Ethereum Name Service (ENS) Nedir ?

Ethereum Name Service hizmeti, bir Web 3.0 alan adı almayı her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Daha fazla insan blockchain teknolojisinin kullanıcısı oldukça, arkadaşlarıyla bağlantı kurmak isteyecekler. Tıpkı bir kişiyi telefonunuza eklediğiniz veya sosyal medyada takip ettiğiniz gibi, Web 3.0 üzerinden arkadaşlarınızla bağlantı kurmak isteyeceksiniz. Ancak, cüzdan adresleri çok uzun, karmaşık ve sıkıcı olabileceğinden, bunun can sıkıcı bir yanı var.

Ethereum Name Service (ENS), isim ve arama servisi ile bu sıkıntıyı hafifletmeyi amaçlıyor. Ek olarak, kullanıcıların .ETH alan adlarının atanması yoluyla Web 3.0’dan tam olarak yararlanmasına olanak tanır. Ancak Ethereum Name Service hizmeti nedir ve kişi kendi .ETH alan adını veya kullanıcı adını nasıl edinebilir ?

.ETH alan adı nasıl alınır ?

Ethereum Name Service, Web 3.0 üzerinden kendi benzersiz ve akılda kalıcı kullanıcı adlarına sahip olmak isteyen kullanıcılar için bir blok zinciri protokolüdür. Hizmeti kullanmak, tüm cüzdan adreslerinizi ve merkezi olmayan web sitelerini tek bir benzersiz ada bağlamanıza olanak tanır. Örneğin, “volkan.ETH.” Bu, merkezi olmayan alanda sizi daha tanınır ve daha kolay bulmanızı sağlar.

Web 3.0’dan erken yararlanmak isteyenler, Ethereum Name Service’e güveniyor ve alanlarını kaydediyor. Tabii ki, bir kayıt defterinin en önemli özelliklerinden biri “.ETH” son ekidir; bu, kullanıcılara bir web sitesinin hala “.com” veya “.net” kullananlardan daha üstün olduğunu gösterir. Sınırlı sayıdaki kullanılabilir alan adları da olası kullanıcılar üzerinde baskı oluşturuyor.

Kripto hayranları büyük ölçüde interneti daha merkezi olmayan hale getirmeye çalışıyor. Ancak birçokları için bir soru hemen bir engel teşkil ediyor: “Bir .ETH alanını nasıl edinirsiniz?”

Ethereum Name Service işleri oldukça basitleştirir. Protokolü kullanarak, istediğiniz hemen hemen tüm karakterleri kullanarak etki alanınızı oluşturabilirsiniz. Kullanılabilir olmasını istediğiniz bir alan adı bulduğunuzda, cüzdanınızdan iki işlemi onaylayarak alan adı talebinde bulunabilirsiniz. Bunu yapmak için Ethereum’a ve MetaMask gibi bir Web 3.0 tarayıcısına erişiminiz olması gerekir.

Buradan .ETH alan adınızı cüzdanınıza ve web sitelerinize bağlayabilir ve ayrıca alt alan adları oluşturabilirsiniz. Gerçekten merkezi olmayan bir web sitesi deneyimi için web sitenizi Gezegenler Arası Dosya Sistemi (IPFS) ile entegre edebilirsiniz. Bu, eşler arası bir dosya paylaşım ağıdır veya esasen merkezi olmayan bir içerik dağıtım ağıdır (CDN). ENS ve IPFS’yi entegre etme süreci, bir gas ücreti ödemenizi gerektirir.

Blok zincirine dağıtmaya hazır bir web sitesine sahip olanlar, basitçe Ethereum Ad Hizmetine gidebilir ve sitelerini bu yollarla dağıtabilir. ENS geliştiricileri, adım adım bir kılavuz aracılığıyla alan sahiplerinin bunu yapmasına yardımcı oluyor.

Süreç, özellikle Web 3.0 ve blok zinciri geliştirmeye daha az aşina olanlar için karmaşık görünebilir, ancak Ethereum Name Service’in kılavuzu ve Fleek’in otomatik web sitesi dağıtım aracı, işleri daha basit hale getiriyor. Mevcut bir “.com” alan adını kaydettirmek için herhangi bir ücret olmamasına rağmen, onu ENS dünyasına getirmek için bir gas ücreti ödemeniz gerekecektir.

Ethereum Name Service (ENS) ile Web 3.0 dünyasına adım atın

Giderek daha fazla kripto sever, merkezi olmayan internetin hız kazanması için Web 3.0 alan adlarını alıyor. Bu, eğer girmek istiyorsanız, şimdi istediğiniz alan adını aldığınızdan emin olmanız gerektiği anlamına gelir. Ethereum Ad Hizmeti, kripto işlemlerini daha kolay ve erişilebilir hale getirmeyi vaat ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz