlamada önemli bir rol oynuyor.

Ayrıca ConsenSys, Ethereum ağını oluşturan bazı önemli altyapıları geliştirmiştir. Firma ayrıca 50’den fazla projeye güvenlik ve uyum hizmetleri sağlayan bir kuluçka hizmeti sunmaktadır. Ayrıca ConsenSys, Web3 uyumluluk prosedürlerinin kapsamlı bir şekilde dikkate alındığından emin olmak için düzenleyicilerle birlikte çalışarak Web3 geliştirme için sürdürülebilir bir site oluşturur.

Ayrıca ConsenSys, blockchain ve Web3’ün kurumsal ve kurumsal olarak benimsenmesinde çok önemli olmuştur. Küresel standartlar organizasyonu Enterprise Ethereum Alliance’ın (EEA) kurucu üyesi olan ConsenSys, blok zinciri düzenlemesinin ön saflarında yer almaktadır. Buna göre firma, eski finansal ekosistemin Web3 teknolojilerini entegre etmesine ve dünyanın dört bir yanındaki müşterilere blok zinciri hizmetleri sağlamasına yardımcı oluyor.

Web3Auth 

Web3Auth, “Web3 cüzdanları ve uygulamaları için bir yetkilendirme altyapısıdır”. Yeni kullanıcıları, örneğin bir kripto cüzdan adresi yerine e-postalarını kullanarak en sevdikleri uygulamalara giriş yapmalarını sağlayarak blok zinciri ve kriptoya dahil etme ile ilgili sürtünmenin çoğunu ortadan kaldırır. Ayrıca Web3Auth, hem web hem de mobil için tüm sosyal oturumları destekler ve kullanıcıların uygulamalarda parola olmadan oturum açmasını sağlar. 

Ayrıca platform, EVM uyumlu zincirleri ve Solana’yı destekler. Kullanıcılar, yalnızca birkaç satır kod ve Web3Auth yazılım geliştirme kiti (SDK) kullanarak Web3Auth’u bir dizi Web2 ve Web3 uygulamasına entegre edebilir. Buna göre Web3Auth, geleneksel web siteleri ile Web3 teknolojileri arasındaki sınırları bulanıklaştırıyor.

Hivemapper

Hivemapper, Solana üzerine kurulu açık kaynaklı, blok zinciri tabanlı bir dijital haritalama ağıdır. Helium (HNT) merkezi olmayan kablosuz veri ağından ilham alır ve merkezi olmayan bir Google Haritalar alternatifi olarak hareket eder. Hivemapper ağı, harita kapsamı sağlamak ve merkezi olmayan bir küresel haritaya veri yüklemek için bir dizi özel oluşturulmuş araç içi kamera kullanır. 

Ağ katılımcıları, katkıları için yerel HONEY tokeniyle ödüllendirilir. Ayrıca, Hivemapper’ın Mapping Network Foundation’ı protokol yönetişiminin denetlenmesinden sorumludur. HONEY token sahipleri, ağda değişiklik yapma tekliflerini oylayabilecek ve projenin gelecekteki yönüne karar verebilecek.

Yazma sırasında, Hivemapper Londra, Los Angeles ve Singapur dahil olmak üzere dokuz büyükşehir coğrafyasında faaliyet göstermektedir. Ayrıca Hivemapper ağı, araç kimlik doğrulamasını kolaylaştırmak için Helium’un 70.000 düğüm ağını kullanır. Ağ katılımcıları, düşük kaliteli veya eksik içerik yükledikleri için cezalandırılır. Bu nedenle, Hivemapper ağı, küresel haritanın mümkün olan en yüksek kalitede olmasını sağlamak için yerleşik finansal teşviklere sahiptir.

The Graph (GRT)

The Graph, tekelleştirilemeyen zincirler arası dapp’lerin gelişimini destekleyen bir orta katman sorgu protokolüdür. Sezgisel bir kullanıcı arayüzü ile blok zincirler ve dapp’ler arasında akıllı sözleşme verilerinin güvenli iletişimini kolaylaştırır. Buna göre The Graph, Web3 uygulamaları için bir dizi güvenilir veri beslemesi sağlayarak geliştiricilere büyük ölçüde zaman ve enerji tasarrufu sağlar.

Ayrıca, The Graph, alt Graph olarak bilinen blok zincir geliştiricileri için ilk merkezi olmayan dizinleri oluşturmaktan sorumludur. Alt Graph, geliştiricilerin akıllı sözleşme verilerini verimli bir şekilde düzenlemesini sağlar. Sonuç olarak, geliştiricilerin ön uç oluşturmaya odaklanmak için daha fazla zamanı olur.

Uzun Vadeli Yatırım için Web3 Coinleri Listesi

Graph’ın üç temel bileşeni vardır. İlk olarak, “dizinleyiciler” düğümleri çalıştırır ve dizin sorgularını işler. Dizin oluşturucuların, ağı dolandırmaya çalışırlarsa kaybedebilecekleri GRT tokeni stake etmeleri gerekir. Ayrıca, indeksleyiciler katkıları için bahis ödülleri alırlar. İkincisi, “küratörler” alt yazıların kalitesini değerlendirir ve GRT tokenlerini kilitleyerek sorgu ücretlerinin bir kısmını kazanır. 

Üçüncüsü, “temsilciler” GRT tokenlerini stake ederek dizin oluşturucuları yetkilendirir. Karşılığında, onlar da sorgulama ücretlerinin bir kısmını alırlar. Yerel GRT tokeni, ağ boyunca kaynakların tahsis edilmesini kolaylaştıran bir Ethereum ERC-20tokenidir. Ağ katılımcılarının uygulama programlama arayüzlerini (API’ler) sürekli olarak iyileştirmeleri için bir teşvik görevi görür.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz